Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Kostucha napisał:

Jeszcze coś. Dwa błędy ortograficzne w dwuliterowym słowie. To jest wyczyn 🙂

Jest miasto, w nazwie którego można popełnić 80% błędów 

- Hożuf  🙃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, iro III napisał:

Jest miasto, w nazwie którego można popełnić 80% błędów 

- Hożuf  🙃

Uf Hożuf … 🙂

Tylko dla przykładu, bo „ów” to jak „owo”, „owe”, „owy” i jest problem. Ów lustro, czy owo lustro. 
Polska język, trudna język 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Kostucha napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Żeby prąd nie popłynął pod prąd ⚠️

 

13 godzin temu, szpakowski napisał:

To wbrew pozorom jest bardzo ważna sprawa ...

Takiemu prądowi trzeba nadać właściwy kierunek odpowiednim przewodem o odpowiednim przewodzeniu w odpowiednim kierunku żeby się ten prąd nie pomylił i nie popłynął pod prąd ... 😁

Panowie, nie ukrywajmy. Najważniejsze są strzałeczki! Inaczej człek miałby problem, który wtyk w które gniazd😁.
W mózgu "Fatal error" - "Wyjątek krytyczny" i niebieskie tło 😅 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, xetras napisał:

I cały czas mowa o zmiennym, czasem przemiennym z dość umownym kierunkiem przepływu energii.

PS.

Jeszcze nie doczytałem tego 2 artykułu Piotra Góreckiego na forbot. Poczekam - może napisze trzeci. Utknąłem jak zwykle na prostych 4 równaniach Maxwella.

Brr, geometrii analitycznej wektorowej nie znam. Już sam operator Nabla to pojęcie poza ładem mojej wyobraźni.

Górecki tam właśnie o przeplywie energii (elektro-magnetycznej) napisał, ale za krótko. Dalej tkwi mi w głowie model "hydrauliczny" prądu elektrycznego.

Tylko to już jest matematyka wyższa. Wielu inzynierów-nieradiowców ma kłopoty z jej przyswojeniem do swojej praktyki.

@kangie

Wbrew pozorom to nie jest wcale żartobliwe i banalne.

Przez izolator też płynie prąd (w kondensatorze w transformatorze). To prąd przesunięcia - w odróżnieniu od prądu przewodzenia.

Wycinek:

"prąd przesunięcia nie jest ruchem ładunków elektrycznych"

Wycinek:

"nie mówi się ani o prądzie elektrycznym, ani o polach, tylko o wymianie oddziaływań za pomocą cząstek, które są jednocześnie falami. Tak naprawdę nikt tego jeszcze nie rozumie w pełni."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Podejrzewam, że jest tu wielu inżynierów. Różne kierunki, różne uczelnie. Kolega ze szkolnej ławki ukończył WAT ze świetnymi wynikami. Dobry był kolega. Maturę za mnie napisał 😉 
Wczoraj oglądałem program „Od atomów do supergalaktyk”. 
Mikroskopy elektronowe pozwalają zobaczyć pojedyncze atomy. Jak ułożone są w grafenie, warstwie grafitu o grubości atomu.  Czerń pochłaniająca 99% światła. Fala rentgenowska niosąca wysoką energię. Jak sobie poradzili z aberracją sferyczną w mikroskopie elektronowym. Wiele innych fascynujących zjawisk fizycznych. Mogłem coś palnąć, bo z pamięci piszę, a fizykiem nie jestem 🙂

W szklance wody jest więcej atomów niż szklanek wody we wszystkich oceanach. 😳😨

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Panowie, nie ukrywajmy. Najważniejsze są strzałeczki! Inaczej człek miałby problem, który wtyk w które gniazd😁.

Śmiechem, żartem ... Kiedy miałem firmowe kable z takimi strzałkami to na wszelki wypadek "pilnowałem kieruku" 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

 

Panowie, nie ukrywajmy. Najważniejsze są strzałeczki! Inaczej człek miałby problem, który wtyk w które gniazd😁.
W mózgu "Fatal error" - "Wyjątek krytyczny" i niebieskie tło 😅 .

A co mi po strzałeczkach, kiedy nie wiem którą stroną do pre out, a którą do main in. Nie opisali tego na zworce 😁

9 minut temu, szpakowski napisał:

Śmiechem, żartem ... Kiedy miałem firmowe kable z takimi strzałkami to na wszelki wypadek "pilnowałem kieruku" 

I bardzo dobrze. W kablu takim są prundowe zastawki 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, szpakowski napisał:

Śmiechem, żartem ... Kiedy miałem firmowe kable z takimi strzałkami to na wszelki wypadek "pilnowałem kieruku" 

Słusznie, jeszcze by coś wybuchło 😉 .
Pamiętam jak klient przyniósł kompa w którym dysk twardy 3,5' miał odwrotnie włożoną wtyczkę zasilania, nie było strzałeczek😁

7 minut temu, Kostucha napisał:

A co mi po strzałeczkach, kiedy nie wiem którą stroną do pre out, a którą do main in. Nie opisali tego na zworce 😁

Zawsze: "wyjście (pre out)    ➡️    wejście (main in)" 😉 . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Zawsze: "wyjście (pre out)    ➡️    wejście (main in)" 😉 . 

