Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, soundchaser napisał:

...i jednakowoż nie ma żadnego znaczenia...przynajmniej dla mnie. Ale chciałem poznać zaszeregowanie według współczesnej nomenklatury. mdr.gif

Niestety, współczesna nomenklatura ustalana jest przez marketingowców, którzy próbują dość skutecznie różne rzeczy wmawiać, na rynku pro-audio również...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, JBN napisał:

To że zobaczyłeś na fotce coś co przypomina '' 800 D3''  nie znaczy że tak jest .

Te monitory różnią się zasadniczo od seryjnie produkowanych ( są zepsute na zamówienie )

Możesz to wytłumaczyć? Czym się różnią? Z tekstu 'Behind the scenes at Abbey Road: 800 D3 installation' nic takiego nie wynika. Ale może czegoś nie wiem? Czy poprzednie modele B&W serii 800 w Studio One też były 'zepsute na zamówienie'? A były to i N802 i N801 oraz poprzednie modele 800 z serii Matrix III.

Nieskromnie dodam, że miałem pralki u siebie w domu, zrówno 801 Matrix III jak i N801, ale niestety nigdy nie skusiłem się na ich kupno, ponieważ były za duże do mojego poprzedniego pomieszczenia i zabijały mnie masą dżwięku, zresztą nie tylko masą dżwięku, ale też i masą własną - dlatego kupiłem 802 Matrix III i póżniej zamieniłem na N802. A z podstawkowych zdecydowałem się na Dynaudio C1 - i N802 i C1 mam do dziś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, soundchaser napisał:

Ja myślę, że Ty masz po prostu swoje zboczenie i stąd ten pogląd. Ty musisz mieć potężne kolumny, o zajebistej mocy, monobloki, by raczyć się tym w Twoim rozumieniu hi-endowym brzmieniem.
Tak naprawdę nie wiadomo jak to gra u Ciebie, czy się sprawdza...trzeba by było posłuchać i ocenić. A oceny takiego brzmienia mogą być różne. Ty pewnie masz swoją nirwanę z tej potęgi, a dla kogoś innego będzie jej za dużo...i pozostanie przy swoich pierdziawkach przedszkolnych za 15 k, i z wagą 44 kg, które dla niego są właśnie tą nirwaną.
Także ten... (jak pisze Przemak) - każdy ma swoje preferencje, więc nie pier*ol o poważnym audio i prawdziwych konstrukcjach, bo przemawia przez Ciebie w tym momencie bufonada i jakaś niepohamowana mania wielkości, zamiast rzetelnej wiedzy o audio.

A ja myślę, że będziesz dłuuugo szukał drugiego takiego osobnika jak Ty, który będzie twierdził, że aktywne monitory na 7 calowym głośnikach to jest najlepsze co mu się w życiu przydarzyło. Baw się dobrze.

Ja wiem, że każdy ma swoje preferencje, ale te niestety są bezlitośnie "weryfikowalne" w konfrontacji lepsze-gorsze, mniejsze-większe. A przy kolumnach to już szczególnie.

Poza tym błędnie przyjmujesz moje preferencje jako zboczenie, megalomanię czy coś takiego. Zrozum, że tu nie chodzi o ilości Watt-ów (jednostka mocy- info dla Ciebie). Mam np. kolumny 5x większe od Twoich z mocą 3x mniejszą, gdzie o przestrzeni, barwie a przede wszystkim otwartości dźwięku właściciele pierdziawek mogą co najwyżej pomarzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, konradskala napisał:

A ja myślę, że będziesz dłuuugo szukał drugiego takiego osobnika jak Ty, który będzie twierdził, że aktywne monitory na 7 calowym głośnikach to jest najlepsze co mu się w życiu przydarzyło. Baw się dobrze.

Hehe jemu to wystarczy, bo z taką wyobraźnią po wymianie bezpiecznika czy sieciówki zagrają że ho ho, tam sobie doda tam ujmie panie zagra jak trzeba, że zacytuję wpis, który pasuje tu jak ulał.

9 godzin temu, soundchaser napisał:

Takie to trochę dziecinne..

 

9 godzin temu, soundchaser napisał:

Ty i tak znajdziesz pretekst by zboczyć na swój ulubiony temat o voodoo.

