Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, MariuszZ. napisał:

i - 80 dB by wystarczyło?

I wystarcza, tylko audiofile są niesamowicie ambitni, więc potrzeba więcej.

Teraz, kazik-t napisał:

czyli jest dokładnie tak samo, jak podczas odczytywania wiadomości /np. telewizyjnych/

Tak, zgadzam się wiadomości na państwowych platformach to taka "ptasia kupa", ale to chyba nie ten wątek ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, kazik-t said:

z metalową klamerką....tak mieli sąsiadujący koledzy mający ojców milicjantów.

A to zjawisko w przeciwienstwie do ciebie jest mi nie znane. Ojciec był ślusarzem, ale to bez znaczenia bo wciry dostawałem od matki.

 

13 minutes ago, szymon1977 said:
22 minutes ago, szymon1977 said:

Bzdura. Za pomocą tych "wytłoczeń" zapisane są dane cyfrowe. A dźwięki powstają duuużo duuużo dalej.

 

Przecież nikt nie twierdzi, że jest inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kazik-t napisał:

ależ ten, bo i tam i tu, same mity.

Mity to specjalność branży audio. Nie tylko tutaj ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, szymon1977 napisał:

Bzdura. Za pomocą tych "wytłoczeń" zapisane są dane cyfrowe. A dźwięki powstają duuużo duuużo dalej.

Bzdura ? Dane cyfrowe to ciąg liczb "0" "1" lub innych, a takich na płycie nie ma. Na płycie są wytłoczenia, które mogą być zdekodowane do postaci napięć o wyższym czy niższym potencjale. Zatem do postaci cyfrowej jeszcze brakuje bo zmienna amplituda napięcia to sygnał "analogowy". Gdzieś po drodze pojawiają się bramki logiczne, "zera i jedynki" i nabiera to kształtu "cyfrowych" danych. Chyba, że na CD faktycznie są zapisane zera i jedynki ale to musiałbyś zobaczyć pod mikroskopem ? 

13 minut temu, januss73 napisał:

Przecież nikt nie twierdzi, że jest inaczej.

Ja twierdzę ? Oświećcie mnie proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, MariuszZ. said:

Ja twierdzę ? Oświećcie mnie proszę.

Z definicji płyta CD to nośnik danych. Jakieś wątpliwości? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, januss73 napisał:

Z definicji płyta CD to nośnik danych. Jakieś wątpliwości? ?

Żadnych. Mnie najbardziej wkurzają na moich płytach dane daktyloskopijne bliskich mi osób ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, MariuszZ. said:

Żadnych. Mnie najbardziej wkurzają na moich płytach dane daktyloskopijne bliskich mi osób ? 

Pesymista z ciebie. Akurat teraz powinieneś się cieszyć, bo panuje covid i trzeba częściej myć ręce ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, januss73 napisał:

Pesymista z ciebie. Akurat teraz powinieneś się cieszyć, bo panuje covid i trzeba częściej myć ręce

No myją ale czy to powód do cieszynek? Strach wyjść z domu na "miasto". Pesymistą raczej nie jestem. Każda moja inwestycja w audio to wielkie oczekiwania na coś lepszego, spektakularnego, ochy i achy czyli optymista ze mnie. Niestety mój optymizm często szybko przemija. Najczęściej po pierwszym odsłuchu ale próbuję ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, MariuszZ. said:

Niestety mój optymizm często szybko przemija. Najczęściej po pierwszym odsłuchu ale próbuję ? 

To może już czas sobie uświadomić, że na cd, czy tam w pliku, zapisane jest to co jest i więcej się nie wyciśnie.

W pracy zwykle przez pół dnia mam słuchawki w uszach, właściwie zamiast stoperów. Z ich reprodukcji dźwięku nie jestem do końca zadowolony, ale przez te pół dnia w ogóle o tym nie myślę. Zapuszczam Tidala i luz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

Bzdura ? Dane cyfrowe to ciąg liczb "0" "1" lub innych, a takich na płycie nie ma.

