Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, porlick napisał:

Może skończy tak, jak swego czasu w UK, gdzie Samsung dostał zakaz reklamowania telewizorów LCD z ledowym podświetleniem matrycy jako LED TV.

Choć szczerze wątpię...

Dla czego? państwo powinno chronić swoje barany. Skoro tego nie robi to nie mamy tak pięknie jak u Kima w Korei gdzie pewnie by ci się świetnie żyło bez tego całego wydumanego audio które o dziwo tak wszyscy pożądacie

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydumane audio? Skądże. Wydumane są tylko te bajeczki, które pozwalają kapłanom audio-voodoo strzyc owe barany.
Słychać wycie? Znakomicie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...prezentują klasę wielokrotnie droższych zestawów głośnikowych. I nie jest to żadne nonszalanckie stwierdzenie znudzonego recenzenta, lecz fakt..."

Nic tylko kupować!

"...są naprawdę czułe na jakość i charakter elektroniki. Przy nieumiejętnym zestawieniu można dość łatwo wywołać efekt..."

A jak już kupimy, to w nieskończoność wymieniać elektronikę. Szlag jasny człowieka trafia, jak czyta w recenzjach takie bzdury. Nie można napisać wprost, że kolumny mają pewną cechę, więc trzeba starannie dobrać elektronikę aby ją zniwelować, albo po prostu to polubić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W recenzji czytamy też: 

"...nawet wytrenowany słuchacz stojący tyłem do tych kolumn nie odgadłby, że grają nieduże monitory. ...naprawdę swobodnie schodzą w rejony „mocno sub-50-hercowe”, co w przypadku kolumn z 6,5-calowym wooferem i obudową o objętości rzędu 12 litrów stanowi niemałe osiągnięcie."

"Po dołku między średnicą a sopranami nie ma już właściwie śladu."

"Wysokie tony określiłbym jako po prostu bardzo dobre. Mają nieznacznie twardą sygnaturę, jednak nie można powiedzieć, że są ostre czy przenikliwe."

Wszystko wygląda wspaniale! Niestety, choć w recenzji zamieszczono wykres impedancji i fazy, to zapomniano o charakterystyce przetwarzania. Na szczęście znajdziemy ją w innej recenzji, i jednym rzutem oka na wykres możemy się przekonać, że czytając tamtą po prostu straciliśmy czas. Na wykresie jest wszystko, czemu w poprzedniej recenzji zaprzeczono. Jak widać cud się nie stał, i kolumny grają tak, jak o ich graniu zwykło się mawiać.

54550-monitory-bowers-and-wilkins606-aud

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tadeiro napisał:

Wydumane audio? Skądże. Wydumane

No przecież masz jakieś popierdułki skoro jesteś z nich zadowolony to dla ciebie to jest wydumane audio i może niech tak zostanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szymon1977 napisał:

 Nie można napisać wprost, że kolumny mają pewną cechę, więc trzeba starannie dobrać elektronikę aby ją zniwelować, albo po prostu to polubić?

Albo nie kupowac?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, szymon1977 napisał:

Wszystko wygląda wspaniale! Niestety, choć w recenzji zamieszczono wykres impedancji i fazy, to zapomniano o charakterystyce przetwarzania. Na szczęście znajdziemy ją w innej recenzji, i jednym rzutem oka na wykres możemy się przekonać, że czytając tamtą po prostu straciliśmy czas. Na wykresie jest wszystko, czemu w poprzedniej recenzji zaprzeczono. Jak widać cud się nie stał, i kolumny grają tak, jak o ich graniu zwykło się mawiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tylko że prawdopodobnie ta wyżej zacytowana recenzja jest z odsłuchu w realnych warunkach a ten wykres od 300 Hz w górę jest zrobiony z 1m a od 300 Hz w  dół z 1 czy 2 cm. To zupełnie dwa różne zagadnienia. Te wykresy mogą służyć tylko do porównań podobnych pod względem konstrukcji kolumn, wnioski dotyczące brzmienia w naszych warunkach lokalowych mogą być mocno błędne. Oczywiście jak znamy brzmienie jakichś pomierzonych w danej firmie kolumn w naszym pomieszczeniu to na podstawie takich wykresów możemy oszacować co może nam się podobać z innych testowanych przez tą firmę kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, szymon1977 napisał:

Jak widać cud się nie stał, i kolumny grają tak, jak o ich graniu zwykło się mawiać.

cud sie nie stał, ale do rocka i heavy, w sam raz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lech36 napisał:

Tylko że prawdopodobnie ta wyżej zacytowana recenzja jest z odsłuchu w realnych warunkach a ten wykres od 300 Hz w górę jest zrobiony z 1m a od 300 Hz w  dół z 1 czy 2 cm. To zupełnie dwa różne zagadnienia. Te wykresy mogą służyć tylko do porównań podobnych pod względem konstrukcji kolumn, wnioski dotyczące brzmienia w naszych warunkach lokalowych mogą być mocno błędne. Oczywiście jak znamy brzmienie jakichś pomierzonych w danej firmie kolumn w naszym pomieszczeniu to na podstawie takich wykresów możemy oszacować co może nam się podobać z innych testowanych przez tą firmę kolumn.

