Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze wracając do neutralności nagrań, to rzeczywiście jest w jakiś sposób mityczna...mówi się o naturalnym brzmieniu czegoś na płycie, jakby źródło dźwięku znajdowało się obok, a może tyle się w studiu napracowali, żeby tak było, różnorodność sprzętu odtwarzającego ogromna i tyle samo unikalnych brzmień...celem było zapewne osiągnięcie naturalnego dźwięku, bo nie słyszałem wypowiedzi jakichś konstruktorów, że celem nadrzędnym jest takie zniekształcenie dźwięku, aby się znawcom spodobało.

 

Ileż płyt koncertowych jest poprawianych w studio, aby jakoś brzmiały. Większość tych koncertów odwzorowanych 1:1 na płytę brzmiałyby po prostu koszmarnie i sprzedaż byłaby znacznie mniejsza.

 

Albo wyższa...ludzie chodzą na koncerty, bo wolą brzmienie nie poprawiane. Miałem kiedyś taką płytę...może i była słabo nagrana, że ją w końcu wyrzuciłem, ale jak potem poszedłem na koncert, to nawet bardziej mi się podobało, nie byłem rozczarowany, a te poprawiane płyty koncertowe z kolei brzmią zupełnie inaczej np. rzadko kiedy coś dudni, wokal tam gdzie trzeba - przyjemny, poziom dźwięku można regulować - to właściwie wystarczy, żeby zapomnieć o odwzorowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się powinno oprawić w ramkę i powiesić "u wrót audiofilizmu ezoterycznego". Ku przestrodze.

Może "ci", którzy wciąż wierzą, jakoby ich "dopieszczony", cudowny system w niemałej mierze dzięki gniazdkom, osobnym liniom zasilania, kondycjonerom, listwom, sieciówkom, bezpiecznikom (wszak o "zasilanie" trzeba zadbać!) - jest przejrzysty jak kropla źródlanej wody, naturalny, neutralny, detaliczny i OCZYWIŚCIE przekazuje w brzmieniu odtwarzanej muzyki wyłącznie naturalną i jedynie wyłączną prawdę...kiedyś oprzytomnieją?

Nie jest, ale może być blisko, i co z tego (?) skoro jest jeszcze studio ze swoimi skuchami i gustem realizatorów, producentów i wizją wykonawców.

 

Realizacja nagrania chyba najważniejsza.

Praktycznie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są stare ale ciągle jare nagrania (głównie winyle ale też remastery z taśmy-matki na cedeki) gdzie cały skład był nagrywany mikrofonem stereo (do skutku aż zagrali bezbłędnie), a za całą obróbkę akustyczną albumu robiło odpowiednie, bardzo staranne urządzenie studia pod konkretne nagranie.

Pomijając sztuczność samej sztuczki nagrywania w stereo, są całkiem "naturalne".

Obróbka wielośladowa została wynaleziona w czasach II wojny św., ale dopiero czasy The Beatels to nagrywanie początkowo w 4 śladach, i "uszlachetnianie" śladów osobno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wracając do neutralności nagrań, to rzeczywiście jest w jakiś sposób mityczna...mówi się o naturalnym brzmieniu czegoś na płycie, jakby źródło dźwięku znajdowało się obok, a może tyle się w studiu napracowali, żeby tak było, różnorodność sprzętu odtwarzającego ogromna i tyle samo unikalnych brzmień...celem było zapewne osiągnięcie naturalnego dźwięku, bo nie słyszałem wypowiedzi jakichś konstruktorów, że celem nadrzędnym jest takie zniekształcenie dźwięku, aby się znawcom spodobało.

Bo w 99% przypadków raczej nie jest to celem. Spodobanie się albo nie spodobanie to efekt nakładanie się na siebie wielu czynników, tych w domu i tych od strony studia. Te czynniki od strony studia mają zdecydowanie większy udział niż te domowe choć niektóre czynniki domowe też bardzo potrafią namieszać (akustyka i jakość kolumn).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak rozstrzygamy chyba najwiekszy mit sprzetu audio ;)

Muzyka a realistyczne jej odtworzenie.

 

Tak tez jest w sprzecie, nie kazdy konsttuktor uwzglednia mnogosc gatunkow muzycznych, czesto jego odniesienie dityczy jednego utworu dzieki ktoremu dazy do idealu. Musi teaz spelnic wymogi norm. Tak wiec powstaje sprzet powiedzmy ukierunkowany. Sluchacz zas poszukuje innego brzmienia no i zaczyna sie zaglerka segmentami audio.

Jeden to odnajdzie drugi nie i szuka dalej...czy trafi kiedys naa to ? Trudno powiedziec.

