Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A tam zaraz nie z tego świata. KWANTY Panie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Lech36 napisał:

a nie słyszą różnicy pomiędzy bezpośrednim połączeniem głośnika ze wzmacniaczem bez pośrednictwa zwrotnicy pasywnej?

czy ty sie dobrze czujesz? kto cie skrzywdził powiedz a pomoge w zemście ?

Lechu może zacytuj kto napisał ,że takiej róznicy nie słyszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, slawek.xm napisał:

czy ty sie dobrze czujesz?

Tak. Wręcz bardzo dobrze.

14 minut temu, slawek.xm napisał:

Lechu może zacytuj kto napisał ,że takiej róznicy nie słyszy

To wynika z całej negatywnej postawy niektórych hobbystów w stosunku do układów aktywnych.
Jak słyszysz różnic pomiędzy układem pasywnym a aktywnym to może ją opisz, ale żeby warunki techniczne porównania były zbliżone do tego wcześniej przywołanego porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, kazik-t napisał:

mogłeś zaczekać

Ty mi nie "tutaj" co ja mogłem a czego nie. Nie jesteś tu szeryfem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Uchatek napisał:

Akurat z tym mam lekki problem ?

No właśnie. A fakt, że czegoś nie rozumiesz, nie jest argumentem. Najpierw musisz zrozumieć, by móc błąd wykazać.

7 godzin temu, easy_rider napisał:

Musisz zatrudnić jakiegoś kryptologa, żeby zrozumieć jego enigmatyczne komentarze ... ?

Wystarczy Wam pomoc osoby biegle posługującej się językiem polskim w mowie i piśmie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Lech36 napisał:
Godzinę temu, slawek.xm napisał:

bzdury, niestety

Wiedza Kolegi coraz bardziej zaskakuje. To bardzo ciekawe.

Klasyczny argument wiedzących lepiej, gdy nie mają odwagi się przyznać do błędu czy pomyłki. Był czas przywyknąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Lech36 napisał:

Audiofile deklarują że słyszą różnice w kablach połączeniowych nawet tych doprowadzających napięcie z sieci a nie słyszą różnicy pomiędzy bezpośrednim połączeniem głośnika ze wzmacniaczem bez pośrednictwa zwrotnicy pasywnej? To jest audio paradoks, jeden z wielu w tej branży

Każdy słyszy i jedno i drugie, nie musi być audiofilem, wystarczy chcieć posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, bogdan_ napisał:

Każdy słyszy i jedno i drugie, nie musi być audiofilem, wystarczy chcieć posłuchać.

No widzisz! Sprawa rozwiązana. Ci, którzy nie słyszą po prostu tylko siedzą przed sprzętem i gapią się jak cielę na malowane wrota. Nie przyszło im do głowy, żeby jeszcze POSŁUCHAĆ!
?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tadeiro

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, bogdan_ napisał:

wystarczy chcieć posłuchać.

A nie lepiej jest najpierw skorzystać z jakiegoś testu technicznego, np. różnicowego? Potem można słuchać muzyki ile dusza zapragnie bo w końcu chodzi o to żeby słuchać muzyki a nie np. kabli.

11 minut temu, przemak napisał:

Był czas przywyknąć.

Już dawno przywykłem ?. Ale ciekawią mnie argumenty techniczne występujące lub nie, w wielu przypadkach będące w sprzeczności z wiedzą z różnych dziedzin audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Lech36 napisał:

To wynika z całej negatywnej postawy niektórych hobbystów w stosunku do układów aktywnych.

moje wtracenia wynikają z tego ,że masz problem z precyzyjnym opisem przypadków októrych starasz się dyskutować

dla przykładu

piszesz ,ze audiofil nie słyszy róznicy pomiedzy podłaczeniem układu głosników ze zwrotnicą ipodłaczeniem tego układu bez zwrotnicy

brak zwrotki powoduje ,że kazdy głosnik przenosi całe pasmo a sumy i róznice wynikające z róznic fazowych sa dla ludzkiego słuchu niebotyczne

rozumiesz to?