Niby tak... ale tylko niby. Bo jeśli recenzja ma być obiektywna, to brzmienie kolumn powinno być opisane na tle innych kolumn, a nie widzimisię autora. A nie trzeba zbyt wiele wiedzieć o audio, aby po jednym zerknięciu na wykres mieć pewność, że na tle innych kolumn, te zagrają zupełnie inaczej, niż w recenzji opisano.

Powiem tak: chwilowo, w ramach zabawy, w 15m2, zamiast na 2x6,5 słucham na 1x5. Śmiało mogę powiedzieć, że subiektywnie ilość basu pozytywnie mnie zaskoczyła. Szczerze myślałem, że będzie go mniej... a może raczej, że niedostatek basu będzie dla mnie bardziej dokuczliwy. Ale gdybym napisał, że naprawdę swobodnie schodzą w rejony „mocno sub-50-hercowe”, to byłbym kłamcą, oszustem i naciągaczem. Sprzedajną kur.ą inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja męczę się jak na basie nie grają przynajmniej 12 calowe woofery.

I żadnych dziur!

@Lech36

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, szymon1977 napisał:

Bo jeśli recenzja ma być obiektywna...

Widziałeś kiedyś taką???

Każda to zbiór pochwalnych peanów starannie tuszujacych wady i niedostatki, a często wręcz jawnych oszustw, przypisujacych recenzowanym wyrobom nadprzyrodzone właściwości.

Ważne, by nauczyć się czytać je pomiędzy wierszami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, porlick napisał:

Widziałeś kiedyś taką???

Obiektywną recenzję? Owszem - sam ją napisałem :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, porlick napisał:

Widziałeś kiedyś taką???

Kiedyś popełniłem wpis pod pewna recenzją hmm...urządzenia do tłumienia wibracji, które de facto z takim miało niewiele wspólnego.

Taka ładna , gruba deska do krojenia to była. nie wnikałem nad zachwytami redaktora dot. jej walorów sonicznych, bo to odczucia subiektywne. Wku...łem się kiedy to wszystko skonkludował stwierdzeniem, że nawet zakup zwykłej deski + jakichs wibrapodów+nakład pracy nie opłaca się skoro ona niewiele kosztuje...kosztowała ponad 800zł. Policzyłem mu i mnie wyszło coś pond 200zł.

Wpis żył krótko ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, szymon1977 napisał:

Obiektywną recenzję? Owszem - sam ją napisałem ?

Hehehe...

Nie żyjesz z recenzji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Jacchusia napisał:

zakup zwykłej deski + jakichs wibrapodów+nakład pracy nie opłaca się skoro ona niewiele kosztuje...kosztowała ponad 800zł. Policzyłem mu i mnie wyszło coś pond 200zł.

A mnie profesjonalna platforma antywibracyjna wyszła (profesjonalne amortyzatory wojskowe)7zł + decha + śruby + roboty stolarskie.

Jak będę u człowieka dla którego to sklepałem to zrobię fotki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, porlick napisał:

Hehehe...

Nie żyjesz z recenzji ?

Dlatego mogę być obiektywny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

A ja męczę się jak na basie nie grają przynajmniej 12 calowe woofery.

Tak, oddziaływanie audio w domenie psycho-akustycznej jest ogromne, zwłaszcza wśród audio hobbystów ?.

2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

I żadnych dziur!

Dziury na tym pomiarze wyżej przedstawionym raczej nie zależą od wielkości głośników niskich ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, ASURA napisał:

No przecież masz jakieś popierdułki skoro jesteś z nich zadowolony to dla ciebie to jest wydumane audio i może niech tak zostanie

O, miło, że Pan wpadł. Czy mógłbym się dowiedzieć, jakie zabezpieczenia posiada to coś pod listwę zasilającą, żeby mój kot nie pomylił tego z kuwetą dla siebie? Pytam, bo w przypadku ulżenia sobie kot mógłby doprowadzić do poważnego zwarcia a tego chciałbym uniknąć, gdybym oczywiście się zdecydował na kupno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadeszły nowe czasy! Pomijam już składnię, gramatykę i interpunkcję. Ale z drugiej strony rozumiem. Bulwersacja level MAX: Jak ktoś śmiał śmieć!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tadeiro

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam, zwłaszcza słyszącym ?