 

Ale tak to wlasnie dziala.....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka wielośladowa została wynaleziona w czasach II wojny św., ale dopiero czasy The Beatels to nagrywanie początkowo w 4 śladach, i "uszlachetnianie" śladów osobno.

 

Mniej więcej 20 lat wcześniej ;)

Hint - Les Paul i Mary Ford.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchacz jako konstruktor realistycznie brzmiącego systemu...a ma do wyboru:

-naturalnie brzmiące nagrania, dzięki różnorodnym technikom zmierzającym do kreowania oryginalnego brzmienia

-naturalnie brzmiący system skonstruowany tak, aby wyróżniał się z tłumu innych naturalnie brzmiących sprzętów

-standardowy pokój odsłuchowy spełniający wszelkie wymagania idealnego pokoju odsłuchowego, ale dodatkowo ulepszony, aby spełniał indywidualne gusta i potrzeby

Wystarczy to połączyć dzięki odrobinie szczęścia i mamy realistyczne brzmienie, a przy tym oryginalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre czynniki domowe też bardzo potrafią namieszać

Gdzie się podziały czasy gdzie wielu wystarczały do szczęścia kolumienki Totem Mite, a teraz w co drugim wątku w dziale hi-fi ludzie szukają subwoofera do kolumn?

Gusta się zmieniają, albo ludzie mieszkają na większych powierzchniach niż w końcu lat "90"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie się podziały czasy gdzie wielu wystarczały do szczęścia kolumienki Totem Mite, a teraz w co drugim wątku w dziale hi-fi ludzie szukają subwoofera do kolumn?

Ja jestem wychowany na innych wzorcach, choć taki też nie jest mi obcy LS3/5A czy Meridian M2. ;-).

Gusta się zmieniają, albo ludzie mieszkają na większych powierzchniach niż w końcu lat "90"...

Powierzchnia ma znaczenie, ale ograniczone. Miałem kiedyś system DIY (8 cali + 1 cal na górze) który świetnie radził sobie z powierzchniami do 35m2. System działa do dziś u kolegi w jego firmie do prezentacji i w czasie imprez firmowych. Był bardzo audiofilski. Kolega jest bardzo zadowolony mimo że audiofil ;-). To oczywiście system aktywny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dopiero czasy The Beatels to nagrywanie początkowo w 4 śladach, i "uszlachetnianie" śladów osobno.

Czyzby cudzyslow mial sugerowac, ze w pracy realizatora jest cos zlego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócze tego co było wspomniane, jest też trudniejsze wygasanie impulsu kiedy pasmo jest odcięte górnoprzepustowo filtrem 4 rzędu, a tyle wnoszą obudowy rezonansowe.

Jednak kolumny BR da się zrobić tak aby brzmiały energicznie, m.in. nie muszą mieć płaskiej jak stół charki.

Długo irytowałem się dlaczego nie ma żadnego postępu, i nie korzysta się z udogodnień współczesnej techniki, ale jak można zrobić coś prościej i taniej, i "jakoś" to brzmi, to widocznie takie rozwiązanie nie da wyprzeć się z rynku.

 

Wygaszanie impulsu to tylko druga strona medalu, tego samego zjawiska, jeżeli dźwięk zaczyna się później to także później musi się skończyć. W kolumnach BR nie da się tego uniknąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takich dużo...większość i tak woli głośniczki bluetooth na przystanku autobusowym ;-)

Jaki system jest na "przystanku autobusowym" ?

 

W kolumnach BR nie da się tego uniknąć.

B&W800, 801, 802, Focal Grande Utopia i wiele innych jakoś sobie radzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale jak wokalista z dobrze nagranej płyty stwarza wrażenie obecności w pokoju to już mi wystarczy.

 

No właśnie o tym pisałem. Może Tobie to wystarcza - i wtedy OK, ale nie można pisać o "neutralność systemu.

Naszych doświadczeń/preferencji słuchowych nie można zbyt bardzo równoważyć/sprzęgać z określaniem neutralności systemu.

Trzeba o tym pamiętać i trzeba mieć do siebie dystans.;-)

 

pzdr

Wu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Cytrus

" Ludzie bardziej dbają o swoją dumę niż o to, co jest prawdą." - T. Pratchett/S. Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w latach 90-tych Deck Aiwa AD-F800 (o ile dobrze pamiętam) i kilkaset różnych kaset.

Przez 20 lat leżały w szufladach i miałem je wyrzucić na śmietnik, ale zajrzałem na Allegro i zbaraniałem jaki jest popyt

na te stare kasety. Sprzedałem wszystkie bez problemu w cenach od 2 PLN za żelazowe TDK do nawet ok. 100 PLN za dobre metale.

Odzyskałem w ten sposób coś ok. 5.000 PLN.

