Skocz do zawartości
IGNORED

Ciche słuchanie bez regulatorów


mcemsi

Rekomendowane odpowiedzi

Równie słabe są niestety płyty np Van Halen czy Genesis ( z lat 80-tych), Phila Collinsa . A lubię ich bardzo. Większość rockowych płyt pozostawia sporo do życzenia , ale nawet dosyć przyzwoicie nagrywany popowy Coldplay bardzo nierówno realizuje swoje płyty - ostatnia jest słabo zrealizowana przedostatnia bardzo dobrze . Co do cichego słuchania - o dziwo mój system znakomicie sobie radzi właśnie w cichszych odsluchach niż w mega głośnym lojeniu . Ale ponieważ nie jestem purysta audiofilem z pomocą młodego zapalonego DIY-owca zaopatrzyłem sie w bardzo przywoity zewnętrzny moduł barwy tonów . Wpisałem w pętle magnetofonowa wzmacniacza i jak mi brakuje to z wielka radością podkręcam sobie i jest super . Poziom zmian mam właściwie stały i to sie u mnie sprawdza .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />na dobrym systemie słychać już ogromne różnice w realizacjach ale słychać też mimo wszystko dużo więcej w muzyce , jest bas a nie namiastka <br />

 

ja mysle, ze dobra realizacje slychac na wielu systemach, powiedzmy subiektywnie tych lepszych i gorszych. Co decyduje o opinii sprzetu:cena,materialy uzyte, ich architektura, koncepcja konstruktora, ksiegowy???

 

Z moich doswiadczen moge tylko powiedziec, ze te same szczegoly slysze na takim i takim systemie, rozne kolumny, natomiast jezeli nie slysze to najczesciej wynika to problemow w pomieszczniu, akustyki tegoz, podbic i dolow w pasmie, ktore powoduja ze czegos nam brakuje, ze czegos tam nie slyszymy, bo jest 'zagluszone', bo szum tla jest na tyle wysoki, itd.

 

Nie wiem,ale zakladajac jak niektorzy chca, ze slychac tylko np. na drogich kolumnach wszystko, a na tanich nie to w takim razie wszystkie nagrania zrealizowane na Yamaha ns-10 (okreslane jako najbardziej shitowate kolumny przez wielu realizatorow), wowczas wszytkie track'i zrealizowane nie powinny zawierac tego co zawieraja, bo nie mogli slyszec wszystkiego??

 

<br />Najgorsze realizacje <br />

 

U2, generalnie zle....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzając dźwięki ze sprzętu audio głośno, słychać więcej tonów niskich i wysokich w stosunku do średnich, niż przy odtwarzaniu cichym i nie ma tu znaczenia, jakiego sprzętu użyto, ile ten sprzęt kosztował, jak dobrze czy źle został skonfigurowany itp. Spadek słyszalności niskich i wysokich tonów w stosunku do średnich następuje stopniowo, płynnie wraz ze zmniejszaniem głośności, dlatego kiedyś wymyślono filtr „kontur”, który miał za zadanie kompensować tą niedogodność. Z czasem jednak filtr przestał być montowany we wzmacniaczach z uwagi na raczej słuszny pogląd, że komplikacja układu i wydłużenie ścieżki sygnału degraduje dźwięk.

 

Od tego czasu panuje moda słuchania na płasko, co niestety powoduje pewien niedobór niskich i wysokich tonów przy cichym słuchaniu, ale uznano ten stan za mniejsze zło.

 

Słuchałem tak przez lata na wzmacniaczu Sphinx bez żadnych regulacji, ale mając tego dość wymieniłem wzmacniacz na taki, który jest wyposażony w odłączaną regulację niskich i wysokich tonów.

 

No i to jest tylko ćwierć prawdy, czyli w sumie nie wiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Co decyduje o opinii sprzetu:cena,materialy uzyte, ich architektura, koncepcja konstruktora, ksiegowy???