nastepnie piszesz o róznicach brzmienia zwrotnic pasywnych i aktywnych podczas gdy w poprzednim wpisie

nic na temat aktywnych zwrotnic nie wspominałeś

wielu doswiadczonych kolegów może sobie dopowiedzieć "co poeta miał na mysli" ale wg mnie zdecydowana wiekszość czytających odbierzeTwoje wpisy jak bełkot nawiedzonego technika

co do róznic, wszystko zalezy od projektanta kolumn sa zestawy ktore brzmią lepiej na zwrotkach pasywnych sa i takie które w bezpośrednim porównaniu brzmia lepiej na aktywnych

na pewno w dobie produkowania woferów o niskiej skuteczności ci którzy nie chcą rozbudowywać zespołów głosnikowych a chca uzyskać okreslona skuteczność powinni zastosować zwrotnice aktywną

jesli mowa o 3-way i układzie srednio-wysokotonowym wszystko zalezy od zastosowanych głosników i nie ma tu wg mnie jednego optymalnego rozwiazania, osobiscie preferuję podział średnie wysokie za pomoca najprostszych filtrów pierwszego rzędu

poza tym cięcie high-pas średniaka aktywne tylko filtrem złozonym z impedancji wejściowej wzmacniacza napedzającego moduł średniowysokotonowy i szeregowego kondensatora jest to filtr first order

kazde jednak rozwiazanie , które prowadzi do osobistej satysfakcji z dźwieku jest wg mnie poprawne i nie widzę obiektywnej przwewagi ktoregokolwiek rozwiazania

jednak wprowadznie osobnego wzmacniacza dla tweetera jest wg mnie głupotą i przerostem formy nad treścią

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

A nie lepiej jest najpierw skorzystać z jakiegoś testu technicznego, np. różnicowego? Potem można słuchać muzyki ile dusza zapragnie bo w końcu chodzi o to żeby słuchać muzyki a nie np. kabli.

Słuchać trzeba w danym systemie, a nie opierać się na metodzie siania fermentu różnicowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

ciekawią mnie argumenty techniczne występujące lub nie, w wielu przypadkach będące w sprzeczności z wiedzą z różnych dziedzin audio.

Przecież nie ma argumentów technicznych, bo by zamiast tego soczystego słowa się pojawiły. To jest wręcz dowód na brak argumentów i wstyd przed przyznaniem się do błędu. Nikt nie jest od tego wolny, ale niektórzy przynajmniej po czasie potrafią sprostować.

1 minutę temu, bogdan_ napisał:

Słuchać trzeba w danym systemie, a nie opierać się na metodzie siania fermentu różnicowego.

W "danym systemie" też można zrobić test różnicowy. Poza układem przecież nie ma on sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, porlick napisał:

Być może, jednak owe zmiany przypisywane są nie zmianom amplifikacji, lecz innemu okablowaniu lub innym cudom nie z tego świata.

Moga wynikac z tego ze kazdy z wzmacniaczy pracuje z mniejszym obciazeniem bo musi zasilac tylko jedna kolumne lub tylko jedna z sekcji zestawu glosnikowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Uchatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, slawek.xm napisał:

moje wtracenia wynikają z tego ,że masz problem z precyzyjnym opisem przypadków októrych starasz się dyskutować

dla przykładu

Przyznaję, precyzja wypowiedzi często u mnie zawodzi, pewnie przez lenistwo ograniczające długość wypowiedzi.

2 minuty temu, slawek.xm napisał:

brak zwrotki powoduje ,że kazdy głosnik przenosi całe pasmo a sumy i róznice wynikające z róznic fazowych sa dla ludzkiego słuchu niebotyczne

Ale przeniesie tylko tyle ile dostarczy mu znakomicie tłumiący ten głośnik wzmacniacz. 

