Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, porlick napisał:

Kojarzysz pomiar metodą różnicową?

Kojarzę ale go nie rozumiem. Znaczy się mam wątpliwości. Rozwiejesz? 

Wyjmujemy kabelki z systemu i podłączamy na przygotowane stanowisko laboratoryjne czyli nie porównujemy w systemie audio, gdzie elementy oddziałują na siebie. Pojawiają się pytania. Czy uwzględniono różne wartości impedancji wyjściowej wzmacniacza w pomiarach. Czy uwzględniono różne warianty obciążenia? 

Co tam odejmujemy? Obwiednie napięcia w czasie odwrócone w fazie? Czy są tam wszystkie informacje muzyczne definiowane transjentami, harmonicznymi, alikwotami itd.? 

Dlaczego mimo oczywistych różnic parametrów przewodów w zakresie miliomów i pikofaradow różnica wychodzi zero. Jeżeli układ mierzy to uwzględniając powyższe jakaś mała różnica powinna się ujawnić. Jeżeli układ pomiarowy jej nie umie pokazać to jest słaby. Nie ważne jak daleko poza ludzką percepcją wypadł by wynik. Chciałbym go zobaczyć. 

35 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Czyli każdy słyszy inaczej

Oczywiście. Nawet ta sama osoba pod wpływem emocji po zakupie nowego gadżetu. Przecież mamy do czynienia z prostym zjawiskiem. Sygnał elektryczny zamieniany za falę akustyczną w naszej głowie ponownie zamieniany jest na impulsy elektryczne. Poruszamy się w domenie elektryczności uogólniając. Procesy elektrochemiczne zachodzące w mózgu są uzależnione od naszego samopoczucia i to wszystko się łączy. Sygnały z zewnątrz i sygnały z wewnątrz, które niejako zakłócają odbiór rzeczywistych bodźców. Mało jest badań na temat tego bo to złożone procesy ale obecne i realne jak szum uszny czy inne przeszkadzajki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Wobec powyższego zmiany wprowadzane przez elementy toru w części "elektro" są również subiektywne, różne w zależności od słuchacza.

Słyszymy różnie, ale w porównaniu A/B trzeba wykryć różnice a to potrafi nawet osoba z mocno uszkodzonym słuchem. Mam takiego kolegą to wiem jak to działa. Słuchanie jest subiektywne, ale porównywanie już nie musi być całkowicie subiektywne jak w przypadku wykonywania takich porównań bez zachowania procedur wymaganych przy takich operacjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, porlick napisał:

Żebyś się nie zdziwił. Dobrze zrobione mp3 o wysokim bitracie i prawidłowo kodowane, jest praktycznie nie do odróżnienia od cd, a wlasciwie wave. 

Ja się nie zdziwię. Po audiofilskim zachwycie nad flac, całą (prawie) płytotekę przerobiłem na mp3 320: gra tak samo, za to na wszystkim. Zdziwili się za to złotousi słuchając mp3 128.

-----

13 minut temu, xajas napisał:

Jesli przez dluzszy czas sluchmy nowego element, z czasem „przyzwyczajamy“ sie do brzmienia tego nowego elementu, odnoszac wrazenie, ze to ten element zmienil swoje brzmienie.

Co więcej, nawet jeśli faktycznie dźwięk się zmienił, to przestajemy dostrzegać jego odmienność, a przyzwyczajeni traktujemy go jako pewien wzorzec. To dźwięk zaczyna mieć więcej/mniej czegoś, co wymusza subiektywną ocenę różnicy kategoriami lepiej/gorzej.

-----

5 minut temu, MariuszZ. napisał:

Dlaczego mimo oczywistych różnic parametrów przewodów w zakresie miliomów i pikofaradow różnica wychodzi zero. Jeżeli układ mierzy to uwzględniając powyższe jakaś mała różnica powinna się ujawnić. Jeżeli układ pomiarowy jej nie umie pokazać to jest słaby. Nie ważne jak daleko poza ludzką percepcją wypadł by wynik. Chciałbym go zobaczyć.