 

To jest live, ale zostanie tam potem też.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tadeiro napisał:

Pomijam już składnię, gramatykę i interpunkcję

Jaka gramatyka taki kabel.

Podobnym tłumokom zapewne grają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, przemak napisał:

Polecam, zwłaszcza słyszącym

Trochę się streścił, ale dobre i to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tymczasem, znienacka i w szokujący sposób...ale co tam, nie mam nawet siły by wklejać link, idźta po złote runo do zakładki HajEndu - temat HajEndowe nowości - tam opis by Miszczu P. ...nowej (baaaaczność!) "samodestrukcyjnej" platformy zdłubano in Poland.  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ju mejk maj dej, a właściwie wieczór. Dawno się tak nie uśmiałem...
obraz.png.1f3d432c770a95880d62267e0e5f4c4d.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś czas temu był tutaj wałkowany wątek zasilania, a konkretnie listwy, a dzisiaj taki kwiatek widzę :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czyli nawet pozornie tak błaha dla wielu sprawa może okazać się istotna

osobiście w domu używam takie i wydawały mi się dość porządne - a tutaj widzę że może być różnie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wycinek z raportu listew :

"pobrano 15 próbek produktów do badań, w tym przekazano do
badań 7 wyrobów wcześniej zakwestionowanych pod
względem formalnym. Łącznie do badań przekazano 9 listew
produkcji krajowej i 6 pochodzących z Chin. Stwierdzono
niezgodności pod kątem konstrukcyjnym w 11 na 15 badanych
produktów"

I drugi wycinek z raportu przewodów :

"Wszystkie próbki przewodów elektrycznych zostały sprawdzone z normą PN-EN 90068:2016-10 „Przewody elektryczne – Przewody elek-tryczne na napięcie znamionowe 300/750V oraz 450/750V (Uo/U) – Przewody wielożyłowe ogólnego przeznaczenia do układania na stałe w izolacji z termoplastycznego polichlorku winylu (PVC). W trakcie badań sprawdzono podstawowe parametry wpływa-jące na bezpieczeństwo przewodów, tj.: rezystancja żył, grubość powłoki, grubość izolacji. Parametry te wpływają na wytrzymałość przewodów na ciepło, pracę w warunkach suchych, jak i wilgotnych. W wyniku badań 6 próbek okazało się niezgodnych z obowiązującymi wymaganiami. Tylko jedno badanie wykazało wyrób niespełniający jednego parametru, w ramach pozostałych badań wykryto więcej niż jedną niezgodność: w 1 przypadku stwierdzono niewłaściwą rezystancję żył, w 2 - stwierdzono niewłaściwą rezystancję żył oraz grubość powłoki, w 2 - nieodpowiednią grubość izolacji i powłoki oraz w 1 - niewłaściwą rezystancję żył i grubość izolacji. Te trzy elementy, czyli rezystancja żył, grubość powłoki i izolac-ji, definiują czy mamy do czynienia z dobrze skonstruowanym przewodem elektrycznym. Jeżeli w przewodzie użyto złej dom-ieszki metali i nie jest to przewód miedziany albo powłoka jest niewłaściwa (zbyt gruba lub zbyt cienka), to przy dłuższej pracy może dojść do przegrzania, zwarcia, a nawet pożaru całej instalacji."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Masakov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Masakov napisał:

"...jeżeli w przewodzie użyto złej dom-ieszki metali i nie jest to przewód miedziany albo powłoka jest niewłaściwa (zbyt gruba lub zbyt cienka), to przy dłuższej pracy może dojść do przegrzania, zwarcia, a nawet pożaru całej instalacji."

A Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów raportował coś nt destrukcyjnego wpływu przewodów sieciowych na brzmienie systemów hi-fi, typu narzut koca na kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Masakov napisał:

Jeżeli w przewodzie użyto złej dom-ieszki metali i nie jest to przewód miedziany albo powłoka jest niewłaściwa (zbyt gruba lub zbyt cienka), to przy dłuższej pracy może dojść do przegrzania, zwarcia, a nawet pożaru całej instalacji."

Miedź jest zbyt droga, odchodzi się od niej od dawna .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, szymon1977 napisał:

 A raportowali coś o destrukcyjnym wpływie przewodów sieciowych na brzmienie systemów hi-fi?

Uokik raczej nie czyta tego forum ?

Chciałem raczej pokazać, że niektórzy sprzeczają się czy listwy coś dają, czy kable coś dają i trwa wojna - kabel to kabel, listwa to listwa a tu proszę - nawet podstawowa kontrola uoikik pokazuje, że w wielu przypadkach taka listwa ma błędy konstrukcyjne które wykluczają ją z bezpiecznego użytkowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.