5 minut temu, slawek.xm napisał:

jesli mowa o 3-way i układzie srednio-wysokotonowym wszystko zalezy od zastosowanych głosników i nie ma tu wg mnie jednego optymalnego rozwiazania, osobiscie preferuję podział średnie wysokie za pomoca najprostszych filtrów pierwszego rzędu

W moim przypadku preferencje są inne, zgodne z tymi z branży PRO ale nie tylko, podziały filtrami 4 rzędu lub wyższymi zapewniającymi znakomitą izolację kanałów w kolumnie.

9 minut temu, slawek.xm napisał:

wielu doswiadczonych kolegów może sobie dopowiedzieć "co poeta miał na mysli" ale wg mnie zdecydowana wiekszość czytających odbierzeTwoje wpisy jak bełkot nawiedzonego technika

O.K. Ja odbieram jako "bełkot" teksty o wyższości systemów pasywnych nad aktywnymi i wynika to z doświadczenia praktycznego.

11 minut temu, slawek.xm napisał:

jesli mowa o 3-way i układzie srednio-wysokotonowym wszystko zalezy od zastosowanych głosników i nie ma tu wg mnie jednego optymalnego rozwiazania, osobiscie preferuję podział średnie wysokie za pomoca najprostszych filtrów pierwszego rzędu

Rząd filtru dobiera konstruktor na podstawie swoich preferencji, w konstrukcja z rynku PRO dominuje LR4, nie wiem dlaczego ?, ale się domyślam.

14 minut temu, slawek.xm napisał:

kazde jednak rozwiazanie , które prowadzi do osobistej satysfakcji z dźwieku jest wg mnie poprawne i nie widzę obiektywnej przwewagi ktoregokolwiek rozwiazania

Też tak uważam i dlatego od wielu lat działam w technice aktywnej, tj. od czasu jak na własnych uszach doznałem jej zalet, ale oczywiście można inaczej też z przyzwoitym skutkiem, ale nie maksymalnym. 

13 minut temu, przemak napisał:

ale niektórzy przynajmniej po czasie potrafią sprostować.

Ja kiedyś sprostowałem niektóre moje twierdzenia i nie chodzi tu o system Dolby A ?. Inne sprostowania też się zdarzały w innych wątkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Lech36 napisał:

podziały filtrami 4 rzędu lub wyższymi zapewniającymi znakomitą izolację kanałów w kolumnie.

A ja myslalem ze one powinne byc jak najlepiej zszyte a nie oddzielone od siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

2 godziny temu, Lech36 napisał:

Audiofile deklarują że słyszą różnice w kablach połączeniowych nawet tych doprowadzających napięcie z sieci a nie słyszą różnicy pomiędzy bezpośrednim połączeniem głośnika ze wzmacniaczem bez pośrednictwa zwrotnicy pasywnej? To jest audio paradoks, jeden z wielu w tej branży. Różnice oczywiście słyszę na korzyść zestawów aktywnych bo to oczywiste i wynika z techniki.

To nie ma nic wspólnego z powątpiewaniem lub bez powątpiewania. To zjawiska techniczne ściśle określone/opisane technicznie a zjawiska których nie wykryła jeszcze nauka w tej dziedzinie skutecznie oddala test różnicowy.

bez wątpienia zdominowałeś temat swoimi wpisami...i cusz można wobec tego począć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Lech36 napisał:

Jakie ograniczenia wnosi crossover pracujący w w/w miejscu w warunkach praktycznie idealnych?

Chciałoby się aby następował podział pasm bez jakiejkolwiek zmiany fazy.

Oczywiście możliwe byłoby to jedynie w filtrach cyfrowych ale występują tu ograniczenia.

Już kiedyś dyskutowaliśmy o tym w jakimś wątku.

 

W odpowiedzi na moją sugestię, ze aktywne mogą być również lampowe odpowiedziałeś:

5 godzin temu, Lech36 napisał:

Mały DF powodujący poluzowanie basu zwłaszcza tego wynikającego z rezonansów układu skrzynka-głośnik, zwłaszcza przy dużych głośnikach z ciężkimi układami drgającymi, ale oczywiście można próbować, czasem efekty mogą być ciekawe. Fani lamp wszędzie je wetkną nawet do urządzeń DSP ?.