Ma to sens jak określenie odległości Kraków-Radom w milimetrach. Jest 200km, co daje 3godz jazdy i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Wobec powyższego zmiany wprowadzane przez elementy toru w części "elektro" są również subiektywne, różne w zależności od słuchacza.

Słyszymy różnie, ale w porównaniu A/B trzeba wykryć różnice a to potrafi nawet osoba z mocno uszkodzonym słuchem. Mam takiego kolegą to wiem jak to działa. Słuchanie jest subiektywne, ale porównywanie już nie musi być całkowicie subiektywne jak w przypadku wykonywania takich porównań bez zachowania procedur wymaganych przy takich operacjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, szymon1977 napisał:

Ma to sens jak określenie odległości Kraków-Radom w milimetrach. Jest 200km, co daje 3godz jazdy i tyle

Ty tak to widzisz, a ja inaczej. Dla mnie takie wyjaśnienie nic nie wyjaśnia. Na pytania powyżej twój pociąg nie odpowiedział...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Ten sam sygnał akustyczny docierający do uszu każdy słyszy na swój sposób.

Wobec powyższego zmiany wprowadzane przez elementy toru w części "elektro" są również subiektywne, różne w zależności od słuchacza.

Nie można więc stwierdzić jednoznacznie (zgodnie przez większość) jakie cechy ma taki element, w którą stronę modyfikuje dźwięk...

Dla jedego Jetta jest już dużym samochodem, dla drugiego jeszcze małym. A w bezpośrednim porównaniu każdy dostrzeże, że Jetta choć od Golfa większa, to mniejsza od Passata.

Ot i istota bezpośredniego porównania, z pozbawionego jakiejkolwiek wiarygodności subiektywnego opisu cechy, obiektywne stwierdzenie różnicy. Bo w skrajnym przypadku jeden powie, że Golf jest duży, a drugi że Passat jest mały - jaka więc jest Jetta?

17 minut temu, szymon1977 napisał:

...określenie odległości Kraków-Radom w milimetrach. Jest 200km, co daje 3godz jazdy i tyle.

 

6 minut temu, MariuszZ. napisał:

Ty tak to widzisz, a ja inaczej. Dla mnie takie wyjaśnienie nic nie wyjaśnia.

I po raz kolejny brak zrozumienia tematu. Bo jeśli chodzio o przewidywanie czasu przejazdu, to warunki losowe będą mieć większy wpływ, niż zaokrąglenie odległości do 10km... a Ty żądasz podania dległości Kraków-Radom w milinetrach. Bzdura jak pomiary w piko-nano. Bo jeśli różnica jest chociażby o rząd wiekości mniejsze niż 1dB, to nikt jej po prostu nie usłyszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minutes ago, MariuszZ. said:

Wyjmujemy kabelki z systemu i podłączamy na przygotowane stanowisko laboratoryjne czyli nie porównujemy w systemie audio, gdzie elementy oddziałują na siebie. Pojawiają się pytania. Czy uwzględniono różne wartości impedancji wyjściowej wzmacniacza w pomiarach. Czy uwzględniono różne warianty obciążenia? 

Przecież można pobrać z sygnał bez wypinania ze wzmacniacza.

37 minutes ago, MariuszZ. said:

Co tam odejmujemy? Obwiednie napięcia w czasie odwrócone w fazie? Czy są tam wszystkie informacje muzyczne definiowane transjentami, harmonicznymi, alikwotami itd.? 

A co jeśli nie obwiednia napięcia przenosi te transjenty, harmoniczne i alikwoty. Nie są to bity w nagraniu i volty w sygnale?

39 minutes ago, MariuszZ. said:

Dlaczego mimo oczywistych różnic parametrów przewodów w zakresie miliomów i pikofaradow różnica wychodzi zero.

Bo sygnał ma swoją dynamikę. Sprzęt pomiarowy również. Jeśli te miliomy i pikofarady wniosą zmiany na poziomie mniejszym jak szum w sygnale, to aparatura tego nie zmierzy. Szum się ani nie odejmuje, ani nie dodaje. Chyba, że potrafisz usłyszeć w nagraniu coś co jest cichsze od szumu? Wtedy brawo Ty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Czy są tam wszystkie informacje muzyczne definiowane transjentami, harmonicznymi, alikwotami itd.? 