Jak u człowieka? Otwór gębowy (in), otwór doopowy (out)? 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się odwrotnie włożyć zasilanie dysku? W PATA jest wyprofilowana wtyczka ze ściętymi krawędziami na górze a w SATA wtyczka w kształcie litery L.

Jak u człowieka? Otwór gębowy (in), otwór doopowy (out)?
Czasem jest odwrotnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przmor napisał:

Da się odwrotnie włożyć zasilanie dysku?

Do tamtego momentu twierdziłem, że się nie da 😉 . 

5 minut temu, przmor napisał:

W PATA jest wyprofilowana wtyczka ze ściętymi krawędziami

Oj tam ... 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Słusznie, jeszcze by coś wybuchło 😉 .

No ... lepiej uważać ... 😁

Teraz mam kable bez strzałek więc spać mogę spokojnie, że nic nie wybuchnie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Do tamtego momentu twierdziłem, że się nie da 😉 . 

Molex wchodzi odwrotnie bez wysiłku 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, xetras napisał:

Wycinek:

"prąd przesunięcia nie jest ruchem ładunków elektrycznych"

Wycinek:

"nie mówi się ani o prądzie elektrycznym, ani o polach, tylko o wymianie oddziaływań za pomocą cząstek, które są jednocześnie falami. Tak naprawdę nikt tego jeszcze nie rozumie w pełni."

Najgorsze co może być, to zagłębianie się w szczegóły przez laika, co podstaw nie ogarnia. Wystarczy po zmianie kabla porównać sygnał za wzmacniaczem aby przekonać się, czy rozważania o "prądzie przesunięcia" mają sens. Ale można też wspomnieć o "prądzie przesunięcia" by dyletantowi sprzedać bubel, który nie działa. Tak jest chociażby ze słynnym "jitterem", którym "wytłumaczyć" można wszystko konsumentowi wystarczająco naiwnemu, wszak losowa mieszanka przypadkowych pojęć specjalistycznych robi wrażenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kostucha napisał:

Mikroskopy elektronowe pozwalają zobaczyć pojedyncze atomy. Jak ułożone są w grafenie, warstwie grafitu o grubości atomu.  Czerń pochłaniająca 99% światła. Fala rentgenowska niosąca wysoką energię. Jak sobie poradzili z aberracją sferyczną w mikroskopie elektronowym. Wiele innych fascynujących zjawisk fizycznych.

No...i to wszystko to małe miki przy "skomplikowanej problematyce transmisji zasilania 230V AC na odcinku 1,5 m w systemach HiEnd audio"...🤣🤣🤣

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, iro III napisał:

No...i...

No i bierzesz do ręki mikroskop elektronowy, szukasz w grafenie choć jednego atomu ustawionego w poprzek i mówisz "nie da się słuchać".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, szymon1977 napisał:

No i bierzesz do ręki mikroskop elektronowy, szukasz w grafenie choć jednego atomu ustawionego w poprzek i mówisz "nie da się słuchać".

Skąd wiesz jak rozpoznac to "w poprzek"?

Mają wyraźną mordkę i odwłoczek, by to rozpoznać?

Hmm, w każdym razie, mówimy zdecydowane NIE wszystkiemu co w poprzek w kabelkach audio! 🤗

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tutaj się wyprawia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym.“ —  George Orwell _______________________________________________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym.“ —  George Orwell _______________________________________________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, iro III napisał:

- Hożuf  🙃

Idziesz na koncert Rammstein-nu na Śląskim ?

W Hożofie 😁.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Idziesz na koncert Rammstein-nu na Śląskim ?

W Hożofie 😁.

Lubię ich, ale nie aż tak.

Koncert i tak będę w domu słyszał 🙃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, iro III napisał:

Koncert i tak będę w domu słyszał 🙃

Ja też 😕

Mam nadzieję, że nie zostanie znów zdemolowany stadion. Pod koniec sierpnia idę na Bocelli-ego 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, iro III napisał:

Skąd wiesz jak rozpoznac to "w poprzek"?

