Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Lech36 napisał:

I myślisz że ten 50g będzie miał sztywność membrany podobną do tego 200g

 

9 minut temu, Lech36 napisał:

jeden z moich (ten lepszy) ma 5,5 g (polykevlar) przy bardzo dużej sztywności membrany i możliwości używania go od 150 Hz

sam napisałes , ze sztywność membrany może być duża przy małej masie

naprowadzony moim wpisem potrafiłes bezbłednie ocenić te zalezność

im wieksza masa membrany tym nizsza Fs głosnika i jego skuteczność, co w dziejszych konstrukcjach rekompensuje się duża mocą głosnika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, konradskala napisał:

I to jest właśnie Twój główny błąd. Wyobrażenia.

Zamiast wyobrażać sobie ścianę dźwięku podpartą nieznośnym, pneumatyczny basem, musisz pewnych rozwiązań posłuchać i będziesz miał wyrobione zdanie raz na zawsze.

Z wieloletniej obserwacji - to nie tylko sound ma takie wyobrażenie.

To wyobrażenie pomaga wielu "zadowolonym" użytkownikom podstawkowych głośników na pewien spokój ducha. Kiedyś wmówiono im skutecznie, że podstawkowe (2 way) to - "bardziej wyrafinowany i dla osłuchanego konesera dźwięk.

Bas, którego nie ma, jest lepszy "audiofilsko" od tego burzącego ściany i urywającego głowę z pełnopasmowych.

Mało tego, w podstawkowych, jak im wmówiono - Średnica jest też LEPSZA (!!!???)... też taka dla koneserów...mimo, że odtwarzana za pomocą tego samego głośnika, który właśnie bezskutecznie męczy się z niskimi f.

Że przestrzenność dźwięku przez nie produkowana, też jest lepsza...podobno tez z powodu mikrej, wąskiej obudowy (!?)

Często bronią tego swojego "spokoju" i przekonania o wyższym "wtajemniczeniu" jak niepodległości, wpadając w nerwy, gdy usłyszą/przeczytają o ograniczeniach i kompromisach podstawkowych ZG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, iro III napisał:

Mało tego, w podstawkowych, jak im wmówiono - Średnica jest też LEPSZA (!!!???)... też taka dla koneserów...mimo, że odtwarzana za pomocą tego samego głośnika, który właśnie bezskutecznie męczy się z niskimi f.

to jest sedno

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest smutna prawda, choć można znaleźć trochę podstawkowych kolumienek, które grają bardzo przyjemnie i żywo. Część osób lubi takie granie, ale z szeroko rozumianym hi-endowym brzmieniem ma to niewiele wspólnego.

Może za 50 lat na porządku dziennym będą "kolumny" wielkości ołówka, które plazmowo-laserowym działem wprawią w ruch cząsteczki powietrza...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, iro III napisał:

Z wieloletniej obserwacji - to nie tylko sound ma takie wyobrażenie.

To wyobrażenie pomaga wielu "zadowolonym" użytkownikom podstawkowych głośników na pewien spokój ducha. Kiedyś wmówiono im skutecznie, że podstawkowe (2 way) to - "bardziej wyrafinowany i dla osłuchanego konesera dźwięk.

Bas, którego nie ma, jest lepszy "audiofilsko" od tego burzącego ściany i urywającego głowę z pełnopasmowych. 

Twoje wieloletnie obserwacje wykluczają istnienie głośników podstawkowych z bardzo dobrze brzmiącym basem?
To chyba powinienem w tym miejscu napisać popularny zwrot: "długa droga przed Tobą". ?
No chyba, że dla Ciebie  dobry bas to ten burzący ściany i wyrywający serce z klatki piersiowej. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, soundchaser napisał:

No chyba, że dla Ciebie  dobry bas to ten burzący ściany i wyrywający serce z klatki piersiowej.

Można Ci wbijać setki razy, efekt ten sam jak przy "wszystko gra tak samo".

