Skocz do zawartości
IGNORED

książki o muzyce


parmenides

Rekomendowane odpowiedzi

proponuje nowy temat: książki o muzyce, które przydadzą się w każdym domu. do tej pory informację o ciekawych książkach pojawiały się w wątkach tematycznych - teraz może będzie łatwiej je wyłowić. sam czasem czegoś poszukuję i jest mi trudno znaleźć. tutaj przynajm,niej może będzie informacja co ciekawego wychodzi i można kupić oraz co z ciekawych rzeczy mają forumowi koledzy.

na dobry początek widziałem dzisiaj w trafficu w wawie juz "Classical Good CD Guide" na 2005 rok. leksykon płyt - jeden z kilku na rynku - jednak ze względu na rangę magazynu warto - cena w trafficu ok 100pln. cena w necie na stronie gramophone:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

drożej - ok. 22 funtów.

żeby też z innej beczki: polecam książkę "Ja, Miles" autorstwa ofkoz Mistrza we wspólpracy z quincy troupe. wydawnictwo łodzkie, łodź 1993

pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podciągnę temat do góry, bo pomysł świetny, a tu cisza. Jakoś nie wiedzieć czemu umknął mi ten wątek.

Na początek podrzucę coś nietypowego, ale niezwykle pouczającego:

 

"Leksykon inwektyw muzycznych, czyli krytyczne ataki na kompozytorów od czasów Beethovena" Nicolasa Slonimsky'ego (Norton).

To powinna być obowiązkowa lektura dla wszystkich krytyków muzycznych, recenzentow i amatorów piszących o muzyce. Oczywiście można sie zdrowo pośmiać, ale konkluzja jest dość smutna. Nasuwa się takie głęboko filozoficzne pytanie - na ch..j nam krytyka muzyczna, skoro nigdy nie potrafiła wskazać przełomowych zjawisk w muzyce, a wszystko co nowe i odbiegające od przyjętych standardów wdeptywała w ziemię?

Swoją drogą zastanawia fakt, jak ostrego języka używali kiedyś recenzenci, i to na ogół w epoce która nie kojarzy się raczej z upadkiem obyczajów. Strauss i Krenek - idioci, Mussorgsky - ignorant, Brahms - muzyczny impotent, Shoenberg - zboczony, patologiczny eksperymentator. Wyobrażacie sobie dziś taką lekturę? Oto bierzemy do ręki Muzykę21... :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ciach go pałaszem :-)

 

literatura o muzyce - rekomendacje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

muzyka i literatura

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

literatura nt muzyki współczesnej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Każdy wpis na wagę złota!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek stary i rzeczywiście wtedy zdechł...

mamy już nowe wydania książek, które wtedy polecałem (ja miles w tłumaczeniu łobodzińskiego oraz przewodnik na ten rok gramofona).

 

z książek o muzyce, które uważam za najbardziej przydatne, to Alfreda Durra "Kantaty Jana Sebastiana Bacha" wraz z polskim tłumaczeniem testów wszystkich kantat, ks. edwarda hinz-a "nurt religijny w muzyce różnych epok" oraz Schweitzer "Bach" oraz Einstein "Mozart", które udało mi się kupić rok czy póltora temu. Jednak moj best buy to "Listy. Wolfgang Amadeusz Mozart"

 

z przydatnych przewodników, to oczywiście płytowe przewodniki gramophone-a oraz pengiun-a. gramofon ma lepszą przejrzystą szatę i układ, penquin ma inne, czasem bardziej trafiające w moje gusta rekomndecje. oba znakomite. penguin wydaje też płytowy przewodnik jazzowy - niestety nie miałem w reku.

z innych przewodników oczywiście przewodniki pwm-owskie: karskiego przewodnik operowy oraz chylińskiej, haraschina i schaffera prewodnik koncertowy.

 

o biografiach nie piszę, bo jest tego pełno na rynku - lepsze, gorsze... jak ktoś coś fajnego czytał to proszę o rekomendację.

 

Gutten -> możesz podać link do tej książki? czy wyszła po polsku lub angielsku?

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> daGambus

 

Nie ciachaj :-)) Chciałem tylko zebrać wszystko do kupy, bo wątki o ksiażkach rozstrzelone po całym dziale. Ale chwała Ci, że dałeś odnośniki.

