Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, hi_aro napisał:

Skoro wiesz czym się różni E98 od E95 i jakie powoduje zmiany w mieszance, pomimo, że nie zbudowałeś silnika, od dziś oczekuję od Ciebie że będziesz wiedział czym są podstawowe wielkości fizyczne w elektryce. 

A po co mi to wiedzieć? Mi, jako zwykłemu konsumentowi wystarczy, że moje własne obserwacje zgodne są z tym, co pisze Lech i Przemak (sory, że wymieniam tylko tych, co są tu od zawsze).

57 minut temu, hi_aro napisał:

A wykwity idiotyzmów technicznych będą Tobie wypominane.

Abyś mógł wypomnieć, to musisz wykazać. Do dzieła:

W dniu 5.02.2019 o 18:31, szymon1977 napisał:

Gdy prąd przepływający np od CD do wmacniacza się nie zmienił, to memrana czy kopułka też nie wydała z siebie czegoś innego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hi_aro napisał:

...to niech się nie "wypowiada", tak jak by miał conajmniej doktorat. 

??? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bunk napisał:

Nawet jako konsument nie napisał nieprawdy

Jak zmienisz przewód zasilający, nie zmieni to sygnału elektrycznego audio, bo nie może. Z czym polemizujesz?

widzisz w jego wpisie gdziekolwiek słowo "przewód"

rozmawiamy o połączeniu cd ze wzmacniaczen a więc o interkonekcie skąd u diabła przyszedł ci do głowy przewód zasilający??

prąd z cd rzędu kilku kilkunastu miliamper nie jest wstanie wysterować poprawnie głosnika

sygnał audio to napięcie zmienne które jest głownym parametrem sterującym wzmacniaczem

napiecie to jest wzmacniane od ok 10 razy do ok 30 razy we wzmacniaczu i podwane na głosniki

prąd pobierany ze wzmacniacza jest zalezny od impedancji układu głosnikowego a nie od prądu płynącego pomiedzy źródłem a wzmacniaczem

koniec dyskusji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, slawek.xm napisał:

prąd pobierany ze wzmacniacza jest zalezny od impedancji układu głosnikowego a nie od prądu płynącego pomiedzy źródłem a wzmacniaczem

No i co z tego? Jeśli po zmianie interkonektu z CD do wzmacniacza dopłynie to samo, to głośniki ze wzmacniacza wyciągnąco innego, i to na skutek zmiany interkonektu? Na ptawdę trzeba wyjaśniać, że skoro mówimy o wpływie interkonektu na brzmienie, to impedencję głośników można pominąć, bo ich nie zmieniamy? 

22 minuty temu, slawek.xm napisał:

koniec dyskusji

Bo co? Bo zamąciłeś i wystarczy? 

Ps. 

22 minuty temu, slawek.xm napisał:

prąd z cd rzędu kilku kilkunastu miliamper nie jest wstanie wysterować poprawnie głosnika

sygnał audio to napięcie zmienne które jest głownym parametrem sterującym wzmacniaczem

napiecie to jest wzmacniane od ok 10 razy do ok 30 razy we wzmacniaczu i podwane na głosniki

Serio serio? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie koledzy, moze wprowadzimy cos w rodzaju nocy oczyszczenia zeby nie bujac sie z tym konfliktem miedzy slyszacymi a nie slyszacymi kable caly rok :)

Moim zdaniem teoretyczne rozwazania co jest, a co nie, mozliwe w sprzecie audio nie maja sensu, bo temat jest zbyt skomplikowany i rownoczesnie zbyt latwy do empirycznej weryfikacji.

