Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można. Ja wróciłem do NSów ;)

Granie zarejestrowane w studio ma sprawiać przyjemność. Niestety wiele aspektów technicznych uniemożliwia pełną przyjemność, a w wielu przypadkach niestety budzi zniechęcenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon , tak z 400 stron wstecz - a może 500 - twierdził...

Cofnij sie i przeczytaj jeszcze raz bo pokreciles.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość gałek w tym urządzeniu przeraża, a ich użycie jeszcze bardziej zmienia to, co poniżej:

 

Przemak - już pisałem gdzieś wcześniej, że ilość tych gałek pozornie może sugerować, że jest tyle możliwych ustawień,

a tak naprawdę to można użyć jedynie dwóch: LF i HF SHELF (u mnie na 0). Przecież korekcję niskich i wysokich posiadają też inne monitory.

Pozostałe potencjometry to: ustawienie głośności, natężenie podświetlenia logo, korekcja SPACE - jeśli głośnik stoi blisko ściany (domyślnie 1/1),

a te 3 środkowe to filtr akustyczny, który u mnie w ogóle nie ma żadnego wpływu i aby go wyłączyć, to gałka DEPTH musi być na 1.

 

Wszystko - więc nie przesadzaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta niebieska "sierotka" na dole? A to NS10

Ale NS10 nikt w domu nie zaakceptuje mimo idealnego opóźnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NS10

 

Ciekawe dlaczego w studiu leżą w pozycji poziomej tweeterami na zewnątrz (takie zdjęcie widziałem).

Opale zalecają w pozycji poziomej ustawić tweeterami do wewnątrz.

W sumie nawet nie sprawdzałem ustawienia odwrotnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego w studiu leżą w pozycji poziomej tweeterami na zewnątrz (takie zdjęcie widziałem).

Opale zalecają w pozycji poziomej ustawić tweeterami do wewnątrz.

W sumie nawet nie sprawdzałem ustawienia odwrotnego.

 

Rzecz gustu. Zwykle na zewnątrz, bo są wąsko. Czasem pionowo też. Ja mam rozstaw 110-120cm i tweetery na zewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że zostały prawidłowo zarejestrowane. Mam taki cztero-płytowy album z różnymi dźwiękami przyrody, jednak instrumenty akustyczne i ludzki głos dają mi lepsze odniesienie do neutralności, mimo że możliwe że też obarczone błędem.

 

Prawidłowa rejestracja to jedno.

Drugie, to trzeba te wszystkie dźwięki usłyszeć w naturze, by po tym domniemywać o neutralności systemu. Ludzki głos też nie jest wyznacznikiem. Trzeba go usłyszeć wpierw w realu, by później mieć odniesienie do dźwięku w systemie. System może go przekłamać (wyżej, niżej) a mimo to będzie brzmiał realnie.

Piszę to tylko dlatego, że sam się parę razy przejechałem i gdybym nie słyszał danej/go wokalistki/wokalisty w realu bez nagłośnienia, nie miałbym odnośnika.

To uczy pokory i dystansu do własnego "mniemania".

pzdr

Wu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Ludzie bardziej dbają o swoją dumę niż o to, co jest prawdą." - T. Pratchett/S. Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwieki a ich relnosc odtwarzana.

To tez raczej ciezki temat. Zwlaszcza jak sie zaglebic i zapytac o ocene np osoby grajacej na trabce.

Gdy uslyszysz twierdzenie ze trabka trabce rowna nie jest. Totalnie tracisz rozeznanie jako osoba tylko sluchajaca.. A jak dodac do tego reszte instrumentow, problem narasta.

 

Mozna tylko w tym przypadku zdac sie na osobe realizujaca material muzyczny, napewno jest obeznana w temacie dzwiekow ale i wymagan sluchaczy tzn na co zwracaja uwage przy odsluchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po raz kolejny- REALIZACJA NAGRANIA. To podstawa, czesto ważniejsza od sprzętu odtwarzajcego. Na pewno nie przeskoczymy kilku półek cenowych, ale często płyta wybitnie zrealizowana na przeciętnym sprzecie gra o wiele lepiej, jak przeciętna na sprzęcie drozszym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie sie nie wypowiem, ale na sprzecie jaki mam czesto wyglada to tak jak opisales.

