Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wciąż obstawiam, że każdy realizator dźwięku uwzględnia podczas miksowania, niższą czułość zmysłu słuchu na niższe i wyższe częstotliwości, i w czasie pracy nad dźwiękiem podbija, lub tłumi to i owo, tak, żeby materiał na płycie można było odtwarzać nawet na mniejszych kolumnach, jednak każdy musi liczyć się z tym, że malutki ZG nie odtworzy basu z przyzwoitą głośnością. Chcesz cicho, bo w pokoju obok śpią dzieci, i jednocześnie dobrze słyszeć bas, to trzeba zaopatrzyć się w wynalazek jakim są słuchawki. W codziennym życiu, przy zakupie różnych produktów zawsze stajemy przed problemem coś, kosztem czegoś. Dużym kombi, trudniej jest się poruszać po zatłoczonych ulicach miast i zaparkować między dwoma kwietnikami. Sztukę tę łatwiej wykonamy poruszając się Smartem, ale trudniej załadować więcej bagażu, wybierając się na wczasy. "Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził" :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety charakterystyka ludzkiego sluchu rozmija sie z charakterystyka zjawisk fizycznych i w tym caly problem o czym pisalem w moim ostatnim tasiemcu.

Jakich?

Zawsze będzie tak że niskie tony będą odbierane przez człowiek jako cichsze od średnich począwszy od ok 90dB (czyli wcale nie cicho).

Człowiek nie ma mikrofonów w uszach ale powinien mieć coś miedzy nimi. Jak ma sprawne narząd miedzy uszami to mimo tego że nie słyszy dobrze niskich to będzie wiedział że tam są i nie odczuje ich braku. Nad tym też czuwają realizatorzy dźwięku by szara masa miała sobie z czego "dośpiewać" brakujące pasmo ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemysław_51508
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiscie odkad zmienilem graty do odlsuchu, wzmak kolumny i popracowalem nad ich rozstawieniem, galeczki staly sie zbedne. Pomijam fakt ze mój obecny wzmak ich nie ma. Dlugo sie bawilem w krecenie i poprawianie na sile. W tej chwili, wieczorem przy najcichszym sluchaniu z cd, wzmacniacz mam ustawiony na 1 i absolutnie niczego nie brakuje. Dlatego ja osobiscienwole kombinowac z akustyka pomoeszczzenia lub gratami niz bawic sie w korekcje. Glownie dlatego ze uwazam, ze kazdy realizator dźwięku ma wieksze doswiadczenie w ustawianiu poziomow niz ja chociażby. Nie jest to zaden przytyk. Ja tak sie uporalem z brakami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wciąż obstawiam, że każdy realizator dźwięku uwzględnia podczas miksowania, niższą czułość zmysłu słuchu na niższe i wyższe częstotliwości, i w czasie pracy nad dźwiękiem podbija, lub tłumi to i owo, tak, żeby materiał na płycie można było odtwarzać nawet na mniejszych kolumnach, jednak każdy musi liczyć się z tym, że malutki ZG nie odtworzy basu z przyzwoitą głośnością.

Realizator ma znacznie większe możliwości bo często może operować tylko głośnością samych instrumentów a nie sumaryczną barwą całości (tak jak w domu). Działanie na poszczególnych instrumentach jest bardziej efektywne w uzyskaniu wysokiej jakości niż działania na sumie. Na sumie można tylko wykonać lekki retusz.

 

Dużym kombi, trudniej jest się poruszać po zatłoczonych ulicach miast i zaparkować między dwoma kwietnikami. Sztukę tę łatwiej wykonamy poruszając się Smartem

Jeszcze łatwiej jest jeździć komunikacją miejską. Można popatrzyć się na zmieniające się otoczenie no i na dziewczyny ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec nie przypisuj mi mitu.

Szymonie, nie przypisuję konkretnie Tobie tego mitu. Pisałeś, że wybrałeś takie monitory, żeby nie dudniło. Przepraszam, że tak to zabrzmiało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czytajac Twoj post ktos inny moglby mnie o ten mit posadzic dlatego sprostowalem.