Te wytłoczenia na płycie reprezentują pewien ciąg bitów, w których zakodowana jest informacja  Bit może przyjąć dowolną parę wartości np prawda - fałsz, kolor jasny - kolor ciemny itd. W związku z tym pity i landy na płycie są danymi cyfrowymi zapisanymi w takiej postaci, ponieważ to one na tą chwilę reprezentują ciąg bitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, malikali napisał:

Te wytłoczenia na płycie reprezentują pewien ciąg bitów, w których zakodowana jest informacja  Bit może przyjąć dowolną parę wartości np prawda - fałsz, kolor jasny - kolor ciemny itd. W związku z tym pity i landy na płycie są danymi cyfrowymi zapisanymi w takiej postaci, ponieważ to one na tą chwilę reprezentują ciąg bitów.

Wychodząc z definicji bita tak to wygląda. Idąc tym tropem można wnioskować, że skoro są tam bity to może również być tam "zaszyty" dźwięk w postaci na przykład słów 16 - to bitowych niosących informację o jego charakterze ? 

Definicja danych cyfrowych jest chyba bardziej szczegółowa: "Digital data, in information theory and information systems, is the discrete, discontinuous representation of information or works. Numbers and letters are commonly used representations..."

W sumie to można "zdigitalizować" dźwięki używając na przykład alfabetu Morse`a (kropka - kreska) i kartki papieru z ołówkiem. Niewiele to ma wspólnego z danymi cyfrowymi na płycie CD ale czemu nie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też muzykę "zdigitalizować" np za pomocą nut na pięciolinii i std metrum...

A jaka to bedzie kompresja!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minutes ago, Grzegorz7 said:

Na każdym nośniku dane są zapisane w postaci analogowej.

A jest jakiś etap, kiedy dane cyfrowe mają postać cyfrową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

W sumie to można "zdigitalizować" dźwięki używając na przykład alfabetu Morse`a (kropka - kreska) i kartki papieru z ołówkiem. Niewiele to ma wspólnego z danymi cyfrowymi na płycie CD ale czemu nie? 

Wprost przeciwnie - byłyby to te same dane co na cd, tylko że nie inaczej zapisane. A digitalizoanie dźwięku odbywa się o wiele wcześniej.

2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

Wychodząc z definicji bita tak to wygląda. Idąc tym tropem można wnioskować, że skoro są tam bity to może również być tam "zaszyty" dźwięk...

Wprost przeciwnie - nie można w ten sposób "wnioskować", bo możnaby wpaść np na pomysł, żeby celem poprawy sceny rozmagnesować płytę cd, a to na pity i landy, a więc zapisane za ich pomocą dane cyfrowe, nie ma żadnego wpływu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, januss73 napisał:

To może już czas sobie uświadomić, że na cd, czy tam w pliku, zapisane jest to co jest i więcej się nie wyciśnie.

W pracy zwykle przez pół dnia mam słuchawki w uszach, właściwie zamiast stoperów. Z ich reprodukcji dźwięku nie jestem do końca zadowolony, ale przez te pół dnia w ogóle o tym nie myślę. Zapuszczam Tidala i luz.

Może spraw sobie do pchełek zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy np. taki, jak Ci nie podejdzie do 30 dni można zwrócić

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luz może być większy, tej firmy inny model wzmacniacza używam do właśnie takiego słuchania jak siedzę przy stacjonarnym kompie, zupełnie inna bajka bo wzmacniacz lubi niskoohmowe  I nie tylko niskoohmowe słuchawki trzymać za mordę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ASURA

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Just now, ASURA said:

Może spraw sobie do pchełek zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy np. taki, jak Ci nie podejdzie do 30 dni można zwrócić

Problem w tym, że ja nie siedzę przy biurku, a że wygoda bierze górę to używam pchełek BT TW. Służą od razu do odbierania telefonu.  I tu jest duży problem, bo to towar, którego nie da się zamówić, wypróbować i oddać jak nie przypasuje, więc można wydać majątek zanim coś wpasuje się w ucho i gust.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, szymon1977 napisał:

A digitalizoanie dźwięku odbywa się o wiele wcześniej.