Proponuje 2 testy. Do pierwszego potrzebna bedzie przyzwoita karta dzwiekowa, do drugiego wystarczy wzmacniacz z funkcja mono. Bierzemy dwa rozne IC: A i B, wybieramy ulubiony utwor i:

Test 1:

1. Spinamy kablem A we/wy karty, puszczamy utwor i nagrywamy.

2. To samo z kablem B, na tym samym kanale karty.

3. W jakimkolwiek programie muzycznym generujemy roznice nagranych sygnalow.

4. Puszczamy ja na najlepszym sprzecie jaki mamy. Jesli nic nie slychac - nie ma slyszalnych roznic miedzy kablami.

Audiofile zapewne przyczepia sie do jakosci karty dzwiekowej, ze wnosi wieksze znieksztalcenia niz kable i gowno da sie uslyszec. Otoz da sie poniewaz znieksztalcenia karty nie maja znaczenia jesli tylko ma ona rozdzielczosc wieksza niz nasz sluch, czyli taka 24/96 bedzie az nadto, a to dlatego ze sluchamy roznicy i znieksztalcenia bazowego sygnalu wnoszone przez karte zwyczajnie sie znosza.

Test 2:

1. W programie muzycznym konwertujemy utwor do mono i odwracamy faze w jednym kanale.

2. Wpinamy IC A w obydwa kanaly miedzy zrodlo a wzmacniacz, wlaczamy tryb mono wzmacniacza i puszczamy utwor z p. 1. Jesli nic nie slychac z glosnikow to jest ok - zrodlo podaje identyczny sygnal na obydwu kanalach. Wzmacniacz poprostu sumuje odwrotne sygnaly dajac 0.

3. W jeden kanal wpinamy teraz IC B i powtarzamy p. 2. Jesli nic nie slychac znaczy to ze obydwa IC graja identycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slawek.xm napisał:

prąd pobierany ze wzmacniacza jest zalezny od impedancji układu głosnikowego a nie od prądu płynącego pomiedzy źródłem a wzmacniaczem

Tak myślę, że jednak od jednego i od drugiego, ale w sumie nawet bardziej od drugiego ;)

15 minut temu, haile napisał:

Test 1:

1. Spinamy kablem A we/wy karty, puszczamy utwor i nagrywamy.

2. To samo z kablem B, na tym samym kanale karty.

3. W jakimkolwiek programie muzycznym generujemy roznice nagranych sygnalow.

4. Puszczamy ja na najlepszym sprzecie jaki mamy. Jesli nic nie slychac - nie ma slyszalnych roznic miedzy kablami.

Klasyczny test, wymagający jednak uwagi i właściwych wniosków co do różnic.

16 minut temu, haile napisał:

wlaczamy tryb mono wzmacniacza

Nono, jasne ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, haile napisał:

Moim zdaniem teoretyczne rozwazania co jest, a co nie, mozliwe w sprzecie audio nie maja sensu, bo temat jest zbyt skomplikowany i rownoczesnie zbyt latwy do empirycznej weryfikacji.

Sory, ale porównanie empiryczne dwóch dźwięków za pomocą ludzkiego zmysłamu słuchu to ściśle rzecz ujmując wogóle nie jest możliwe. A Ty chcesz empirycznie negować teoretyczne rozważania tylko dlatego, że dla Ciebie są tak skomplikowane, że wydają Ci się bezsensowne? Na gorszy pomysł chyba wpaść już się nie da. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2019 o 01:32, szymon1977 napisał:

Różnicę czego opisuje człowiek gdy prąd przepływającego np od CD do wmacniacza nie zmienił się? Na pewno nie różnicę brzmienia, bo skoro prąd się nie zmienił, to nie mogło się zmienić brzmienie. 

Chyba nie zrozumiałeś co chciał przekazać Kolega.

W dniu 5.02.2019 o 12:27, bum1234 napisał:

Nauka jest  przereklamowana.

Wreszcie napisałeś coś sensownego.
Oczywiście nie każda nauka, ale zwłaszcza ta, którą tutaj Wy - Koledzy sceptycy - propagujecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szymon1977 napisał:

Sory, ale porównanie empiryczne dwóch dźwięków za pomocą ludzkiego zmysłamu słuchu to ściśle rzecz ujmując wogóle nie jest możliwe. A Ty chcesz empirycznie negować teoretyczne rozważania tylko dlatego, że dla Ciebie są tak skomplikowane, że wydają Ci się bezsensowne? Na gorszy pomysł chyba wpaść już się nie da. 