 

> Parmenides

Nie było jeszcze polskiego wydania, a innych poza anglojęzycznym nie znam. Ja zamówiłem na Amazonie. Linka nie mogę wkleić, bo rozsadzi Lukarowi ramki :-)) Ale wystarczy, że wstukasz Slonimsky.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tam uważam, że niektóre wątki mogą się powtarzać, takie odświerzające "rekolekcje"

 

zwłaszcza że ten wątek jest bardzo ważny, choć podrzucenie kompletu zestawu linków do innych wątków też jest b. pożyteczne

 

zawsze mi brakowało w księgarniach pozycji, przekładów piśmiennictwa takich ludzi jak Furtwangler, B.Walter- tacy ludzie czasem potrafią gledzić, ale często jest to poprzetykane bezcennymi rodzynkami na temat sensu muzyki, ot np. "Rozmowy z Casalsem" Corredora- fajna rzecz tego typu..

 

jestem fanem książki "Przybłęda Boży" Hulewicza, jest napisana w fatalnie zwietrzałym stylu, który może spowodować tzw. "odpadnięcie przy pierwszych chwytach"- ale książka jest super

 

"Szkice z późnego romantyzmu" Pocieja, lepsze imho niż jego "większa" monografia o Mahlerze. Uważam, że tam niezwykle szczęśliwie jest zestawiony Schonberg z "innymi". No i świetne są szkice o Scriabinie, BRUCKNERZE.

 

nie wiem, dla mnie, Pociej jakoś lepiej się sprawdzał w takich mniejszych formach, wg. mnie genialny jest CYKL jego notek na winylach Muzy z Brahmsem- może gdyby to zebrać, to wyszłoby coś lepszego niż te szkice z późnego romantyzmu..

 

Bristiger, biblioteka ResFacta, można to dostać po tzw. fonotekach..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha..

 

no i te przewodniki koncertowe.. seria PWM, kurczę coś w nich jest..

 

mój ulubiony to Gwizdalenki o muzyce kameralnej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nnie wiem czy się nie wygłupie, ale encyklopedia muzyczna PWN 1979 niestety tylko 3 tomy nie wiem czemu nie dotarła reszta?ale ciekawe rzeczy a końca nie ma.pozdrówka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważny temat. Dobrze że się re-pojawił.

 

S.Kisielewski (ten sam, Kisiel) o gwizadozbiorze największych kompozytorów - dośc ciekawe

B.Pociej o Bachu i jego muzyce - b. wartościowe

N.Harnoncourt, dwie ksiązki - rzadko można poczytać o muzyce autora - znanego dyrygenta

Zebrane recenzje płyt muzyki klasycznej - te znanych wydawnictw zagranicznych jak Penguin i polskie (mam dwie indywidualnych osób - Łętowski oraz Landowski) - zawsze ciekawe ale nie należy się sugerować!

J.Berent o jazzie - bardzo wyczerpujące

Miles - nie tyle o muzyce co o życiu muzyka, o muzyce Miles nie mówi prawie nic

A. Schmidt, Historia jazzu - dobre

L. Lyons - 100 najlepszych płyt jazzowych (tak samo jak wyżej o recenzjach płyt muzyki klasycznej)

 

 

Hobbista lubi czytać o swoim hobby, a czytanie sprawia że jeszcze bardziej lubi swoje hobby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy - encyklopedia jest bardzo dobra. pierwsze 3 tomy wyszły bardzo dawno - teraz jest już 8. tom do literki R oraz w miedzyczasie ukazały sie dwa suplementy do tomów 1. i 2. Ja mam 7 tomow encyklopedii i pewnie kupię następne. pierwsze 3 można kupić zwykle za grosze na allegro. następne tomy są już zdecydowanie droższe .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielotomowa encyklopedia PWM nie jest zła, ale niestety jest wiele haseł nieaktualnych lub przepisanych z Grove'a i/lub MGG. Ale dotyczy to wybranych autorów/ek haseł. Tak czy siak moim zdaniem zdecydowanie wyższy poziom ma Mała Encyklopedia, no ale jest mała...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jose maria corredor "rozmowy z pablo casalsem" pwm 1971 - wspaniałe rozmowy z jednym z największych intelektualistów muzyki XX wieku. bardzo potrzebna książka w domowej bibliotece! polecam. do kupienia w antykwariatach za bardzo małe pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już po raz drugi pochłaniam dwutomową monografię Lutosławskiego autorstwa Krzysztowa Meyera i Danuty Gwizdalanki ("Droga do dojrzałości", "Droga do mistrzostwa"). Uważam, że to kamień milowy jeśli chodzi o polskie opracowania nie tylko na temat samego Lutosławskiego, ale i całej naszej powojennej muzyki. W dodatku rzecz świetnie napisana - z doskonałym wyczuciem stylu, języka, zacięciem krytycznym - ba, nawet z poczuciem humoru. W przypadku muzykologów to rzadki ewenement i tym bardziej godny podkreślenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja polecę coś jeszcze bardziej z przymrużeniem oka - pamiętniki Artura Rubinsteina:

Moje młode lata i Moje długie życie. Czasami aż trudno jest, czytając te trzy opasłe tomy, uwierzyć w niektóre fakty z niezwykłego życia pianisty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Święta spędziłem tym razem z monografią Panufnika Beaty Bolesławskiej wydaną w serii PWM.