Masz na myśli próbkowanie i konwersję na bity? Nie twierdziłem, że odbywa się to na tłoczni płyt CD. Wogóle chyba nie pisałem kiedy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MariuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, januss73 napisał:

A jest jakiś etap, kiedy dane cyfrowe mają postać cyfrową?

Wszystkie stany maszynowe maszyny cyfrowej są analogowe. 

Schodząc na ziemię, w takim np. DAC`u (kości DAC) rejestry, zatrzaski, klucze,... pracują analogowo. Tyle, że poszczególne podstawowe elementy (bramki) pracują bez sprzężeń ujemnych. Ich klucze wyjściowe (tranzystory) pracują w "przesterowaniach", stąd mają wyróżnione dwa stany nasycenia do masy (stan niski) albo nasycenia do szyny zasilania (stan wysoki). Bywa jeszcze stan kiedy nie ma nasycenia kluczy wyjściowych (stan wysokiej impedancji) stosowany w pracy na jednej szynie danych.

Takie pojęcie jak jitter wynikają przecież z faktu, że stany są analogowe a jedynie logika maszyny cyfrowej je interpretuje. Jitter to drżenie amplitudy lub czasu trwania stanu. Jakby dane składały się z jakichś cyfr to nie byłoby żadnych jitterów. Byłoby czysto jak w matematyce.

Tak dla ciekawości. Powyżej założyłem logikę pozytywną (stan wysoki to logiczna 1). Tak jest niemal wszędzie (procesory) ale np. kiedyś programowałem w unikalnym systemie i tam logika była negatywna (stan niski był 1 logiczną). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

comment_1595568653zacFWiysQQ05Khq0efA0nw

Magic Fuse składa się z niezniszczalnego (!!!) pręta miedzianego pokrytego rodem, powstałego z wykorzystaniem technologii przetwarzania kwantowego. Projektantom przyświecała idea uwolnienia energii, która tkwi w malutkim, skompresowanym druciku wykorzystywanym w bezpiecznikach. To zwiększa przepływ mocy i poprawia energię (xD), wprowadzając do brzmienia szeroką i głęboką scenę dźwiękową, zwiększając zakres dynamiczny i podkreślając wysokie harmoniczne. Użytkownik musi posiadać dobry bezpiecznik z ochroną przed przepięciami.

Już czuję tę moc od samego czytania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Tak dla ciekawości

Moja ciekawość. Biorąc pod uwagę dywagacje tu prowadzone co mamy na płycie audio CD? Wytłoczenia powierzchni, "zamrożone" dźwięki, bity, dane cyfrowe czy jeszcze coś innego? Czy źle zostało zadane pytanie? Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywagacje to Ty sam ze sobą prowadzisz usiłując postawić świat na głowie. Odpowiedź była: na płycie cd masz zapisane dane cyfrowe, a dalsze wnikanie w szczegóły, to tylko sposób zapisu tych danych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, MariuszZ. said:

na płycie audio CD?

A co mamy w książce? Treść, literki,  czy czarne plamki naniesione sitodrukiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, januss73 napisał:

A co mamy w książce? Treść, literki,  czy czarne plamki naniesione sitodrukiem?

Dla analfabety z ciemnego lasu plamki, dla wyuczonego w piśmie literki ?

6 minut temu, szymon1977 napisał:

Dywagacje to Ty sam ze sobą prowadzisz usiłując postawić świat na głowie

Niczego takiego nie próbuję. Warto mieć dystans do oczywistości, szczególnie bezmyślnie powtarzanych bez jakiejkolwiek refleksji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, januss73 napisał:

A co mamy w książce? Treść, literki,  czy czarne plamki naniesione sitodrukiem?

