Skocz do zawartości
biniek

Audio mity

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, malikali napisał:

To nie wrażliwość na zakłócenia, tylko reakcja na nieprzyjemne bodźce a tak się składa, że zmysł słuchu może takich dostarczyć np. pisk sztućców o talerz, piskliwe głośne dźwięki itd.

W rzeczy samej większe lub mniejsze zakłócenia są bardziej lub mniej nieprzyjemnym bodźcem.

1 godzinę temu, kolczas napisał:

Film, to taka forma, gdzie dialog niesie kluczową informację, wymaganą do śledzenia wątku

Ok ale moje przesłanie było inne, więc doprecyzuję, w moim przykładzie dialogi były zrozumiałe ale dźwięk szumiał i trzeszczał.
I nie tylko ja miałem tego dosyć, ale praktycznie cała rodzina w domu tak samo reagowała :)
Wiem , że w dobie przekazu TV cyfrowej trudno sobie to niektórym wyobrazić...;)

a zresztą nie będzie - przepływność mówi że wzrok jest 100 razy doskonalszy niż słuch,
trzeba zatem mieć wyświetlacz LED  100 razy większy i 100 razy lepszy od głośników, żeby była odpowiednia proporcja przekazu ;)
...w pewnym sensie obecne konstrukcje telewizorów realizują to przesłanie doskonale

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, iro III napisał:

Ale, że co z tymi LEDami?

Po wymianie 90% zwykłych żarówek, na LEDowe w całym domu (piwnica, parter, piętro) średnie zużycie dobowe w okresie jesienno-zimowym spadło mi o ok. 8 kW (licznik starego typu, trójfazowy)

Chodzi o to, że w każdej żarówce jest prostownik. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, Tadeiro napisał:

Bez tego ustrojstwa słuchanie nie ma sensu.

....więc, wyłączyłem moją budżetówkę :)) ...............................

• Lubię to 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
44 minuty temu, m4tech napisał:

...przepływność mówi że wzrok jest 100 razy doskonalszy niż słuch,
trzeba zatem mieć wyświetlacz LED  100 razy większy i 100 razy lepszy od głośników, żeby była odpowiednia proporcja przekazu ;)

Nie trzeba. Bo nawet jeśli iść w zabawę w jakieś bzdurne porównania, to trzeba zauważyć, że do odtwarzania w zadowalającej jakiści obrazu, potrzeba (szacuję) 100x więcej bitów, niż do zadowalającej jakości dźwięku. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, szymon1977 napisał:

zadowalającej jakiści obrazu

"zadowalającej" ?

weźmy animowanego gifa 90x90pikseli, jest obraz? JEST. a ile bitów? kolejny mit obalony ;)

Edytowane przez m4tech

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 hours ago, m4tech said:

W rzeczy samej większe lub mniejsze zakłócenia są bardziej lub mniej nieprzyjemnym bodźcem.

Ok ale moje przesłanie było inne, więc doprecyzuję, w moim przykładzie dialogi były zrozumiałe ale dźwięk szumiał i trzeszczał.
I nie tylko ja miałem tego dosyć, ale praktycznie cała rodzina w domu tak samo reagowała :)
Wiem , że w dobie przekazu TV cyfrowej trudno sobie to niektórym wyobrazić...;)

a zresztą nie będzie - przepływność mówi że wzrok jest 100 razy doskonalszy niż słuch,
...w pewnym sensie obecne konstrukcje telewizorów realizują to przesłanie doskonale

A czytasz Ty czasem to co piszesz (ze zrozumieniem)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, bum1234 napisał:

A czytasz Ty czasem to co piszesz (ze zrozumieniem)?

jakiś problem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Tadeiro napisał:

50496096_275002256529555_722475968627526
1100 ojro za sztukę... :D

Jeżeli elementy kosztują grosze to jest to kosmiczne zdzierstwo. A czy działa, czy nie można powiedzieć po posłuchaniu u siebie. Przypomina mi się kawał o przedwojennym hrabim Otóż podczas jazdy zepsuł mu się samochód. Ponieważ  nie było wielu warsztatów w okolicy  wezwał miejcowego kowala. Kowal otworzył  pokrywę, popatrzył, czymś poruszał po czym stuknął młotkiem i silnik zaczął działać. Zapytany przez hrabiego ile się należy powiedział 20 zł (para butów kosztowała wtedy 5 zł) Hrabiemu się to nie spodobało i zażądał rachunku. Kowal napisał taki rachunek: Stuknąłem młotkiem - 1 zł, wiedziałem gdzie - 19 zł.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
48 minut temu, m4tech napisał:

weźmy animowanego gifa 90x90pikseli,

Fajnych melodyjek możesz nawet na Commodote Amiga posłuchać, a nawet na Nokii5110 się trafiały. Ale żeby jakość była bez wyraźnych kompromisów, to minimum mp3/256. Dla porównania dla obrazum minimum to FullHD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Pasqual napisał:

Kowal napisał taki rachunek: Stuknąłem młotkiem - 1 zł, wiedziałem gdzie - 19 zł.