Stety i niestety rynek a czasem nawet tylko jedna z powyższych które wymieniłeś. Dla mnie cene wyznacza jakość dzwięku , użyłem skrótu droższy dla mnie to oznacza nie mniej nie więcej jak zestaw grający w pełni naturalną barwą oraz mikro i makro dynamiką potrafiący zagrać wszystkie 3 pasma i każdy rodzaj muzyki , niestety nie znalazłem takiego w tańszych zestawach choć przyznam że raz byłem blisko brakowało dynamiki i przy ostrzejszej muzyce dzwięk się zlewał niby tylko 2 aspekty ale barwa i dynamika to najważniejsze sprawy bez naturalnej barwy nie da się słuchać wcale a be dynamiki nie ma realizmu nie czuć tego co chciał nam przekazać artysta .

Skąd się biorą chore ceny sprzętu , niestety jak raz się posłucha na sprzęcie który wpasuje się 1 do 1 w nasze oczekiwania to człowiek traci kontrolę i zdrowy rozsądek a jak ma pieniądze to kupuje i przepłaca , Całe szczęście sprzęt za 60 000 zł gra już z wszystkimi atutami jak ten za 1 000 000 zł różnią się strojeniem jeden będzie szedł w stronę analityczności inny muzykalności generalnie oba już posiadają wszystkie atuty wystarczy dopasować dzwięk pod siebie i wybrać kwotę którą chce się wydać czy 60 000 czy milion .

Te 60 000 jest bliższe prawdy tak 5 lat temu obecnie troche poszaleli z cenami gdzyź niektórzy potrafią ten sam odgrzewany kotlet sprzedawać 5 krotnie drożej . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

 

Stety i niestety rynek a czasem nawet tylko jedna z powyższych które wymieniłeś. Dla mnie cene wyznacza jakość dzwięku , użyłem skrótu droższy dla mnie to oznacza nie mniej nie więcej jak zestaw grający w pełni naturalną barwą oraz mikro i makro dynamiką potrafiący zagrać wszystkie 3 pasma i każdy rodzaj muzyki , niestety nie znalazłem takiego w tańszych zestawach choć przyznam że raz byłem blisko brakowało dynamiki i przy ostrzejszej muzyce dzwięk się zlewał niby tylko 2 aspekty ale barwa i dynamika to najważniejsze sprawy bez naturalnej barwy nie da się słuchać wcale a be dynamiki nie ma realizmu nie czuć tego co chciał nam przekazać artysta .

Skąd się biorą chore ceny sprzętu , niestety jak raz się posłucha na sprzęcie który wpasuje się 1 do 1 w nasze oczekiwania to człowiek traci kontrolę i zdrowy rozsądek a jak ma pieniądze to kupuje i przepłaca , Całe szczęście sprzęt za 60 000 zł gra już z wszystkimi atutami jak ten za 1 000 000 zł różnią się strojeniem jeden będzie szedł w stronę analityczności inny muzykalności generalnie oba już posiadają wszystkie atuty wystarczy dopasować dzwięk pod siebie i wybrać kwotę którą chce się wydać czy 60 000 czy milion .

Te 60 000 jest bliższe prawdy tak 5 lat temu obecnie troche poszaleli z cenami gdzyź niektórzy potrafią ten sam odgrzewany kotlet sprzedawać 5 krotnie drożej . .

Ja myślę , że za 50 tys da się już złożyć nowy system, który gra juz dobrze. Juz z kablami sieciowymi , listwami,glosnikowymi itd.

 

Niestety jest garstka miejsc gdzie się to uda zrobić. Salony audio w większości idą na ilość, oferują marki które same się sprzedają przez kilkudziesiecio letnia renomę. Tutaj trzeba zapłacić więcej aby to poprawnie grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za dyskuję , wychodzi więc że tradycjonaliści direct słuchania sluchają jak słuchali czy to głośno czy to cicho. A inni tak po prostu jak im sie cichy dzwięk widzi. Ja tam sobie zazwyczaj barwą podkręce i nie uważam żeby buczało , scene burzyło, sie zlewało itd. Słuchać z przyjemnością - bezcenne:) , dźwięk na direct a tymbardziej przy gorszych - o czym piszecie - realizacjach jest ciężki dla mych uszu do strawienia a wielokrotnie juz próbowałem zacząć odsłuchy po tzw audiofilsku. O ile dobrze wyprodukowany materiał na odpowiednim poziomie głośności w direct - owszem nawet zagra , to po skręceniu Volume dużo w lewo zupełnie odrzuca od dalszego delektowania sie muzyką.

