Skocz do zawartości
IGNORED

Ustawienie subwoofera Rel T9


toro1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nie do końca jestem przekonany czy mój post umieściłem w odpowiednim dziale, jak nie proszę moderatora o przeniesienie.

 

Kilka dni temu zakupiłem subwoofer Rel T9. Używam go tylko do stereo, żadne kino nie wchodzi raczej w grę. W załącznikach przesyłam fotki mojego skromnego pokoju - nie jest to żadne specjalistyczne pomieszczenie odsłuchowe, ot zwykły pokój w którym na co dzień mieszkam. Sub gra z amplitunerem Denon AVR1911 i kolumnami Celestion F-38, połączenie zalecanym kablem RELa (wysokopoziomowe bezpośrednio pod terminale głośnikowe amplitunera). Pokój ma ok 25m2. Mam standardowy jak się okazuje problem z umieszczeniem suba. Początkowo ustawiłem go obok prawego głośnika lekko w rogu pokoju (na zdjęciu pozycja nr 1). Jednak bas był raczej kiepski i żeby go było czuć suba trzeba było rozkręcać do ok 3/4 mocy. Kolejne ustawienie w rogu pokoju obok łóżka - tutaj ewidentna poprawa, sub na ok 1/4 głośności grał potężniej niż na ustawieniu nr. Kolejno ustawienie nr 3 - w rogu pokoju, biurko przesunięte w prawo i sub od lewej obok biurka - efekt podobny co na ust nr 1 czyli kiepsko. Ustawienie nr 4, czyli obecne - sub stoi ok 10cm za kanapą - tutaj sub daje radę podobnie jak na ustawieniu nr 2. Moje rozterki budzi właśnie to ustawienie, które jest dość dziwne i nieporęczne, wolałbym mieć suba obok kolumn, ale tam basu praktycznie nie ma. Co zmienić/przestawić aby było ok?

Kolejna sprawa to ustawienia samego subwoofera. Problem w tym, że nie mogę go optymalnie wyregulować - w jednym kawałku basu jest akurat, przychodzi następny i bas dominuje nad resztą pasma, więc trzeba go ściszać, następny kawałek basu jest za mało - trzeba zwiększać głośność. Jest to mega upierdliwe i nie można się skupić na słuchaniu, człowiek czeka na następny utwór i się zastanawia jak to zagra... Czy jest w ogóle możliwe ustawienie subwoofera, tak aby niezależnie od muzyki basy było w odpowiedniej ilości? Zastanawiam się czy w amplitunerze muszę coś zmieniać? Kolumny mam podpięte bi-wiringiem, kolumny ustawione na Large, crossover domyślnie na 80Hz.

 

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-18714-0-51828700-1457606580_thumb.jpg

post-18714-0-82406800-1457606847_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli słuchasz muzyki na tym zestawie to zamiast suba, kupiłbym inne kolumny i przede wszystkim wzmacniacz stereo - a nie amplituner.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, ale budżet mnie ogranicza, za kwotę którą wydałem na subwoofer w życiu nie kupię wzmacniacza i kolumn, tym bardziej że te Celestiony całkiem niezłe mają dolne pasmo, no ale wiadomo, że do suba im brakuje. Kiedyś miałem na chwilę zestaw Definitive Audio nie pamiętam modelu ale była to konstrukcja z aktywnymi subwooferami - też jakoś dziwnie to grało, trzeba było również ściszać/podgłaśniać suby w tych kolumnach i średnica wg mnie wycofana względem Celestionów co mi nie odpowiadało. Na razie nie chcę się pakować w duże koszta wiec w miarę niewielkim kosztem chciałem podbić niskie tony właśnie subem, bo porządne kolumny z na prawdę niskim basem swoje kosztują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku.