Bo plyta niby ok , a jednak czegos brak. Na innej te same nagranie ale wydane przez inna wytwornie brzmi o wiele lepiej. Tak wiec cos w tym jest bo basy slychac glebsze, same instrumenty zaczynaja byc bardziej klarowne. A nagranie dokladnie to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką zależność słyszałem już nieraz, więc osobiście uważam to za pewnik. Nie ma sprzętu, który "sam z siebie" poprawi gorsze nagranie, ale jak mamy nagranie b. dobrze zrealizowane, i średniej klasy sprzęt "dostaje skrzydeł".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwieki a ich relnosc odtwarzana.

To tez raczej ciezki temat. Zwlaszcza jak sie zaglebic i zapytac o ocene np osoby grajacej na trabce.

Gdy uslyszysz twierdzenie ze trabka trabce rowna nie jest. Totalnie tracisz rozeznanie jako osoba tylko sluchajaca.. A jak dodac do tego reszte instrumentow, problem narasta.

 

Trąbka trąbce nie równa, skrzypce skrzypcom itd....

Grający muzyk trochę inaczej słyszy swój instrument grając na nim niż postronny słuchacz. Tak samo jak nasz własny głos brzmi zgoła inaczej dla postronnych niż dla nas.

Kto grał na jakimkolwiek instrumencie lub słuchał swój nagrany głos, ten wie co mam na myśli.;-)

Trąbka trąbce nie równa, skrzypce skrzypcom...

Słuchając często różnych instrumentów bez nagłośnienia, można wyciągnąć pewną "średnią z ich brzmienia". To jest bardzo pomocne w tak karkołomnym zadaniu, jak określanie, że któryś "system gra naturalnie"...

;-)

Wu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Ludzie bardziej dbają o swoją dumę niż o to, co jest prawdą." - T. Pratchett/S. Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calkowita racja , a skrzypce sa tego dobitnym przykladem. Dla grajacego na nich to jeszcze wieksze rozeznanie. Jak wykrywa ze struna x sie rozstroila...czego ja np uslyszec nie potrafie. No ale to juz obeznanie i dlugi czas obcowania z instrumentem...czyni mistrza w tej dziedzinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz gustu. Zwykle na zewnątrz, bo są wąsko. Czasem pionowo też. Ja mam rozstaw 110-120cm i tweetery na zewnątrz.

 

Sprawdziłem u siebie. Jednak producent ma rację - jest lepiej jak tweetery są do wewnątrz, ale nie łatwo to od razu usłyszeć. Decydują niuanse...

Wokal jest bardziej wyrazisty i detale w wysokich tonach też. Bas jest taki sam.

A miałem nadzieję, że jak odwrócę monitory to znów będę się cieszył z poprawy brzmienia. ;-)

 

Dość już tych testów. Teraz słuchamy muzyki i cieszymy się pięknym dźwiękiem. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Wokal jest bardziej wyrazisty i detale w wysokich tonach też. Bas jest taki sam.

 

Lepsza góra od przesunięcia głośnika w poziomie? Ale najważniejsze, że fajnie gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

często płyta wybitnie zrealizowana na przeciętnym sprzecie gra o wiele lepiej, jak przeciętna na sprzęcie drozszym.

 

Ale też płyta wybitnie zrealizowana zagra na dobrym sprzęcie o wiele lepiej niż na gorszym.

Płyta źle zrealizowana zagra na dobrym sprzęcie słabo, ale na gorszym sprzęcie - też słabo, tylko ten słabszy sprzęt

zamaskuje słabe strony, więc paradoksalnie możliwe, że odniesiemy wrażenie przyjemniejszego brzmienia.

To wrażenie bierze się stąd, że dysproporcja w brzmieniu między skrajnie zrealizowanymi płytami na dobrym sprzęcie jest większa

niż na gorszym. Gorszy wyrównuje i uśrednia brzmienie, dobry sprzęt różnicuje.

 

Lepsza góra od przesunięcia głośnika w poziomie? Ale najważniejsze, że fajnie gra.

 

W sumie to chyba nic dziwnego. A co mówi teoria?

Czy głośnik wysoko-tonowy nie powinien być dokładnie skierowany na ucho słuchacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chyba nic dziwnego. A co mówi teoria?

