Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny Yamaha NS-8390 wymiana głośnika wysokotonowego- na jaki?


tocolubie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

 

Jestem tu nowy i liczę na waszą pomoc. Mianowicie w moich kolumnach Yamaha NS-8390 został uszkodzony głośnik wysokotonowy.

I Moje pytanie, czy warto zamówić taki model głośnika jak się uszkodził (koszt nowego głośnika w serwisie 90 zł)- ciężko znaleźć używany, czy może warto poszukać jakiś 2 innych pasujących parametrami do kolumn, które będą lepsze od głośników oryginalnych? Jeżeli tak, to proszę o pomoc bo zupełnie nie wiem jakie są lepsze i jakie mogę szukać aby to wszystko dobrze się komponowało z resztą głośnika. Niżej zamieszczam specyfikacje kolumn.

 

Specyfikacja:

NS-8390 Main Specifications

• 3-Way Bass-Reflex Design

• 20cm (8”) Woofer, 10cm (4”) Cone Midrange Driver and

2.2cm (7/8”) Balanced-Dome Tweeter

• Magnetic Shielding

• Input Power (Max/Nominal): 220 W/70 W

• Frequency Response: 35—27,000 Hz

• Sensitivity: 89 dB/2.83 V/m

• Crossover Frequencies: 4 kHz and 10 kHz

• Impedance: 8 ohms

• 2-Way Binding Post Speaker Terminal (Banana-Plug

Compatible)

• Dimensions (W x H x D) 262 x 920 x 266 mm; 10-5/16” x 36-

1/4” x 10-1/2”/unit

• Weight: 11.7 kg; 25.8 lbs./unit

 

Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja całej kolumny nic nie da. Tutaj potrzebne są parametry TS konkretnego glośnika w tym przypadku wysokotonowego i takie same zamiennika. A takich nie ma. Na pewno. Musisz dać oryginalny głośnik wysokotonowy gdyż pod niego obliczone są elementy w zwrotnicy kolumny a gdy go zmienisz jego parametry podczas pracy się zmieniają (jak każdego innego) ale będa inne niż oryginału i moze to mieć wpływ na zgranie się z całością a konkretnie ze średniotonowym. Chodzi o odcięcie obu głośników. Za zmianą oryginału na inny to odcięcie będzie takie jak dla oryginału a ten zamiennik może miec i na pewno tak jest , w innym miejscu .

 

Tylko oryginał. Poza tym 90 zł to niewiele. Lepiej grający glośnik może kosztowac dwa- trzy razy tyle. Jeśli chciałbyś ingerować w jakość brzmieniakolumn to już raczej zmienić elementy zwrotnicy na lepszej jakości z zachowaniem ich parametrów oczywiście (lepsze kondensatory bo jak zmienic w jednej to i w drugiej, lepsze cewki) oraz wewnętrzne okablowanie ale to wtedy kable połączeniowe między amplem a kolumnami też musiałbyś zmienić na lepsze a zmiana tylko w środku w kolumnie na lepsze nic nie da.

 

Napisz jeszcze z jaką elektroniką współpracują te kolumny (wzmacniacz, amplituner)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie tematem;)

No właśnie tu jest problem, że ciężko mi odszukać parametry tego głośnika, może jak go wyjmę będzie coś na nim napisane. Ogólnie ciężko odszukać szczegółowych informacji na temat tych kolumn. O cenę głośnika pytałem w "Audioklan" i tam mi właśnie powiedzieli że jest do zamówienia w autoryzowanym salonie Yamahy, dlatego nie znam parametrów ani nie znalazłem używanego głośnika. Rozumiem że jakbym odszukał gdzieś głośniki 2 sztuki o takich parametrach (pytanie o jakich jest mi potrzebny?:) i takim rozstawieniu śrub ale innej firmy to mogą zagrać bardziej efektownie? Bo grzebanie w środku odpada, to nie moja bajka :) Tak 90 zł to nie wiele, ale wymiana i tak mnie czeka więc pomyślałem że może wymienić na coś innego, bardziej wartościowego :) Wiadomo te kolumny są niskobudżetowe, ale jeszcze grają i myślę że warto je naprawiać. Nie jestem znawcą w tych tematach, wiem jak podłączyć sprzęt i o to cała moja wiedza, dlatego pytam o rady :) Grały wcześniej z ampli HK avr 255 w kinie domowym, aktualnie grają jako stereo w drugim pokoju ze starym wzmacniaczem HK6100 i na pewno jest dużo lepiej niż dźwięk z samego tv. Bo właśnie pod wzmacniacz jest podłączone tv lub Laptop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze warto odrazu skontaktować się z serwisem Yamahy a nie robic to przez dodatkowa firmę posrednika ?

Moze byc taniej. ..

 

Dziękuję za zainteresowanie tematem :)

to zapewne 100% racji. Poszukam, zobaczę. Dam znać :)

 

Dziękuję za zainteresowanie tematem :)

to zapewne 100% racji. Poszukam, zobaczę. Dam znać :)

 

Wszedłem na stronę: pl.yamaha.com. czyli bezpośrednia stronka producenta i tam w kontakcie do audio podany jest właśnie Dystrybutor Yamaha AV & HiFi "AudioKlan" - czyli właśnie tam gdzie pytałem wcześniej. Ze względu, że jestem z okolic Łodzi zapytałem jeszcze w tym sklepie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (autoryzowany sklep yamahay) - zobaczymy co mi odpiszą.