Cóż, na plus można zaliczyć głównie fakt, że książka ta w ogóle powstała. Natomiast styl pani Bolesławskiej i poziom redakcji (a właściwie jej brak) wołają momentami o pomstę do nieba. Błędy ortograficzne w angielskich tytułach utworów Panufnika, błędy językowe, liczne zdania na granicy poprawności stylistycznej (a nieraz tę granicę przekraczające), bezsensowne powtórzenia informacji - wszystko to sprawia wrażenie obcowania z wersją "surową", jeszcze przed oddaniem do korekty.

We wstępnie autorka pisze, że monografię napisała w rekordowym czasie (rok) i niestety pośpiech ten widać na każdym kroku. Wielka szkoda, bo tak wybitny kompozytor na pewno zasłużył sobie na lepsze potraktowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przepraszam, będzie errata. Powyższe wypociny wcale nie są jedyną książką o Panufniku, bo w 94-tym wydał takową nieoceniony Tadeusz Kaczyński (min. autor "Rozmów z Witoldem Lutosławskim"). W księgarniach nie widziałem, wznowień nie było, więc pewnie trzeba szukać w antykwariatach.

Swoją drogą, jakież to budujące że książki i publikacje jednego z najwybitniejszych znawców muzyki współczesnej i świetnego krytyka są dziś prawie niedostępne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off topic:

 

Gutten: "jakież to budujące że książki i publikacje jednego z najwybitniejszych znawców muzyki współczesnej i świetnego krytyka są dziś prawie niedostępne."

 

jeden z moich profesorów też tak myślał. bardzo się ucieszył, kiedy z gabloty z jego publikacjami zniknęła niedostepna już w księgarniach książka. był dumny. chodził i mówił, że ktoś UKRADŁ jego książkę. niestety proza zycia zatriumfowała - okazało się, że książka wpadła za szafę... o ile dobrze pamietam to była książka pod tytułem 'absolut i absurd' - niestety wogóle nie traktowała o muzyce.

 

pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>parmenides

 

Jeszcze wiekszy off-topic :

 

Parmenides mam mala prosbe !

Skoro ksiazka sie znalazla i nikt nie wykazuje nia wiekszego zainteresowania,

czy moglbys ja dla mnie po prostu "jeszcze raz" - ukrasc ?!

Mnie te pojecia (absolut i absurd) wprost niebywale interesuja,

wiec sprawilbys mi tym ogromna radosc, a i Profesonowi z pewnoscia - nie mniejsza !

Odzyskalby moze - WIARE W LUDZI !

 

Pozdrawiam

 

Ps. Jesli moja prosba bylaby niemozliwa do spelnienia., to podaj przynajmniej jakies

blizsze o niej dane : nazwisko autora, kto to wydal, gdzie ja mozna "fizycznie" zobaczyc etc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Vlad

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gutten

 

Aha, Banka ! WIELKIE DZIEKI, ze tez nie skojarzylem ! :)

Mam "Plotyn i odwieczne pytania metafizyki" tom 1/2 (tez Uniwersytet Slaski, naklad 400 szt. !)

Wogole wydaje mi sie ze na Slasku, w tak strutym regionie, wiele sie w humanistyce i filozofii dzieje !

Ze swej strony polecam : Adolf E. Szoltysek - "Metafizyka Jedni" Fundacja dla Wspierania Slaskiej Humanistyki

Katowice 1994. Naklad pewnie tez kolo 100-200 szt.i od lat niedostepna (ostatnia cena : 55 000 zl./ 5.50 !).