Zboczyć? Ty przeczytaj tytuł wątku, bo być może Ci się coś pomyliło ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, konradskala napisał:

Ja wiem, że każdy ma swoje preferencje

Oprócz preferencji jest jeszcze zdrowy rozsądek i ograniczenia, zarówno finansowe, jak i akustyczno-pomieszczeniowe. Nikt przy zdrowych zmysłach w 15 m kw. nie będzie stawiał jakichś olbrzymich kolumn, by ich słuchać z odległości 2 m, no chyba że ma takie zboczenie na punkcie gabarytu i przekonanie, że "większy może więcej".

3 godziny temu, konradskala napisał:

A ja myślę, że będziesz dłuuugo szukał drugiego takiego osobnika jak Ty, który będzie twierdził, że aktywne monitory na 7 calowym głośnikach to jest najlepsze co mu się w życiu przydarzyło

Nie muszę szukać, bo znam kilku takich, którzy myślą podobnie. Przy ograniczeniach, które wymieniłem wyżej - nie ma lepszego rozwiązania. Mój wybór nie był przypadkowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, soundchaser napisał:

Oprócz preferencji jest jeszcze zdrowy rozsądek i ograniczenia, zarówno finansowe, jak i akustyczno-pomieszczeniowe. Nikt przy zdrowych zmysłach w 15 m kw. nie będzie stawiał jakichś olbrzymich kolumn, by ich słuchać z odległości 2 m, no chyba że ma takie zboczenie na punkcie gabarytu i przekonanie, że "większy może więcej".

Nie muszę szukać, bo znam kilku takich. Przy ograniczeniach, które wymieniłem wyżej - nie ma lepszego rozwiązania. Mój wybór nie był przypadkowy.

To, że znasz kilku takich nie ma znaczenia. Częstotliwości niskie potrzebują kilku współrzędnych., żeby być dobrze odtworzonymi. I nie, nie jest to bezpiecznik sieciowy przed zasilaczem stabilizowanym, DACa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie ma co się lubi to się lubi... swoje pierdziawki

a braki i niedostatki w brzmieniu skoryguje się bezpiecznikiem i kablem. I będzie nirwana;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, konradskala napisał:

Gabaryt niesie ze sobą pożądaną solidność, sztywność obudowy, masę, nieporównywalnie większy potencjał i wolumen dźwięku.

Tu muszę trochę wziąć w obronę Sounda, te jego monitory są bardzo solidne. Jedna sztuka waży ca. 22 kg, więc solidności nie można im odmówić. Zaopatrzone są w mocne wzmacniacze. Jedyny mankament to wielkość głośnika niskiego, ale w pomieszczeniu jakie ma Sound (mała powierzchnia) to rozwiązanie całkiem fajne może nawet najlepsze z możliwych. Zawsze można pomyśleć o wsparciu systemu jakimś rozsądnym subem, ale nie musi to być konieczne. Duże gabaryty to nie są same zalety. "Przestrzenność" zazwyczaj lepszą osiąga się z małych gabarytów. Duże gabaryty służą głównie do nagłaśniania dużych powierzchni, oczywiście w dużym uproszczeniu. Gabaryty kolumn powinny być w harmonii z wielkością pomieszczenia i odległością słuchacz - kolumny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, soundchaser napisał:

Nikt przy zdrowych zmysłach w 15 m kw. nie będzie stawiał jakichś olbrzymich kolumn, by ich słuchać z odległości 2 m

A próbowałeś, czy tylko teoretyzujesz? Może warto wspomóc je jak napisał Lech. Pamiętaj, że mały pokój nie przekreśla niskiego basu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Lech36 napisał:

Tu muszę trochę wziąć w obronę Sounda, te jego monitory są bardzo solidne. Jedna sztuka waży ca. 22 kg, więc solidności nie można im odmówić. Zaopatrzone są w mocne wzmacniacze. Jedyny mankament to wielkość głośnika niskiego, ale w pomieszczeniu jakie ma Sound (mała powierzchnia) to rozwiązanie całkiem fajne może nawet najlepsze z możliwych. Zawsze można pomyśleć o wsparciu systemu jakimś rozsądnym subem, ale nie musi to być konieczne. Duże gabaryty to nie są same zalety. "Przestrzenność" zazwyczaj lepszą osiąga się z małych gabarytów. Duże gabaryty służą głównie do nagłaśniania dużych powierzchni, oczywiście w dużym uproszczeniu.

Sorry Lech, niskotonowe poniżej 20 cm? Jakie wychylenie przy 40Hz? Śmieszne i straszne zniekształcenia nieliniowe.