"Tam" ? czyli gdzie ?

na kablu ? nie ma zadnego z powyższych

kablem nie płynie "muzyka". tylko prąd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, billy idol napisał:

"Tam" ? czyli gdzie ?

na kablu ? nie ma zadnego z powyższych

kablem nie płynie "muzyka". tylko prąd

A już tym bardziej kablem nie płynie scena czy czarne tło. Tego nie ma nawet w falach dźwiękowych rozchodzących się po pokoju. Scena i czarne tło to produkty psychoakustyki, powstałe w oparciu o wyobraźnię i dwa nieco różniące się drgania błon bębenkowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, januss73 napisał:

co jeśli nie obwiednia napięcia przenosi te transjenty,

Jaka obwiednia? Co obwiednia ma do rzeczy? Rozumiem, że cytujesz bełkot, ale przecież nie musisz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, MariuszZ. napisał:

Ty tak to widzisz, a ja inaczej. Dla mnie takie wyjaśnienie nic nie wyjaśnia. Na pytania powyżej twój pociąg nie odpowiedział...

To jest problem SKALI.

Może inaczej, miliomy, pikofarady (drutów audio) tak wpływają na to co słyszymy, jak dolanie 1 litra wody do basenu olimpijskiego. Jeden litr wody jest łatwo mierzalny, nawet za pomocą kuchennych, domowych sposobów, trudno go wypić na raz...a jak wpływa na pływanie w takim basenie? Na ocenę poziomu wody w nim?

Coś wyjaśniłem? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, iro III napisał:

Coś wyjaśniłem?

a jak myślisz ?

 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, szymon1977 napisał:

Bo jeśli różnica jest chociażby o rząd wiekości mniejsze niż 1dB, to nikt jej po prostu nie usłyszy.

No nie rozumiemy się. Ty patrzysz na milimetry z Krakowa do Radomia, a ja na współdziałanie kabla w układzie wzmacniacz (różne impedancje wewnętrzne), przewód (różne parametry) i przetwornik (różne impedancje). Nie tłumacz na kilometry tylko na przykład, na tłumienie wtórnej SEM przetworników, których cewki poruszają się w polu magnetycznym. 

24 minuty temu, januss73 napisał:

Przecież można pobrać z sygnał bez wypinania ze wzmacniacza.

Ale nie pobierają.

24 minuty temu, januss73 napisał:

A co jeśli nie obwiednia napięcia przenosi te transjenty, harmoniczne i alikwoty. Nie są to bity w nagraniu i volty w sygnale?

Chciałbym by ktoś wyjaśnił co w tej obwiedni napięcia w funkcji czasu można zobaczyć. Widziałem co taki sygnał zawiera w funkcji częstotliwości ale to chyba inne pomiary. Poza tym taka obwiednia wypełniona jest całym spektrum sygnałów, a wydaje mi się, że powinniśmy prześwietlić tylko jakiś zakres częstotliwości (tam gdzie można spodziewać się zmian) żeby zobaczyć różnicę. Inaczej to szukanie igły w stogu siana. 

31 minut temu, januss73 napisał:

Bo sygnał ma swoją dynamikę

No właśnie. Jeżeli nie można wykazać różnic bo prawdopodobnie ukryte są w szumie to znaczy, że nie można wniosków wyciągać ze stu procentową pewnością. Nie ma wyników pomiaru. Dowodu. Trzeba zatroszczyć się o bardziej precyzyjne narzędzie pomiarowe. Poza tym punkty pomiarowe. Słyszymy owoc drgań przetworników, a mierzymy co i gdzie? 

13 minut temu, iro III napisał:

To jest problem SKALI.

No jest. Działa to w dwie strony. Pokaż mi skalę wrażeń słuchowych dotyczących barwy dźwięku jasnego, ciepłego, gęstego itd. 

 

15 minut temu, iro III napisał:

Coś wyjaśniłem? ?

Oczywiście ale chciałbym więcej, tym bardziej, że niektórym mundralom to przeszkadza ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, iro III napisał:

...jak dolanie 1 litra wody do basenu olimpijskiego.