Wysoki DF powoduje tłumienie... cewki poruszającej się w polu magnetycznym. Tłumienie siły elektromotorycznej i te sprawy.

Takie trzymanie za ryj przetwornika ma same zalety ale tylko w sytuacji kiedy membrana jest sztywna.

W  przypadku kiedy membrana jest luźna (np. wielka papierowa do tego z pierścieniowymi wytłoczeniami) lepiej pozostawić napędzająca ją cewkę pewnej podatności (nie tłumić jej tak mocno). Brzmi to bardziej neutralnie. 

Można sobie to łatwo zbadać.

Wzmacniacz o DF na poziomie 100 ma impedancje wyjściową około 0,08 oma. Wystarczy włączać między wzmacniacz a głośnik kolejno  rezystory np. 0,1, ..., 1, 2... oma i posłuchać jak gra na niskim basie; czy lata jak szmata, czy jest zdyscyplinowany.

Może się okazać, że optymalny DF wypadnie mniej więcej w okolicy bliskiej wzmacniaczom lampowy.

Nie dyskredytujmy lamp!

Napisał to człowiek, który z lampy wyszedł dawno temu. Na Forum możecie mieć wrażenie mojego kpiarskiego podejścia do lampy. Tak nie jest a ironia wynika jedynie z kontekstu dyskusji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

W odpowiedzi na moją sugestię, ze aktywne mogą być również lampowe odpowiedziałeś:

Wysoki DF powoduje tłumienie... cewki poruszającej się w polu magnetycznym. Tłumienie siły elektromotorycznej i te sprawy.

Takie trzymanie za ryj przetwornika ma same zalety ale tylko w sytuacji kiedy membrana jest sztywna.

W  przypadku kiedy membrana jest luźna (np. wielka papierowa do tego z pierścieniowymi wytłoczeniami) lepiej pozostawić napędzająca ją cewkę pewnej podatności (nie tłumić jej tak mocno). Brzmi to bardziej neutralnie. 

Można sobie to łatwo zbadać.

Wzmacniacz o DF na poziomie 100 ma impedancje wyjściową około 0,08 oma. Wystarczy włączać między wzmacniacz a głośnik kolejno  rezystory np. 0,1, ..., 1, 2... oma i posłuchać jak gra na niskim basie; czy lata jak szmata, czy jest zdyscyplinowany.

Może się okazać, że optymalny DF wypadnie mniej więcej w okolicy bliskiej wzmacniaczom lampowy.

 

tzn, że w przypadku np. sztywnej aluminiowej membrany głośnika niskotonowego zalecany jest wzmacniacz o dużej mocy i wysokim DF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc ma wynikać z zapotrzebowania głośnika plus rezerwa.

Jeśli uznać taki głośnik za sztywny to dokładnie - duży DF. Oczywiście mówimy o układzie aktywnym.

Ale uwaga. Sztywne membrany o średnicach tylko stosownie do pasma. Duża membrana zmuszona podziałem do grania za wysoko potrafi wprowadzić niezły harmider. 

Dlatego wśród dobrych szerokopasmowych dominują papieropodobne z wytłoczeniami ułatwiającymi gięcie. I tu wysoki DF niczego nie wniesie. Kto słyszał lampę z takim ZG to wie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taka jeszcze uwaga.

Mam wzmacniacz o DF około 1000. 

Aby był to atrybut "prawdziwy" to musi współgrać z możliwością przepływu przez końcówkę odpowiednich prądów. 

DF = 1000 oznacza R wyjściową wzmacniacza na poziomie 8 momów. Tłumienie SEM tylko na poziomie 0,8V indukowanych w cewce głośnika powodowałoby prądy na poziomie 800mV/8mohm=100A !

Co Wy na to?

Dlatego we wzmiankowanym wzmacniaczu nie ma zabezpieczeń prądowych. 

W ogóle zabezpieczenia prądowe wzmacniaczy w praktyce limitują parametry a te są w zasadzie de facto tzw. małosygnałowym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Chciałoby się aby następował podział pasm bez jakiejkolwiek zmiany fazy.