 

-----

 

Ja wciąż obstawiam, że każdy realizator dźwięku uwzględnia podczas miksowania, niższą czułość zmysłu słuchu na niższe i wyższe częstotliwości...

Oczywiscie, ze tak... niestety nie jest w stanie zrobic miksu zmieniajacego sie dynamicznie wraz ze zmiana glosnosci odsluchu. Jak Przemak pisal miks robi sie tak, zeby brzmial dobrze na wszystkim, nawet na srajfonie, dlatego na hiendzie brzmi tak sobie.

 

Chcesz cicho, bo w pokoju obok śpią dzieci, i jednocześnie dobrze słyszeć bas, to trzeba zaopatrzyć się w wynalazek jakim są słuchawki...

Ewentualnie wcisnac loudness lub podbic bass. Bolt Thrower na moim micro choc po cichutku to napier... basowo podwojna stop przez cala noc a dzieci nie obudzi. Domyslasz sie dlaczego?

 

...malutki ZG nie odtworzy basu z przyzwoitą głośnością.

Tak. Ale tan sam malutki ZG przy wiekszej glosnosci wytworzy basu tulyle ile trzeba, a przy nizszej juz nie. Widzisz pewna niescislosc? Nie, tu nie ma niescislosci, to charaktetystyka ucha i zmiana krzywej FM. W uproszczeniu wystarczy, ze gdy zciszamy calosc o 50% bas zciszyc tylko o 40%. Chyba malutki ZG da rade zagrac bas o 40% ciszej niz gral gdy dawalismy czadu?

 

Dużym kombi, trudniej jest się poruszać po zatłoczonych ulicach miast i zaparkować między dwoma kwietnikami...

Otoz to! Samrtem forfour na wakacje pojedziemy z bagazami na kolanach, a sluchajac cicho na "duzym" audio misimy sie liczyc z podbiciem basu gałkami.

 

Zawsze będzie tak że niskie tony będą odbierane przez człowiek jako cichsze od średnich począwszy od ok 90dB (czyli wcale nie cicho).

Ty dalej nie zauwazyles, ze ja nie o krzywych FM a o ich roznicy pomiedzy cichym a glosnym odsluchem. Ehhh...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolt Thrower na moim micro choc po cichutku to napier... basowo podwojna stop przez cala noc a dzieci nie obudzi. Domyslasz sie dlaczego?

Bo malutko tam średniego pasma ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu g...

 

-----

 

Realizator ma znacznie większe możliwości bo często może operować tylko głośnością samych instrumentów a nie sumaryczną barwą całości (tak jak w domu). Działanie na poszczególnych instrumentach jest bardziej efektywne w uzyskaniu wysokiej jakości niż działania na sumie. Na sumie można tylko wykonać lekki retusz.

Tylko, ze ten retusz mozemy wykonac kiedy realizator juz nic zrobic nie moze. A poniewaz krzywa FM nie jest stala a galka "volume" tego nie uwzglednia, to ten retusz nawet powinnismy wykonac. A czy wykonamy go w zadowalajacym stopniu za ponoca ograniczonego narzedzia jakim jest galka "bass" pozostawiam subiektywnej ocenie. Niestety ale takie sa fakty i trzeba sobie zdawac sprawe z niedoskonalosci kultywowanej liniowej charakterustyki sprzetu audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w starych dobrych czasach gdy nikt nie obrażał się na filtr loudness

...

W starych dobrych czasach...

Wtedy ludzie byli głupsi, mniej wyrobieni muzycznie... dlatego podbijali.

 

Obecnie są lepiej odżywieni, lepiej słyszą.

Coraz powszechniejsze jest słyszenie kabli i bezpieczników...

Krzywa fizjologiczna straciła na znaczeniu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starych dobrych czasach...

Wtedy ludzie byli głupsi, mniej wyrobieni muzycznie... dlatego podbijali.

