Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, J.Jerry napisał:

Ale tu chodzi o walkę z mitami, o te rzekomo niezbędne wzmacniacze o mocy najlepiej ponad 100W.

Całkowicie się zgadzam. Przed zakupem obecnych kolumn miałem pożyczone przez około 4 mc-e kolumny TDL Studio3, to spore już podłogówki z dwoma 20cm głośnikami o efektywności 87 dB i impedancji 8 ohm. Nie miałem najmniejszych problemów żeby je napędzić moim 6W wzmacniaczem. Zarówno jeżeli chodzi o potrzebne poziomy głośności jak i dynamikę, kontrola basu również była bardzo dobra ... bas z tych kolumn był niesamowity, długo mi go brakowało po przesiadce na Chario ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt czuła jest aplikacja Sound Meter - Decibel.

Nawet chuchnięcie zwiększa pomiar skokowo z 25-30 na prawie 80 🙂

[Przez ćwierć sekundy i z 0.2 metra]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Dopisek

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, J.Jerry napisał:

Znów dałem się nabrać że chcesz się czegoś dowiedzieć

Chciałem się dowiedzieć, czy to co piszesz ma sens. Nie ma, dowiedziałem się. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, przemak napisał:

Te apki są do pomiaru hałasu, więc mają prawdopodobnie krzywą A, słabo to się ma do muzyki, dołu nie uwzględnia. 

Dokładnie. 

Jak komuś wystarcza pasmo od 60Hz to i 3W wzmacniacz wystarczy. Jak do tego doda się jakieś ZG z dziurą...

4 godziny temu, J.Jerry napisał:

Ale tu chodzi o walkę z mitami, o te rzekomo niezbędne wzmacniacze o mocy najlepiej ponad 100W. Chyba słyszałeś te nawiązanie do motoryzacji że nawet jazda po mieście i w korkach wymaga wysokiej klasy auta z mocnym silnikiem, a nie czegoś co można nazwać autem nie mówiąc o skuterze czy jeszcze czymś gorszym.

Tak. Szczególnie jazda w warunkach miejskich wymaga większej mocy samochodu.

Inaczej w ruchu nie ma jazdy potokowej i tworzą się korki. Miasto staje się nieprzejezdne. Oprócz samochodu wymagany jest również właściwy styl kierowcy. 

W jeździe poza miastem na pustej drodze jadąc w granicach prawa moc nie ma takiego znaczenia. DO 90, czy 130km/h rozpędzi się każdy samochód i utrzyma tę prędkość...

Podobnie w audio potrzeba wzmacniacza o wystarczającej mocy a nie udawać, że jak się wyskrobało jakąś tandetną 6W lampę to ma się hi-end... Nie ma się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że wątek się tak rozwinął, wręcz eksplodował 😉 że ciężko wrócić do sedna 😉 było o wyższości metalu nad jazzem wyższości słuchacza metalu nad słuchaczem jazzu 😉 było o idealnym sprzęcie pod metal i idealnym pod jazz 😉 o wyższości tranzystora 100w nad 6watową lampą 😉 ho ho a zaczęło się niewinnie że ludziska słuchają jazzu dla.lansu 😉 no to prawda bez dystansu nie ma lansu 😉

Aaaa przecież zapomniałem że jeszcze było; ja lepiej słucham bo głośniej a ty gorzej bo ciszej a w ogóle to nie wiesz czy słuchasz głośno czy cicho bo nie umiesz nie tylko słuchać ale do tego mierzyć wydobywającego się z Twojego wzmaka hałasu... uffff 🤣

Trochę to stronniczo zabrzmiało - sory...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mister22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Tak. Szczególnie jazda w warunkach miejskich wymaga większej mocy samochodu.

Tak. Żeby jak jakiś idiota piszczeć od świateł do świateł ... i do stania w korkach ...

43 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Oprócz samochodu wymagany jest również właściwy styl kierowcy. 

Tak a przede wszystkim trzeba mieć odrobinę zdrowego rozsądku i trzeba myśleć i jeździć w tępo ...

44 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

W jeździe poza miastem na pustej drodze jadąc w granicach prawa moc nie ma takiego znaczenia. DO 90, czy 130km/h rozpędzi się każdy samochód i utrzyma tę prędkość...

W jeździe poza miastem trzeba mieć duży i wygodny samochód żeby się komfortowo podróżowało oraz szybko i bezpiecznie wyprzedzało ciężarówki ...