Oczywiście możliwe byłoby to jedynie w filtrach cyfrowych ale występują tu ograniczenia.

Już kiedyś dyskutowaliśmy o tym w jakimś wątku.

Nie tylko w filtrach cyfrowych. W analogu też możliwa jest liniowa faza.

5 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Wysoki DF powoduje tłumienie... cewki poruszającej się w polu magnetycznym. Tłumienie siły elektromotorycznej i te sprawy.

Takie trzymanie za ryj przetwornika ma same zalety ale tylko w sytuacji kiedy membrana jest sztywna.

W  przypadku kiedy membrana jest luźna (np. wielka papierowa do tego z pierścieniowymi wytłoczeniami) lepiej pozostawić napędzająca ją cewkę pewnej podatności (nie tłumić jej tak mocno). Brzmi to bardziej neutralnie. 

Ze wzmacniaczami lampowymi jest taki problem, że w rezonansie głośnika, gdy i tak jest głośniej, dostarczają więcej a nie mniej mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Takie trzymanie za ryj przetwornika ma same zalety ale tylko w sytuacji kiedy membrana jest sztywna.

Dlatego używam polikevlarów Focala.

18 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Może się okazać, że optymalny DF wypadnie mniej więcej w okolicy bliskiej wzmacniaczom lampowy.

Nie dyskredytujmy lamp!

Nikt lamp nie dyskredytuje. To elementy o określonych cechach, które w bardzo wielu punktach są gorsze od elementów półprzewodnikowych. Jednak jak ktoś lubi te gorsze parametry to może lamp używać. Na forum można tylko dyskutować o plusach i minusach samej techniki.

18 godzin temu, Uchatek napisał:

A ja myslalem ze one powinne byc jak najlepiej zszyte a nie oddzielone od siebie.

To znaczy co, powinny na siebie zachodzić jak najdalej? Zszycie to trochę inne zagadnienie niż zachodzenie na siebie gałęzi w zwrotnicy, Bardzo dobre zszycie jest możliwe nawet przy nachyleniu zboczy filtrów w sąsiednich kanałach 96 dB/okt, czyli maksymalnego możliwego np. w zwrotnicach DSP f-my Accuphase.

18 godzin temu, kazik-t napisał:

bez wątpienia zdominowałeś temat swoimi wpisami...i cusz można wobec tego począć?

Np. można próbować dyskutować, ale bez voodoo. 

18 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Wzmacniacz o DF na poziomie 100 ma impedancje wyjściową około 0,08 oma. Wystarczy włączać między wzmacniacz a głośnik kolejno  rezystory np. 0,1, ..., 1, 2... oma i posłuchać jak gra na niskim basie; czy lata jak szmata, czy jest zdyscyplinowany.

Wszystko to wiem, więc to chyba nie do mnie te uwagi. Też jestem zwolennikiem sztywnych membran o dobrym tłumieniu wewnętrznym drgań  własnych i dodatkowo jak najlepszym możliwym do wykonania tłumieniu cewki przez wzmacniacz. Poluzowanie w tej dziedzinie zawsze odbieram negatywnie. 

17 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Dlatego we wzmiankowanym wzmacniaczu nie ma zabezpieczeń prądowych. 

W ogóle zabezpieczenia prądowe wzmacniaczy w praktyce limitują parametry a te są w zasadzie de facto tzw. małosygnałowym. 

Zgadza się, dlatego w moich końcówkach mocy do aktywnego zestawu DIY takich zabezpieczeń nie stosuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Co Wy na to?

W obwodzie elektrycznym wzmacniacza z głośnikiem cały czas siedzi szeregowa rezystancja cewki głośnikowej i ta rezystancja limituje prąd.

DF to termin z czasów lampowych, kiedy impedancja wyjściowa wzmacniacza była porównywalna do impedancji głośnika. Wtedy wzrost DF z 5 na 10 była sukcesem i zmieniał charakterystykę pracy głośnika.