Kiedyś w trakcie porządków wyrzuciłem je wszystkie.Teraz czytając ten post bardzo żałuję pochopnych ruchów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B&W800, 801, 802, Focal Grande Utopia i wiele innych jakoś sobie radzą.

 

Radzą sobie z zasadą działania? Przesunięcie fazowe jest zawsze - albo rezonans jest bardzo nisko i kłopoty są w paśmie nieslyszalnym i mamy do czynienia praktycznie z obudową zamkniętą, albo wysoko i opóźnienia są mniejsze bo czestotliwosci wieksze, albo po prostu słychać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo rezonans jest bardzo nisko i kłopoty są w paśmie nieslyszalnym i mamy do czynienia praktycznie z obudową zamkniętą,

 

Albo jest to zaleta j taka kolumna gra znakomicie??? Dziura pomaga tylko w najniższym paśmie i nie buczy, nie szumi, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzą sobie z zasadą działania?

Nie wiem, ale np. BW801M świetnie brzmiały. Trudno było się oderwać od słuchania. Przesunięcie fazowe nie przeszkadzało w przyjemności odbioru muzyki.

Przesunięcie fazowe jest zawsze - albo rezonans jest bardzo nisko i kłopoty są w paśmie nieslyszalnym i mamy do czynienia praktycznie z obudową zamkniętą, albo wysoko i opóźnienia są mniejsze bo czestotliwosci wieksze, albo po prostu słychać...

Większość kolumn na rynku Hi-End to BR. Może nawet 95%. Nie wiedzą o tym że przesunięcie fazowe jest niedobre ? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

Focal grand utopia, b&w i wiele innych zestawow kolumnowych, radza sobie zas przyczyna tej zaradnosci jest kilka kilogramow czesci uzytych do budowy zwrotnicy...

Co jak co ale Focal Grand Utopia to

Cewki i kondensatorka nie ma ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Albo jest to zaleta j taka kolumna gra znakomicie??? Dziura pomaga tylko w najniższym paśmie i nie buczy, nie szumi, itp.

 

Większość zestawów br robionych na ucho w latach 60 taka jest, ale kosztem niewielkiego zysku. Dopiero prace T-S dały możliwość pełnego wykorzystania głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad glosnikami, trwaja do dzis.

Nad elementami rowniez.

Ciekawe tez jest zagadnienie samej obudowy do jakiej trafia glosnik bo i ona wprowadza zmiany w emisji jego dzwiekow.

Konstruktor naprawde ma dzis zadanie ktoremu sprostac. Ale choc bedzie sie staral nie sprodta kazdemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale Focal Grand Utopia to

Cewki i kondensatorka nie ma ;)

Nie ma "kondensatorka" ? A co jest ?

 

Prace nad glosnikami, trwaja do dzis.

Nad elementami rowniez.

Niestety od jakiegoś czasu kręcą się te prace w koło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem, ale np. BW801M świetnie brzmiały. Trudno było się oderwać od słuchania. Przesunięcie fazowe nie przeszkadzało w przyjemności odbioru muzyki.

 

Większość kolumn na rynku Hi-End to BR. Może nawet 95%. Nie wiedzą o tym że przesunięcie fazowe jest niedobre ? ;-)

 

Niskie strojenie załatwia sprawę. Ale wtedy muszą być to solidne głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie strojenie załatwia sprawę. Ale wtedy muszą być to solidne głośniki.

Zawsze powinny być solidne głośniki. To podstawa wysokiej jakości. Na głośnikach nie ma co oszczędzać choć niektórym producentom komponentów trochę odbiło na punkcie właściwości produkowanych przez nich przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ma "kondensatorka" ? A co jest ?

 

 

Niestety od jakiegoś czasu kręcą się te prace w koło.

 

Ad 1 ... Owszem sa ale nie jest to jeden odpowiadajacy za 1 glosnik.

Opisalem ze pare kg w nich jest.

To nie sa juz zwrotnice stosowane powszechnie. Nie pamietam ale dosc daleko ma x rzedu....w Utopi.

 

 

 

Ad 2 ...jezeli jest tak jak piszesz to znaczy ze czegos sie doszukali, stad cofniecie i szukanie rozwiazan.

Moze cos przeoczono w pospiechu ( nie wiem czy to idealne okreslenie, ale i tak mozna je okreslic )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisalem ze pare kg w nich jest.

Moje zwrotnice pasywne od tego uaktywnionego parę lat temu drugiego systemu ważyły ze 2-4 kg. To dobrze czy źle ? ;-)

Ad 2 ...jezeli jest tak jak piszesz to znaczy ze czegos sie doszukali, stad cofniecie i szukanie rozwiazan.

Moze cos przeoczono w pospiechu ( nie wiem czy to idealne okreslenie, ale i tak mozna je okreslic )

Nie, nie umieją przezwyciężyć impasu konstrukcyjnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.