Czy głośnik wysoko-tonowy nie powinien być dokładnie skierowany na ucho słuchacza?

 

Skierowanie głośnika wysokotonowego na ucho zależy od kąta jego ustawienia też ;)

Ustawienie poziome zmienia kształt fali w stosunku do ustawienia pionowego, to oczywiste, przynajmniej w okolicy częstotliwości promieniowania obu głośników. Poza częstotliwością podziału gra jeden z nich i lepsza góra na skutek ustawienia tweetera na zewnątrz/do środka wynika tylko z szerokości ich rozstawienia. A to, jak pisałem, rzecz gustu i możliwości ustawień.

 

Słuchając często różnych instrumentów bez nagłośnienia, można wyciągnąć pewną "średnią z ich brzmienia". To jest bardzo pomocne w tak karkołomnym zadaniu, jak określanie, że któryś "system gra naturalnie"

 

Instrumenty powszechnie uznawane za akustyczne w nagraniu nie mają brzmieć i nie brzmią naturalnie, tylko dobrze, tak jak chcą twórcy. W związku z tym uważam, że ocena "naturalności" brzmienia na podstawie nagrań muzycznych ma mało sensu. Chyba, że uznamy, że jakieś konkretne nagranie jest wzorcem naturalności, to ok, ale co ten wzorzec będzie miał wspólnego z naturalnością i czy dla wszystkich, to inna sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierowanie głośnika wysokotonowego na ucho zależy od kąta jego ustawienia też ;)

 

Zgoda. Tylko przy ustawieniu tweeterów na zewnątrz muszę głośniki lekko przekręcić do środka,

co owocuje u mnie zmianą szerokości sceny, a jeśli pozostawię je bez zmian - słyszę to, co opisałem wcześniej.

 

Być może nie ma to znaczenia przy 1m odległości, ale przy 2m już ma znaczenie.

 

Ustawienie poziome zmienia kształt fali w stosunku do ustawienia pionowego

 

W Opalach, jak wiesz, producent zaleca wtedy przekręcenie tweeterów o 90 st., co też uczyniłem zgodnie z instrukcją.

No chyba, że to tylko taka ściema. Jednak u mnie w położeniu poziomym grają lepiej.

Podobnie było z Yamahami HS80, ale w ich przypadku lepsze brzmienie było z tweeterami na zewnątrz.

Nie powiesz chyba, że to wszystko mi się wydaje? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...paradoksalnie możliwe, że odniesiemy wrażenie przyjemniejszego brzmienia.

Paradoksu nie ma, bo zarówno dobrze nagrana płyta jak i ta gówniana, na gównianym sprzęcie zagrają gówniano.

 

To wrażenie bierze się stąd, że dysproporcja w brzmieniu między skrajnie zrealizowanymi płytami na dobrym sprzęcie jest większa

niż na gorszym.

Właśnie! Dlatego jakość sprzętu należałoby ocenić nie po tym jak grają ulubione płyty, tylko te dobrze zrealizowane. I tu pojawia się problem: bo co z tego, że dobrze zrealizowane płyty zagrają dobrze, skoro te ulubione, zrealizowane gówniano zagrają gówniano? Okazuje się, że przydatność sprzętu nie koniecznie musi pokrywać się z jego jakością. Eee...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda. Tylko przy ustawieniu tweeterów na zewnątrz muszę głośniki lekko przekręcić do środka,

co owocuje u mnie zmianą szerokości sceny, a jeśli pozostawię je bez zmian - słyszę to, co opisałem wcześniej.

 

W Opalach, jak wiesz, producent zaleca wtedy przekręcenie tweeterów o 90 st., co też uczyniłem zgodnie z instrukcją.

No chyba, że to tylko taka ściema. Jednak u mnie w położeniu poziomym grają lepiej.

Podobnie było z Yamahami HS80, ale w ich przypadku lepsze brzmienie było z tweeterami na zewnątrz.

Nie powiesz chyba, że to wszystko mi się wydaje? ;-)

Żebym zrozumiał - słyszysz różnice w brzmieniu tweeterów przy różnym położeniu monitorów przy jednoczesnym zachowaniu rozstawu tweeterów? Trochę się to kłóci z tym, że musisz je ustawiać pod innym kątem...

 

Ale NS10 nikt w domu nie zaakceptuje mimo idealnego opóźnienia.