 

A ja stawiam na na to że wtedy średnia jakość techniczna realizacji była niższa, choć też zdarzały się techniczne perełki.

Obecnie są lepiej odżywieni, lepiej słyszą.

Coraz powszechniejsze jest słyszenie kabli i bezpieczników...

I to często w wieku powyżej 60 lat ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starych dobrych czasach...

Wtedy ludzie byli głupsi, mniej wyrobieni muzycznie... dlatego podbijali.

Raczej byli mniej wybredni.. a każda rzecz bardziej cieszyła..

 

Obecnie są lepiej odżywieni, lepiej słyszą.

Coraz powszechniejsze jest słyszenie kabli i bezpieczników...

Krzywa fizjologiczna straciła na znaczeniu...

Może niekoniecznie lepiej odżywieni.. ale wydaje im się że lepiej słyszą..

 

Największą tego zasługą jest reklama i marketing.. a gdy jest internet i fora.. to wystarczy pisać że się wszystko słyszy.. i już..

 

A co nas czeka w niedalekiej przyszłości..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dobrego weekendu..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez GuruForA

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu, kiedyś ludzie byli prostolinijni- pisali, co słyszą, nie wstydzili się własnego zdania.

Teraz jest epoka kreowania wizerunku- mamy być lepsi od tłumu, słyszeć więcej i lepiej i w ogóle być ą i ę. Internet temu sprzyja, bo przecież nikt nie sprawdzi, czy tak, jak piszemy jest w rzeczywistości. Stąd też wysyp fantastycznych gadżetów, któte opierają się na psychologicznym działaniu, a nawet, jak po zakupie nie słychać różnic, wielu tego nie zwróci, bo im głupio być "głuchymi".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nas czeka w niedalekiej przyszłości..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dobrego weekendu..:)

 

Kurna, nie wiem co bym wybrał - Alexę, czy prezenterkę? :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z elektroniką?

Kiedy wtedy jest ok?

Co gdy gitara akustyczna jest w tle?

to pewnie trza jakiś swój test przewidzieć,

u mnie teraz drze się Ana Moura - okropnie lubię :)

i gitara jest w tle

więc podgłośniłem na tyle, żeby się nie dało przekrzyczeć Any :)

(fajny test - drzesz się do głośnika :)

i bas żyje - ahh jak żyje przy tym poziomie głośności!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie, ucho traci czułość na skrajach pasma. Dlatego funkcja "kontur"/loudness podnoszą charakterystykę na skrajach pasma w funkcji głośności, im ciszej tym więcej dołu i góry. Czasem z góry się rezygnuje.

To prada, powinienem napisać inaczej, bo chodziło mi o największą rozpiętość zmian dla ucha wzgledem glosności dla średnich, a człowiek słyszy w tym paśmie nawet ujemne dB! w okolicy 4000Hz, przyznaję się bez bicia, że mi się trochę popierniczyło :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prada, powinienem napisać inaczej, bo chodziło mi o największą rozpiętość zmian dla ucha wzgledem glosności dla średnich, a człowiek słyszy w tym paśmie nawet ujemne dB! w okolicy 4000Hz, przyznaję się bez bicia, że mi się trochę popierniczyło :))

Zdarza się. Mi też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starych dobrych czasach...

Wtedy ludzie byli głupsi, mniej wyrobieni muzycznie... dlatego podbijali.

Pomijajac hiend, gdzie ze wzgledu na spelnienie szeregu dodatkowych warunkow pewne zjawiska nie wystepuja i w efekcie celowe jest sluchanie na zero, to alergia na krecenie galkami czy przycisk loudness jest swiadectwem niewiedzy. Nie moze byc inaczej w czasach, w ktorych wiekszosc "specjalistow" cala swoja wiedze czerpie z zasmiecajacych internet zabobonow a istocie zjawiska czesto nie ma bladego pojecia. Moda i zabobon jest tak silne, ze ludzi da sie przekonac do tak kuriozalnych pomyslow, ze skoro dal cicho to ma nie slyszec basu, a od tego ma mozg, zeby sobie go wyobrazic. Albo slobo doplacic za wzmacniacz, ktoremu w prawdzue pozlocona gniazdko ale przy okazji usunieto czesc funkcji.

