Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A jakiś tam cedek, czy przetwornik firmy X jest u każdego recenzenta opisywany inaczej? Jakby opisywali wrażenia dźwiękowe z innych urządzeń, mimo iż opisują te same?

Co jest przyczyną, że każdy z nich słyszy inny dźwięk z tego samego urządzenia?

Myślę, że tutaj przyczyną mogą być różnice warunków w jakich to testują a także adaptacja sensoryczna i nawet w szerszym pojęciu przyjęty punkt odniesienia. Mam na myśli źródła, wzmacniacze, kolumny a nie krążki, demagnetyzery i kosmodyski....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik dobry... ale celem uniknięcia tego efektu jako punkt odniesienia porównuje się brzmienie do jakiegoś kozaka hi-end, który już za samego faktu bycia kozakiem hi-end gra neutralnie. Problemem jest raczej sponsoring oraz niedoskonałość i niepowtarzalność ludzkiego ucha, a także czysto subiektywne preferencje. No i kwiecistość języka. O moich Tannoy Mercury M1 można napisać, że "nie mają basu", a można napisać, że mają "zaskakująco dużo basu" - wychodzi na jedno, a jak ktoś zbyt szybko przez tekst przeleci to może się nie zorientować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi-end gra neutralnie

niepowtarzalność ludzkiego ucha, a także czysto subiektywne preferencje

To drugie, nie pozwala jednoznacznie zdefiniować tego pierwszego. Można postawić

kozaka hi-end

w trzech różnych wersjach, zaprosić trzech różnych redaktorów od audio i bardzo możliwe, że każdy z nich wskaże inne urządzenie jako najbardziej neutralne.

Zresztą nikt się z tym nie kryje. Wystarczy poczytać kilka relacji ze spotkań KTS (HighFidelity.pl), gdzie zwykle na kilka osób większość z nich ma swoje subiektywne, odmienne zdanie, być może nieco "biasowane" pod kątem wybranych marek. Podobnie jest na tym forum, co nierzadko generuje olbrzymią ilość emocji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ale jeden olewa przy tym teorię i ogranicza się do tego co lubi, drugi zdezorientowany przez przysłowia ludowe zauważa, że to co lubi okazuje się być zgodne z zjawiskami fizycznymi, a trzeci propaguje to co lubi jako mądrość ludową, choć jest to sprzeczne z teorią, której istnienia jest świadom. Którym jesteś Ty? Bo ja tym drugim.

 

-----

 

 

Ale jaja! Jak ktoś ma tak niskie granice percepcji, że nie odróżni smaku papryki zielonej od papryki czerwonej, to nie dziwne, że nie rozróżni brzmienia ax396 od pm30se. Z tak wyczulonymi zmysłami to do MediaMarkt panowie po boomboxy, a po drodze po rosół Winiary z torebki, a nie na to Forum, a już na pewno nie do działu hi-fi.

 

Zgadza się! Skoro smak papryki zielonej od czerwonej odróżniłem w sałatce, to w prawidłowym technicznie teście porównawczym i po wyrównaniu talerzy czerwona i zielona będą smakować tak samo? Nie bez powodu pomijam paprykę żółtą, bo jej smak jest gdzieś pomiędzy zieloną a czerwona, i faktycznie mógłbym się pomylić.

Odpowiem Ci później bo teraz muszę zająć się życiem i radiem, cyyba ze w międzyczasie poczytasz o papryce :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drugie, nie pozwala jednoznacznie zdefiniować tego pierwszego.

Tak. Ale ze wzgledu na bliskosc obu do idealu nozna przynah

jmniej zblizec sie z okreskeniem, gdzie ten ideal jest. To jak z czarna dziura - zaobserwowac jej sie nie da, a jednak jej istnienie stwierdzono i kilka cech nawet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci później bo teraz muszę zająć się życiem i radiem, cyyba ze w międzyczasie poczytasz o papryce :)

 

Śmiechłem na głos :D

Ja idę zajarać i wracam buszować po Spotify.

Dzisiaj jest ten dzień, że znajduje tam fajną muzę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jest ten dzień, że znajduje tam fajną muzę ;)

Nie bądź taki, podlinkuj coś!

 

Odpowiem Ci później...

