Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, soundchaser napisał:

48 Hz na dole? Co tak słabo?

Ale za to maksymalne SPL 112 dB. Na dole głośnik 164 mm, mówi Tobie to coś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Lech36 napisał:

Ale za to maksymalne SPL 112 dB. Na dole głośnik 164 mm, mówi Tobie to coś?

No a u mnie 114 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, soundchaser napisał:

No a u mnie 114 dB.

To bardzo dobrze, możesz pohałasować ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, iro III napisał:

nie ważne 'ile mają,' tylko z jakim spadkiem.

Tego nie kumam. Poproszę o wyjaśnienie. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu kombinacja dla tych, co lubią duże i aktywne - ale niestety, w bloku z wiekiej płyty, to raczej nie 'zagadają' te zestawy.

MM7.jpg?w=432

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Chicago napisał:

w bloku z wiekiej płyty, to raczej nie 'zagadają' te zestawy.

Ale na "Narodowym" pewnie tak...na koncercie AC/DC. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słynny, audiofilski pokój Mike'a Lavigne - a właściwie nie pokój, tylko cały domek skonstruowany pod audio. Super - nie widziałem lepszego - jak dla mnie, od lat the best!

7ca73dadfa4538a58154aeab797d20aa.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, soundchaser napisał:

nawet kable na podstawkach.

Dlatego pewnie tak dobrze grało ;-). Cała tajemnica w podstawkach pod kable. Oczywiście o ile dobrze grało, bo mogę posłuchać tylko w komputerze.

10 minut temu, Chicago napisał:

Słynny, audiofilski pokój Mike'a Lavigne - a właściwie nie pokój, tylko cały domek skonstruowany pod audio. Super - nie widziałem lepszego - jak dla mnie, od lat the best!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak powinno być u każdego ekstremalnego audiofila.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, Chicago napisał:

Wystarczy spojrzeć na laboratorium, pomiary - tam ściemy nie widzę.

Ale recenzent subtelnie i kwieciście sygnalizuje, że emocji ze słuchania doskonałych pomiarów może jakby nie być:

Nie jest to brzmienie spontaniczne i swobodne, malowane mocnymi pociągnięciami - "kreska" tego brzmienia jest cienka i precyzyjna, a barwy nie do końca nasycone, chociaż dobrze różnicowane i separowane. (...)

Kii Three nie dają zastrzyku adrenaliny, nie wprowadzają nas w środek jazzowego klubu ani przed rockową scenę, działają raczej jak "otwarte okno", nie zapraszają nam do pokoju muzyków.

Trzeba by było posłuchać samemu żeby ocenić jak to gra.

15 minut temu, Lech36 napisał:

Tak powinno być u każdego ekstremalnego audiofila.

Mamy krajowy wzorzec "audiofilskiego metra". ?

6.jpg

Edytowane przez JuG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, JuG napisał:

Mamy krajowy wzorzec "audiofilskiego metra". ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Też fajnie. To u Ciebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JuG napisał:

Trzeba by było posłuchać samemu żeby ocenić jak to gra.

To jest chyba najważniejsze, choć przenoszenie się do klubu jazzowego w kontekście audiofilskich odsłuchów, to też jak najbardziej bajanie i wyobrażnia. Równie dobrze można się 'przenieść' do Green Mill albo Blue Note czytając książkę lub opowiadanie o tych klubach.

Bardziej chodziło mi o to, co potrafią podstawkowe monitory Kii Three w kontekście parametrów. Niesamowite!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
8 minut temu, Lech36 napisał:

Też fajnie. To u Ciebie?

Gdzie mi tam - to pokój obecnego forumowego guru od Hi-End'ów.

 

12 minut temu, Chicago napisał:

przenoszenie się do klubu jazzowego

To taka przenośnia. Krytykować otwarcie udostępnionego sprzętu recenzent za bardzo nie może, no to stosuje ezopowy język żeby jednak coś o (ewentualnych) wadach przekazać. Trzeba umieć czytać między wierszami. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech czytają między wierszami i wyobrażają sobie co chcą - mnie słuchanie muzyki z domowego stereo nigdzie nie przenosi - albo mi się nagranie podoba, albo nie. Niech się przenoszą do klubów i filharmonii ci co muszą - ja tam po prostu chodzę w realu i wiem, że w mojej wyobrażni taka przeprowadzka z pokoju do miejsc, w których byłem i bywam, nie zadziała. To zupełnie co innego.

A jak komuś mało i czuje niedosyt w dżwięku samych monitorów Kii Three, to można sobie rozbudować ten system o dodatkowe moduły basowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
18 minut temu, Chicago napisał:

albo mi się nagranie podoba, albo nie

Real realem ale dobierając sprzęt domowy do odtwarzania nagrań pewnie czymś się kierowałeś? Ja np. bardzo lubię materiały naturale: drewno, skórę, papier i jedwab. Dlatego mam kolumny (podstawkowe) z drewnem, skórą, papierem i jedwabiem. ?