Nie proponuje nausznego porownywania dwoch dzwiekow tylko posluchania ich roznicy, to wielka roznica, albo suma :) Poza tym, jak chcialbys sie przekonac czy cos jest slyszalne bez udzialu sluchu? W dupe sobie wtykajac te druty? :)

Temat nie jest dla mnie trudny ale zbyt skomplikowany dla przecietnego kablomaniaka. Przekonywanie niezrozumialymi argumentami jest nieetyczne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, soundchaser said:

Wreszcie napisałeś coś sensownego.
Oczywiście nie każda nauka, ale zwłaszcza ta, którą tutaj Wy - Koledzy sceptycy - propagujecie.

A wiesz co to ironia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2019 o 14:26, billy idol napisał:

ale akurat to była dobra i bardzo spostrzegawcza interpretacja

bo gdyby myślnik potraktować jako znak matematycczny - minus - to wtedy własnie jest zero

Bingo! 
Nauka wymaga większej precyzji w formułowaniu tez.
Tobie najwyraźniej tej precyzji brakuje. Za to próbujesz tu brylować jako sceptyk z nabytą wiedzą w roli ośmieszania tych z "niewiedzą", tylko robisz to tak nieudolnie, że naprawdę trudno uwierzyć, że tę wiedzę posiadasz.

8 godzin temu, szaman777 napisał:

Wczoraj przepalił mi się bezpiecznik we wzmacniaczu. Ten główny najbliżej gniazda zasilania. Pierwszy raz w Coplandzie. Po 1.5 roku używania. Wymieniłem na taki niemiecki z Obi, chyba 2zł kosztował. Tamten włożony przez producenta nie wiem jaki był, ale inny choć parametry te same.

I granie po wymianie stało się jakieś takie lepsze, mięsiste. Najzupełniej poważnie to zdanie wcześniej napisane. Co ta psychoakustyka z człowiekiem robi? Wcale się nie dziwię, że ludzie "słyszą" takie różne rzeczy.

Podobne wrażenie lepszego grania miałem gdy zrobiłem porządek z kablami zasilającymi i kupiłem nową listwę na 10 gniazdek. Wzmacniacz wpinam jednak bezpośrednio do ściany.

To jest panowie złudzenie. Lepiej poukładane kable, widzimy to i zarazem "słyszymy".

To tylko dowód na to, że jesteś podatny na sugestię. Nic poza tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bum1234 napisał:

A wiesz co to ironia?

Ironia, że która nauka jest przereklamowana?
Wasza, czy cała nauka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, haile napisał:

Nie proponuje nausznego porownywania dwoch dzwiekow... 

I słusznie, bo to nie jest możliwe. 

28 minut temu, haile napisał:

...tylko posluchania ich roznicy...

Weź kryształek cukru na język. Słodki? Słodki. A teraz weź dwie szklanki wody. Do jednej niech ktoś kryształek cukru wrzuci i rozmiesza. A ty powiedz, która słodsza. Jesteś pewien, że słuchanie różnicy jest miarodajne? 

28 minut temu, haile napisał:

...jak chcialbys sie przekonac czy cos jest slyszalne bez udzialu sluchu?

Nie muszę się o tym przekonać, gdy metodami naukowymi stwierdzę brak różnicy, lub ich wielkość o kilka rzędów wielkości mniejszą od czułości ludzkiego słuchu.

28 minut temu, haile napisał:

W dupe sobie wtykajac te druty? :)

Na upartego możemy tak zrobić. A Ty będziesz walory zapachowe pierdów porównywał, bo ja się tak złożyć nie potrafię.

42 minuty temu, soundchaser napisał:

Chyba nie zrozumiałeś co chciał przekazać Kolega.

Ty nawet na pewno nie. 