 

Wszystko co produkuje obecnie Rick Rubin brzmi tragicznie.

 

Wszystkiego to może i nie słyszałem ale fakt , RHCP Californication czy Metallica Death Magnetic to jeden wielki przester no ale dla tzw nastoletniej gimbazy z mp3 playerami i sluchawkami za 9.90 PLN w centrum handlowym wystarczy i może o to tu chodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Collins nie jest taki najgorszy, teraz wychodzą remastery jego plyt.

Fakt remastery brzmią lepiej . A jak ktoś wcześniej napisał U2 strasznie kiepsko .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mcemsi

I słusznie że walczysz o prawidłową barwę bo to jeden z najważniejszych składników muzyki , bez dobrej barwy nie da się słuchać z satysfakcją gdyż odbierzemy dźwięk jako nienaturalny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 krotnie udało mi się złożyć zestaw i dostosować akustykę w taki sposób że znajomi dziwią się że u mnie można słuchać cicho i jest bas oraz że uwaga można rozkręcić wzmak na maksa i nie powoduje to żadnego dyskomfortu . Oczywiście przy ekstremalnie cichym słuchaniu fizyki nie oszukany ale od pewnego już cichego grania do pod głoszenia na max dźwięk pozostaje niemal bez zmian , barwa , bas , średnica , wysokie tony, dynamika , słowem nie musimy szukać pewnego poziomu gdzie wszystko gra fajnie a głośniej lub ciszej jest gorzej słucha się z przyjemnością od dołu do samego Maxa .

Tak jeszcze na marginesie,czy któryś z tych 2 krotnie dobrze złożonych zestawów był oparty o piec h300?Jeśli to nie jest tajemnicą to niech kolega skrobnie z jakich elementów udało się stworzyć taki dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy zestaw jest nie do odtworzenia gdyż oparty był o wzmacniacz małej Krakowskiej MAnufaktury JM Audio wzmacniacz tranzystorowy o małej mocy i małych zniekształceniach jest nie do kupienia , grał z Kolumnami Studio 16 Hertz Minas Anor i CD Exposure oraz Gramofonem Duala Ciekawostką było że musiałem wywalić wszelkie audiofilskie kable bo zmieniały i degradowały dzwięk odchądząc od naturalności , najlepiej grało na zwykłych tanich kablach .

 

Jakakolwiek zmiana cd , igły w gramofonie , kabla z tak w pełni synergicznego systemu powodowały tak ogromne zmiany in minus w dźwięku że natychmiast wracałem do poprzedniej konfiguracji .

 

. Z H 300 jest i obecnymi kolumnami jest lepiej w zakresie uniwersalności oraz dynamiki ale i sporo już drożej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dokończę zmagania z akustyką będę chciał odsłuchać w swoim systemie h300.Jestem ciekaw tego klocka,albo się przyjmie do reszty toru albo będę sprzedawał obecny i składał wszystko od nowa.Chciałbym uzyskać to wszystko o czym było pisane już w dolnych zakresach głośności bez potrzeby kręcenia gałką w prawo.Mniejsze modele hegla (80,70) które słuchałem w swoim torze trochę nie domagają przy cichym słuchaniu i stąd moje pytanie o 300tkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz z dużą wydajnością prądową i sporym współczynnikiem tłumienia oraz kolumny 3 drożne i to jest jedna z recept na pełny swobodny dźwięk także przy cichym słuchaniu . H 80 trochę brakuje watów do napędzenia sporych kolumn przy cichym słuchaniu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Wzmacniacz z dużą wydajnością prądową i sporym współczynnikiem tłumienia oraz kolumny 3 drożne <br />

 

dolozylbym akustyke pomieszczenia, a wlasciwie barzdziej to jak kolumny sie wpisuja w te akustyke.