47 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Podobnie w audio potrzeba wzmacniacza o wystarczającej mocy a nie udawać, że jak się wyskrobało jakąś tandetną 6W lampę to ma się hi-end... Nie ma się.

W audio trzeba mieć przede wszystkim dobry wzmacniacz który dobrze napędzi odpowiednio do niego dobrane kolumny ... wtedy nawet w mieszkaniu w bloku można mieć hi-end ...

Do wszystkiego należy podchodzić rozsądnie. Jeżeli nie ma się do nagłośnienia jakimiś ekstremalnie trudnymi i wielkimi kolumnami pomieszczenia 50m2 + ... to spokojnie wystarczy nawet te 6W, nieważne czy z lampy czy z tranzystora ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mister22 napisał:

Powiem szczerze że wątek się tak rozwinął, wręcz eksplodował 😉 że ciężko wrócić do sedna 😉 było o wyższości metalu nad jazzem wyższości słuchacza metalu nad słuchaczem jazzu 😉 było o idealnym sprzęcie pod metal i idealnym pod jazz 😉 o wyższości tranzystora 100w nad 6watową lampą 😉 ho ho a zaczęło się niewinnie że ludziska słuchają jazzu dla.lansu 😉 no to prawda bez dystansu nie ma lansu 😉

Aaaa przecież zapomniałem że jeszcze było; ja lepiej słucham bo głośniej a ty gorzej bo ciszej a w ogóle to nie wiesz czy słuchasz głośno czy cicho bo nie umiesz nie tylko słuchać ale do tego mierzyć wydobywającego się z Twojego wzmaka hałasu... uffff 🤣

Trochę to stronniczo zabrzmiało - sory...

Ale nie było jeszcze o wyższości silnika elektrycznego nad spalinowym!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mister22 napisał:

ciężko wrócić do sedna 😉

Nie ma żadnej przewagi metalu nad jazzem. Jeżeli już to do metalu trafia więcej amatorów niż do jazzu. Sam grałem w kapeli to wiem. Natomiast wirtuoz czy choćby dobry rzemieślnik wskazany w każdym gatunku. 

W metalu łatwiej robić chałturę na przesterach (tu jest to środek twórczy) i gubić swoje niedoskonałości w ogólnym hałasie.

Tak też może zachowywać się taki kiepski wzmacniacz pracujący na granicy. Tyle, ze przy reprodukcji wzmacniacz i ZG nie powinny być środkiem do kształtowania brzmień. Zostawmy to artyście, reżyserowi, producentowi. 

8 minut temu, szpakowski napisał:

Tak a przede wszystkim trzeba mieć odrobinę zdrowego rozsądku i trzeba myśleć i jeździć w tępo ...

Chodź po mieście pieszo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto było by poddać dyskusji, czy ludzki narząd słuchu jest rożny u różnych osobników tego gatunku, czy też jak za komuny wszyscy mają taki sam, bo wtedy wszyscy byli równi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, szpakowski napisał:

Do wszystkiego należy podchodzić rozsądnie

Przy twoich poziomach głośności rzędu 10dB niższych od moich wystarcza 10x mniejsza moc. Dla mnie to cicho, ale są różni ludzie i różne warunki lokalowe i sąsiedzkie i w ogóle, więc nie ma co się spierać. 

Porównania interdyscyplinarne są trudne, bo się trzeba znać na obu dziedzinach, inaczej może być śmiesznie. Ja się na samochodach nie znam 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mister22 napisał:

Aaaa przecież zapomniałem że jeszcze było; ja lepiej słucham bo głośniej a ty gorzej bo ciszej a w ogóle to nie wiesz czy słuchasz głośno czy cicho bo nie umiesz nie tylko słuchać ale do tego mierzyć wydobywającego się z Twojego wzmaka hałasu... uffff 🤣

Tak ... wyszło, że nie każdy wie ile to jest 20cm 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

warunki lokalowe

Tu jest pies pogrzebany.

 

1 minutę temu, przemak napisał:

Ja się na samochodach nie znam 😉

Fałsz, w Polsce każdy facet zna się na samochodach lepiej od mechaników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jurek1 napisał:

bo wtedy wszyscy byli równi

... i nie było tego pier**lonego hi-end`u...

Połomski dobrze brzmiał z radyjka turystycznego na plaży i z Meluzyny hi-fi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

... i nie było tego pier**lonego hi-end`u...