 

28 minut temu, haile napisał:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli juz brnac w cukrowe analogie to jest dokladnie odwrotnie. Sluchanie zniekształcen kabla dodanych do sygnalu muzycznego to jak proba wyczucia ziarenka cukru w szklance wody, dla znieksztalcenia drugiego kabla to ziarenko soli. Roznica tych sygnalow to jak odparowanie calej wody i sprawdzenie czy pozostal jakis smak na dnie. Najprostsza, skuteczna metoda. Teoretyzowanie budzi tylko politowanie u zatwardzialych kablarzy, i z przykroscia musze przyznac ze czesto uzasadnione, bo ludzie probujacy udowadniac swoje racje wzorami wydaja sie nie miec swiadomosci jak bardzo zalozenia ich stosowalnosci nie sa spelniane w realnym swiecie udziwnionych sprzetow audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szymon1977 napisał:

Sory, ale porównanie empiryczne dwóch dźwięków za pomocą ludzkiego zmysłamu słuchu to ściśle rzecz ujmując wogóle nie jest możliwe. A Ty chcesz empirycznie negować teoretyczne rozważania tylko dlatego, że dla Ciebie są tak skomplikowane, że wydają Ci się bezsensowne? Na gorszy pomysł chyba wpaść już się nie da. 

Komentujesz wpis, którego za cholerę nie zrozumiałeś. Haile pisał o słuchaniu różnicy powstałej po sumowanie sygnałów w przeciw fazie, po to by przekonać się, że ta różnica jest niesłyszalna. Test taki przyda się tym, którzy nie wierzą w "wykresy" lub nie potrafią prawidłowo ich odczytać. Zamiast słuchać można takie sygnały zsumować programowo i wtedy zobaczyć różnicę, ale niekoniecznie ją usłyszeć. 

Kolejny raz pokazałeś, że nie ważne co kto powie, ważne by się dopier**lić a w razie czego odwrócić kota ogonem i napisać, że zostałeś źle zrozumiany.

Słabe to Szymonie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, soundchaser napisał:

Ironia, że która nauka jest przereklamowana?
Wasza, czy cała nauka?

Ty już zdaje się sobie odpowiedziałeś na to pytanie

W dniu 2.10.2017 o 21:44, soundchaser napisał:

Ja natomiast jestem inny - lubię sprawdzić na słuch. Naukę w tym momencie mam w dupie.

Bo jeśli coś słyszę, to nie wmawiam sobie, jak Ty, że to niemożliwe, bo nauka mówi coś odwrotnego, tylko wierzę swoim zmysłom

I kto jest bardziej podatny i ulega sugestii? Ja czy Ty?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, haile napisał:

Roznica tych sygnalow to jak odparowanie calej wody i sprawdzenie czy pozostal jakis smak na dnie.

No więc po odparowaniu wody w jednej szklance został kryształek cukru a w drugiej nic. Różnice w smaku wody? Brak. Ale warto dopłacić! 

7 godzin temu, haile napisał:

...ludzie probujacy udowadniac swoje racje wzorami wydaja sie nie miec swiadomosci jak bardzo zalozenia ich stosowalnosci nie sa spelniane w realnym swiecie udziwnionych sprzetow audio.

Średnice dwóch rurek można porównać bezbośrednio z dokładnością do 0,1mm przykładając jedną do drugiej. Można porównać pośrednio mierząc je suwmiarką 0,01mm. Raczej nikt nie wpadnie na pomysł aby różnicę oceniać z jeszcze większą dokładnością porównując patrzenie na drugą ze wspomnieniem patrzenia na rę pierwszą.

Z dźwiękiem jest trudniej, bo nie da się  bezpośrednio porównać słuchając dwóch na raz. Można za to bez problemu określić, zarówno teoretycznymi rozważaniami jak i praktycznymi pomiarami, że coś nie może mieć wpływu na dźwięk, lub wpływ o kilka rzędów wielkości niższy od czułości ludzkiego słuchu. Dość niepoważne tutaj stwierdzenie, że porównując wrażenie wywołane przez dźwięk drugi, ze wspomnienien wrażenia wywołanego przez dźwięk piereszy jest dokładniejsze.

Wróćmy w tym momencie do rurek. Nie można ich bezpośrednio porównać, bo jedna w domu, a druga w sklepie. Techniczny na podstawie poniaru suwmiarką stwierdzi, że z dokładnością do 0, 01mm są identyczne. A rurkofil, pooatrzy na tę w skkepie i powie, że distrzagł różnicę wielkości 0,001mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Kolejny raz pokazałeś... 