Jeśli dobrze obliczyłem, to poziom wody podniesie się o 0,0008mm... spodziewam się, że jakiś kraulofil zaraz palnie, jak istotne dla kraula jest dolanie do basenu 1 litra wody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, szymon1977 napisał:

spodziewam się, że jakiś kraulofil zaraz palnie, jak istotne dla kraula jest dolanie do basenu 1 litra wody.

Do pływania nieistotne ale utopić się można tym litrem jak się zachłyśniesz ? 

Wracając do bełkotu. "Obwiednia sygnału -  .... Pojęcie obwiedni sygnału jest intuicyjne i nieścisłe ...  Nie sposób jednak podać zadowalającej definicji matematycznej (ścisłej) tak rozumianej obwiedni ... Umowność pojęcia obwiedni jest na tym rysunku doskonale widoczna – zmieniając parametry demodulatora można uzyskać inne wyniki.... itd".

To może jednak ktoś słabszym wytłumaczy co tak naprawdę się tam odejmuje w tym teście różnicowym? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, MariuszZ. said:

Nie tłumacz na kilometry tylko na przykład, na tłumienie wtórnej SEM przetworników, których cewki poruszają się w polu magnetycznym. 

O jakich przetwornikach i cewkach piszesz?

12 minutes ago, MariuszZ. said:

Poza tym taka obwiednia wypełniona jest całym spektrum sygnałów, a wydaje mi się, że powinniśmy prześwietlić tylko jakiś zakres częstotliwości (tam gdzie można spodziewać się zmian) żeby zobaczyć różnicę. Inaczej to szukanie igły w stogu siana

A gdyby ktoś taki sygnał podzielił na 50 pasm,  zrobił test różnicowy każdego pasma osobno, otrzymał zerowy wynik, przekonałoby cię to?

14 minutes ago, MariuszZ. said:
56 minutes ago, januss73 said:

Bo sygnał ma swoją dynamikę

No właśnie. Jeżeli nie można wykazać różnic bo prawdopodobnie ukryte są w szumie to znaczy, że nie można wniosków wyciągać ze stu procentową pewnością. Nie ma wyników pomiaru. Dowodu. Trzeba zatroszczyć się o bardziej precyzyjne narzędzie pomiarowe

Nie trzeba, bo ewentualne zmiany przykrył szum samego sygnału.

Uważasz, że twoje ucho ma lepszą rozdzielczość jak aparatura pomiarowa z przetwornikiem ADC dajmy na to o dynamice 100dB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, januss73 napisał:

O jakich przetwornikach i cewkach piszesz?

Piszę dla przykładu o elemencie, który oddziałuje z przewodami głośnikowymi, w kontekście współczynnika DF. Wiem, że bez "większego" wpływu jest ale układ pomiarowy w teście różnicowym nie bada tej sprawy. Bada ogólnie pisząc właściwości "tłumienia/filtracji" przewodu wyjętego z jego naturalnego środowiska. 

5 minut temu, januss73 napisał:

A gdyby ktoś taki sygnał podzielił na 50 pasm,  zrobił test różnicowy każdego pasma osobno, otrzymał zerowy wynik, przekonałoby cię to?

No bardziej ale jeszcze bardziej po rozłożeniu sygnału w szereg Fouriera żeby łatwiej było analizować.

10 minut temu, januss73 napisał:

Uważasz, że twoje ucho ma lepszą rozdzielczość jak aparatura pomiarowa z przetwornikiem ADC dajmy na to o dynamice 100dB?

No nie. Słabo słyszę. Dlatego chciałbym zobaczyć ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, MariuszZ. said:

Piszę dla przykładu o elemencie, który oddziałuje z przewodami głośnikowymi, w kontekście współczynnika DF.

Czyli o jakim konkretnie?

Myślałem, że rozmawiamy akurat  sygnale między odtwarzaczem i wzmacniaczem.

4 minutes ago, MariuszZ. said:

No nie. Słabo słyszę. Dlatego chciałbym zobaczyć ? 