PS Edit. Oczywiście do skorygowania za pomocą drutów, heh.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bunk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bunk napisał:

Sorry Lech, niskotonowe poniżej 20 cm? Jakie wychylenie przy 40Hz? Śmieszne i straszne zniekształcenia nieliniowe.

Jeżeli chcesz uzyskiwać duże poziomy głośności to oczywiście trzeba mieć większe głośniki, ale przyjemnego słuchania przy najczęściej spotykanych domowych głośnościach nie musi być dużych średnic. Przypominam że jak wystąpi niedosyt to system można łatwo rozbudować o sub lub dwa suby i mieć pełnię satysfakcji. Zniekształcenia na niskich nie są krytyczne dla ludzkiego organizmu nawet do sporych procentów.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, malikali napisał:

A próbowałeś, czy tylko teoretyzujesz?

Oczywiście że próbowałem, dlatego napisałem, że mój wybór był świadomy.
 

15 minut temu, malikali napisał:

Pamiętaj, że mały pokój nie przekreśla niskiego basu

Dokładnie. A Tobie proponuję byś kiedyś posłuchał tych Opali (ale pewnie nigdy nie będziesz miał okazji).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lech36 napisał:

Jeżeli chcesz uzyskiwać duże poziomy głośności to oczywiście trzeba mieć większe głośniki, ale przyjemnego słuchania przy najczęściej spotykanych domowych głośnościach nie musi być dużych średnic. Przypominam że jak wystąpi niedosyt to system można łatwo rozbudować o sub lub dwa suby i mieć pełnię satysfakcji. Zniekształcenia na niskich nie są krytyczne dla ludzkiego organizmu nawet do sporych procentów.  

No wiesz, do przyjemnego słuchania to wystarczy i radyjko w kuchni. Walnięcie stopki jest konieczne dla przyjemnego słuchania. Jeśli takie oczywiście jest zarejestrowane. HiEnd chyba nie jest bumbofilstwem? Że tam coś brumi (trafok) furczy (otwór), bębni po prostu? Pierdziawki do kieszeni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Bunk napisał:

Śmieszne i straszne zniekształcenia nieliniowe.

Śmieszne to jest to co Ty piszesz...fachowcu od siedmiu boleści. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, soundchaser napisał:

Śmieszne to jest to co Ty piszesz...fachowcu od siedmiu boleści. ?

Nie wiesz o czym piszę, nieprawdaż?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, soundchaser napisał:

Przy ograniczeniach, które wymieniłem wyżej - nie ma lepszego rozwiązania. Mój wybór nie był przypadkowy.

Bardzo dobrze zrobiłeś. W porównaniu z domowymi "monitorami" Twoje Opale, jak i większość aktywnych konstrukcji tego typu strącają te ostatnie z podstawek jednym pierdnięciem.

To, że masz 15m2 do dyspozycji to nic strasznego - wielu ludzi tez z tym żyje, ba nawet w takich kubaturach pracują dźwiękowcy. Niemniej w domu cała zabawa zaczyna się w pomieszczeniach 3x większych, z kolumnami także wielokrotnie większymi, przy których monitory to pchełki.

Zauważ, że wiele podstawkoych kolumn jest wg producentów zalecana do pomieszczeń np. 15-40m2. I zapewniam Cię, że Twoje Opale zagrają na 40 m2 bez problemu. Pozostaje kwestia konkretnej akustyki danego pomieszczenia i wtedy masz pewność, że zagrają w nim KAŻDE kolumny.  Rzygać mi się che od tych porad, że do małego pokoju nie można stawić czegoś większego, a do salonu to tylko lodówki najlepiej na 5-ciu głośnikach, bo mniejsze nie "nagłośnią".

Bzdura tylko dla gimbazy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy z tymi 40Hz? To raz. Dwa - nowoczesne monitory aktywne o dużej mocy są mocno korygowane i bez problemu przy domowym SPL odtwarzają szersze pasmo niż dwunastocalowe tannoye czy inne jbl. Zniekształcenia w tym dole mogą być nawet mniejsze, niż w klasycznych konstrukcjach, jeżeli zniekształcenia w dole mają jakiekolwiek znaczenie. Charakter brzmienia jest zupełnie inny, ale co kto lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, konradskala napisał:

Niemniej w domu cała zabawa zaczyna się w pomieszczeniach 3x większych, z kolumnami także wielokrotnie większymi, przy których monitory to pchełki.