Poczytaj Przemciu troszkę więcej niż zacytowany fragment mojej wypowiedzi, poczynając od postu który skomentowałem, wtedy zrozumiesz, dlaczego napisałem to, co napisałem. Dla jasności, to kolega Haile nie napisał jak można empirycznie sprawdzić, a jak sobie spróbować poradzić z brakiem możliwości empirycznego sprawdzenia czy gadżet w słyszalny sposób wpływa na dźwięk. Jak zasadnicza bywa to różnica mógłbyś dowiedzieć się czytając moje następne posty. A ja dokładnie zrozumiałem nie tylko wypowiedź kolegi Haile, ale i tę z pozoru nieistotną różnicę, której Ty wogóle nie zauważyłeś.

Przyznaj się Przemciu, przyszedłeś tu tylko po to, aby widząc mój nick złapać za słówko i skorzystać z okazji, aby kolejny wątek zaśmiecać prywatą tyczącą się mojej osoby. Smutny z Ciebie człowieczek, więc kilknę Ci smutek. Skup się na czytaniu, a nie na mojej osobie. 

49 minut temu, malikali napisał:

Ty już zdaje się sobie odpowiedziałeś na to pytanie

Widać wiecęj radości oczekiwał od upychania nauki w d... No coż, nie do tego ona służy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, szymon1977 napisał:

Przyznaj się Przemciu, przyszedłeś tu tylko po to, aby widząc mój nick złapać za słówko i skorzystać z okazji, aby kolejny wątek zaśmiecać prywatą tyczącą się mojej osoby. Smutny z Ciebie człowieczek, więc kilknę Ci smutek. Skup się na czytaniu, a nie na mojej osobie. 

A nie mówiłem ;)

Nic nie zrozumiałeś i teraz się wypierasz. Nie zauważyłeś, że praktycznie ten sam test co przytoczył Haile robił Przemak. 

Co do twojej osoby nie pochlebiaj sobie, bo ten wątek śledzę od samego początku, zanim jeszcze zacząłeś dzielić się tu swoimi mądrościami. Co zresztą łatwo sprawdzić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Nic nie zrozumiałeś i teraz się wypierasz.

Ja tylko staram się wytłumaczyć Ci coś, co Ci umknęło: sprawdzenie czy X jest słyszalne, to nie sprawdzenie, czy dźwięki różniące się o X dają się odróżnić. Ta metoda jest na 100% pewna tylko, gdy X=0.

13 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Nie zauważyłeś, że praktycznie ten sam test co przytoczył Haile robił Przemak. 

Zauważyłem. I co dalej? W poprzednim poście szczerze starałeś się być merytoryczny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźmy sobie dwa nagrania różniące się tylko i wyłącznie głośnością o 3dB. W pttp raczej rozróżnimy te dwa nagrania. A teraz zróbmy test różnicowy. Czy usłyszymy cokolwiek? Przecież różnica to tylko 3dB, a jest to poniżej granicy słyszalności? Proszę mnie poprawić, bo czegoś chyba nie rozumiem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrozumiałem tak: np. kopułki dobierane i oceniane po ich barwie to podstawowy błąd logiczny.

Powinno się wierzyć tylko i wyłącznie metrykom, lub w ostateczności z braku zaufania

do takich firmowych wydruków - pomierzyć samemu.
A uszy jako takie są mocno przereklamowane - tylko dla idiotów i oszustów  ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak zrozumiałeś... ale nikt z technicznych tak nie pisał! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szymon1977 napisał:

Czy usłyszymy cokolwiek? Przecież różnica to tylko 3dB,

no raczej

bo to o 100 % głośniej

 

:P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szymon1977 napisał:

Na upartego możemy tak zrobić. A Ty będziesz walory zapachowe pierdów porównywał, bo ja się tak złożyć nie potrafię.

Nie dawaj się prowokować. 