To, że lubisz słyszeć skutecznie tylko niską średnicę i uważasz ją za "wystarczający i dobry bas" - to Twój problem jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, konradskala napisał:

Taka jest smutna prawda, choć można znaleźć trochę podstawkowych kolumienek, które grają bardzo przyjemnie i żywo. Część osób lubi takie granie, ale z szeroko rozumianym hi-endowym brzmieniem ma to niewiele wspólnego.

Nie zaczynaj znów, bo wynika z tego, że nigdy w życiu nie słyszałeś porządnie grających "kolumienek" podstawkowych.
Hi-endowe brzmienie - znasz definicję czegoś takiego?
Dla każdego jest inna i bynajmniej nie oznacza to, że tylko Twoja jest poprawna. HI-end można mieć zarówno z wielkich kolumn, jak i z solidnych głośników podstawkowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, soundchaser napisał:

wieloletnie obserwacje wykluczają istnienie głośników podstawkowych z bardzo dobrze brzmiącym basem?

Oczywiście, że nie wkluczają. Przecież duże kolumny też mogą mieć bas do bani, wystarczy przejrzeć ofertę podłogówek do kilku tysi za parę. W małych łatwiej bas okiełznać, rzecz jasna kosztem innych cech brzmienia.

Jedynie w porównaniu do dużych konstrukcji ten bas jest...powiedzmy...ubogi, delikatnie mówiąc. I na pewno nie mam na myśli jego ilość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sound, bas, basem ale jak u Ciebie ze średnicą? Słychać ją w ogóle? ?

10 minut temu, soundchaser napisał:

To chyba powinienem w tym miejscu napisać popularny zwrot: "długa droga przed Tobą". ?

Na cholerę mi wyprawa "długą drogą", jak mam pełno pasmowe, bez kompromisów? Nie muszę nigdzie błądzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, iro III napisał:

To, że lubisz słyszeć skutecznie tylko niską średnicę i uważasz ją za "wystarczający i dobry bas" - to Twój problem jest.

Nie. To Ty masz Iro problem, bo w życiu nie słyszałeś jak grają np. moje Opale.
I nie chodzi o to, żeby się chwalić swoim sprzętem, o co mnie tutaj niektórzy posądzają, a o obiektywne odczucia, czy to moje, czy innych użytkowników. Z pewnością nie tylko Opale, ale też inne wysokiej klasy aktywne monitory będą mieć wysokiej jakości bas nie tylko jak Ty to nazywasz "nisko-średni".
Posłuchaj kiedyś, a później się wymądrzaj. Jak napisał Przemak - słuchamy, a nie patrzymy. ?

3 minuty temu, iro III napisał:

Sound, bas, basem ale jak u Ciebie ze średnicą? Słychać ją w ogóle? ?

Wsiądź kiedyś w samochód i przyjedź do mnie...zapraszam.
Później ja przyjadę do Ciebie i porównamy. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, soundchaser napisał:

o obiektywne odczucia, czy to moje, czy innych użytkowników

Dalej chodzi o niską średnicę - jako bas? To te odczucia nie mogą być obiektywne, one są subiektywne.

4 minuty temu, soundchaser napisał:

Jak napisał Przemak - słuchamy, a nie patrzymy.

Jak doskonale wiesz, nie należę do frakcji PODGLĄDACZY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tym? ->  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, iro III napisał:

Dalej chodzi o niską średnicę - jako bas? To te odczucia nie mogą być obiektywne, one są subiektywne.

Zgadza się, bo jedni wolą potężne zejście w najniższy bas, a drudzy lubią brzmienie basu jaki np. generuje gitara basowa Geddy Lee.
Jednak mi chodzi o generowanie przesz system głośników pełnego spektrum basu od wysokich częstotliwości do najniższych i obiektywną ocenę tego za pomocą słuchu czy ten zestaw jest w stanie reprodukować taki właśnie bas.
Przecież to chyba nie jest trudne do zweryfikowania jeśli ma się jakieś podstawowe doświadczenie w odsłuchach różnych systemów?