 

Lokalizacja subwoofera w pokoju:

- znając punkt odsłuchowy w którym najczęściej słuchasz, postaw tam subwoofer (podłącz go po LFE, byle jakim kablem byle by starczyło na odległość od amplitunera)

- uruchom utworek który znasz najlepiej z możliwie niskim basem

- a teraz najdziwniejsze, bo zaczynasz na czworaka chodzić po pokoju (najlepiej po lokalizacjach w których wizualnie ci najlepiej sub "leży") i szukasz miejsca w którym bass brzmi najlepiej DLA CIEBIE

- jak już znajdziesz ten to miejsce lub znajdziesz miejsce które może się okazać kompromisem między brzmieniem a lokalizacją w pokoju, to tam ustawiasz subwoofer :)

 

Kalibracja dźwięku:

- Możesz wspomóc się obrazkiem który załączam, liczbę punktów ogranicz do ilości punktów pomiarowych którą masz u siebie.

- Subwoofer ustawiasz na godzinę 12, a odcięcie dla LFE na maksimum (na sub'ie).

- Kolejny krok który powinieneś wykonać to kalibracja audyssey. Dźwięk z amplitunerów bez autokorekty to raczej brzmi jak rozgotowany ryż :). Po wykonanej kalibracji, ustawiasz fronty jako small i odcięcie na 80Hz. Dzięki czemu masz 'bass management'.

- Tryb grania na LFE, nie inaczej nie ustawiaj LFE+Main !.

 

Po tak wykonanej kalibracji, audyssey ustaw (na źródle z którego słuchasz muzyki) na L/R Bypass + DynamicEQ - ON + Dynamic Volume - OFF + Reference Level Offset - 10-15dB (tu zależnie od preferencji).

 

Pamiętaj by dla filmów używać "Reference" a level offset ustawić na 0dB.

 

p.s.

testowałem integre stereo vs to co powyżej, zero różnicy.. a jak nie ma to po co przepłacać??

 

Powodzenia i daj znać jak efekty :)

 

EDIT: dołączyłem lokalizacje punktów pomiarowych jako załącznik..

 

Ł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testowałem integre stereo vs to co powyżej, zero różnicy.. a jak nie ma to po co przepłacać??

Jaką integrę z jakimi kolumnami ?

Skoro nie usłyszałeś różnicy to dobrze, że nie przepłaciłeś - jednak większość osób usłyszy różnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką integrę z jakimi kolumnami ?

Skoro nie usłyszałeś różnicy to dobrze, że nie przepłaciłeś - jednak większość osób usłyszy różnicę.

 

W innym wątku opisałem temat, Marantz SR6010 vs BC Acoustique EX-322D. Kolumny to MA Silver 2. Testowałem i jako końcówka mocy (posiada ht bypass), oraz jako integra, gdzie źródło było bezpośrednio wpięte w BC. Od razu uprzedzam, marantz przeszedł kalibracje i miał ustawienia takie jak w/w w poprzednim poście. Wydaje mi się, że większość osób słyszy różnice, bo nie przeprowadziła porządnie kalibracji amplitunera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież wszystkie wzmacniacze grają tak samo.... było już o tym na forum.

 

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Testowany wzmak zagrał podobnie do ampli i tyle, miał trochę inny charakter wybrzmiewania dźwięków, lecz brak mitycznego przeskoku jakościowego.

 

Ja nie odpuszczę tematu i będę jeszcze testował zgodnie z sugestią kilku innych producentów, może inna półka.. zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

Ł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak już znajdziesz ten to miejsce lub znajdziesz miejsce które może się okazać kompromisem między brzmieniem a lokalizacją w pokoju, to tam ustawiasz subwoofer :)

 

a jak to miejsce wyjdzie na środku pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to miejsce wyjdzie na środku pokoju?

 

Tak masz racje mogłeś źle zinterpretować, nie do końca jasno napisałem. Chodziło mi o miejsce które może się okazać kompromisem między lokalizacja, a brzmieniem. Ciut gorzej, a w miejscu dogodnym tj. rogi pokoju czy inne miejsca lepiej się nadające niż środek pokoju :)

 

a jak to miejsce wyjdzie na środku pokoju?