25 minut temu, audioburak napisał:

Ja zrozumiałem tak: np. kopułki dobierane i oceniane po ich barwie to podstawowy błąd logiczny.

Powinno się wierzyć tylko i wyłącznie metrykom, lub w ostateczności z braku zaufania

Tylko w przypadku głośników nie można wierzyć metrykom. Głośnik emituje dźwięki zawsze we współpracy ze środowiskiem akustycznym. Metryki przeważnie pomijają to środowisko, ale wprawny i doświadczony analityk potrafi z takich metryk, mimo ich ułomności wyczytać bardzo wiele. 

30 minut temu, audioburak napisał:

A uszy jako takie są mocno przereklamowane - tylko dla idiotów i oszustów 

Uszy potrafią oszukiwać właściciela, trzeba to uwzględnić w testach porównawczych. Po opisach na forum widać że hobbyści lubią być oszukiwani przez swoje uszy ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, malikali napisał:
11 godzin temu, soundchaser napisał:

Ironia, że która nauka jest przereklamowana?
Wasza, czy cała nauka?

Ty już zdaje się sobie odpowiedziałeś na to pytanie

W dniu 2.10.2017 o 21:44, soundchaser napisał:

Ja natomiast jestem inny - lubię sprawdzić na słuch. Naukę w tym momencie mam w dupie.

Bo jeśli coś słyszę, to nie wmawiam sobie, jak Ty, że to niemożliwe, bo nauka mówi coś odwrotnego, tylko wierzę swoim zmysłom

I kto jest bardziej podatny i ulega sugestii? Ja czy Ty?

To jedno.

Po drugie, też wiadomo, że chodzi o naukę, cała naukę - gdyż już niejeden raz stwierdzano tu jednoznacznie i kategorycznie - jakoby nauka jeszcze nie wszystko zbadała - do czego sound nasz prze-sympatyczny przychylał się ochoczo.  :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Uszy potrafią oszukiwać właściciela, trzeba to uwzględnić w testach porównawczych. Po opisach na forum widać że hobbyści lubią być oszukiwani przez swoje uszy ;-).

Jeśli uszy potrafią oszukiwać właściciela, to znaczy tylko, że właściciel tych uszu nie potrafi zapanować nad swoim mózgiem, który steruje narządem słuchu.
Innymi słowy - mózg mamy między innymi do tego, aby używać go do wyciągania właściwych wniosków - również przy słuchaniu i porównywaniu oraz wychwytywaniu różnic brzmieniowych. Można mieć wrażenie, że słuch nas oszukał, jeśli usłyszymy zmianę w brzmieniu w jednym teście porównawczym, a po jego powtórzeniu - zmiany już nie słyszymy. Jeśli jednak w każdej próbie zmiana jest słyszalna i za każdym razem potrafimy ją wskazać, to nie ma mowy o tym, że słuch nas oszukuje...nawet jeśli dotychczasowa wiedza naukowa to kwestionuje. W takich przypadkach wiedza naukowa jest zupełnie nieprzydatna, bo to ona nas wprowadza w błąd, a nie nasz słuch. I taką właśnie naukę należy mieć po prostu w dupie. Szanować należy naukę, która jest nam przydatna i ma jakąś wartość poznawczą.
Niestety sceptycy całą naukę wrzucają do jednego worka, co jest błędem, albowiem jak wykazałem powyżej jest Nauka i "nauka".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, soundchaser said:

albowiem jak wykazałem powyżej jest Nauka i "nauka".

a powyżej mamy:

9 minutes ago, soundchaser said:

 naukę należy mieć po prostu w dupie. 

Zaiste niezbity to dowód :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bum1234 napisał:

a powyżej mamy:

Nie Kolego - nie będziesz manipulował moimi słowami wyjętymi z kontekstu.
Wszystko jest wyjaśnione powyżej. Nie potraficie oddzielić tej "nauki" nieprzydatnej,
której nawet nie powinno nazywać się nauką, od tej wartościowej.
Stąd bierze się u Was niezrozumienie zjawiska słyszenia przez wielu audiofilów
tego, czego sami nie jesteście w stanie usłyszeć.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.