Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.07.2020 o 16:34, MariuszZ. napisał:

A dlaczego wtyczki zasilajace albo sygnałowe wpływają na dźwięk?

Drgania + jakosc/rodzaj izolatora + rodzaj/jakosc materialu na stykach + sposob montowania przewodu (lut/przykrecane/zgrzewane)
to wszystko ma wplyw na prad (zwlaszacza niewielki np. SPDiF) wiec i na finalne brzmienie systemu jak sie to potem powzmacnia.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Drgania + jakosc/rodzaj izolatora + rodzaj/jakosc materialu na stykach + sposob montowania przewodu (lut/przykrecane/zgrzewane)
to wszystko ma wplyw na prad (zwlaszacza niewielki np. SPDiF) wiec i na finalne brzmienie systemu jak sie to potem powzmacnia.
 
To tak na poważnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, msankowski napisał:
Godzinę temu, rivage napisał:
Drgania + jakosc/rodzaj izolatora + rodzaj/jakosc materialu na stykach + sposob montowania przewodu (lut/przykrecane/zgrzewane)
to wszystko ma wplyw na prad (zwlaszacza niewielki np. SPDiF) wiec i na finalne brzmienie systemu jak sie to potem powzmacnia.
 

To tak na poważnie?

Niewielki prąd np spdif jest o dwa albo i trzy rzędy większy niż w interkonektach. Czego nie rozumiesz? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rivage napisał:

Drgania + jakosc/rodzaj izolatora
 

To znaczy, że jak przez przewód płynie prąd a my nim potrząśniemy to prąd płynie szybciej lub wolniej? ? ? ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Ma_ki napisał:

To znaczy, że jak przez przewód płynie prąd a my nim potrząśniemy to prąd płynie szybciej lub wolniej? ? ? ?

Czemu tak zniechęcasz kpiąc z dobrych intencji. Czemu nie dokonasz wnikliwej analizy drgań w przewodach? Opisz jak przenoszą się drgania w metalu, jak wnikają po metalowych elementach do preampa, co dzieje się z okładzinami kondensatorów i czy te minimalne zmiany pojemności mogą być na tyle istotne w jakimś krytycznym obwodzie, że będziemy mogli to usłyszeć. Zachęcam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, MariuszZ. said:

Czemu nie dokonasz wnikliwej analizy drgań w przewodach? Opisz jak przenoszą się drgania w metalu, jak wnikają po metalowych elementach do preampa, co dzieje się z okładzinami kondensatorów i czy te minimalne zmiany pojemności mogą być na tyle istotne w jakimś krytycznym obwodzie, że będziemy mogli to usłyszeć. Zachęcam. 

Zaraz się za to zabieram, tylko że w moim oscyloskopie też są kondensatory, i nie wiem czy wynik będzie wiarygodny jak będą drgać. Jak nam zarobić wtyczkę żeby nie drgały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, januss73 napisał:

Zaraz się za to zabieram, tylko że w moim oscyloskopie też są kondensatory, i nie wiem czy wynik będzie wiarygodny jak będą drgać. Jak nam zarobić wtyczkę żeby nie drgały?

Mierzyć na DC ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ma_ki napisał:

To znaczy, że jak przez przewód płynie prąd a my nim potrząśniemy to prąd płynie szybciej lub wolniej?

wolniej

jak w ogóle można mieć jakiekolwiek wątpliwości

 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ma_ki napisał:

To znaczy, że jak przez przewód płynie prąd a my nim potrząśniemy to prąd płynie szybciej lub wolniej? ? ? ?

no dokladnie TAK !...ale zeby na twoim poziomie było...to:
wez szlauch z cieknaca woda, i sprawdz czy woda plynie tak samo w węzu co nim tarmosisz czy jak go zostawisz w spokoju ?

tylko nie mow mi ze to bzdura, bo prad nic nie wazy - chodzi mi o laminarny przeplyw czastek...i wplyw drgan struktury weza na ich turbulencje . We wtyczkach sa dosć intensywne wibracje i to w szerokim pasmie... i w przeciwienstwie do gumowego weza, wywoluja jeszcze inne zjawiska 

to tak jakbys do szlauchu co se spokjojnie lezy i wode przewodzi , dokleil plastrem wibrator...(mam nadzieje, że wiesz o czym mowie...)

i zanim znowu cos pacniesz  "smiesznego" , pomysl 2x ?