8 minut temu, Chicago napisał:

A co sądzicie o tym? ->  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pobieżne przeczytałem, ale konkluzja tego artykułu jest zgodna z moją opinią o brzmieniu dobrych studyjnych monitorów aktywnych.
Jednak zawsze można powiedzieć, że to artykuł sponsorowany, albo ściema marketingowa. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Chicago napisał:

A co sądzicie o tym? ->  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem, ale za 40 tysi jako nowe zestawy to mam zdecydowanie lepszą propozycję na aktywne - 3way, zamknięta buda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jak to gra może wypowiedzieć się przedstawiciel tego sklepu. który często udziela się na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, soundchaser napisał:

Zgadza się, bo jedni wolą potężne zejście w najniższy bas, a drudzy lubią brzmienie basu jaki np. generuje gitara basowa Geddy Lee.

Jeżeli to zejście zostało zagrane, nagrane i zrealizowane na płycie, to dlaczego się ograniczać i nie chcieć go słyszeć?

Jesteś pewny, że znasz i usłyszałeś pełne i całe bez 'cięć' brzmienie basu Geddy'ego?

Wiem, że z podobnego powodu jak kiedyś w Yes - basowa gitara w Rush strojona jest zwykle wyżej...co nie znaczy że zawsze ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... można też przyjrzeć się laboratorium i konkluzji w Stereophille na temat monitorów Kii Three

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 minuty temu, iro III napisał:

Jeżeli to zejście zostało zagrane, nagrane i zrealizowane na płycie, to dlaczego się ograniczać i nie chcieć go słyszeć?

Jesteś pewny, że znasz i usłyszałeś pełne i całe bez 'cięć' brzmienie basu Geddy'ego?

Wiem, że z podobnego powodu jak kiedyś w Yes - basowa gitara w Rush strojona jest zwykle wyżej...co nie znaczy że zawsze ?

No dawaj Irek w końcu przykład jakiegoś nagrania bez kompresji gitary basowej albo perkusji...

Moja propozycja z vinyla ...

 

220px-Superunknown.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, soundchaser napisał:

Zgadza się, bo jedni wolą potężne zejście w najniższy bas, a drudzy lubią brzmienie basu jaki np. generuje gitara basowa Geddy Lee.

Nie jest to regułą, bo Rush ma lepiej i gorzej nagrane albumy np. na Counterparts bas jest wyeksponowany (w dobrym tego słowa znaczeniu) i melodyjny.  W porównaniu do poprzednich albumów z ery nazwijmy ją mocno "rushowej" (Hemispheres, A Farewell to Kings,  Pemanent Waves, Moving Pictures) można odnieść wrażenie przesadzonej chropowatości brzmienia.

A na "Presto" to już przeszli samych siebie. Do płyty powinny dodawać po dwie zatyczki albo igły do przekłucia bębenków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, konradskala napisał:

A jak to gra może wypowiedzieć się przedstawiciel tego sklepu. który często udziela się na forum. 

Wypowiedzi na forum raczej traktuję bardzo turystycznie - bardziej przekonuje mnie to co pomierzone w laboratorium i przede wszystkim, to co słyszę. Przekonywanie o najmojszej racji i wzajemne przekomarzanie się w internecie na łamach forum jest bardziej zabawą i komedią niż jakimś konkretem. Ale każdy ma prawo pociskać, co mu się tylko podoba - i to jest fajne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Chicago napisał:

Wypowiedzi na forum raczej traktuję bardzo turystycznie - bardziej przekonuje mnie to co pomierzone w laboratorium i przede wszystkim, to co słyszę. Przekonywanie o najmojszej racji i wzajemne przekomarzanie się w internecie na łamach forum jest bardziej zabawą i komedią niż jakimś konkretem. Ale każdy ma prawo pociskać, co mu się tylko podoba - i to jest fajne.

Mam podobnie. Za długo się w to bawię, żeby uwierzyć w spadające koce i latające dywany.

