Skocz do zawartości
IGNORED

Tylny BR przy samej scianie


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze wydawało mi się, że jak kolumny maja tylny BR to powinny stać kilkadziesiąt centymetrów od ściany. A ponieważ moje kolumny stoją przy ścianach i do tego w samych rogach więc wykluczyłem kolumny z tylnymi BR z potencjalnych zakupów. Tymczasem dziś rozmawiałem z pewnym sprzedawcą, który bardzo zachwalał mi TAGI Coral F-120, które mają z tyłu BR + dodatkowy głośnik basowy. I na moje "nie, bo...( jak wyżej )" powiedział, że to bzdura błąkająca się w obiegu i że te kolumny pięknie zagrają stojąc nawet przy samej ścianie ( 10 cm ). Hmm,... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał sprzedać kolumny. Nic dodać w temacie.

 

Jak miałem mało miejsca, unikałem kolumn z tylnym b-r, bo żadna w tym układzie dobrze nie zagrała, nie mając minimum 25-30 cm luzu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę pisał gdzie,.. nie ważne. Ale próbując znaleźć sobie samemu jakieś uzasadnienie pomyślałem o polecanych wszędzie do muzyki subach REL T5/7i. Tam membrana skierowana jest w strone podłogi, a oddalona jest od niej o kilka cm. Więc może jednak taka bliskość sciany nie przeszkadza ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rel ma obudowy zamknięte czyli bez bass reflex. W uproszczeniu ten typ obudowy charakteryzuje się lepsza kontrolą basu. Bas reflex z kolei niższym pasmem i większym natężeniem. Jeżeli sprzedawca okazuje się być niekompetentny to ja z założenia u takiej osoby nie kupuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że jak kolumny maja tylny BR to powinny stać kilkadziesiąt centymetrów od ściany

 

Zdarzają się kolumny z tylnym bass refleksem, którym nie przeszkadza bliskość ścian. Sam takie posiadałem. Nie wiem od czego to zależało, być może kolumna tak była zestrojona. Co ciekawe kolumny odsunięte od ściany grały większym, głębszym basem. Zdarzyły mi się kolumny, które były niewrażliwe na zatkanie bass refleksu a inne wprowadzały duże zmiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przeszkadza bliskość ścian

Może dla basu nie mieć to czasem takiego znaczenia, ale dobrej sceny przy takim ustawieniu nie uzyskasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dla basu nie mieć to czasem takiego znaczenia, ale dobrej sceny przy takim ustawieniu nie uzyskasz.

 

Oczywista oczywistość:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi się, że jak kolumny maja tylny BR to powinny stać kilkadziesiąt centymetrów od ściany. A ponieważ moje kolumny stoją przy ścianach i do tego w samych rogach więc wykluczyłem kolumny z tylnymi BR z potencjalnych zakupów. Tymczasem dziś rozmawiałem z pewnym sprzedawcą, który bardzo zachwalał mi TAGI Coral F-120, które mają z tyłu BR + dodatkowy głośnik basowy. I na moje "nie, bo...( jak wyżej )" powiedział, że to bzdura błąkająca się w obiegu i że te kolumny pięknie zagrają stojąc nawet przy samej ścianie ( 10 cm ). Hmm,... ?

 

 

Nie ma różnicy czy br z tyłu czy z przodu. PRZEWAŻNIE jak kolumny są za blisko ściany to wzbudza się bas ale nie zawsze w miejscu odsłuchowym jest to słyszalne. Nie mniej jednak jak sprzedawca tak mówił to trzeba było go spytać czy juz był u ciebie w pomieszczeniu z tymi kolumnami, że jest taki pewny ze przy ścianie zagrają poprawnie.

 

Ja słyszałem rozmowę sprzedawcy w Bydgoszczy w media Expert bodajże na Skarzynskiego w każdym bądź razie z klientem. Opowiadał o subwooferze takim co teraz z telewizorem sprzedają. Twierdził że najlepiej ustawić go w rogu pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze decyduje akustyka poomieszczenia odsłuchowego. Ale były kolumny i to całkiem drogie, które miały na tylnej ściance aktywny głośnik i producent polecał przysunięcie ich do ściany i minimalne tylko skręcenie osi do środka. Były to modele Quadral Phonologue Aurum-7 i Aurum-9.

Trzeba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aurum 9 dobre kolumny.Ale u mnie i dla mnie lepiej grały odsunięte.