2 godziny temu, billy idol napisał:

jak w ogóle można mieć jakiekolwiek wątpliwości

slusznie zaznaczył kolega ?

2 godziny temu, przemak napisał:

Jak nam zarobić wtyczkę żeby nie drgały?

wlutuj kabel z pominiecie gniazda i wtyczki - to naprawde robi robote (nie żartuje)

a zarob sobie lepiej ciasto (zartuje)

2 godziny temu, januss73 napisał:

w moim oscyloskopie też są kondensatory, i nie wiem czy wynik będzie wiarygodny jak będą drgać

zalej wnetrze oscyloskopu jakims bitumem i masz to z glowy.

5 godzin temu, przemak napisał:

Niewielki prąd np spdif jest o dwa albo i trzy rzędy większy niż w interkonektach.

no SPDiF to tez interkonekt ... (inter - connect )
czego nie rozumiesz ?

5 godzin temu, msankowski napisał:

To tak na poważnie?

calkiem seriously....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, rivage napisał:

no dokladnie TAK !...ale zeby na twoim poziomie było...to:
wez szlauch z cieknaca woda, i sprawdz czy woda plynie tak samo w węzu co nim tarmosisz czy jak go zostawisz w spokoju ?

tylko nie mow mi ze to bzdura, bo prad nic nie wazy - chodzi mi o laminarny przeplyw czastek...i wplyw drgan struktury weza na ich turbulencje . We wtyczkach sa dosć intensywne wibracje i to w szerokim pasmie... i w przeciwienstwie do gumowego weza, wywoluja jeszcze inne zjawiska 

1317758123_by_Spoon8.gif

 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rivage - ustanowiłeś właśnie szczyt bzdury w tym wątku a jak wiadomo niejdną już tu uwalono.

Gratulacje! Jesteś dla mnie "thebeściak".

Szauchy, rury z wodą, kanalizację itp. już tu błyskotliwie i "obrazowo" nie raz przywoływano jako "analogię" dla elektryczności, 

jednak nikt do tej pory tak "naukowo" problemu nie objaśniał.

Myślę, że "łowcy głów" wyłapujący zdolnych, nowych redaktorów branży audio już ustawiają się w kolejce!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu wrócił @rivage ?  No to chyba tylko sobie zerknę.

9 godzin temu, rivage napisał:

Drgania + jakosc/rodzaj izolatora + rodzaj/jakosc materialu na stykach + sposob montowania przewodu (lut/przykrecane/zgrzewane)
to wszystko ma wplyw na prad (zwlaszacza niewielki np. SPDiF) wiec i na finalne brzmienie systemu jak sie to potem powzmacnia.
 

Aha.

Jakość muzyki chyba jeszcze bardziej.

A najbardziej - jakość rozmiękczenia słuchacza.

7 godzin temu, Ma_ki napisał:

jak przez przewód płynie prąd a my nim potrząśniemy to prąd płynie szybciej lub wolniej?

Zapewniam, że według "rivage"  - tak.

Ale jaja tu ponownie. Kupa śmiechu.

@rivage

Na sam słuch tego nie wyłapiesz- to piniundz Ci zagra, przecież brzęczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
calkiem seriously....
Napisz, gdzie się czerpie takie mądrości? Przerzuciłem w życiu dziesiątki podręczników i książek z elektroniki i okolic. Takich zjawisk, o jakich piszesz w nich nie wyjaśniono.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, msankowski napisał:

Napisz, gdzie się czerpie takie mądrości?

Taki jest efekt, gdy błąd obserwacji traktuje się jako zaobserwowany fakt, i na siłę dorabia się do niego teorię. Osobiście np widzę z okna, że Ziemia jest płaska. Kolumb swoją podróżą udowodnił więc istnienie teleportów. Nie wierzysz? Wyjrzyj przez okno, to sam się przekonasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Taki jest efekt, gdy błąd obserwacji traktuje się jako zaobserwowany fakt, i na siłę dorabia się do niego teorię. Osobiście np widzę z okna, że Ziemia jest płaska. Kolumb swoją podróżą udowodnił więc istnienie teleportów. Nie wierzysz? Wyjrzyj przez okno, to sam się przekonasz.
Nie, no że Ziemia jest płaska to jasne. Widać gołym i niewytrenowanym okiem.
Ale wpływ kabli zasilających na dźwięk to chyba wyższa technika. Własnoręcznie wykonałem wszystkie kable zasilające w moim małym studio. I co mogę potwierdzić to zmierzone mniejsze spadki napięcia. Ale muzyka gra dobrze tak czy siak. A psychoakustykę to mam wpiętą w racku, kablami symetrycznymi oczywiście:) Włączam ją pstryczkiem, takim małym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, msankowski napisał:

Takich zjawisk, o jakich piszesz w nich nie wyjaśniono.