 

<br />H 80 trochę brakuje watów <br />

 

pytanie czy 'cicho' to sama wartosc na h300 i h80? H300 ma wieksza moc wiec jezeli ustawimy ten sam poziom na obu to czy wowczas to ciche granie bedzie dalej slabe na H80?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że pomieszczenie i spasowanie kolumn to podstawa . Bardziej chodziło mi że 85 watów zwyczajnie nie do końca napędza 3 drożne kolumny z większym głośnikiem basowym a jak wzmacniacz nie ma kontroli nad kolumnami to cicho nie zagra dobrze oczywiście mniejsze albo bardziej efektywne paczki łatwiej napędzi .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy ekstremalnie cichym słuchaniu fizyki nie oszukany ale od pewnego już cichego grania do pod głoszenia na max dźwięk pozostaje niemal bez zmian , barwa , bas , średnica , wysokie tony, dynamika ,

 

Jaśniej to już tylko mogę Ci narysować ;)

 

Popatrz sobie na "krzywe jednakowej glosnosci" i zastanów się czy słuchanie przy 90db można nazwać ekstremalnie cichym? No może dla Ciebie jak masz takie sponiewierane uszy...

 

Jasne że pomieszczenie i spasowanie kolumn to podstawa . Bardziej chodziło mi że 85 watów zwyczajnie nie do końca napędza 3 drożne kolumny z większym głośnikiem basowym a jak wzmacniacz nie ma kontroli nad kolumnami to cicho nie zagra dobrze oczywiście mniejsze albo bardziej efektywne paczki łatwiej napędzi .

 

A co ma moc wzmacniacz do średnicy głośnika?

Dlaczego slaby wzmacniacz mialby miec problem przy cichym sluchaniu? Znaczy się ze co, slabe wzmacniacze sa do glosnego grania? Mozesz nam to od razu narysowac bo zapowiada sie ciekawie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opetron

Przeczytaj jeszcze raz na spokojnie że zrozumieniem . Jak dla mnie możesz słuchać na 20 watach i głośnikach 28 cm potem podłącz wydajny prądowo 200 watowy wzmak pod ten sam głośnik i na tej samym poziomie głośności opisz nam różnice jakie usłyszałeś .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz nam (nie tylko mi) DLACZEGO wzmacniacz o małej mocy NA MAŁEJ GŁOŚNOŚCI zagra gorzej od tego mocniejszego? Bo co, głośnik jest duży? A o czym niby ma świadczyć średnica? Może o przebiegu impedancji? Albo skuteczności? Nie bądź śmieszny...

Posłuchaj sobie 35W Lavardin IS Reference z np. Tannoy Arden na 38cm wooferze i przestań pisać "we świat"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały wzmacniacz możesz podłączyć do wysoko efektywnych kolumn bi uzyskasz fajne granie przy cichych poziomach o tym już tu pisaliśmy wątek poszedł.dalej nie ma co wracać teraz odpowiedź sobie na pytanie ile.na rynku jest kolumn wysoko efektywnych a ile nisko i dlaczego piszemy o tym drugim aspekcie. Ją wolę praktykę zawsze zaproponuję Ci posłuchać i przedstawić nam wnioski zawsze możesz nie zgadzać się z naszymi ale nie teoretyzuj pisz o doświadczeniu z praktyki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały wzmacniacz możesz podłączyć do wysoko efektywnych kolumn bi uzyskasz fajne granie przy cichych poziomach

 

No skąd żeś znowu takie nowiny wytrzasnął? Po co Ci wysoka skutecznośc do cichego słuchania? Wytłumacz mi to bo moja wiedza tego nie ogarnia.

 

Ją wolę praktykę zawsze zaproponuję Ci posłuchać i przedstawić nam wnioski zawsze możesz nie zgadzać się z naszymi ale nie teoretyzuj pisz o doświadczeniu z praktyki .