I to właśnie jest dowód na to, że w tej materii nie wszystko jest jasne proste i oczywiste. Trzeba próbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I to właśnie jest dowód na to, że w tej materii nie wszystko jest jasne proste i oczywiste. Trzeba próbować.

Szczerze mówiąc,im dłużej się w audio bawię,tym mniej rzeczy jest prostych i jasnych.A to dopiero drugi rok.Strach pomyśleć,co bedzie dalej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi się, że jak kolumny maja tylny BR to powinny stać kilkadziesiąt centymetrów od ściany. A ponieważ moje kolumny stoją przy ścianach i do tego w samych rogach więc wykluczyłem kolumny z tylnymi BR z potencjalnych zakupów. Tymczasem dziś rozmawiałem z pewnym sprzedawcą, który bardzo zachwalał mi TAGI Coral F-120, które mają z tyłu BR + dodatkowy głośnik basowy. I na moje "nie, bo...( jak wyżej )" powiedział, że to bzdura błąkająca się w obiegu i że te kolumny pięknie zagrają stojąc nawet przy samej ścianie ( 10 cm ). Hmm,... ?

 

Samo położenie bass-reflexu z tyłu nie jest żadnym wyznacznikiem: odległość musi być taka, żeby nie zakłócać przepływu czyli większa od średnicy otworu. Natomiast kolumny w ogóle nie graja dobrze przy ścianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast kolumny w ogóle nie graja dobrze przy ścianie.

Trzeba dodać- jeśli nie są do takiego umiejscowienia projektowane.

Jest parę firm robiących kolumny naścienne, Sonnance, Paradigm, ale to całkiem inna bajka.

 

Bass-refleks też może być wykonany tak, by dopiero z płaszczyzną półki, czy podłogi dawał właściwy efekt, np w którymś z modeli Chario jest na dolnej ściance, z profilem gumowym, na którym stoi kolumna, kierującym "wydmuch" do przodu. Podobna sytuacja jest w bardzo popularnym subwooferze Koda SW1000- tam kanał jest na środku ścianki dolnej i dopiero po postawieniu klocka na firmowych nóżkach, tworzy prawidłowy układ rezonansowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dodać- jeśli nie są do takiego umiejscowienia projektowane.

 

Mozna kolumny zoptymalizować do stania przy ścianie, ale to dotyczy tylko basu. Generowana scena dźwiękowa będzie ZAWSZE zła jeśli kolumna jest blisko ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli np Paradigm Millennia wall WISZĄC NA ŚCIANIE zgarnia w restach bdb opinie???

 

Testach, oczywiście- mam za grube paluchy do posania na telefonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia kolumn. Mózg analizuje pomieszczenia jeszcze zanim zaczną grać. Jak później dźwięk dochodzi z linii ściany, to mózg o tym wie i nie ma ochoty budować sceny w głąb :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla kogo produkowane są systemy głośnikowe do wbudowania W ŚCIANĘ ?

 

A co powiesz o kolumnach w kinie ZA PŁASZCZYZNĄ EKRANU???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla kogo produkowane są systemy głośnikowe do wbudowania W ŚCIANĘ ?

 

A co powiesz o kolumnach w kinie ZA PŁASZCZYZNĄ EKRANU???

 

Kolumny "na ścianie" w róznych wersjach, produkowane są dla tych którym zależy na estetyce tak rozumienej i oszczędności miejsca. Budowanie trójwymiarowej sceny mają najczęściej w poważaniu. Natomiast dźwięk przestrzenny w kinie czy w kinie domowym z głośnikami na ścianie czy za ekranem to jak najbardziej pożądana konfiguracja. Przestrzeń w takim systemie budowana jest wielokanałowością.

 

To nie jest kwestia kolumn. Mózg analizuje pomieszczenia jeszcze zanim zaczną grać. Jak później dźwięk dochodzi z linii ściany, to mózg o tym wie i nie ma ochoty budować sceny w głąb :)

 

Jeżeli mózg analizuje pomieszczenie zanim jeszcze kolumny zaczną grać to zastosowanie kolumn wszechkierunkowych (w taniej wersji oferował to i oferuje między innymi kanadyjski Mirage) spowoduje ogromne zaskoczenie. I dobrze. Budowanie trzeciego wymiaru sceny łatwo zaobserwować zbliżając i oddalając kolumny od tylnej ściany. Ale wiadomo że nie każdy zaakceptuje kolumny wystawione metr czy półtora na pokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.