 

 

Posłuchałem dzisiaj rano muzyki, przekręcając gałkę max 1cm, i mimo to bas plumkał...

Z jaka glosniscia sluchales? Zblizona do mowy ludzkiej? To musze Cie zmartwic, bo jezeli zarowno srodek jak i dol odtworzone byly z jednakowa glosniscia 60dB, to mozg dol odebral, jakby gral z glosnoscia zaledwie 10dB. Nie da sie temu w idealny sposob zaradzic, ale gdybys o zaledwie 3 dB galka podbil czestotliwosc 100Hz, to od tych 100Hz w gore mozg odebral by jako 50 dB lub nawet wiecej. Jest roznica? A moze choc o tym nie wiesz, Twoje kolumny tak jak i moje maja juz loudness na stale wbudowany, i dzieki gorce w okolicy 100Hz odczuwalny spadek basu byla tak maly, ze asz trudny do uslyszenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej alergii.

Mam wzmacniacz z loudness i regulacją niskich i wysokich. Wszystkie regulacje, żeby było ciekawiej mają wybierane punkty zagięcia charakterystyki...

To jedna z ciekawszych integr stereo.

 

A jakbym dobrze pogrzebał w piwnicy to znalazłby się korektor parametryczny z prawdziwego zdarzenia; 1. gałka -przemiatana oś częstotliwości w całym zakresie, 2. gałka ustalanie wzmocnienia/osłabienia o +-15dB, 3. gałka regulacja dobroci (szerokości krzywej "dzwonowej"). Takie fajne coś do podbijania określonych instrumentów, wokali w czasach analogowych.

Ale to zabawy.

 

Choć wspomnianych Yes`ów trzeba na basie nieco podnieść.

Natomiast jak gra cicho to są słabiej słyszalne skraje i tak ma być, bo tak jest w naturze!

Dlaczego mam fałszować obraz natury?

Niektóre płyty mają zwyczajnie schrzaniony master. Nie gra naturalnie bo reżyser/producent był głuchy ;-).

 

Oczywiście to widzi mi się producentów/reżyserów idzie również w drugą stronę; podawałem już tu przykład np. Massive Attack.

O ile w realizacjach z instrumentami elektrycznymi i dźwiękami syntetycznymi można zrozumieć taką filozofię "widzimisię" to nie wyobrażam sobie muzyki akustycznej i klasyki z rozjechaną równowagą tonalną...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaka glosniscia sluchales? Zblizona do mowy ludzkiej? To musze Cie zmartwic, bo jezeli zarowno srodek jak i dol odtworzone byly z jednakowa glosniscia 60dB, to mozg dol odebral, jakby gral z glosnoscia zaledwie 10dB. Nie da sie temu w idealny sposob zaradzic, ale gdybys o zaledwie 3 dB galka podbil czestotliwosc 100Hz, to od tych 100Hz w gore mozg odebral by jako 50 dB lub nawet wiecej. Jest roznica? A moze choc o tym nie wiesz, Twoje kolumny tak jak i moje maja juz loudness na stale wbudowany, i dzieki gorce w okolicy 100Hz odczuwalny spadek basu byla tak maly, ze asz trudny do uslyszenia?

 

A nie przyszło nikomu do głowy, iż zjawisko o którym się tu tyle pisze jest nawet nie tyle co normalne a wręcz pożądane? Ponieważ w sposób naturalny chroni nasz słuch przed częstotliwościami które najbardziej mu szkodzą?

Wniosek powinien być jeden: nie ma co z tym walczyć a raczej trzeba się cieszyć, że coś takiego istnieje. W naturalny sposób jesteśmy chronieni przed uszkodzeniem tego narządu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć wspomnianych Yes`ów trzeba na basie nieco podnieść.