Nauka jeszcze tego nie zna.

Być może jak sondy kosmiczne osiągną przynajmniej 0,5c to zjawiska będą obserwowalne. Automatyka na tych sondach będzie działała szybciej. Skoro czas zwalnia w okolicach c...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Czemu tak zniechęcasz kpiąc z dobrych intencji.

Mój ton nie jest złośliwy

Bardzo miło jest tutaj.

Ale tyle ubawu dawno nie miałem  ?

 

7 godzin temu, rivage napisał:

no dokladnie TAK !.

Zaraz wyjdzie, że jak prąd płynie pod górę to płynie wolniej.

Czyli przewód który jest w pionie ma większą rezystancję. No chyba, że zamienimy początek z końcem.

I właściwie w którą stronę płynie prąd? bo przyjęło się że od + do - . ale przecież elektrony odwrotnie. ?

(Podkreślam, że mój ton jest miły - ale nie mogłem się powstrzymać ? )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, msankowski napisał:

Napisz, gdzie się czerpie takie mądrości? Przerzuciłem w życiu dziesiątki podręczników i książek z elektroniki i okolic. Takich zjawisk, o jakich piszesz w nich nie wyjaśniono

Musisz poszerzyc okolice... sam omomierz nie wystarczy , choc oscyloskop juz cos pokazac powinien .(zalany bitumem oczywiscie)
Coz przed Da Vinci tez pisali o roznych cudach , ludzie przerzucali sporo annalow i chcieli goscia spalic nawet, bo czlowiek ciezszy od powietrza nie moze latac... ptaki tez by spalili, ale za szybko lataly...widac sa lzejsze od powietrza. Tak to jest jak zostajesz w ksiazkach sprzed kilkudziesieciu lat...
Poszukaj info dlaczego stosuje sie teflon do izolacji zamiact np. PVC. W Twoich ksiazkach  i okolicach, sprawe zakonczyli na stalej diaelektrycznej. 

10 godzin temu, Ma_ki napisał:

zaraz wyjdzie, że jak prąd płynie pod górę to płynie wolniej.

no nie, ale przeciez mowilismy o drganiach przewodnika i okolic,  a nie o kierunku przeplywu pradu .
jezel za duzo Ci sarkazmu wrzucilem , sory ? 

11 godzin temu, msankowski napisał:

Ale wpływ kabli zasilających na dźwięk to chyba wyższa technika

No troche tak. Oczywiscie jak splycimy sprawe do kwestii ceny, dyskusja staje sie bezprzedmiotowa. Zwlaszcza na A-Mitach.

W moim malym studio mam podpiete klocki XLRami i czinczami. Poza roznica w poziomie sygnalu wyjsciowego nie widze róznicy :)) Wiec po co te XLR-y ? przeciez  glosniej moge se dac galką,
Bo jakis cwanio napisal ze XLR jest lepszy, to teraz naiwniacy pakuja w studiach po jednym drucie wiecej do kazdego kabla...i sie kreci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, msankowski napisał:

Taki jest efekt, gdy błąd obserwacji traktuje się jako zaobserwowany

Dokladnie - znam przypadek gdy gosciowi prawko zabrali bo milicjant zmierzyl mu predkosc i wyszlo ze ma przekroczone o 51 km na zabudowanym. A blad pomiaru suszarki wynosi +/1 km/godz. I tak, panie sie interpretuje - koniec..Oka nie wyjmiesz, nogi nie wykręcisz ? 

15 godzin temu, xetras napisał:

Na sam słuch tego nie wyłapiesz- to piniundz Ci zagra, przecież brzęczy.

Udowodnij ?

15 godzin temu, xetras napisał:

Aha.

Jakość muzyki chyba jeszcze bardziej.

Stary na jakosc muzyki wplyw ma muzyk, ale rozumiem ze to trudne. bo w ksiazkach z technikum elektronicznego nie pisali...

15 godzin temu, xetras napisał:

Już tu wrócił @rivage ?  No to chyba tylko sobie zerknę.