Połomski dobrze brzmiał z radyjka turystycznego na plaży i z Meluzyny hi-fi...

bo Połomski śpiewał środkiem pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, przemak napisał:

Przy twoich poziomach głośności rzędu 10dB niższych od moich wystarcza 10x mniejsza moc. Dla mnie to cicho, ale są różni ludzie i różne warunki lokalowe i sąsiedzkie i w ogóle, więc nie ma co się spierać. 

Przy moich poziomach głośności, na moim zestawie mocy w zupełności mi wystarcza a nawet jest jej jeszcze pewien zapas. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jurek1 napisał:

Tu jest pies pogrzebany.

Właśnie. Często zapominam. No i wyszło, że dyskusja nie o upodobaniach tylko o możliwościach... 

6 minut temu, jurek1 napisał:

Fałsz, w Polsce każdy facet zna się na samochodach lepiej od mechaników.

No, koło zmienić umiem. Miałem różne samochody, od Warszawy przez  Poloneza, ale nie wydaje mi się, żebym potrafił skonstruować sensowną i przekonującą paralelę między mocą wzmacniacza a mocą silnika... 

Teraz, szpakowski napisał:

Przy moich poziomach głośności, na moim zestawie mocy w zupełności mi wystarcza a nawet jest jej jeszcze pewien zapas. 

No i tylko się cieszyć 😉

Przy okazji - uświadomiłem sobie, że mam jeszcze aktywną korekcję, ograniczam się do +/-6dB, czyli potrzebuje jeszcze 4x więcej mocy maksymalnej 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, przemak napisał:

Przy okazji - uświadomiłem sobie, że mam jeszcze aktywną korekcję, ograniczam się do +/-6dB, czyli potrzebuje jeszcze 4x więcej mocy maksymalnej 😉

To wywal to w diabły ... 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przemak napisał:

przekonującą paralelę między mocą wzmacniacza a mocą silnika... 

Można na ucho 🙂 to mniej więcej tak jak nagrywasz piec gitarowy np: dwoma SM 57 i do tego w linie, potem wracasz do reżyserki i słyszysz co słyszysz, i nie ma to nic wspólnego z tym co słyszałeś z pieca. Z resztą komu ja to opowiadam 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jurek1 napisał:

Można na ucho 🙂 to mniej więcej tak jak nagrywasz piec gitarowy np: dwoma SM 57 i do tego w linie, potem wracasz do reżyserki i słyszysz co słyszysz, i nie ma to nic wspólnego z tym co słyszałeś z pieca. Z resztą komu ja to opowiadam 😉

Tu nie ma problemu, reampuję 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szpakowski napisał:

To wywal to w diabły ... 😉

Nie. Kto spróbował, nie wróci. Przy czym jak już pisałem musi być dobrze przed, to po jest bardzo dobrze. Jeżeli przed jest słabo, to szkoda zachodu. 

1 godzinę temu, jurek1 napisał:

Ja tysz, ale nie tylko 😉

Co do "nie tylko" to uważam, że należałoby zamknąć czy zakazać nagrywania w studiu. Tylko live, koncerty i nagrania live. Współczesne podejście studyjne jest IMO bez sensu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, przemak napisał:

Co do "nie tylko" to uważam, że należałoby zamknąć czy zakazać nagrywania w studiu. Tylko live, koncerty i nagrania live. Współczesne podejście studyjne jest IMO bez sensu. 

Hola! Jeszce trochę, i w ogóle  nagrywania zabronisz, tylko to co uszy live usłyszą i na tym koniec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jurek1 napisał:

Hola! Jeszce trochę, i w ogóle  nagrywania zabronisz, tylko to co uszy live usłyszą i na tym koniec.

Nie, chodzi tylko o to, co się robi dzisiaj (no, od 40 lat powiedzmy) w studiu i jaki to ma związek z realem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, przemak napisał:

Nie, chodzi tylko o to, co się robi dzisiaj (no, od 40 lat powiedzmy) w studiu i jaki to ma związek z realem.

To się nazywa sztuka 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JanF napisał:
14 godzin temu, jurek1 napisał:

Warto było by poddać dyskusji, czy ludzki narząd słuchu jest rożny u różnych osobników tego gatunku, czy też jak za komuny wszyscy mają taki sam, bo wtedy wszyscy byli równi.

... byli równi i równiejsi ... 

Niedługo aplikacja wam powie, czy poprawnie gra system 😉

A przy różności aplikacji, będzie temat do dyskusji która dobra, lepsza.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.