 

Nie potrzebuję rozpisywania się o praktyce czy osłuchaniu bo w życiu "trochę" słyszałem, na forum powstał jakiś mit który powielasz - jakoby słabe mocowo wzmacniacze nie nadawał się do cichego słuchania. No przecież to są jakieś wyssane z palca bzdury no chyba że czegoś nie wiem to proszę już kolejny raz, wyjaśnij mi to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały wzmacniacz możesz podłączyć do wysoko efektywnych kolumn bi uzyskasz fajne granie przy cichych poziomach

 

U mnie ta zasada się nie potwierdziła. Posiadałem kolumny o skuteczności 91dB i ciche słuchanie wypadało blado. Obecnie posiadam głośniki o skuteczności 87dB i jest o niebo lepiej. Wzmacniacz pozostał ten sam. Przewaliłem ostatnio kilka różnych zestawów od dużych podłogówek do monitorów. Efekty były różne i nie miało to nic wspólnego z wielkością kolumn, wielkością membran, skutecznością, złożonością układu, itp. Co ciekawe lepiej z cichym odsłuchem radziły sobie monitory, które za zwyczaj nie są zbyt efektywne. A Audiolab do mocarzy nie należy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pierwsza sprawa skąd duży głośnik basowy do cichego słuchania , z tego samego powodu dla którego producenci w topowych konstrukcjach stosują właśnie duże membrany mimo że jest moda na wąskie disajnerskie kolumny oraz z tego samego powodu dla którego wielkością róznią się między sobą głośnik wysokotonowy , średnio oraz nisko, proponuję posłuchać kolumn 3 drożnych z dużym wooferem oraz 3 drożnych z kilkoma małymi basowcami lub co gorsza z jednym małym i ocenić jakość dzwięku oraz szczególnie niskiego pasma , wiem że są ludzie dla których ułomność basu nie stanowi problemu wystarcza piękna średnica i wysokie ja do nich nie należę . Kijem wisły zawracać także nie zamierzam i przebasowionych kolumn oraz takich z ich brakiem słuchać nie zamierzam moim uszom oraz producentom też nie zamierzam wmawiać że do basu wystarczy mały woofer bo słuch i doświadczenie mówi mi co innego .

Nie wiedzieć czemu do swoich topowych konstrukcji producenci zestawiają silne wzmacniacze końcówki żeby uzyskać dobry dzwięk , dlaczego nie dołączają tych słabych ?

Nie o same waty rzecz się rozbija a o wydajność prądową nie jest tajemnicą że w tańszych konstrukcjach tego samego producenta te z mniejszą mocą mają z reguły mniej wydajne zasilanie ( bywają wyjątki ) niż topowe konstrukcje .

Łatwiej kupić wydajny prądowo mocny wzmacniacz niż słaby a ten mocniejszy napędzi prawidłowo kolumny , z tąd moje zdanie na ten temat .

Co do grania z podłogówek oraz monitorów panowie , moje uszy jak i wielu moich znajomych nie toleruje ułomnego niepełnego dzwięku praktycznie żaden monitor nie potrafi zagrać pełnym dźwiękiem , chyba że mamy do czynienia z monitorem starego typu większym niż dzisiejsze kolumny podłogowe właśnie z dużym głosnikiem basowym i 3 drożnym a nie 2 .

Widzę że mówimy i piszemy o zupełnie innym cichym słuchaniu i wogóle postrzeganiu dźwięku oraz tego czego od niej oczekujemy , Osobiście nie tylko po to słucham muzyki żeby mieć piękny wokal i talerze ale także po to że jak w muzyce poważnej pojawi się uderzenie w kotły to głośnik nie ma wydać z siebie pomruk albo buczenie czy też namiastkę kotła lecz ma być oddana wielkość tego instrumentu i dynamika dźwięku . Dlatego niemal większość kosntrukcji 2 czy 2,5 drożnych czy to podlogowych czy monitorów nie potrafi zagrać pełnym pasmem i oddać to czego oczekuję od muzyki .

Dlaczego 3 drogi z dużym wooferem i mocnym wzmacniaczem bo to pełny dźwięk w każdym paśmie bez podbić i czuć w nim swobodę grania .

Jest jeszcze kolejna sprawa słucham każdego gatunku muzycznego dosłownie muzyki poważnej Jazzu , bluesa , rocka , popu , metalu itd . Ponad 90 % kontrukcji na rynku jest ułomna gdyż strojona pod wąski wycinek gatunków muzycznych nie są uniwersalne . Znaleźć sprzęt który zagra z czarem naturalnie wokale w Jazie odda prawidłowo barwę instrumentów oraz dynamikę dużych składów w muzyce poważnenie nie zrobi papki i nie pozlewa instrumentów j , nie zrobi sieczki z dobrze zrealizowanych nagrań Rocka i metalu , jest ciężko .

