Skocz do zawartości
IGNORED

Eugeniusz Bodo - co zostanie z legendy?


Gość Włodzimierz_55692

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

W niedzielę 6 marca startuje najnowszy serial TVP pt.: "Bodo". Eugeniusz Bodo - to ciekawy aktor przedwojennego polskiego kina i człowiek o bogatym życiorysie (http://culture.pl/pl/tworca/eugeniusz-bodo). Jeden z moich ulubionych polskich aktorów z okresu II RP. Wolałem obejrzeć z Nim film, niż iść z Rodzicami na procesję Bożego Ciała. Tak TV w PRL-u dbała o kulturę.

Ciekaw jestem, co po tym serialu zostanie z moich wspomnień i niewątpliwej legendy Polskiego Kina po obejrzeniu tego serialu?

Zapraszam do dyskusji - szczególnie po obejrzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym miałaby polegać ta legenda?Na szmirowatym aktorstwie w kiczowatych komediach?

Jedyne co może być interesujące w tym serialu to ukazanie czasów i ludzi ze środowiska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Z dzisiejszego punktu widzenia także aktorstwo Jacka Woszczerowicza można uznać za szmirowate, a w ogóle wszystkie filmyz tego okresu za kiczowate.

Masz wyjątkowo wysublimowany punkt widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam Woszczerowicza i nie uważam jego aktorstwa za kiczowate (np. w teatrze TV "Kapitan z Kopenick").Natomiast całe przedwojenne polskie kino to kicz.Co wcale nie wyklucza,że serial może być ciekawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przedwojennie, to przedwojennie:

 

Och! Jakże mocno i zasadniczo ośmielę się nie pogodzić z Twą, Przyjacielu Wojciechu,opinią w tem temacie. No, jakżeż można?

Taki, coby zbyt długo nie szperać po encyklopedyjach, tudzież inszych kinematografów zapasach i "szafach" - znamienity, radosny, wspaniale zagrany, zrealizowany i cudny film "Piętro wyżej" to (i tu przejdę do naszych czasów) - uj???!!!:-))

 

Aktorstwo, owszem - było inne; podobnie jak fryzury pań.

Ale - czy gorsze?

 

Kreślę się z szacunkiem i kłaniam.

 

Jacek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstawały wtedy wybitne filmy ale nie w Polsce.Ówczesne polskie kino to komercha,brak oryginalności i dobrego smaku.Żałosne aktorstwo i poziom techniczny.To pierwsze to o tyle dziwi,że zawsze mieliśmy dobry teatr i dobrych aktorów.Ale nie w kinie.Nawet jak się ogląda tych największych aktorów teatralnych(Jaracz,Zelwerowicz,Osterwa) w filmie( najczęściej w epizodach) to żal patrzeć.Trochę zaczęło się zmieniać tuż przed wojną jak powstał PIST ale zabrakło czasu.

 

Nie dam się przekonać,że polskie kino międzywojenne było dobre.Ono było kiepskie.Ale lubię je oglądać bo było nasze i pokazywało ówczesną Polskę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Nie zgodzę się z tym. I powtórzę raz jeszcze. Patrzysz na to kino z pozycji dzisiejszych uprzedzeń. Dobre kino to takie, na które chodzą widzowie i które żyje w świadomości widzów. Dobre kino to także baśń albo bajka. I muszą być autentyczne gwiazdy. Bodo taka był. A tak niewątpliwie było z polskim kinem z okresu II RP. Żyło jeszcze w czasach PRL-u. A piosenki z niemal każdego z tamtych filmów na lata zostały przebojami, które potrafiły śpiewać kolejne pokolenia. O kinie polskim przed i po 1989 roku tego powiedzieć nie można. Totalna porażką było np. tzw. kino moralnego niepokoju (ocena Kałużyńskiego i nie tylko). Była to konwencja niemal dokumentu, niby niosąca głębokie przesłanie artystyczne. W gruncie rzeczy złe filmy bez wyrazu. W przedwojennym kinie też były takie produkcje i o niebo lepsze - w tym z kreacjami Jacka Woszczerowicza, a nawet, o zgrozo, z Bodo.