Mam nadzieję, że tym razem przemyślisz to co napisałeś zanim klikniesz "Napisz".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ale ze wzgledu na bliskosc obu do idealu nozna przynah

jmniej zblizec sie z okreskeniem, gdzie ten ideal jest. To jak z czarna dziura - zaobserwowac jej sie nie da, a jednak jej istnienie stwierdzono i kilka cech nawet.

Ideał także będzie pojęciem czysto subiektywnym i do tego nieosiągalnym. Ideały, czy niech będzie kozaki hi-end potrafią być dosyć różne. Tak samo wszystkie wspomniane wcześniej zmienne nałożą się na różny odbiór urządzeń, także budżetowych. Nie piszę nawet o wpływie psychoakustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barmanekm

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideał także będzie pojęciem czysto subiektywnym i do tego nieosiągalnym.

Czysto hipotetycznym nawet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź taki, podlinkuj coś!

 

Na przykład to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jakość dźwięku średnio-słaba (wiadomo, nowoczesny mastering - zero dynamiki), ale za to aranżacje kompozycji G. Numan'a w wersji Live.. dostaję od nich gęsiej skórki :D

 

Albo to:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Taki "nowoczesny" New Wave.

Moje klimaty :)

 

Niestety mastering leży i w tej płycie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez BeatX

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie zaciekawiło, bo zastanawiałem się, czy wzmacniacz może w jakimś stopniu wpływać na sybilizację, a znasz mój problem z sybiliantami. Jeden z kolegów podrzucił mi instrukcję tuningu CA Azur 651a, i tam są m.in. takie oto porady.

"W moim egzemplarzu producent zastosował kondensatory firmy FUJICON. Niestety

kondensatory nie powalają jakością brzmienia. Charakteryzują się dość ciemnym, ciepłym i mało

otwartym brzmieniem. Podejrzewam, że producent był świadomy przeciętnej jakości tych

kondensatorów, ponieważ przy rozejściu DIRECT/KOREKTOR (kontur) oraz przy potencjometrze

głośności zostały zastosowane kondensatory foliowe 0,1u mostkujące elektrolity Fujicona.

Możliwe, że na wejściu wzmacniacza zabrakło miejsca na taki mostek.

Zdecydowałem się na usunięcie tych kondensatorów i zastąpienie ich zworami.

Usunięcie kondensatorów wprowadziło duże zmiany we wszystkich aspektach brzmienia. Wzrosła

dynamika, pojawiło się więcej powietrza i poprawiła się separacja źródeł pozornych. Scena stała się

pełniejsza i bardziej otwarta na słuchacza. Zmniejszył się też poziom ziarnistości i sybilantów,

których nie było wcześniej zbyt wiele i nie dokuczały, ale były zauważalne.

 

Mowa jest o sybilantach, ale też o ciemnym i ciepłym brzmieniu, co wg. z panującą na tym forum opinią o jasnym graniu wzmacniaczy CA, jest sprzecznością.

 

>Grzegorz, budowałeś wzmacniacze. Może rzucisz na to okiem, bo kiedy wstawiłem to do zakładki DIY, koledzy pisali, że jest tam dużo niekoniecznie dobrych porad jak np. "Przewody okleiłem taśmą

miedzianą i połączyłem do masy poprzez śrubę przy radiatorze".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Brednie.

A już ekranowanie przewodów zasilających (DC z zasilacza do płytki wzmacniacza) to paranoja.

 

Ja idę zajarać...

Nie znoszę palaczy.

Już wiesz dlaczego nie możemy się zakolegować...

Na początek rzuć nałóg.

 

Dopiero wróciłem a tu tyle stron...

Jakieś papryczki.

O co chodzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład to:

Słuchasz w tej chwili na Adasiach, czy Senkach? Ja byłem zmuszony przejść na nausznki, bo musiałem użyczyć mamie kineskopu, w celu obejrzenia kolejnego seansu pt. Klan. Niestety, mają z ojcem odmienne upodobania co do kategorii programów tv. Ja natomiast przerzucam ostatnio w TIDAL-u albumy z gatunku Heavy metal. Uwielbiam wszystkie dźwięki rodem z tartaku, tylko nie każdy wokal mi pasi. Serwisy streamingowe to naprawdę świetna sprawa. Można przebierać w albumach, jak w koszu z odzieżą używaną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość dźwięku średnio-słaba (wiadomo, nowoczesny mastering - zero dynamiki)...