Edytowane przez JuG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się dżwiękiem i tym czy mi się on podoba, czy też nie. Kieruję się też estetyką wykonania produktu, szczególnie jak mam do wydania kilka lub kilkanaście tysięcy dolarów. Jeden zestaw głośników nie dawał mi satysfakcji, więc postanowiłem mieć dwa - podstawkowy i podłogowy - i tak już jest od 2005 roku - opcji, co do posiadania dwóch setupów głośnikowych już nie zmienię, ale nie mam ciśnienia, żeby zmieniać modele lub brandy, choć sprawa może być rozwojowa.

Oczywiście wybór, to też jak najbardziej kompromis - wszystko zależy od tego ile można, a właściwie ile jest się w stanie wydać na zabawki audio - myślę, że tu jest point i clou programu '-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
26 minut temu, Chicago napisał:

Kierowałem się dżwiękiem i tym czy mi się on podoba, czy też nie. Kieruję się też estetyką wykonania produktu, szczególnie jak mam do wydania kilka lub kilkanaście tysięcy dolarów.

Ja też. Pytaniem jest czy i jaka jest korelacja pomiędzy obiektywnymi pomiarami a subiektywną satysfakcją. Chyba niewielka.

W tych monitorach Kii Three nie do końca rozumiem po co DAC-i dla każdego głośnika/wzmacniacza jeżeli sygnał wejściowy może być też analogowy. I DSP jest ograniczone do kilku/kilkunastu ustawień. Wi-Fi brak. Bo całkiem możliwe, że bezprzewodowe aktywne kolumny z DSP to przyszłość audio. Na jednym z Audio Show przysłowiowa szczęka mi opadła kiedy słuchałem takiego zestawu szwajcarskiej firmy Goldmund. W szklanym pokoju na Narodowym bez żadnej adaptacji akustycznej. Tylko chyba cała tajemnica tkwiłą we własnych algorytmach DSP i własnych DAC-ach tej firmy - za co odpowiednio (bardzo) dużo kasują.

Edytowane przez JuG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast nigdy nie słuchałem tych Kii Three, a miałem okazję, bo na ostatniej Axponie były wystawione, ale ja już po prostu nie mam ani 'zdrowia' ani ciśnienia, żeby w tych szołach uczestniczyć. Jednak w tym roku przejdę się na pewno, właśnie po to, żeby posłuchać Kii Three. Natomiast znam wszystkie trzy modele Dynaudio Focus XD - podstawkowce wywarły na mnie duże wrażenie - całkiem sympatycznie 'grały' i myślę, że spokojnie można żyć z takim zestawem. Z elektroniki lubię wszystko, co wyszło z Bricasti Design - dobrze zrobiony i dobrze brzmiący sprzęt. 'Odpoczywam' też przy dżwięku B&W - seria 800 to prawie zawsze porządne 'granie'.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, soundchaser napisał:

Ale gość oczywiście jest zachwycony swoim sprzętem i święcie przekonany, że gra świetnie.

Może korygował kablami i bezpiecznikami brzmienie? A skoro to nic nie daje jak wiadomo, to postronna osoba nie usłyszała jego nirwany ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Chicago napisał:

A jak komuś mało i czuje niedosyt w dżwięku samych monitorów Kii Three, to można sobie rozbudować ten system o dodatkowe moduły basowe.

No właśnie. Zwolennicy "gabarytowych" systemów głośnikowych potrzebują takiej potęgi brzmienia chyba. Jak to sam nazwałeś - trzęsienia ziemi. OK - tylko nie wiedzą o tym, że porządne głośniki podstawkowe, czy aktywne monitory studyjne też mają takie brzmienie jeśli tylko ono jest w nagraniu.
Jeśli słuchasz płyty Presto - Rush, to masz cienki bas, chociaż precyzyjny, bo ta płyta jest tak nagrana. Jednak nie jest to złe brzmienie, tylko mało nasycone. Ale jak włączysz sobie np. Davida Bowie - Blackstar, ostatniego Watersa, czy nawet ostatnią Metallicę to masz tam potęgę basu, bo te płyty są bardziej basem nasycone, tak są nagrane - naprawdę nie potrzeba większego. A jak komuś jeszcze brakuje, to niech sobie dołoży suba, albo dobry korektor.

A jak wypada na tych "gabarytowych" głośnikach wspomniana płyta Presto?
Konradskala o tym pisał, że jest źle, podobnie jak z głośników podstawkowych (tych dobrych), a może nawet gorzej.
Więc o co chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, soundchaser napisał:

OK - tylko nie wiedzą o tym, że porządne głośniki podstawkowe, czy aktywne monitory studyjne też mają takie brzmienie jeśli tylko ono jest w nagraniu.

Zawsze mnie bawi jak czytam posty jakiegoś ignoranta mówiące o braku basu z małych monitorów :)

 

9 minut temu, soundchaser napisał:

Ale jak włączysz sobie np. Davida Bowie - Blackstar

Ta płyta jest bardzo dobrym przykładem. Na moich małych monitorach jest zarówno potęga , bas jak i słyszalna stopa perkusji. Ale wiadomo...na tym forum niektórym bassu nigdy za wiele..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bartosz_70659 napisał:

Zawsze mnie bawi jak czytam posty jakiegoś ignoranta mówiące o braku basu z małych monitorów :)

To nie są ignoranci może, tylko ludzie ze skrzywieniem na punkcie potęgi basu. 
Oni jak widzą mały głośnik, to słyszą z nich mały bas oczami.
Coś na zasadzie wmawiania audiofilom, że jak widzą który kabel zmieniają, to słyszą różnicę. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, soundchaser napisał:

To nie są ignoranci może, tylko ludzie ze skrzywieniem na punkcie potęgi basu.