Tez milo mi Cie powitac ? 

17 godzin temu, iro III napisał:

rivage - ustanowiłeś właśnie szczyt bzdury w tym wątku a jak wiadomo niejdną już tu uwalono

dziekuje ! to zaszczyt w watku ktory w calosci jest szczytem szcytow belkotu elektronicznego ...;) ludzi co mieli cos do powiedzenia pogoniliscie swa ignoracja wieki temu...
Ale ja kocham ten klimat, nic tak nie odpreza jak bebłanie z bebłokami ?

15 godzin temu, xetras napisał:

Ale jaja tu ponownie. Kupa śmiechu.

Wróciłem tadaaaa !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Ma_ki napisał:

w którą stronę płynie prąd? bo przyjęło się że od + do - . ale przecież elektrony odwrotnie.

O i to jest dobre pytanie. (czytam sobie akurat książkę Jerzego Przystawy "Odkryj smak fizyki" - polecam innym).

Jest w niej sporo o modelach atomu, o mechanice kwantowej, promieniotwórczości, ogólnie o tym, czym nobliści fizyczni w XX wieku się zajmują. Również o tym, z czego te modele wynikają.

Elektryka ma działy- 

1 elektrostatyka - generator , akcelerator cząstek ładuje dodatnio - właściwie ładunkami jednoimiennymi, czyli odpychającymi

2.elektrochemia - m.in.  SEM (baterie)

3. elektrodynamika (chyba o tej mowa, a ściślej chodzi o przesył energii, czyli - energoelektronika).

Kto się zna na energoelektronice ?

Wątpliwe jest przede wszystkim, czy ma wpływ na sygnał. To pierwsze zastrzeżenie.

PS. Wpływ wtedy, kiedy ma stan normalnej stabilnej pracy. Nie chodzi mi o stan załączeniowy i rozłączeniowy, które są niestabilne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nieco powazniej.
Tutaj dyskusje nie moga byc merytoryczne bo ma wspolnej plaszczyny.
Mierniczy oscyloskopowi spieraja sie ze "slyszacymi inaczej".
Mierniczy nie zmierzy co tamten slyszy, a "slyszacy" nie poda wzoru ani podstawy prawnej na to co slyszy.

Dlatego tak tu lubie zagladac.
Audio-mity, elektro-dowody ;)))

8 minut temu, xetras napisał:

O i to jest dobre pytanie.

Dobre, tylko jaki zwiazek ma z dyskusją ? (drgania osrodka przeplywu energii)

chyba ze wlasnie to niewyjasnione do konca zjawisko , ma ten tajemniczy wplyw na "granie sieciowek"...Ale dopoki nie ma jasnosci , pozostawny  kierunek przeplywu pradu i pływanie elektronow w sferze voo-dooo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rivage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, rivage napisał:

PVC

No fakt, brakuje tu tylko kolejnej debaty o kierunkowosci opasek termokurczluwych i plastiku jak w listwach/sieciowkach Sulek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Huberto1984 napisał:

... jak w listwach/sieciowkach Sulek. 

Konkurencja Pana Sułka Kochanego ? - był taki super serial skecz na trójce, p. Kowalewski Krzysztof był owym Sułkiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rivage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, rivage napisał:

no nie, ale przeciez mowilismy o drganiach przewodnika i okolic,  a nie o kierunku przeplywu pradu .
jezel za duzo Ci sarkazmu wrzucilem , sory ? 

A to kicha ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, rivage napisał:

Mierniczy nie zmierzy co tamten slyszy, a "slyszacy" nie poda wzoru ani podstawy prawnej na to co slyszy.

Jest coś takiego jak test różnicowy robiony na muzyce który odpowiada bardzo dokładnie czy są różnice możliwe do wychwycenie na ucho. Słucha się tej różnicy pomiędzy dwoma sygnałami odjętymi od siebie. "Mierniczy" mogą różnice dodatkowo obejrzeć na analizatorze widma. Pokaz takiego testu dla kabli jest na You Tube.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej."

a gdzie indziej nie ?

"Pasja bez precyzji to chaos" - dlatego miłośc jest taka piekna a malzenstwo troche mniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rivage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rivage napisał:

"Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej."

a gdzie indziej nie ?

Nie w audiofilskich bajaniach - tam bezwartościowe obserwacje stawia się ponad wiedzą naukową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.