To bez znaczenia. Nie musisz potrafić rozpoznać, nie musisz nawet rozumieć tego co mówisz - ważne by Ci, do których mówisz nie rozumieli Twojego błędu, to zaprzeczyć nie będą mogli a tylko przytaknąć z uznaniem. Więc do rzeczy: przez mikroskop elektronowy zobaczyć mógłbyś pojedynczy atom grafenu w poprzek, który w prądzie przesunięcia skutkuje jitterem zmniejszającym tak drastycznie głębie sceny, czerń tła i mikrodynamikę, że nie da się słuchać - i swiat jest Twój. Mógłbym Ci wymienić kilku userów, którzy właśnie tak na Forum funkcjonują. Słówka inne - taktyka ta sama, czyli fantazjowanie okraszone przypadkowymi pojęciami specjalistycznymi.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, iro III napisał:

No...i to wszystko to małe miki przy "skomplikowanej problematyce transmisji zasilania 230V AC na odcinku 1,5 m w systemach HiEnd audio"...🤣🤣🤣

Cała aparatura, która składała się na budowę takiego mikroskopu była okablowana prawdopodobnie tańszymi kablami niż Hiend zestaw audio, ale przecież to tylko mikroskop elektronowy do obserwacji jakichś tam nanorurek, atomów, wirusów. 

Gdzieś był tu komentarz na temat drogich kabli do jakichś urządzeń. Jednak były to kable pracujące w zakresach MHz i nie miały chyba wiele wspólnego z kablam zasilającym wzmacniacz z domowego gniazdka w ścianie. Ich koszt to ponad 100 tys., ale tamta „problematyka” tego wymagała. 

Gdybyś jednak chciał usłyszeć głuchą ciszę 🤔

„Jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki scena dźwiękowa odjeżdża o dobrych kilka metrów. GPX-Re (model testowanego kabla - red.) wnosi do systemu iście stoicki spokój połączony z wręcz chirurgiczną precyzją i szybkością. Efekt porównywalny jest do jazdy ekskluzywną limuzyną. Japońska sieciówka przywraca właściwy dystans między słuchaczem a artystą. Kabel ten sprawia przede wszystkim, że za muzykami nie ma ściany, kotary, nie ma niczego poza czarną otchłanią, w którą dźwięki wpadają jak w nieskończenie głęboką studnię. Kabel ten sprawia, że w fragmentach kiedy nic nie gra, powinniście Państwo usłyszeć coś, co nosi miano głuchej ciszy. Oyaide to niedościgniony mistrz czarnego tła i niewymuszonego spokoju opartego na wyczuciu własnej siły". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, szymon1977 napisał:

To bez znaczenia. Nie musisz potrafić rozpoznać, nie musisz nawet rozumieć tego co mówisz - ważne by Ci, do których mówisz nie rozumieli Twojego błędu, to zaprzeczyć nie będą mogli a tylko przytaknąć z uznaniem. Więc do rzeczy: przez mikroskop elektronowy zobaczyć mógłbyś pojedynczy atom grafenu w poprzek, który w prądzie przesunięcia skutkuje jitterem zmniejszającym tak drastycznie głębie sceny, czerń tła i mikrodynamikę, że nie da się słuchać - i swiat jest Twój. Mógłbym Ci wymienić kilku userów, którzy właśnie tak na Forum funkcjonują. Słówka inne - taktyka ta sama, czyli fantazjowanie okraszone przypadkowymi pojęciami specjalistycznymi.

 

Masz rację, nie da się słuchać przez "to coś" muzyki. 🙃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, szymon1977 napisał:

Najgorsze co może być, to zagłębianie się w szczegóły przez laika, co podstaw nie ogarnia. Wystarczy po zmianie kabla porównać sygnał za wzmacniaczem aby przekonać się, czy rozważania o "prądzie przesunięcia" mają sens. Ale można też wspomnieć o "prądzie przesunięcia" by dyletantowi sprzedać bubel, który nie działa. Tak jest chociażby ze słynnym "jitterem", którym "wytłumaczyć" można wszystko konsumentowi wystarczająco naiwnemu, wszak losowa mieszanka przypadkowych pojęć specjalistycznych robi wrażenie.

Pomiń to, co autor z forbot owija w bawełnę i jego fantazyjne wnioskowanie.

Lepsze są opisy w linku od msankowski

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Skrócony gotowiec w całości jest do ogarnięcia.

Bo chodzi nie o wycinek a o całość. To co jest wytłuszczone w tekście, to na niebiesko - te kwestie są warte przepisania sobie (pomijając same wzory z wyższej matematyki).

Po jakie licho p. Piotr Górecki wrzucał do popularyzatorskiego artykułu operatory Nabla? Chyba po to aby w podsumowaniu przekonać elektronika praktyka o skali złożoności i o tym, że ich nie potrzebuje.

Vivat! James Clerk Maxwell.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.