Tak swoją drogą, środek pokoju mniej więcej to kanapa.. oglądałeś zdjęcia? :) Najwyżej będzie siedział na sub'ie ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Rel T5 był podłączony do Xindaka XA6950 i grał super. W Sylwestra zaniosłem Rel-a do kolegi i podłączyłem do amplitunera Denon tak samo jak u mnie do gniazd głośnikowych, i sub nie grał tak jak u mnie,do dzisiaj nie wiem co było przyczyną wszystkie kombinacje wykonałem a basu było jak na lekarstwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Rel T5 był podłączony do Xindaka XA6950 i grał super. W Sylwestra zaniosłem Rel-a do kolegi i podłączyłem do amplitunera Denon tak samo jak u mnie do gniazd głośnikowych, i sub nie grał tak jak u mnie,do dzisiaj nie wiem co było przyczyną wszystkie kombinacje wykonałem a basu było jak na lekarstwo.

Podstawowe modele Denona ( ampli ) to cienizna. Kumpel ma takiego i jako fronty podpięte ma jakieś Wafle. Stwierdził, że głośniki to chłam i że musi je wymienić. Dla testu przynieśliśmy jego paczki do mnie i podpięliśmy do mojego Naim-a. Dla mnie dźwięk był marny ale kumplowi klapa opadła.....

Wniosek! Budżetowy Ampli do stereo odpada.

 

Sam jestem posiadaczem T5 i w moim przypadku jego ustawienie było bajecznie proste. Nie kombinowałem z noszeniem suba i ustawianiem w miejscu odsłuchu.

Aha, Jeżeli chcesz już tak zrobić to nie kładź suba na kanapie tam gdzie siedzisz bo nic z testu nie będzie. Kanapa ograniczy przekaz. Jak już to odsuń łóżko i wtedy postaw tam suba...

U mnie T5 jest w 25 m2 ustawiony na 1/4 mocy i daje radę.

Fazę ustaw z kimś bo wtedy najlepiej słychać różnicę

 

No i jeszcze jedno. Twój Ampli bardzo ogranicza możliwości T9.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie T5 w zupełności by wystarczyła do tego pomieszczenia i zestawu.

u mnie T5 gra na 40 m2, i jest super nie przekraczam połowy potencjometra, tyle że pokój na garażem przygotowany tylko pod audio

Ja swoją ustwiałem wg zaleceń producenta czyli w rogu za linią kolumn, takie ustawienie okazało się najlepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawcie fazę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Rel T7 i gra na powierzchni ponad 30m2 i nigdy skali nie ustawiałem powyżej godz 11:00. Denon AVR1911, gra przeciętnie, ja mam 3313 i jestem bardzo zadowolony z jakości, pomimo, że obecnie i tak głównie słucham na wzmacniaczu stereo, amplituner zostawiłem żonie do słuchania. Różnica na tym samym źródle i tych samych głośnikach przy odsłuchu np AVR 3313 a 1911 jest naprawdę duża. Kupiłem kiedyś znajomym właśnie model 1911 (nie chcieli więcej wydawać kasy i chcieli sprzęt do kina domowego -głównie filmy), zawsze jakoś lubiłem Denona i jak podłączyłem do swoich głośników, to nawet żona zauważyła różnicę przyzwyczajona do AVR3313. Próbowałem w trybie stereo i direk i dźwięk był słaby, brak wypełnienia więc 1911 do muzyki bym raczej nie polecał (do kina może być).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę, się. Zaczął bym od w/w kalibracji, ewentualnie wspomagał bym się

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sprzęt może nie jest wybitny, ale ustawieniami i różnymi radami jak te w wątku o audyssey, można go podciągnąć, a może ten poziom ci już wystarczy .. :) Dopiero w dalszej kolejności wymieniał sprzęt, zerknij na to co pisałem wcześniej, wydaje mi się, że tą metodą możesz już całkiem sporo uzyskać.

 

Ł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Twoje kolumny stoja zbyt blisko siebie a kanapa zbyt blisko kolumn.

Miejsce na suba widze w prawym rogu tam gdzie stoi jakas szafka. Ja mam REL Quake 2 i probowalem podlaczenia tak jak zaleca producent, ale moim zdaniem z pre out wzmacniacza jest lepiej. Bas w 17m2 mam potezny i niezamulony.

Po przestawieniu kanapy do tylu moze sie okazac, ze bas z samych juz kolumn bedzie duzo wiekszy. Bedziesz siedzial dalej od kolumn i lepiej bedziesz slyszal niskie czestotliwosci bo ich fale sa zdecydowanie dluzsze niz fale wyzszych zakresow pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.