No no, ta japońska firma, też wie gdzie i jak "stuknąć", by stuknąć naiwnego na kasiorę.

• Lubię to 3
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musi działać - przecież to dodatkowe elementy dołożone do zwrotnicy. Jak widać audiofile mogą sobie dodatkową korekcję wieszać za 2200 euro, ale już dołożenie korektora to hańba!

• Lubię to 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Tadeiro napisał:

Wszystko! Bez tego ustrojstwa słuchanie nie ma sensu.
Test - https://www.hfc.com.pl/test/3382,spec-rsp-az9ex.html

Słuchanie muzyki ma sens zawsze, nawet gdy Ci nie do końca odpowiada sprzet :)

Godzinę temu, Tadeiro napisał:

Musi działać - przecież to dodatkowe elementy dołożone do zwrotnicy. Jak widać audiofile mogą sobie dodatkową korekcję wieszać za 2200 euro, ale już dołożenie korektora to hańba!

Wcale nie musi, ale może zmienić dźwięk. Cena jest oczywiście skandalicznie wysoka.

Edytowane przez Pasqual

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli miałby określić priorytety to od najważniejszych:

1. akustyka pomieszczenia

2. jakość sprzętu z hasłem, że za jakość trzeba zapłacić, ale im drożej to nie oznacza lepiej.

3. kable połączeniowe - ale ich rola jest marginalna.

Tak - przyznaję, jestem upośledzony i nie słyszę różnicy przy zmianie kabli zasilających. Ale wiecie co - całkiem dobrze się z tym czuję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwsze układ Zobla jest w każdym wzmacniaczu półprzewodnikowym. Po drugie jego wpływ zaczyna się w paśmie ponadakustycznym. Po trzecie nie służy do zmiany brzmienia tylko do zabezpieczenia wzmacniacza przed wzbudzeniem. We wzmacniaczach lampowych przy standardowych wartościach elementów wpływ na brzmienie będzie zauważalny w okolicy 150 kHz. Po czwarte i najważniejsze - czy to jest lutowane srebrem, bo jak nie, to pogarsza brzmienie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja tam czekam na opinie o wpływie temperatury powietrza w pomieszczeniu, np. latem, kiedy w nieklimatyzowanym dochodzi ona do 30, a zimą to najczęściej 22-24.

Nie wierzę, że audiofile nie słyszą różnicy. Jakby nie było to aż osiem stopni, i to Celsjusza (o czym nie można zapominać)! 

Edytowane przez Meloman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Meloman napisał:

A ja tam czekam na opinie o wpływie temperatury powietrza w pomieszczeniu,

Takich opinii raczej nie będzie , bo za bardzo nie ma jak tego "produktu" sprzedać

:>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Meloman napisał:

Jeżeli miałby określić priorytety to od najważniejszych:

1. ... 

2. ... 

3. ... 

Tak - przyznaję, jestem upośledzony i nie słyszę różnicy przy zmianie kabli zasilających... 

To dyplomatycznie daj je jako pkt.4 :-) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, m4tech napisał:

...w pewnym sensie obecne konstrukcje telewizorów realizują to przesłanie doskonale:

Widać że kolega nie rozumie co znaczy, że wzrok to ok. 80% informacji, niekoniecznie o oglądanie TV chodzi

" Za pomocą wzroku odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie. Jego brak możemy jednak przynajmniej w części kompensować za pomocą słuchu, dotyku, węchu, czy smaku, ale są takie informacje o świecie, do których człowiek nie jest w stanie dotrzeć za pomocą innych zmysłów. Nie usłyszy kolorów, nie dotknie ptaka w locie, nie powącha widoku zachodzącego słońca. Osoby niewidome muszą w tym względzie zdać się na drugiego człowieka, lecz jego opis będzie zawsze subiektywny i nie oddający w pełni tego, co widzi. "

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Tadeiro napisał:

Wszystko! Bez tego ustrojstwa słuchanie nie ma sensu.
Test - https://www.hfc.com.pl/test/3382,spec-rsp-az9ex.html

Nie macie wrażenia, że "wiarygodność" tego testu podkreśla to zdanie: "Podstawą oferty tej marki są bowiem wzmacniacze pracujące w klasie D (warto zaznaczyć, że analogowej)"?