 

Ale głośniki w obudowie zamkniętej już tak? ;)

 

Poniżej opóźnienie grupowe NS10 (czerwony) i podobnej kolumny (zielony) na GDN16/12 (od Elizabeth):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym zrozumiał - słyszysz różnice w brzmieniu tweeterów przy różnym położeniu monitorów przy jednoczesnym zachowaniu rozstawu tweeterów? Trochę się to kłóci z tym, że musisz je ustawiać pod innym kątem...

 

Myślałem, że opisałem poczynione testy i to co słyszę czytelnie.

 

Obróciłem jedynie z poziomej pozycji głośniki o 180 st., a więc tweetery zmieniły swoje położenie w poziomie ( z wewnątrz na zewnątrz).

Przechylenie głośników, by tweetery ponownie były skierowane na uszy powoduje lekką degradację sceny,

a pozostawienie głośników bez zmian powoduje, że wokal i wysokie są lekko mniej wyraziste.

Reasumując - jest jednak lepiej gdy tweetery są do wewnątrz - jak zaleca producent.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że opisałem poczynione testy i to co słyszę czytelnie.

 

Obróciłem jedynie z poziomej pozycji głośniki o 180 st., a więc tweetery zmieniły swoje położenie w poziomie ( z wewnątrz na zewnątrz).

Przechylenie głośników, by tweetery ponownie były skierowane na uszy powoduje lekką degradację sceny,

a pozostawienie głośników bez zmian powoduje, że wokal i wysokie są lekko mniej wyraziste.

Reasumując - jest jednak lepiej gdy tweetery są do wewnątrz - jak zaleca producent.

 

OK, czyli wolisz węższe rozstawienie, bo to, że głośniki inaczej grają pod innym kątem to raczej oczywiste ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksu nie ma, bo zarówno dobrze nagrana płyta jak i ta gówniana, na gównianym sprzęcie zagrają gówniano.

 

Nieprawda. Lepiej nagrana zagra słyszalnie lepiej.

 

Właśnie! Dlatego jakość sprzętu należałoby ocenić nie po tym jak grają ulubione płyty, tylko te dobrze zrealizowane. I tu pojawia się problem: bo co z tego, że dobrze zrealizowane płyty zagrają dobrze, skoro te ulubione, zrealizowane gówniano zagrają gówniano? Okazuje się, że przydatność sprzętu nie koniecznie musi pokrywać się z jego jakością. Eee...

 

A ktoś tak testuje sprzęt?. Przecież wiem, że niektóre moje ulubione płyty są źle nagrane i tych do testów nie używam.

Mam kilka takich swoich samplerów, które znam na pamięć i one mi służą do porównań.

 

OK, czyli wolisz węższe rozstawienie, bo to, że głośniki inaczej grają pod innym kątem to raczej oczywiste ;)

 

Jak zwykle nie zrozumiałem Ciebie do końca. Węższe rozstawienie = mniejsza odległość między tweeterami,

a nie jak zrozumiałem - między głośnikami, bo wtedy zmniejszam też bok trójkąta.

Ale najważniejsze, że dogadaliśmy się. ;-)

 

P.S. ale może ja nie do końca wiem jak mierzyć odległość między głośnikami, gdy są w poziomie.

Też od środka, czy między tweeterami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nagrana zagra słyszalnie lepiej.

Ale na gównianym sprzęcie nadal tylko mniej gówniano, nawet jeżeli jak dla mnie na moim... (info w stopce) Telegraph Road brzmi zjawiskowo.

 

A ktoś tak testuje sprzęt?

Chyba nie.

 

...niektóre moje ulubione płyty są źle nagrane i tych do testów nie używam.

A moich zdecydowana większość. A po wymianie sprzętu jaram się brzmieniem tych dobrze nagranych, rozczarowanie brzmieniem tych gównianych przychodzi w drugim etapie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moich zdecydowana większość. A po wymianie sprzętu jaram się brzmieniem tych dobrze nagranych, rozczarowanie brzmieniem tych gównianych przychodzi w drugim etapie.

 

To dokładnie jak u mnie, tyle że te gówniano nagrane wcale nie brzmią tak bardzo gównianie na tym lepszym sprzęcie, a tylko jesteśmy chwilowo zauroczeni brzmieniem płyt dobrze nagranych, których słuchamy na ogół na początku, by przetestować ten sprzęt.