To wytłumacz w jaki sposób usłyszysz coś czego ten przetwornik zmierzyć nie potrafi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kazik-t napisał:

jest analogiczne do dotarcia silnika przez kierowcę

Bynajmniej, silnik to zespół części mechanicznych współpracujących ze sobą, na skutek tarcia znane jest zjawisko docierania się współpracujących elementów silnika i przejście w fazę normalnej eksploatacji. A kable przepraszam bardzo gdzie i jak się docierają? Chyba szuraniem o podłogę podczas ciągłych wymian na "lepsze"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, januss73 napisał:

Myślałem, że rozmawiamy akurat  sygnale między odtwarzaczem i wzmacniaczem.

To sobie pogadaliśmy hehe. Test

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) dotyczył chyba przewodów głośnikowych. Stąd wstawka o DF. Powielany ten test był później przez amatorów przy użyciu różnych mikserów i przedstawiany jak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  bez komentarza autora. Dziwne bo próbki są 24bit/48kHz, a różnica 32bit/44,1kHz. Jakaś ingerencja w badany sygnał była stąd moje pytania i wątpliwości. Dwie próbki napięciowe odwrócone w fazie i "włala". Zero na wyjściu. Nie zmienia to faktu, że podawanie tego typu przykładów dla ogółu, wśród którego nie wszyscy mają konsole i zajmują się masteringiem jest niepoważne. Rozumiem, że takie oczywistości to przeciwwaga do recenzji redaktora Pacuły ale to ma służyć poszerzaniu światopoglądu czy nabijaniu lajków i brylowaniu "na forumowych salonach"? 

16 minut temu, januss73 napisał:

o wytłumacz w jaki sposób usłyszysz coś czego ten przetwornik zmierzyć nie potrafi?

Przetwornik czyli głośnik ogólnie pisząc... Nie zmierzyć. Może inaczej zareagować na różnice. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 
9 minutes ago, MariuszZ. said:

To sobie pogadaliśmy hehe. Test

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) dotyczył chyba przewodów głośnikowych.

No ale to ty pisałeś o pomiarze przewodów wypiętych ze wzmacniacza, to nie bardzo wiem co tam można by zmierzyć? ?

 

 3 minutes ago, MariuszZ. said:
24 minutes ago, januss73 said:

o wytłumacz w jaki sposób usłyszysz coś czego ten przetwornik zmierzyć nie potrafi?

Przetwornik czyli głośnik ogólnie pisząc... Nie zmierzyć. Może inaczej zareagować na różnice. 

Podsumowując. Układ ADC o rozdzielczości 100dB nie jest w stanie zmierzyć różnicy między dwoma sygnałami analogowymi  mierzonym na zaciskach głośnika, a człowiek za pomocą słuchu zmianę rejestruje. SZACUN!!! ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, januss73 napisał:

Podsumowując. Układ ADC o rozdzielczości 100dB nie jest w stanie zmierzyć różnicy między dwoma sygnałami analogowymi  mierzonym na zaciskach głośnika, a człowiek za pomocą słuchu zmianę rejestruje. SZACUN!!! ?

Zachęcam do przeczytania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) z dr Strassackerem.

Cytuję: "Summed up: At 20 kHz cable doesn't conduct as well as at lower frequencies. Depending on the cable geometry, the conductance due to serial inductance at 20 kHz is approximately 10 to 20 worse (standard cable), or 2 to 2.5 worse (Kimber Cable) than at lower frequencies.

Dennis:
At a glance that sounds terrible; but then many tweeters have dropping resistors of a few Ohm and maybe an additional resistance of 1 or 2 Ohm might not play such an important role. When using standard cable, however, the tops at 20 kHz are reduced by 0.5 bis 1.5 dB."

To da się pomierzyć różnice? 1,5 dB dla 20kHz to może mało, ale nie tak mało żeby zasłaniać się szumem ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) też ukazuje pomiary różnych kabli w środowisku EM i różnice jak sobie poszczególne kable radzą. Nie chodzi czy będzie to słychać tylko, że są mierzalne różnice i twierdzenie, że test różnicowy jest wiarygodny. Wg mnie nie jest. Różnice są ale ich nie widać? Bez jaj. Inni mogą je wykazać, a test różnicowy nie? Pozdrawiam.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, MariuszZ. napisał:

Może inaczej zareagować na różnice. 