Książka sitodrukiem? Szacun ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, MariuszZ. napisał:

Biorąc pod uwagę dywagacje tu prowadzone co mamy na płycie audio CD? Wytłoczenia powierzchni, "zamrożone" dźwięki, bity, dane cyfrowe czy jeszcze coś innego?

Na płycie CD mamy jakieś wgłębienia. Promień lasera odbija się różnie od dołka i powoduje to w diodzie odbiorczej inny stan niż jak odbija się od powierzchni poza dołkiem. Na tle różny, ze zakładamy tu logikę dwustanową (0,1). 

Dalej układy cyfrowe odpowiednio te ciągi zer i jedynek zbierają i podają do DAC`a. Jest yo opisane w białej księdze CD.

Po DAC`u wychodzi ciągły sygnał analogowy mogący poruszać membraną jak zasili się nim cewkę. Wówczas usłyszymy dźwięk. Skoro tak to wcześniej te dołki na płycie ktoś zgodnie z zasadami opisanymi w białej księdze powinien wytłoczyć. 

Nośnik i dane na nim to umowa. Raz jest to muzyka a innym razem jakieś obrazy, teksty...

Dawno temu ktoś gadał do membrany w środku której była igła i gryzmoliła po walcu z woskiem. Jak to się robiło odwrotnie to słychać było głos... Niewiele to się różniło... 

W żadnym z tych dwóch przypadków na nośniku (płyta, walec woskowy) nie mamy muzyki. Nie mamy bitów. Mamy jakieś stany zmienne w funkcji przestrzeni (wgłębienia, rysy), które jeśli wiemy jak odczytać zreprodukują muzykę. W przypadku CD jest poważna umowa i mnóstwo specjalistycznych układów. W przypadku walca tak się złożyło, że reprodukcja jest prosta. W przypadku gramofonu również, acz tu już można cudować ze sprzętem.

Dla ciekawości.

Próbowano odtwarzać dźwięki sprzed tysięcy lat na dzbanach glinianych z wykopalisk archeologicznych. Założono, że rzemieślnik zdobiąc dzban trzymał jakiś patyk. Mógł on zapisać towarzyszące dźwięki. Były takie próby ale niczego nie udało się odtworzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, MariuszZ. napisał:

Warto mieć dystans do oczywistości, szczególnie bezmyślnie powtarzanych bez jakiejkolwiek refleksji. 

Takie mamy czasy, że w modzie być płaskoziemcą, za to w złym tonie płaskoziemcę nazwać idiotą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minutes ago, Grzegorz7 said:

Takie pojęcie jak jitter wynikają przecież z faktu, że stany są analogowe a jedynie logika maszyny cyfrowej je interpretuje. Jitter to drżenie amplitudy lub czasu trwania stanu. Jakby dane składały się z jakichś cyfr to nie byłoby żadnych jitterów. Byłoby czysto jak w matematyce.

Wszystko ładnie pięknie, tylko jaki to ma wpływ na wyjściowy sygnał analogowy?..... Kurde pogubić się można bo sygnał cyfrowy też jest analogowy ?

 

3 minutes ago, MariuszZ. said:

Dla analfabety z ciemnego lasu plamki, dla wyuczonego w piśmie literki ?

Ja bym powiedział, że dla analfabety plamki, przedszkolaka literki a wyuczonego treść. Więc zakładając, nie wiem czy słusznie, że jesteśmy wyuczeni, CD zawiera dane.

9 minutes ago, przemak said:

Książka sitodrukiem? Szacun ?

Tak mi się skojarzyło, nie jestem drukarzem i nie wnikałem. Bardziej chodziło tu o plamki jak o metodę ich naniesienia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Dalej układy cyfrowe odpowiednio te ciągi zer i jedynek zbierają i podają do DAC`a.

No właśnie nie. Ponieważ zapis na cd nie jest chronologiczny. Przed DAC jest jeszcze Układ obróbki sygnału EFM, Układ obróbki cyfrowej z Pamięcią do której są zrzucane fragmenty. Przecież trzeba to poustawiać chronologicznie.

Dopiero DAC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.