Brawo za odwage!

 

Dlaczego mam fałszować obraz natury?

Jeszcze raz. Wybraz sobie, ze muzycy jednoczesnie i z jednakowa glosnoscia zagrali dwa dzwieki A 1000Hz i B 100Hz. Realizator nagral je z rowna glosnoscia. Odtworzasz je na "idealnym audio" takze z rowna glosnoscia.

 

1). Naper... z glosnoscia 100 dB:

- oba dzwieki zostaja odebrane z glosnoscia 100dB.

 

2). Dajesz czadu z glosnoscia 80dB:

- dzwiek A zostaje odebrany z glosnoscia 80dB,

- dzwiek B zostaje odebrany z glosnoscia 73dB,

- podbicie 100Hz o 1dB spowodowaloby odebranie dzwieku B z glosnoscia 77dB,

- podbicie 100Hz o 2dB spowodowaloby odebranie dzwieku B z glosnoscia 80dB.

 

3). Sluchasz cicho z glosnoscia 60dB:

- dzwiek A zostaje odebrany z glosnoscia 60dB,

- dzwiek B zostaje odebrany z glosnoscia 40dB,

- trzeba by 100Hz podbic az o 12dB aby uslyszec je z glosniscia 60dB, ale...

- wystarczy podbicie 100Hz o 3dB aby odebrac dzwiek B z glosnoscia 50dB.

 

Jak widzisz za falszowanie natury nalezy uznac obraz rzeczywistosci, ktory przy cichym odsluchu na zero odbiera mozg. Oczywiscie problem nie dotyczy lub dotyczy w marginalnym stopniu zestawow, na ktorych po prostu dajemy czadu. Sila rzeczy mozna powiedziec, ze w hiend go nie ma.

 

Ale przenoszenie tego jako zasady do hifi jest bledem. Na szczescie nie trzeba byc tego swiadomym, ale loudness jest na stale implementowany w nagranie juz na etapie realizacji, jest takze na stale wbudowany w sprzet audio.

1). Wezmy moje micro. Bolt Thrower z glosnoscia cichej mowy dzieci nie obudzi chocby podwojna stopa nap... przez cala noc. A dlaczego stopa nap...? Bo system ma gorke.

2). Wezmy moje Tannoy Mercury M1. Wprawdzie przy 55Hz maja taki spadek, ze mozne ten zakres potraktowac jako cisze, ale juz na 80-120Hz maja wyrazna gorke. Dzieki tej gorce przy cichym odsluchu odczuwalna roznica glosnosci pomiedzy dzwiekami A i B na zywo zagranymi z rowna glosnoscia jest znacznie mniejsza, niz na plasko grajacym hiend. Warto tutaj zauwazyc, ze jezeli przy cichym odsluchu gorka nie wystarczy i ubytek basu bedzie dokuczliwy, to podbicie 100Hz galka o zaledwie 1dB moze byc slyszalne i przyniesc wyrazna poprawe.

 

Oczywiscie sprawe upraszczam do granic mozliwosci (niektorzy i tak nic nie zalapia) i nikogo do niczego nie namawiam, ale interesujac sie tematem audio warto byc tego zjawiska swiadomym, zamiast bezmyslnie powtarzac za internetowymi fachowcami zabobon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lektura dla Szymona:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...chronieni przed uszkodzeniem tego narządu.

Byl lodobny pomysk dotyczacy ZG, zdementuje oba. Mowimy o glosnosciach i czestotlowosciach, przy ktorych nie tylko nic sluchu nie uszkodzi, a trzeba je nawet dac glosniej zeby wogole je uslyszec. Tak samo jak kolumienki, ktore potrafia zagrac 100Hz z glosnoscia 100dB nie beda miec problemu z zagraniem tych 100Hz podbitych z 60dB na 65dB, tak samo uchu, ktoremu nic sie nie stalo slyszac 100Hz z glosnoscia 100dB tym bardziej nic sie nie stanie, gdy te 100Hz uslyszy zamiast 60dB to 65dB.