(kolor okladki - SREBRNY ! :)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz przy filozofii jesteśmy, a wątek muzyczny - każdemu kto chce się bardziej zagłębić w to, czego słucha gorąco polecam książkę Fubiniego. To genialna pozycja, w dodatku napisana rzeczowym, prostym i przystępnym językiem, jak najdalszym od muzykologicznego bełkotu. I co ważniejsze naprawdę pomaga w słuchaniu i rozumieniu, zwłaszcza dawniejszych gatunków. Muzyka i jej pojmowanie od Homera aż do współczesności:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad - miałem te książkę i pożyczyłem ją oraz inne Bańki koleżance, która pisała jakąś parcę o historii pojmowania czasu - postaram się ją odzyskać, choć już trzyma je kilka lat... dam Ci znać w tym watku lub na PW.

 

Gutten - już szukam, dzięki:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dawno już przeczytałem genialną monografię Szostakowicza autorstwa wielokrotnie przywoływanego tu Krzysztofa Meyera, a dziś w Empiku natknąłem się na swego rodzaju suplement - "Szostakowicz i Stalin" pióra Sołomona Wołkowa. To nowa publikacja, której Meyer nie mógł jeszcze znać pisząc swoją książkę, dlatego tym chętniej po nią sięgnę.

Nawiasem mówiąc, zwolennicy "czystej formy" tudzież odbioru sztuki dźwięków nie obarczonej pozamuzycznymi treściami chyba powinni omijać takie książki szerokim kołem. Mówię na podstawie własnego doświadczenia, bo już po lekturze Meyera nie potrafię słuchać Szostakowicza tak, jak dawniej, tzn. bez pozamuzycznych skojarzeń. Ale też Meyer pisze tak sugestywnie, że po prostu nie sposób od tego uciec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gutten.

Myślę,że wiedza o kompozytorze,o jego życiu i o nim jako człowieku nie tylko nie przeszkadza,ale pomaga w odbiorze dzieła.Mam podobną opinię o książce K.Meyera.

Wielokrotnie spotykałem się z zarzutem,że Szostakowicz był artystą wysługującum się partii komunistycznej,że był kolaborantem!Nic bardziej błędnego.Nie dajmy się zwieść tytułom(symfonie pierwszomajowa czy pażdziernikowa),takie były czasy i taki był rytuał!Szostakowicz był co prawda nagradzany ale równie często atakowany przez krytykę za formalizm( ataki inspirowane przez Stalina).Ja w jego muzyce słyszę krzyk rozpaczy,protest przeciwko rzeczywistości,niezgodę na zło.Po prostu przyszło mu życ w strasznych czasach,kilkakrotnie otarł się o aresztowanie i to w jego muzyce słychac.

Książka K.Meyera pozwoliła mi lepiej zrozumieć twórczość Szostakowicza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z książek mniej poważnych:

PWM wydał serię "Muzyka i...". polecam z niej tylko jedną pozycję: "muzyka i medycyna" autorstwa johna o'shea. ksiązka opowiada na cierpieli i umierali znani kompozytorzy. żeby to było zabawne, to nie powiem, ale wyjątkowo łatwo się czyta (zgodnie z zasadą: nic tak nie cieszy, jak krzywda bliźniego).

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym zapomniał - wyszedł niedawno drugi tom "Historii muzyki" Gwizdalanki. To wprawdzie podręcznik dla szkół muzycznych, ale w niczym mu to nie ujmuje. Co jakiś czas powracają na forum pytania o jakąś przystępną publikację na temat dziejów muzyki w przekroju, a wydaje mi się że na polskim rynku nie ma w tej chwili nic lepszego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za książkę o estetyce muzycznej.

W zgodzie z Nową Krytyką powiem, że babranie się w życiorysach niewiele mówi o samej twórczości (vide Mozart). Książka Meyera jest niezła, ale niestety za dużo ma biografii a za mało muzyki.

Wszystkie książki Kisielewskiego są bardzo dobre. I normalnie napisane (chociaż wiedzę miał ogromną, jako kompozytor). Strawiński: Poetyka muzyczna. Zielińskiego książki są świetne (np. popularna o muzyce XX wieku). Charles Rosen, eseje i o muzyce klasycznej. Alfred Einstein o Mozarcie i romantycznej. Ch. Robbins Landon o Haydnie i klasycznej (ostatnie lata Mozarta!). Pełno tego....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

nowe wydanie książki stefana riegera "glenn gould czyli sztuka fugi". wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

jedna z najciekawszych muzycznych książek jakie miałem w ręku. nie tylko portret geniusza, wiele jego kontrowersyjnych wypowiedzi. przede wszystkim jasny przekaz skąd sie wzął gould, dlaczego robił, to co robił. równiez bardzo sobiste uwagi na temat sztuki wogóle, na temat muzyki, obserwacje społeczne.

trzeba mieć!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 19

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.