O! To w sam raz na moje hifi, poslucham jutro.

 

No i w swojej paplaninie kolega Szymon sam zapędził się w kozi róg :)

W ktorym miejscu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mastering leży i w tej płycie.

Zapuściłem w Tidal, Numan zdecydowanie lepiej wypada, KVB można spokojnie puścić na dowolnym sprzęcie, ale klimat bardzo mi się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie bądź taki, podlinkuj coś!

 

Mam nadzieję, że tym razem przemyślisz to co napisałeś zanim klikniesz "Napisz".

Oczywiście, przecież trzeba cie wyprowadzić z błędu:) Lecę do radia. Do zobaczenia pozniej.

Po drodze wpadnę do sklepu po paprykę w trojpaku. Zrobię test sensoryczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś papryczki.

O co chodzi...

Nie zawracaj sobie tym glowy. Koledzy chcieli cos wykazac porownujac audio do papryczek i wykazali, ze o papryczkach maja tak samo marne pojecie jak o audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiesz dlaczego nie możemy się zakolegować...

Wy obaj szczecinianie? Zazdraszczam. W lecie różne imprezy, laski z nogami do samej ziemi, no i paszteciki :-) Tam chce się żyć!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dłużej musiałem posiedzieć w pracy.

Wpadłem na paszteciki z barszczykiem...

 

A propos papryczek.

Jem u "Turka" kebaba. Mówię na ostro.

Coś tam miałcze pod nosem... że to za ostro będzie...

Ale polał sosami, posypał jakimś czerwonym proszkiem...

 

Potem mnie obserwował.

Mówię mu, że ostrego to chyba jeszcze nie jadł. Nawet mi łzy i gile z nosa nie poleciały... ;-)

 

PS: A tak w ogóle to nie Turek tylko Kurd jak się zgadaliśmy.

 

A co w temacie audio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lecie różne imprezy, laski z nogami do samej ziemi, no i paszteciki :-)

To nadal o laskach, czy zmieniłeś temat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielbiciele pasztetu tez sie znajda :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nadal o laskach, czy zmieniłeś temat?

Te paszteciki o których myślę, że myślisz, nie zapadły mi w pamięć :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchasz w tej chwili na Adasiach, czy Senkach?

 

Nie mieszkam sam, więc za dnia na Adamach, wieczorami na słuchawkach ;)

 

Ja byłem zmuszony przejść na nausznki, bo musiałem użyczyć mamie kineskopu, w celu obejrzenia kolejnego seansu pt. Klan.

 

Ja na całe swoje szczęście w całości okupuje mój PC, a dziewczyna w całości okupuje swój TV, także nie muszę męczyć się oglądaniem tych durnot z telewizora :D

Ale rozumiem Twój ból i współczuję..

 

Serwisy streamingowe to naprawdę świetna sprawa. Można przebierać w albumach, jak w koszu z odzieżą używaną.

 

Dokładnie!

Dla mnie to najważniejsze źródło nowej muzyki.

Coś, czego nie miałem od czasów gdy nocami siedziałem na IRC'u i tam ludziska codziennie podrzucali nazwy co ciekawszych znalezisk muzycznych.

Nie mogę znaleźć ani jednego powodu, dla którego nie warto korzystać z serwisów streamingowych, chociażby dla szukania nowej muzyki :)

 

Zapuściłem w Tidal, Numan zdecydowanie lepiej wypada, KVB można spokojnie puścić na dowolnym sprzęcie, ale klimat bardzo mi się.

 

No to się cieszę, że Ci podpasowało :) Enjoy!

 

Nie znoszę palaczy.

Już wiesz dlaczego nie możemy się zakolegować...

Na początek rzuć nałóg.

 

Ze mnie trochę taki niedzielny palacz.

Raz palę, raz nie palę.

Ostatnio akurat palę :D

Ale wcześniej nie paliłem.

Za czas jakiś pewnie znowu nie będę palił haha :) Także nic straconego.