Na szczęście ja skrzywienia nie mam. Pewnie dlatego że nie mam przeszłości typu słuchanie umpa umpa na technicsie do oporu i na altusach wstawionych do pustej zamrażarki ( dla jeszcze lepszego basssu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, soundchaser napisał:

Zwolennicy "gabarytowych" systemów głośnikowych potrzebują takiej potęgi brzmienia chyba. Jak to sam nazwałeś - trzęsienia ziemi.

A Ty dalej swoje...

Naprawdę ciężko mi będzie Ci wytłumaczyć słowami to, co wypadało by Ci odsłuchać. Znowu upierasz się, że jak coś jest duże to zaraz wylecą szyby z okien, zapadnie się podłoga z sufitem i będzie Hitoshima, Nagasaki i 11-ty września.

Tak , Presto brzmi tak samo do bani i na małych i na dużych paczkach, na elektrostatach, tubach i słuchawkach

35 minut temu, Bartosz_70659 napisał:

Zawsze mnie bawi jak czytam posty jakiegoś ignoranta mówiące o braku basu z małych monitorów ?

Można więc spokojnie wystosować ogólnoświatową petycję o zaprzeprzestanie produkcji większych głośników, kolumn podłogowych i subwooferów.

32 minuty temu, soundchaser napisał:

To nie są ignoranci może, tylko ludzie ze skrzywieniem na punkcie potęgi basu. 
Oni jak widzą mały głośnik, to słyszą z nich mały bas oczami.

Ja jak widzę mały głośnik to wiem, że z tego chleba nie będzie, co najwyżej zakalec.

Widziałes te aktywne ATC. Pisałeś, że na dole tylko 48Hz, a Twoje 35Hz itd.

A zastanowiłeś się chociaż dlaczego w sumie podobnej wielkości głośnik jak u Ciebie wsadzili do obudowy zamkniętej? Przecież mogli potraktować przednią albo tylna ściankę wyrzynarką, zrobić bassreflex i już by było te 35Hz. No jak myślisz, dlaczego konstruktorzy zrobili dokładnie odwrotnie???

Mało tego, pojawił się głośnik średniotonowy, i to niebylejaki. Tylko po co, przecież 2-way jest takie zaje...iste!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, konradskala napisał:

Można więc spokojnie wystosować ogólnoświatową petycję o zaprzeprzestanie produkcji większych głośników, kolumn podłogowych i subwooferów.

Nie no...wszystko jest dla ludzi. ?
 

14 minut temu, konradskala napisał:

Tak , Presto brzmi tak samo do bani i na małych i na dużych paczkach, na elektrostatach, tubach i słuchawkach

Ale nie jest tak źle jak napisałeś. Kopnięcia trochę brakuje, ale poza tym ta płyta jest dość selektywnie nagrana, a bas jest...tyle że taki bardziej punktowy, czyli ten wyższy. 

 

21 minut temu, konradskala napisał:

Znowu upierasz się, że jak coś jest duże to zaraz wylecą szyby z okien, zapadnie się podłoga z sufitem i będzie Hitoshima, Nagasaki i 11-ty września.

No coś Ty. Jak nie podkręcisz za bardzo gałki volume to nic się chyba nie stanie. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, konradskala napisał:

Można więc spokojnie wystosować ogólnoświatową petycję o zaprzeprzestanie produkcji większych głośników, kolumn podłogowych i subwooferów.

A po co większe basu doda sieciówka, że będzie walić jak z subwoofera ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, malikali napisał:

A po co większe basu doda sieciówka, że będzie walić jak z subwoofera

E tam. Bas może być wtedy bardziej precyzyjny, ale nie będzie go więcej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, soundchaser napisał:

E tam. Bas może być wtedy bardziej precyzyjny, ale nie będzie go więcej.

Przecież tak stwierdził twój guru, od którego pobierałeś nauki na temat bezpieczników ?

Cały cytat leci tak:

"Ja też nie wiem jak to działa ale np na Argento FMR basu jest więcej ale jest dobrej klasy, pulsujący, punktowy. Największy szok miałem jak wpiąłem słynne Gargantuy II.

Bas walił jak z subwoofera!! Było go tak dużo, że nawet dla mnie.,.fana mocnego basu było tego za dużo. Do tego była klucha i w ogóle kiepski przekaz całości...akurat u mnie bo kabl może być niezły w innych systemach. A jak to działa i dlaczego tak się dzieje?...nie wiem, też tego nie rozumiem ale słychać to."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - nikt nie jest moim guru, a po drugie - jak wstawiasz cytat, to podaj źródło, bo w ten sposób to można sobie wszystko spreparować, a Ty bardzo lubisz manipulację. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.