 

Dostałem odpowiedź, że sprzętem HIFI się nie zajmują i zostałem przekierowany do AudioKlan. No więc temat cofam do etapu z użytkownikiem: Adek45.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametrów TS nie zobaczysz u dystrybutora. Chyba, że na tabliczce na głośniku jest wyraźna jego nazwa i model wtedy może jeśli to jakiejś znanej firmy zajmującej się produkcją głośników znajdziesz w necie te parametry albo na stronie producenta głosników. Na pewno nie znajdziesz zamiennika z identycznymi parametrami a co za tym idzie nie jest możliwa zamiana na inny.

 

Daj sobie spokój ze zmianą głośników bo zjarasz coś jeszcze.

 

Miałeś podać z jakim wzmakiem albo amplitunerem one grają.

 

Tak 90 zł to nie wiele, ale wymiana i tak mnie czeka więc pomyślałem że może wymienić na coś innego, bardziej wartościowego :)

 

powtarzam jeszcze raz , nie ma szans na zmianę na inne głośniki, jak już to prędzej znajdziesz/dopasujesz basowe niż wysokie. Ale jeśli zmienisz głośniki wysokotonowe na inne to czeka Cię grzebanie w środku. Mówię , daj sobie spokój ze zmianą na inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokotonówkę zmień na ORYGINAŁ. Nie wolno grzebać w tych sprawach jak nie masz o nich pojęcia!!!

Skutek zwykle bywa odwrotny od zamiarów i oczekiwań. Nie mówiąc już o nakładzie pieniędzy.

Z doświadczenia wiem jak to jest - zmienisz głośniki, a jak te będą inne, to dlaczego nie zmienić elementów zwrotnicy, przewodów, wytłumienia, wzmocnienie obudowy...i tak dalej.

Skończysz z tym, że kolumny będą do wyrzucenia.

Ktoś to kiedyś liczył, robił w laboratorium pomiary. Ty nie masz takich możliwości, więc daj sobie spokój.

Jak czujesz niedosyt - zmień całe kolumny. Jak nie - podmień głośniki wysokotonowe na te, które były w oryginale. Sama wymiana jest banalna. Z tego co widzę 3 wkręty i prawdopodobnie wypięcie przewodów mocowanych za pomocą prostych spinek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

W takim razie nie kombinuje żeby coś zamieniać :) Mam natomiast jeszcze jedno pytanko, a może regeneracja takiego głośnika? zniszczenie polega na wgniecionej kopułce-membranie i nie ma z niego dźwięku. Może warto oddać go do jakiś "fachowców"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zniszczenie polega na wgniecionej kopułce-membranie i nie ma z niego dźwięku. Może warto oddać go do jakiś "fachowców"?

 

jeśli nie ma z niego dźwięku to nie wgnieciona kopułka. Musiała ulec spaleniu cewka skoro głośnik nie wydaje dzwięku.

 

napisałem w Poście wyżej z czym głośniki grają ;)

 

ok, dzięki, znalazłem już.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo "piłowałeś" gdy się skończył "gwizdek" i wcześniej.

 

Myślę, że w pewnym momencie doszło do przesterowania wzmaka w konsekwencji wzmak wygenerował znacznie większą moc niż jego znamionowa (RMS) z ogromnymi zniekształceniami w okolicach wysokich tonów (pooglądasz reduktor szumu to się dowiesz) i przez to ucierpiał "gwizdek". maksymalna moc nie zawsze jest przy podkręceniu gałką na maxa, może to być znacznie wcześniej, np koło połowy więc słuchając głośniej nawet mogleś nie wiedzieć, że przesterowujesz go. Jest też sprawa impedancji. Kolumny te podczas grania mogą a raczej ich impedancja podczas grania może spaść do wartości, która mogła spowodować wzrost mocy wzmaka nawet dwukrotny i przekroczyć jego wartość znamionową i też doszło w ten sposób do przesterowania i w końcu do uszkodzenia gwizdka.

 

Oglądnij do końca

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Reduktor szumum to bardzo pouczające odcinki, poogladaj inne. Warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny z 2 miesiące leżały na strychu i obawiam się że mogła go dopaść jakaś wilgoć i dlatego tak się stało ale to tylko moje zdanie :) A nigdy ostro nie dostały ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kolega sprawdzał ten głośnik? Proponuję go wymontować i podpiąć bezpośrednio do przewodu głośnikowego idącego ze wzmacniacza - oczywiście przy minimalnym poziomie głośności.

Jeżeli zagra - będzie to wina okablowania wewnątrz kolumny, lub problemu ze zwrotnicą - np zimny lut. Nie chce wybiegać zbytnio w przyszłość, ale problemy o których wspomniałem są łatwe do naprawienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kolega sprawdzał ten głośnik? Proponuję go wymontować i podpiąć bezpośrednio do przewodu głośnikowego idącego ze wzmacniacza - oczywiście przy minimalnym poziomie głośności.

Jeżeli zagra - będzie to wina okablowania wewnątrz kolumny, lub problemu ze zwrotnicą - np zimny lut. Nie chce wybiegać zbytnio w przyszłość, ale problemy o których wspomniałem są łatwe do naprawienia.

 

Dziękuję za zainteresowanie tematem i przepraszam za długą odpowiedź. Dziś tak zrobię i sprawdzę i dam znać :) Ale na 90% wina będzie po stronie głośnika. Dziś sprawdzam i daje znaka :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

sprawdziłem, podłączyłem głośnik i gra po podłączeniu bezpośrednio do wzmacniacza ale głośność wzmacniacza jest mega mocno podkręcona. Zamieniłem głośniki w kolumnach i wszystko jest OK. Dobry głośnik gra na jednej i drugiej kolumnie. Więc zepsuty jest głośnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.