 

Z perspektywy czasu wiele produkcji światowych oceniam podobnie jak Ty. Zdecydowanie większość filmów, które obejrzałem. Mimo, że kiedyś oglądałem je z wielka przyjemnością. Dzisiaj patrzę na nie inaczej. Przerysowane postacie, krzykliwa gra, kiepska muzyka - która od razu znamionuje kategorię filmu, itd. Z dzisiejszej perspektywy , nie zmieniłem zdania o "starych" Bondach (prawdziwe kino akcji) czy "Ojcach Chrzestnych" (prawdziwe, wzorcowe wręcz, kino artystyczne niezależnie od gatunku). Jest w obu przypadkach fabuła, świetna gra aktorów, kapitalna ścieżka dźwiękowa, piękne kobiety, silni mężczyźni, kapitalne zdjęcia i odniesienia oraz inne takie. Istna uczta dla kinomana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Testosteron to dobre kino?Dobre kino to takie które mnie się podoba.Jest to ocena jak najbardziej subiektywna i tak powinno być.Frekwencja nie ma znaczenia.Bodo reprezentuje typ aktorstwa,które sprawdzalo się w dawnych wodewilach i farsach a obecnie jest zupełnym anachronizmem.A np. aktorstwo Chaplina jest nadal genialne i takie pozostanie.I to jest ta różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Każdy nawet wyjątkowo subiektywny komentarz ma swoje granice. Nie odważyłbym się przy "Ojcu Chrzestnym" zestawić "Testosterona".

Niektórzy to potrafią. Podobnie, jak nie potrafią sobie wyobrazić, że Bodo w Holywoodzie mógłby grać jak Chaplin. Talent to tylko część sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłby.

 

Podobnie, jak kariery światowej nie zrobiły piosenki ze starych, polskich filmów. Gdyby je zebrać "do kupy" - cały (lub prawie) wagon kompozytorów, którzy w tamtym czasie Oscary dostali - spaliłby się ze wstydu...

 

A wuj Oscar z grobu powstałby i wrzasnął: "Mata wy jakiesik uszy, psubraty?"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa producentów złotej ery Hollywood była z terenów przedrozbiorowej RP. A to Sucha Beskidzka, a to gdzieś spod Mińska. Co prawda ci zdolni byli po hederze ale to nic przeszkadza, "bardzo porządne ludzie, nawet ten co nie oddał na czas" ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wątek nie o tym jest.

Ja wczoraj oglądałem i muszę powiedzieć że film mnie zaciekawił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony CDP-557ESD -> Inakustik Monitor Lemnos ->; Sony HAP-Z1ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-E80ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-N55ES/N80ES (bi-amp) -> Kimber Kable 8TC -> Jbl TL260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Rewelacji nie ma. Główny bohater zagrany trochę tak jak Adam Cisowski z filmu "Szatan z VII klasy"(1960). Raczej kiepska scenografia i operowanie kamerą. Do tego drugi rok Wielkiej Wojny, a atmosfera w Łodzi beztroska i sielankowa. Tez jestem, co będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, toś mnie podekstytował tym "Szatanem...", Włodzimierzu.

To jeden z mych ulubionych filmów, a Raksa - palce lizać:)

 

Ps - "...ciekaw..." Ci zezarło:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

No, toś mnie podekstytował tym "Szatanem...", Włodzimierzu.

To jeden z mych ulubionych filmów, a Raksa - palce lizać:)

 

Ps - "...ciekaw..." Ci zezarło:-)

 

Faktycznie.

 

Pola Raksa była w tym filmie... naturalnie piękna i świeża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Po II. odcinku serial nadal mnie rozczarowuje. Jest dla mnie sztuczny, kiepsko zrobiony (wręcz nudny), ze schematycznymi postaciami i z grą aktorów bez wyrazu. Zupełnie, jakby w tym serialu były same role dalszego planu.

 

Do "Kariery Nikodema Dyzmy" bardzo mu daleko. Przynajmniej na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że w "Karierze..." grali bardziej doświadczeni aktorzy. W "Bodo" jak na razie jest dużo młodych postaci więc młodzi aktorzy siłą rzeczy warsztatu jeszcze nie mają. Bardzo sztuczną postacią dla mnie był warszawski cwaniak Karol. Ale mimo to, bronię serialu. Podoba mi się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony CDP-557ESD -> Inakustik Monitor Lemnos ->; Sony HAP-Z1ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-E80ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-N55ES/N80ES (bi-amp) -> Kimber Kable 8TC -> Jbl TL260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Damięcki czy nawet młody Królikowski warsztatu nie mają? Wątpię

 