Ale akurat aktywnych "domowych" konstrukcji na rynku jest tyle kot napłakał. Wydaje się dobrym pomysłem zestawienie pasywnych i aktywnych wersji tych kolumn do odsłuchu porównawczego.

A ewentualne wypowiedzi przedstawiciela/dystrybutora łatwo potwierdzić (lub nie) w najbliższym salonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, konradskala napisał:

Nie jest to regułą, bo Rush ma lepiej i gorzej nagrane albumy np. na Counterparts bas jest wyeksponowany (w dobrym tego słowa znaczeniu) i melodyjny.  W porównaniu do poprzednich albumów z ery nazwijmy ją mocno "rushowej" (Hemispheres, A Farewell to Kings,  Pemanent Waves, Moving Pictures) można odnieść wrażenie przesadzonej chropowatości brzmienia.

A na "Presto" to już przeszli samych siebie. Do płyty powinny dodawać po dwie zatyczki albo igły do przekłucia bębenków.

W punkt. Mam dokładne takie same wrażenia jeśli chodzi o brzmienie tych płyt.
 

15 minut temu, iro III napisał:

Jeżeli to zejście zostało zagrane, nagrane i zrealizowane na płycie, to dlaczego się ograniczać i nie chcieć go słyszeć?

Jesteś pewny, że znasz i usłyszałeś pełne i całe bez 'cięć' brzmienie basu Geddy'ego?

Nigdy nie ma takiej pewności, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę założyć, że brzmienie, które słyszę jest zbliżone do naturalnego, biorąc pod uwagę wierność i neutralność moich monitorów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, ziko369 napisał:

No dawaj Irek w końcu przykład jakiegoś nagrania bez kompresji gitary basowej albo perkusji...

np. to, też z winyla, tyle, że kompresja jest zawsze w nagraniach komercyjnych, jej głębokość bywa różna.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, ziko369 napisał:

przykład jakiegoś nagrania bez kompresji gitary basowej albo perkusji.

Np. to:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

im wieksza masa membrany tym nizsza Fs głosnika i jego skuteczność

Jeszcze musisz do tego dorzucić podatność zawieszenia dolnego a czasem i górnego.

1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

naprowadzony moim wpisem potrafiłes bezbłednie ocenić te zalezność

Ty to umiesz bezbłędnie naprowadzić. Jestem pod wrażeniem ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, konradskala napisał:

aktywne - 3way, zamknięta buda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

48 Hz na dole? Co tak słabo? ?
Moje "pierdziawki" mają 35 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odtworzenia trzęsienia ziemi, tak żeby poczuć to zjawisko i być w jego epicentrum, to duży głośnik faktycznie jest potrzebny, ale żeby odtworzyć w domu instrument jakim jest kontrabas albo gitara basowa na płycie, to dobre 'monitory' wystarczą. Zresztą w domowym stereo obowiązuje zasada 'co kto lubi' - tańce kujawiaka i najmojsza racja w tej kwestii wyglądają komicznie. Inżynierowie 'robią dobre płyty' przeważnie monitorując dżwięk z małych monitorów bliskiego pola, a to co sobie słuchacz odtworzy w domu i co napisze o tym na forum, to już zupełnie inny temat. Ja słucham dużo rzeczy live i w zasadzie jakiekolwiek porównania do domowego stereo są nieadekwatne do muzyki na żywo - każde odtworzenie płyty, to po prostu odtworzenie płyty - jedne rzeczy są nagrane bardziej realistyczne, drugie mniej... i nie ma na to wpływu setup stereo, obojętnie czy to z dużym podłogowym zestawem głośników, czy z podstawkowym. Równie dobrze mi się słucha z C1 jak i z N802 - tych drugich bardziej używam do słuchania klasyki, ale też nie wszystkiego - małe kameralne składy w kontekście kwartetów czy też kwintetów smyczkowych jakoś bardziej mi wchodzą z C1, ale nie jest to też żadna reguła. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.