 

PS. Na wykresach krzywych FM masz tez granice bolu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że do pewnych spraw czyt. liniowej charakterystyki trzeba się przyzwyczaić. Jak zmieniłem wzmacniacz na taki bez korekcji to przestało mi jej brakować. Teraz to dla mnie już nie ma powrotu. Ale może stary jestem to już mi basu nie trzeba:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lektura dla Szymona:

Strescisz po polsku? Zbyt fachowe abym po angielsku zrozumial. Moze faktycznie popelnilem blad?

 

A ja myślę, że do pewnych spraw czyt. liniowej charakterystyki trzeba się przyzwyczaić.

Mozna, da sie, ale nie trzeba. Z reszta w dosc duzym zakresie glosnosci problem jest malo dokuczliwy, wrecz niezauwazalny i zniwelowany juz na etapie produkcji nagrania. W praktyce wystepuje jedynie podczas bardzo cichego odsluchu. Ja glosniej tez slucham z regoly na zero. Takze nie jest to przypisywane mi przez dyletantow upodobanie do V-ki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byl lodobny pomysk dotyczacy ZG, zdementuje oba. Mowimy o glosnosciach i czestotlowosciach, przy ktorych nie tylko nic sluchu nie uszkodzi, a trzeba je nawet dac glosniej zeby wogole je uslyszec. Tak samo jak kolumienki, ktore potrafia zagrac 100Hz z glosnoscia 100dB nie beda miec problemu z zagraniem tych 100Hz podbitych z 60dB na 65dB, tak samo uchu, ktoremu nic sie nie stalo slyszac 100Hz z glosnoscia 100dB tym bardziej nic sie nie stanie, gdy te 100Hz uslyszy zamiast 60dB to 65dB.

 

PS. Na wykresach krzywych FM masz tez granice bolu.

 

Nasz organizm nie wie kiedy natężenie głośności wzrośnie do niebezpiecznych wartości więc zabezpieczenie "musi" działać cały czas.

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego najszybciej przestajemy słyszeć najwyższe częstotliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strescisz po polsku? Zbyt fachowe abym po angielsku zrozumial. Moze faktycznie popelnilem blad?

W przeglądarce Chrome jest tłumacz. Nie jest to dobre tłumaczenia ale znając zagadnienie i trochę angielski można ułatwić sobie zrozumienie tekstu. Kursor na tekst, prawy klawisz, wybrać z menu opcję "przetłumacz na język polski".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dzwiek A zostaje odebrany z glosnoscia 80dB,

- dzwiek B zostaje odebrany z glosnoscia 73dB,

- podbicie 100Hz o 1dB spowodowaloby odebranie dzwieku B z glosnoscia 77dB,

- podbicie 100Hz o 2dB spowodowaloby odebranie dzwieku B z glosnoscia 80dB.

 

Teraz zrozumiałem Twoją koncepcję! Straszne ;) I strasznie błędne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zabezpieczenie "musi" działać cały czas.

Bez przesady! Jak 100Hz z 60dB lodbijesz na 65dB to nic Ci nagle na 120dB nie wyskoczy.

 

Teraz zrozumiałem Twoją koncepcję! Straszne ;) I strasznie błędne.

W koncu ktos postaral sie zrozumiec moje slowa! Na czym wiec ten blad polega? Mam nadzieje, ze wyprowadzisz mnie na prosta, bo na razie to tylko Koledzy z jeszcze mniejszym ode mnie zrozumieniem tematu sie miotaja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady! Jak 100Hz z 60dB lodbijesz na 65dB to nic Ci nagle na 120dB nie wyskoczy.

 

Ożeż Ty orzeszku ... tylko, że Twój organizm nie wie kiedy "wskoczy" na 120dB ale musi być przed tym chroniony.

"Zabezpieczenie" musi więc działać cały czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.