Masz rację. Jakbym miał willę z salonem 50 m kw. to wtedy dążyłbym do takiego właśnie rozwiązania.
Kto wie...może jeszcze tak będzie. ?
 

30 minut temu, Bunk napisał:

Nie wiesz o czym piszę, nieprawdaż?

Właśnie wiem i dlatego mnie śmieszy ta Twoja "wiedza".
Wiesz co? Ze mną możesz się nie zgadzać, ale wciskać te kity mądrzejszym od siebie, to trochę nie halo. ?


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, soundchaser napisał:

Masz rację. Jakbym miał willę z salonem 50 m kw. to wtedy dążyłbym do takiego właśnie rozwiązania.
Kto wie...może jeszcze tak będzie. ?
 

Właśnie wiem i dlatego mnie śmieszy ta Twoja "wiedza".
Wiesz co? Ze mną możesz się nie zgadzać, ale wciskać te kity mądrzejszym od siebie, to trochę nie halo. ?


 

Panowie, stworzyłem autorytety Soundowi. Potwierdzam, przyjemnie was czytam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bunk napisał:

No wiesz, do przyjemnego słuchania to wystarczy i radyjko w kuchni.

Słucham, ale zdecydowanie przyjemniej jest z systemów ;-).

Godzinę temu, Bunk napisał:

Walnięcie stopki jest konieczne dla przyjemnego słuchania.

Też tak uważam. I jeszcze uważam że dobry system to taki co umożliwia osiągnięcie z pozycji odsłuchowej (3-4 m) SPL 110-115 dB  bez dyskomfortu spowodowanego nadmiarem zniekształceń. To może zbliżyć system do warunków jakie są na koncercie na żywo. Oczywiście tylko zbliżyć, żeby nie było niedomówień. 

Godzinę temu, Bunk napisał:

Pierdziawki do kieszeni.

Słuchałeś kiedyś pierdziawek Rogers LS3/5A ;-)? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem, chyba najstarszej wersji. Świetnie zestrojone, a do tego niezapomniany "plastyczny" dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, konradskala napisał:

Ja słuchałem, chyba najstarszej wersji. Świetnie zestrojone, a do tego niezapomniany "plastyczny" dźwięk.

Dokładnie, miałem takie same wrażenia choć oczywiście bas nie był ich mocną stroną. Przy poziomach pomiarowych chodziły od 80-90 Hz i nie za głośno. Była wersja ze wsparciem na Kefie B300 (dwa suby), nazywała się Rogers Reference System

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, soundchaser napisał:

Nikt przy zdrowych zmysłach w 15 m kw. nie będzie stawiał jakichś olbrzymich kolumn, by ich słuchać z odległości 2 m,

No właśnie trafiłeś na takiego, mało tego mam całkiem zdrowe zmysły (badania do wglądu).

metraż - niecałe 14m2, odległość od ZG ok.2m, rozstaw ZG niecałe 2m.

ZG wys. 1,1m, szer. 38 cm.

od tylnej ścianki ZG do ściany 60cm, od bocznej ścianki ZG do ściany 30cm

Da się? Da się! Nic się nie "dusi", nikt nikogo "nie zabił dźwiękiem". Wszystko gra pięknie.

*****warunek konieczny - komnata jest tylko biblioteką i do słuchania muzyki  :)

*** warunek "sprzyjający" - komnata na wymiary idealnie zbieżne do "złotych proporcji" (przypadkowo ale jednak).

* warunek dodatkowy - w miejscach pierwszych odbić "poprawiacze" + dużo otwartych półek z płytami, książkami jako naturalne rozpraszacze, pochłaniacze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lech36 napisał:

Jeżeli chcesz uzyskiwać duże poziomy głośności to oczywiście trzeba mieć większe głośniki, ale przyjemnego słuchania przy najczęściej spotykanych domowych głośnościach nie musi być dużych średnic.

Pamiętaj o tym, że w mniejszym pomieszczeniu, by było równie odczuwalnie "głośno", nie potrzeba aż tak dużego wzmocnienia jak w przykładowo 2x większym.

Tak to jest MIT - duże ZG "nie zagrają w małym pokoju", uduszą się lub tym podobne.

Do dobrego odtworzenia basu potrzeba min. 10" woofera - fizyki pan nie oszukasz.

Zaś mały metraż nie pozwoli na prawidłowe odtworzenie niskich basów - to kolejny MIT!