Gdybyśmy od razu zaczęli od płyty źle nagranej, to wrażenie byłoby pewnie inne, ale niekoniecznie gorsze niż to, do którego przyzwyczailiśmy się słuchając wielokrotnie tej płyty za poprzednim sprzęcie. Pierwsze wrażenie - trochę kłuje w uszy, ale jest więcej szczegółów.

 

A tak na marginesie - to znów o tej porze prąd lepiej chyba płynie i moje kable sieciowe lepiej przewodzą, bo Patrick O'Hearn brzmi teraz cudownie...tak trójwymiarowo. ;-)

 

Dobranoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez plyte nagrana kiepsko do bumboxa i zagra super jak na jego mozliwosci.

Wez super plyte tam wloz (profanacja)

I roznic wielkich nie bedzie :)

 

Wez plyte z muzyks dance wloz do cd w konkretnymm zestawie . I posluchaj sceny hehe. Tam jedno z drugim o pierwszy plan walczy.

Zas sama plyta jest plytka.

To co na bumboxsie bylo ok odbiega od dobrze nagranej plyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróciłem jedynie z poziomej pozycji głośniki o 180 st., a więc tweetery zmieniły swoje położenie w poziomie ( z wewnątrz na zewnątrz).

Przechylenie głośników, by tweetery ponownie były skierowane na uszy powoduje lekką degradację sceny,

a pozostawienie głośników bez zmian powoduje, że wokal i wysokie są lekko mniej wyraziste.

Reasumując - jest jednak lepiej gdy tweetery są do wewnątrz - jak zaleca producent.

 

Skoro słyszysz takie niuanse, to spróbuj jeszcze czegoś takiego. Masz precyzyjnie ustawione kolumny, symetrycznie, głowa idealnie pomiędzy kolumnami na wierzchołku trójkąta równobocznego. To teraz przesuwasz głowę zachowując wysokość do przodu i do tyłu aż wyczujesz moment takiego jakby zanurzenia w dźwięku i potem przesuwając głowę dalej powinieneś bez problemu znaleźć punkt, gdzie brzmienie jest najlepsze. Wtedy mierzysz odległość od ucha do środka przedniej ścianki kolumny lewe ucho-lewa kolumna z dokładnością centymetra i porównaj z odległością pomiędzy kolumnami też licząc od środka...ciekawe czy te odległości będą równe. Dobrze wziąć nagranie z wokalem na środku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle nie zrozumiałem Ciebie do końca. Węższe rozstawienie = mniejsza odległość między tweeterami,

a nie jak zrozumiałem - między głośnikami, bo wtedy zmniejszam też bok trójkąta.

Ale najważniejsze, że dogadaliśmy się. ;-)

 

P.S. ale może ja nie do końca wiem jak mierzyć odległość między głośnikami, gdy są w poziomie.

Też od środka, czy między tweeterami?

 

Wszystko jedno, byle pisać precyzyjnie. Napisałeś wyraźnie: "jest lepiej jak tweetery są do wewnątrz, ale nie łatwo to od razu usłyszeć. Decydują niuanse...Wokal jest bardziej wyrazisty i detale w wysokich tonach też." i dopiero dopytany dodałeś, że owszem, w tym gorzej brzmiącym w górnym zakresie ustawieniu głośniki były pod innym kątem i nie celują w ucho tylko w bok. W ten sposób to będziemy długo dochodzić do jakichkolwiek wniosków ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrumenty powszechnie uznawane za akustyczne w nagraniu nie mają brzmieć i nie brzmią naturalnie, tylko dobrze, tak jak chcą twórcy.

 

Czy mógłbyś poprzeć ten absurdalny (jak dla mnie) wpis jakimś doświadczeniem, notką z uznanego pisma, czymkolwiek, by tylko nie mieć wrażenia, że to jest napisane "od czapy" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Ludzie bardziej dbają o swoją dumę niż o to, co jest prawdą." - T. Pratchett/S. Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczeniem tak, notką z uznanego pisma nie. Konkretnie jakie masz zastrzeżenia do tego w sumie oczywistego stwierdzenia, którego niektóre aspekty sam pokazywałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.