Ale spoko, rozumiem Twój punkt widzenia - no worries, nic na siłę!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik dobry... ale celem uniknięcia tego efektu jako punkt odniesienia porównuje się brzmienie do jakiegoś kozaka hi-end, który już za samego faktu bycia kozakiem hi-end gra neutralnie. Problemem jest raczej sponsoring oraz niedoskonałość i niepowtarzalność ludzkiego ucha, a także czysto subiektywne preferencje. No i kwiecistość języka. O moich Tannoy Mercury M1 można napisać, że "nie mają basu", a można napisać, że mają "zaskakująco dużo basu" - wychodzi na jedno, a jak ktoś zbyt szybko przez tekst przeleci to może się nie zorientować.

Kup sobie lepszy sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie lepszy sprzęt.

Mam o wiele ciekawsze pomysły na wydawanie pieniędzy niż lepsze hi-fi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam o wiele ciekawsze pomysły na wydawanie pieniędzy niż lepsze hi-fi.

To po co tyle literatury tutaj tworzysz ? Z tego pieniędzy nie będzie.

Masz zupełnie podstawowy sprzęt i takie też doświadczenie, a produkujesz postów całe ilości.

Tu jest miejsce dla ludzi którzy chcą wydawać pieniądze na sprzęt który jest lepszy niż tzw. hi-fi,

lub zrobić go samemu. Mają taką pasję i są zdeterminowani by wiele temu poświęcić, aby na koniec uzyskać lepsze brzmienie.

Eksperymentować i wymieniać opinie z innymi. I co więcej udaje się im to, przez co mają wiele chwil z szerokim uśmiechem na twarzy. I to nie są żadne mity, ani wymysły jak Ci się wydaje.

Z samego teoretyzowania Twój sprzęt nie zrobi się lepszy i nie dorówna dobremu poziomowi, niestety. :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dzius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest miejsce dla ludzi którzy chcą wydawać pieniądze na sprzęt który jest lepszy niż tzw. hi-fi

Zakładka jest hi-fi. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było... Wątek niestety zaczyna faktycznie w kierunku mitów zbaczać...

Parę słów. Po pierwsze, zwierzenia Szymona o korekcji krzywych słyszenia. To niestety jest bardzo powierzchowne rozpatrywanie sprawy, przy całkowitym pominięciu innych aspektów. Otóż tak, przy cichym słuchaniu ucho jest mniej wrażliwe na krańce pasma, niż... no właśnie, niż przy jakim słuchaniu? Praktycznie mogę się założyć, że 100% muzyki słuchanej przez Szymona nie istnieje w naturze w "naturalnej głośności", do której moglibyśmy się odnosić. Perkusja nie ma już naturalnej głośności, bo jej brzmienie jest całkowicie sztucznie stworzone za pomocą technik mikrofonowych i obróbki. Gitary elektryczne również, głośność wzmacniacza gitarowego można zmieniać w zakresie dziesiątków decybeli absolutnie bez wpływu na brzmienie - szczegóły na moim blogu. Bas - z postów wnoszę, że nikt tu nie słyszał gitary basowej ze wzmacniacza ani kontrabasu na żywo, bo pojawiają się jakieś dziwne teorie. Instrumenty klawiszowe? W 99% elektronika, a pozostały 1% to fortepian nagrywany tak, że z prawdziwym brzmieniem nie ma nic wspólnego. Wokal - słyszeliście kiedykolwiek rozrywkowy wokal bez nagłośnienia? I w dodatku bez jakiego nagłośnienia? Klubowego, w hali, na stadionie? Ale to dopiero pierwsza sprawa. Co to jest w ogóle naturalna głośność i brzmienie? Chyba tylko muzyka poważna, filharmonia - ale znów - który rząd? Tym w ostatnich rzędach basu brakuje czy nie? A może u dyrygenta? Może muzycy? Połowa muzyków w orkiestrze nigdy nie słyszała swojego instrumentu na żywo i nie ma szans usłyszeć, bo go trzyma pod brodą i słyszy zupełnie co innego. BTW - taka głupotka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dalej - Szymon dodaje 1dB dołu i jest OK. Oznaczałoby to, że bez tego 1dB nie jest OK, tylko jak? Naprawdę dodanie 1dB zmienia wszystko? To co ma powiedzieć realizator w studiu z korektorami ze skokiem 2dB? I czy naprawdę nie można po prostu przyjąć, że rzeczywiście ciszej to mniej dołu? Po prostu tak jest - ten dół nie znika do zera, jego jest mniej, bo jest ciszej. Tak słyszymy, korekcja tego oczywiście jest ok, ale w sumie po co? Dla przyjemności, tak, ale to trzeba sobie wyraźnie powiedzieć.