Już pisłem: po doalaniu 1L wody do basenu, poziom podniesie się o 0,0008mm, i jest to o co najmniej pięć rzędów wielkości za mało, abyś dostrzegł różnicę. Podobnie jest jeśli sygnał płynący do kolumn zmieni się o piko-nano-deko... nie dostrzeżesz różnicy. Koniec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, szymon1977 napisał:

Koniec.

Dla Ciebie tak. Ja się nie poddaję i na pytania, które mnie nurtują będę szukał odpowiedzi. Argumenty są ale mnie nie przekonują. Tak samo jak twierdzenie, że kable zasilające nie grają ? Nie grają ale jeżeli są pętle masowe w układzie to tymi przewodami prąd nie tylko do zasilacza popłynie, więc ich wpływ na zakłócenia sygnału audio jest oczywisty. Dla ciebie to usterka. Ok ale dla nieświadomych wpływu pętli masowych będzie to "grający" kabel, więc wszystko zależy od punktu widzenia. Nasze się rozjechały ale czy to powód, żeby o tym normalnie nie pogadać? Bez uszczypliwości o głuchocie i złotych uszach? Pozdrawiam.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, MariuszZ. napisał:

...jeżeli są pętle masowe w układzie to...

...usterkę techniczną należy odnaleźć i naprawić, a nie traktować zakłócenia jako zmianę brzmienia i się delektować.

32 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Bez uszczypliwości...

W określeniu "złotouchy" nie ma uszczypliwości, tylko nakreślenie czyjegoś podejścia do sprawy.

32 minuty temu, MariuszZ. napisał:

...dla nieświadomych wpływu pętli masowych będzie to "grający" kabel...

I dlatego należy go uświadomić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szymon1977 napisał:

dlatego należy go uświadomić

Dlatego zachęcam do zapoznania się z artykułami, które zalinkowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, MariuszZ. napisał:

Dlatego zachęcam do zapoznania się z artykułami, które zalinkowałem.

 

Godzinę temu, MariuszZ. napisał:

Dennis:
"...the tops at 20 kHz are reduced by 0.5 bis 1.5 dB."

Ale to nie jest o grających sieciówkach, bezpiecznikach, dyskach twardych, kablach USB, fidelizerach, lampowych konwerterach USBtoSPDIF...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MariuszZ. napisał:

Tak samo jak twierdzenie, że kable zasilające nie grają ? Nie grają ale jeżeli są pętle masowe w układzie to tymi przewodami prąd nie tylko do zasilacza popłynie, więc ich wpływ na zakłócenia sygnału audio jest oczywisty.

Ale to tylko i teoretycznie przy połączeniach RCA i tylko wtedy, kiedy "masa" sygnałowa wtyku RCA jest połączona galwanicznie z pinem "uziemiającym" zasilającego gniazda IEC np. we wzmacniaczu.

Czy taki 'układ' nie jest przypadkiem "usterki" fabrycznej, czyli tak naprawdę  konstrukcją "po taniości" ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minutes ago, MariuszZ. said:

Dlatego zachęcam do zapoznania się z artykułami, które zalinkowałem.

Nie wiem jak on doszetł do tych 0,5-1,5dB ale niech mu będzie.

Kiedyś sam sobie robiłem takie obliczanki. Nawet do podobnych wyników dochodziłem, czyli różnicy impedancji przewodu dla basu i tych umownych 20kHz na poziomie jednej-dwóch setnych ohma. Dowcip polega na tym, że dla kolegi Petera to dwa razy więcej, a dla mnie to dalej setne ohma. Wiesz jaka jest tolerancja rezystora w tłumiku tweetera i jaki zwykle ten rezystor ma opór? Jaki jest wpływ temperatury na ten że rezystor? Dziwnym trafem nikt się tym nie przejmuje, mimo że ma wpływ o rząd wielkości większy jak przewód.

No i jak Szymon napisał, akurat głośnikowych nikt do voodoo nie zalicza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.