Gdyby tak było na słuchawkach nikt nigdy basu by nie usłyszał. (pneumatyczny bas)

Takie odtwarzanie basów ma dodatkowo taką zaletę w porównaniu z dużym i bardzo dużym pokojem, gdzie cała fala ponad 8m może się "rozwinąć", że mniej znaczą mody pomieszczenia, ten bas nie ma gdzie "hulać' - co nie jest wcale takie złe. W małym "hula" ze znacznie  mniejszymi energiami, potrzebnymi do "nagłośnienia".

No ale to trzeba SPRAWDZIĆ u siebie i na własnym sobie .........................a nie teoretyzować i dramatyzować :))))))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, iro III napisał:

warunek konieczny - komnata jest tylko biblioteką i do słuchania muzyki 

Przy takiej funkcjonalności i ilości ustrojów akustycznych (książki) duże kolumny mogą się sprawdzić. Zawsze są jakieś wyjątki które oczarują, ale na 15 metrach kw. raczej zaleca się rozwiązania typu monitory, ale oczywiście co kto lubi ;-).

5 minut temu, iro III napisał:

Pamiętaj o tym, że w mniejszym pomieszczeniu, by było równie odczuwalnie "głośno", nie potrzeba aż tak dużego wzmocnienia jak w przykładowo 2x większym.

To prawda.

6 minut temu, iro III napisał:

Do dobrego odtworzenia basu potrzeba min. 10" woofera - fizyki pan nie oszukasz.

Nie potrzeba, 10 cali potrzebne jest do uzyskania dużej głośności przy małych zniekształceniach zwłaszcza w układzie pasywnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Lech36 napisał:

Nie potrzeba, 10 cali potrzebne jest do uzyskania dużej głośności przy małych zniekształceniach zwłaszcza w układzie pasywnym.

Jest w tym sporo prawdy.

Niedawno miałem niewielki sub z półki pro, ale taki naprawdę mały, na głośniku może 18 cm, taka mała aktywna kostka. Grał ze wszech miar bardzo dobrze i całkiem żwawo, oczywiście w granicach wytrzymałości wzmacniacza i głośnika oraz swoich niewielkich gabarytów. W zestawieniu z jakimś JBL 250 chyba kina domowego na 10' głośniku, ten maluch bezapelacyjnie okazał się lepszym urządzeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, iro III napisał:

Do dobrego odtworzenia basu potrzeba min. 10" woofera - fizyki pan nie oszukasz

Zależy, co to znaczy "dobrze". Ale zasadniczo 6-8 cali wystarcza, jeżeli nie potrzeba dyskoteki. Ktoś na forum ma monitory Gibsona, można się zdziwić. Warunek - nie patrzymy, tylko słuchamy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Lech36 napisał:

15 metrach kw. raczej zaleca się rozwiązania typu monitory, ale oczywiście co kto lubi ?

No właśnie, ja nie lubię, nie lubię głośników podstawkowych.

(monitory - jak sama nazwa wskazuje, służą do MONITOROWANIA dźwięku na etapach jego produkcji, jak ktoś użyje do tego celu wielkich 10-cio drożnych, jego sprawa, ale one użyte do tego celu nadal będą MONITORAMI)

  Dlaczego? Miałem kiedyś w tej samej komnacie podstawkowe (B&W) i dźwięku było tyle, co przez dziurkę od klucza ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, konradskala napisał:

W zestawieniu z jakimś JBL 250 chyba kina domowego na 10' głośniku, ten maluch bezapelacyjnie okazał się lepszym urządzeniem.

Robiłem kiedyś w jakimś wątku który dotyczył średnicy głośnika basowego analizę porównawczą (teoretyczną) na kartach katalogowych firmy Focal (pomiary od jednego producenta - bardzo precyzyjne z danymi dla konstruktorów) co mogą różne głośniki tej firmy, wcale nie wynikało z tego jednoznacznie że im większy głośnik tym lepiej na basie. Dyskusja była dosyć długa i nie chce mnie się jej odtwarzać, ale jak ktoś poszuka to na pewno ją znajdzie.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Lech36 napisał:

Nie potrzeba, 10 cali potrzebne jest do uzyskania dużej głośności przy małych zniekształceniach zwłaszcza w układzie pasywnym.

Nieprawda. Nie słucham głośno, nawet nie lubię ale dopiero na 10", słyszę pełną soczystość zestawu perkusji, basu el. czy kontrabasu. W rocku, czy w jazzie akustycznym.

 

Mały woofer -> konieczne większe wychylenie membrany ---> większe zniekształcenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.