 

Neutralność sprzętu - dla mnie najważniejsza sprawa. Czy sprzęt musi być neutralny? TAK! Muzyka, której słuchamy, powstaje na neutralnym sprzęcie w odpowiednio zaadaptowanych pomieszczeniach. Jeżeli chcemy słyszeć tak, jak sobie wyobrażają to twórcy, tylko neutralny tor może to zapewnić. Oczywiście, nie jest to jedyne podejście - można przecież nie lubić neutralnie bez podbarwień i zniekształceń grającego sprzętu i woleć ten inny - OK, wtedy tylko trzeba mieć odwagę powiedzieć choćby sobie: ja nie chcę słuchać tak, jak to słyszą twórcy, ja chcę słuchać tak, jak mi pasuje.

 

Z neutralnością wiąże się damping factor - i tu z kolei widzę wnikanie w jakieś ezoteryczne "trzymanie głośnika" z odniesieniami do obudowy zamkniętej i z otworem przy całkowitym pominięciu podstawowej cechy wzmacniacza z dużą impedancją wyjściową, mianowicie uzależnienia pasma przenoszenia od impedancji obciążenia. To jest pierwszy parametr i na nim warto się skupić, a nie na jakichś mitach o lepszym graniu jakichś głośników ze wzmacniaczami o wyższej impedancji wyjściowej. Przede wszystkim zestawy głośnikowe projektowane są do pracy ze wzmacniaczami o wysokim DF. W ten sposób konstruktorzy mogą pominąć sporo problemów związanych z impedancją i skupić się na paśmie. Co więcej, uzyskanie odpowiednio wyrównanego pasma przenoszenia bez górek i dołków w sumie nierozerwalnie łączy się z koniecznością "popsucia" charakterystyki impedancji. Jeżeli mamy dobry wzmacniacz, to wszystko jest OK, ale jeżeli do gry wchodzą lampowe albo inne wynalazki z dużą impedancją wyjściową, to nierównomierności charakterystyki ampiitudowej mogą zwiększyć się o parę decybeli, w dodatku w nieprzewidziany przez producenta sposób, w dziwnych miejscach i co ważne, różnie przy różnych zestawach głośnikowych. I znów - nie mam nic przeciwko temu, żeby sobie tak słuchać, jak ktoś lubi, ale nie ma to nic wspólnego z prawdziwym dźwiękiem wysokiej wierności ani nawet z zamierzeniami producentów sprzętu, tak wzmacniacza, jak kolumn.

 

Częstotliwość podziału - dziwna sprawa ;) Powszechnie uznane za najlepsze na świecie monitory mają częstotliwość podziału 2kHz. Również jedne z lepszych średnich monitorów studyjnych mają częstotliwość pierwszego podziału 2kHz - i to jest głośnik dwunastocalowy! Trudno IMO wyciągać jakieś wnioski i kierować się częstotliwością podziału przy ocenach, to może być dobrze albo źle.

 

Jeżeli dwa urządzenia brzmią różnie, to są różne, i z pewnością można to zmierzyć.

 

Jeżeli chodzi o słyszenie omijania korektora, to niestety jakość/dokładność potencjometrów wyznacza takie a nie inne możliwości ustawienia choćby punktów zerowych. W praktyce nie ma szans, żeby środek był w środku, a oba kanały równo. A to i tak przy założeniu, że układ elektroniczny jest możliwy do wyzerowania. Jest to prawdziwe w przypadku powszechnie stosowanego aktywnego układu Baxadalla, ale np. we wzmacniaczach lampowych czy starych tranzystorowych powszechnie używana jest pasywna korekcja James, a tej po prostu nawet teoretycznie nie da się ustawić na zero, co łatwo sprawdzić np. takim programikiem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Widzimy, że jeżeli nawet teoretycznie ustawiony na zero pasywny korektor może osłabiać górę o 2dB, to nie należy się upierać, że tego nie słychać, jeżeli sami słyszymy 1dB w dole ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.