Dzisiaj DF to martwy parametr, bo wzrost z 50 do 5000 to marginalna zmiana parametrów obwodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lech36 napisał:

 

Zgadza się, dlatego w moich końcówkach mocy do aktywnego zestawu DIY takich zabezpieczeń nie stosuję.

Ze wzgledu na parametry czy dlatego ze slyszysz roznice?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Uchatek napisał:

Ze wzgledu na parametry czy dlatego ze slyszysz roznice?

Ze względu na niechęć do ograniczeń ?. Oglądałem np. niedawno przekaźnik który uległ spaleniu z pieca gazowego do ogrzewania domu, wyglądało to bardzo nieciekawie, wypalona płytka i ścieżki a to tylko zły kontakt na stykach spowodował taką masakrę i to w przekaźniku firmy Panasonic. Zabezpieczenia to zło, ale czasem mniejsze niż brak zabezpieczeń. Czasem dla jakości trzeba ryzykować ?. Oczywiście ostrożnym nie zalecam takiego działania. Lepiej z zabezpieczeniami, tzn. bezpieczniej.
Nie wsłuchuję się w działanie styków przekaźników, bezpieczników i innych zabezpieczeń stosowanych we wzmacniaczach, ale źle działający styk pewnie szybko rzuci się w uszy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

Nie wsłuchuję się w działanie styków przekaźników, bezpieczników i innych zabezpieczeń stosowanych we wzmacniaczach, ale źle działający styk pewnie szybko rzuci się w uszy.

Czyli gniazda masz pewnie ze stali niklowanej, nie ważne jak to wpływa na całość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Lech36 napisał:

 ?.  ?
Nie wsłuchuję się w działanie styków przekaźników, bezpieczników i innych zabezpieczeń stosowanych we wzmacniaczach, ale źle działający styk pewnie szybko rzuci się w uszy. 

A nie lepiej od czasu do czasu wymienic taki przekaznik niz ryzykowac? Idac tym tropem mozna wyeliminowac wszystkie zabezpieczenia, wlacznie z bezpiecznikami tymi w sprzecie jak i instalacji elektrycznej. Tylko po co, jezeli nie slychac roznicy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Uchatek napisał:

A nie lepiej od czasu do czasu wymienic taki przekaznik niz ryzykowac?

We wzmacniaczu nie ryzykuję, ale na wszelki wypadek mam na wyjściach bezpieczniki, choć wiem że to pogarsza połączenia wzmacniacz głośnik bo bezpiecznik potrafi mieć sporą rezystancję przejścia, ale takie same wady są dla bezpieczników znajdujących się na szynach zasilających. 
Od 1992 roku nic się nie dzieje a we wcześniejszych dłubankach aktywnych też bez zabezpieczeń nic się nie dzieje od 1986 roku.

16 minut temu, bogdan_ napisał:

Czyli gniazda masz pewnie ze stali niklowanej, nie ważne jak to wpływa na całość.

Niektóre tak, np. w przedwzmacniaczu z 1985 roku takie mam a gra ten przedwzmacniacz bez zarzutu od tego roku 1985. Ostatnio jednak idę z audio modą i stosuje pozłacane gniazda i wtyczki. Też dobrze przewodzą sygnał zupełnie jak te chromowane czy niklowane ?. Wymieniać jednak tych starych w przedwzmacniaczu nie zamierzam, chyba że będą przerywać na skutek utraty kontaktu w co wątpię bo chrom czy nikiel zapewnia bardzo pewny styk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Lech36 napisał:

to pogarsza połączenia wzmacniacz głośnik bo bezpiecznik potrafi mieć sporą rezystancję przejścia

Bezpiecznik możesz wstawić między tranzystorami mocy a rezystorem sprzężenia zwrotnego, wtedy jego wpływ będzie pomijalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, popej napisał:

Bezpiecznik możesz wstawić między tranzystorami mocy a rezystorem sprzężenia zwrotnego, wtedy jego wpływ będzie pomijalny.

Nie rozumiem, w którym miejscu konkretnie powinien być ten bezpiecznik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.