Jak się tego wszystkiego chce jeszcze słuchać zarówno na normalnych poziomach , głośnych i cichych bez utraty wiekszości aspektów ( pomijajac oczywiście fizyczne ograniczenia ucha i dzwięku ) to ja słucham z 3 drożnych paczek z dużym wooferem na mocnym wydajnym piecu .

 

U mnie ta zasada się nie potwierdziła. Posiadałem kolumny o skuteczności 91dB i ciche słuchanie wypadało blado

Sprecyzuję pisząc wysokoskuteczne kolumny miałem na myśli konstrukcje zdecydowanie powyżej 100 dB a jeśli już to bliżej 100 dB nie 90 Db .

 

Podpięcie do tak wysokoskutecznych kolumn nawet słabowitego kilkuwatowego wzmaka nie powoduje utraty dynamiki w muzyce tego co powoduje że noga nam sama tupie w rytm muzyki , w takim zestawieniu nadrabia kolumna . Uzyskamy dynamiczny nie zniekształcony dzwięk o dużym natężeniu z małej ilości watów . Jak podepniemy ten sam wzmacniacz do kolumn o skuteczności bliżej 90 Db usłyszymy spadek dynamiki ( niektórzy nazywają to także zmulonym dźwiękiem ) wtedy audiofil siedzi i duma że niby jest barwa niby ładnie gra ale czamu nie podoba mu się ogólnie coś przeszkadza , bo brak muzykalności zwykłej dynamiki próbują nadrabiać rozjaśnianiem góry i skróceniem basu że może bedzie wrażenie rozjaśnienia i przyśpieszenia muzyki ale nie tędy droga bo wówczas kuleje barwa i oczywiście bas . Żeby niskoskuteczna kolumna zagrała analogicznie bez zmulenia musi dostać więcej prądu , praw fizyki się nie oszuka .

Bardzo wielu ludzi słucha zupełnie pozbawionych prawidłowej dynamiki zestawów , próbują się ratować przesadnie głośnym słuchaniem .

A moim zdaniem i jak miałem okazję poznać zdanie innych najważniejsza jest dynamika i barwa bez tych czynników nie ma muzykalności , satysfakcji i przyjemności .

Mając dynamikę i barwę słuchamy z przyjemnością cicho , normalnie , głośno . Podgłaszajac słyszymy zmianę natężenia dzwięku w pokoju jakby liniowo. Bez dynamiki słyszymy skokowo : do pewnego poziomu gra nam słabo od godziny 10 jest fajnie a po 13 gra nam super . Można to usłyszeć od wielu ludzi że magicznie wzmacniacz gra im od jakiejś godziny zwyczajnie osiągają już taki poziom głośności że jest wrażenie dynamicznego dzwięku . U mnie muzyka nie gra miagicznie od jakiejś tam magicznej godziny na wzmacniaczu , gra niemal identycznie ( jak pisałem z pominięciem fizycznych ułomności uszu i praw fizyki ) zmienia się jedynie natężenie dźwięku w pomieszczeniu .

 

Reszta o czym tu piszemy że ktoś lubi więcej basu twardy czy miękki inny więcej góry to są już osobiste preferencje i u każdego mają prawo i powinny być inne .

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuję pisząc wysokoskuteczne kolumny miałem na myśli konstrukcje zdecydowanie powyżej 100 dB a jeśli już to bliżej 100 dB nie 90 Db .

 

No tak ale jak ma się to do faktu, że kolumny mniej skuteczne a nadto monitory lepiej sprawdziły się w takiej formie odsłuchu. To mnie właśnie zastanawia. Wydaje mi się, że nie ma to tak prostej recepty : duże, mocniejsze znaczy lepsze w cichym odsłuchu. Kwestia jest raczej bardziej złożona.

 

Co do pozostałych kwestii jeśli chodzi o jakość reprodukcji, czy kompresji a raczej jej braku w odniesieniu do wielkości głośnika czy wydajności wzmacniacza to w pełni się z tobą zgadzam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.