Poza tym odmalowana w filmie Warszawa. Nawet ta z 1916. Nie była, aż tak fałszywie prowincjonalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Trzeci odcinek tego serialu to totalna klapa.W tym serialu nic nie przekonuje, nic nie wciąga. Realizacja, gra aktorów, oddanie realiów tamtych czasów, muzyka czy (najważniejsze) sama historia głównego bohatera. Sztuczny, nudny, źle zagrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek, obejrzałeś trzy odcinki i wszystkie są według Ciebie słabe. I tak obejrzysz cały serial po każdym odcinku wydając negatywne opinie? "Kiepski serial ale obejrzałem cały." Trochę się to kupy nie trzyma, nie uważasz? Jak mi się coś nie podoba to nie brnę w to dalej. Dla mnie trzeci odcinek rzeczywiście był przeciągnięty na początku ale historia mnie ciekawi i czekam na dalsze losy bohatera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony CDP-557ESD -> Inakustik Monitor Lemnos ->; Sony HAP-Z1ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-E80ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-N55ES/N80ES (bi-amp) -> Kimber Kable 8TC -> Jbl TL260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Włodek, obejrzałeś trzy odcinki i wszystkie są według Ciebie słabe. I tak obejrzysz cały serial po każdym odcinku wydając negatywne opinie? "Kiepski serial ale obejrzałem cały." Trochę się to kupy nie trzyma, nie uważasz? Jak mi się coś nie podoba to nie brnę w to dalej. Dla mnie trzeci odcinek rzeczywiście był przeciągnięty na początku ale historia mnie ciekawi i czekam na dalsze losy bohatera.

 

Mnie też ciekawi i też ją znam. Dlatego oglądam. A co powiesz o złych duchach z poprzednich odcinków? Jaki był ich sens?

 

Niestety wszystko wskazuje (po trzech odcinkach oczywiście), że ten serial to knot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam Twojej opinii, że to słaby serial. Nie podchodzę do niego tak analitycznie jak Ty.

Złe duchy - doprecyzuj proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony CDP-557ESD -> Inakustik Monitor Lemnos ->; Sony HAP-Z1ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-E80ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-N55ES/N80ES (bi-amp) -> Kimber Kable 8TC -> Jbl TL260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Nie podzielam Twojej opinii, że to słaby serial. Nie podchodzę do niego tak analitycznie jak Ty.

Złe duchy - doprecyzuj proszę.

 

W dwóch pierwszych odcinkach pojawiały się migawki nawiązujące do pobytu Bodo w radzieckim więzieniu. Widz, który ogląda tylko serial, bez zagłębiania się w życiorys Bodo, nie wie nawet, o co tu chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to kapitalny zabieg, choć z powodu zmiany aktora odtwarzającego główną role trochę mylący (ale pewnie też taki był zamysł reżysera). Wprowadza niepokój i zaciekawienie - "o co chodzi, co to za facet?". Ale dla widzów choć trochę zaznajomionych z historią Polski z tamtego okresu sprawa powinna być prosta - ktoś trafił w łapy oprawców. Tylko nie wiadomo kto, jakich, gdzie i kiedy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony CDP-557ESD -> Inakustik Monitor Lemnos ->; Sony HAP-Z1ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-E80ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-N55ES/N80ES (bi-amp) -> Kimber Kable 8TC -> Jbl TL260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Równie dobrze współczesnemu widzowi może to kojarzyć się z porwaniem dla okupu. Moim zdaniem nic nie wprowadza, sceny były tak ulotne, jak pokaz prostytutki w jednym z opowiadań Janusza Głowackiego. Z tym, że wzbudzał on większe zainteresowanie widzów. Do tych "złych duchów" nie ma co dorabiać patriotycznej otoczki. Bodo nie zginął jako Polak, a jako obywatel Szwajcarii. Chciał bowiem wykorzystać swoje drugie obywatelstwo i wyjechać do USA. Tymczasem wzięto go za szpiona i osadzono w więzieniu, a potem w łagrze.Szkoda, że serial nakręcono w konwencji trzymającej się chronologii. Może, gdyby toczył się w czasach największej jego kariery i z odwołaniami do innych etapów jego życia, byłby zdecydowanie ciekawszy. A tak mamy serial niemal archeologiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - ja akurat preferuję wersje chronologiczne. Nigdy się postacią E. Bodo nie interesowałem, więc chętnie obejrzę ją w wersji M. Kwiecińskiego. Ratując życie każdy by się chwytał wszystkich możliwych sposobów. W tej sytuacji czy zginął jak Polak czy jako Szwajcar to nie ma znaczenia (pomijając wnikanie w neutralność Szwajcarii i inne głębsze analizy). Ważne, za obywatela którego państwa się uważał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony CDP-557ESD -> Inakustik Monitor Lemnos ->; Sony HAP-Z1ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-E80ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-N55ES/N80ES (bi-amp) -> Kimber Kable 8TC -> Jbl TL260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Totalna klapa pod względem artystycznym i każdym inny. Tomasz Schuchardt tego nie zmieni. Mimo, że dużo lepszy od Królikowskiego. Zmarnowany świetny pomysł, zmarnowane pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.