Prawdą to jest, ale co to do cholery są wzmacniacze w klasie D cyfrowe? A może autor miał na myśli inny wzmacniacz w klasie D? Co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, malikali napisał:

Za pomocą wzroku odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie

Nie zmienia to faktu, że dla niektórych słyszenie ma większe znaczenie niż widzenie, w sensie takim jak napisałem wcześniej.
Słuchanie muzyki w najwyższej jakości zawsze było dla mnie priorytetem i czerpałem z tego przyjemność jeśli tę jakość osiągałem.
Natomiast filmy mogę oglądać w jakości VHS na telewizorze kineskopowym, który do dziś jeszcze mam. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, soundchaser napisał:

Nie zmienia to faktu, że dla niektórych słyszenie ma większe znaczenie niż widzenie, w sensie takim jak napisałem wcześniej.
Słuchanie muzyki w najwyższej jakości zawsze było dla mnie priorytetem i czerpałem z tego przyjemność jeśli tę jakość osiągałem.
Natomiast filmy mogę oglądać w jakości VHS na telewizorze kineskopowym, który do dziś jeszcze mam. ;-)

Racja ... koncerty lubię  z DVD z szumem...HD to się nadaje do xxx ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, malikali napisał:

Widać że kolega nie rozumie co znaczy, że wzrok to ok. 80% informacji, niekoniecznie o oglądanie TV chodzi

" Za pomocą wzroku odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie. Jego brak możemy jednak przynajmniej w części kompensować za pomocą słuchu, dotyku, węchu, czy smaku, ale są takie informacje o świecie, do których człowiek nie jest w stanie dotrzeć za pomocą innych zmysłów. Nie usłyszy kolorów, nie dotknie ptaka w locie, nie powącha widoku zachodzącego słońca. Osoby niewidome muszą w tym względzie zdać się na drugiego człowieka, lecz jego opis będzie zawsze subiektywny i nie oddający w pełni tego, co widzi. "

Tak jak głuchy niemego nie zrozumie tak my się nie rozumiemy, pomimo że to co piszesz jest oczywiste

Z drugiej strony z wszystkich zmysłów informacje płyną do mózgu i to nasz umysł (w tym wyobraźnia) jest tak naprawdę najważniejszy.
Dlatego chociażby osoby, które od urodzenia były niewidome i nagle jako dorosłe odzyskują wzrok bardzo często nie odnajdują się w nowej sytuacji, mają natłok kompletnie nie zrozumiałych informacji docierających do ich mózgu i nie radzą sobie z tą sytuacją, czasami popełniają samobójstwa

To chyba jednak tematy nie ten wątek....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, ziko369 napisał:

HD to się nadaje do xxx ;-)

Szkoda to nawet komentować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, arkadowski napisał:

To usuń mój wpis skoro ma być sztywno i jaj sobie robić nie wolno ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, ziko369 napisał:

To usuń mój wpis skoro ma być sztywno i jaj sobie robić nie wolno ...

Wybacz, to chyba nawet ja popełniłem błąd. Bo na końcu powinno być " ; ) " 

Bo ja Twój sarkazm załapałem właśnie dlatego, że postawiłeś " ;)"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, arkadowski napisał:

Wybacz, to chyba nawet ja popełniłem błąd. Bo na końcu powinno być " ; ) " 

Bo ja Twój sarkazm załapałem właśnie dlatego, że postawiłeś " ;)"

;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, ziko369 napisał:

Racja ... koncerty lubię  z DVD z szumem...HD to się nadaje do xxx ;-)

Miałem na myśli filmy, a nie koncerty. Koncerty mogę oglądać nawet w słabszej jakości, ale słuchać lubię w lepszej.
Więc jeśli oglądam na moim kineskopowym Philipsie 29" koncert, który ma perfekcyjne brzmienie to jestem zadowolony,
mimo niezbyt perfekcyjnego obrazu. ;-)

1 godzinę temu, arkadowski napisał:

Ale co? Pijesz do mojej wypowiedzi? Rozwiń proszę.
Każdy z nas musi mieć perfekcyjne oczekiwania w stosunku do wszystkiego co nas w życiu otacza?

Edytowane przez soundchaser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, soundchaser napisał:

A tak to ja też mam ważniejsze co z kolumn :) choć dobrym obrazem też nie pogardzę. Co do tej muzyki najwyższej jakości masz czarno na białym jak

tego nie robić ot pudełko, które wkleił Tadeiro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi