Skocz do zawartości
IGNORED

Salas shunt HV regulator


moltos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Noszę się z zamiarem wykonania zasilacza wg załączonego schematu wg Salasa. Opinie raczej pochlebne przeczytałem (w tym samego Salasa) i na dodatek jest on dość prosty w konstrukcji. Zrobiłem już w przeszłości Salasa niskonapięciowego do pre phono na 2SK170 i naprawdę efekt było słychać czyli mało brumu i szumu na wyjściu pre co nie jest takie powszechne w przedwzmacniaczach gramofonowych. Że zasilacz może dać nawet 80 mA to wiem z opisu. Ale moje potrzeby prądowe są niewielkie czyli I-Load ok.5 mA, napięcie 230-240V na wyjściu.

O takim wariancie nigdzie nie znalazłem informacji.

Stąd pytania podstawowe:

Czy I-Total = I-Shunt + I-Load ?

Jakie musi być minimalny I-shunt aby układ działał prawidłowo?

Czy I-Load może być sporo mniejszy od I-Shunt ?

 

Pozdrawiam

MM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz , mogę podesłać ci pliki z eagle według schematu.

Zrobisz sobie "prasowankę".

Według mojej wiedzy, to Isalasa powinien być o minimum 20% większy od prądu jaki potrzebujesz do odbiornika.

JA u siebie do zasilania lampek, a potrzebuję łącznie 7 mA, ustawionego mam na 40 mA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11924-0-41734700-1457642203_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to coś pomoże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik opóźnienia na wyjściu często jest powodem uszkodzenia 2SK170, rozsądniej dać go przed mostkiem prostowniczym i zyskamy jednocześnie narastające napięcie na wyjściu.

 

PCB - gorąco polecam podejście do PCB podobne jak pokazuje to schemat nowszej wersji

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie czepiam się i nie mam zamiaru nikomu ubliżyć.

 

lolo234:

 

Więcej przypadku niż przemyślanego działania jest w tym projekcie.

 

Jaki prąd przewidujesz pobierać z zasilacza żarzenia?

 

Przyglądnij się jak podłączyłeś mostek w układzie żarzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to coś pomoże.

Z tego wynika, że dla I-Out = 5mA I-840 będzie wynosiło 1mA a I-R1= ok. 6mA. Mam wątpliwości czy układ będzie poprawnie działał przy I-shunt = 1mA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

moltos dlaczego robisz starą wersję Salasa, skoro jest nowa i łatwiejsza w regulacji, na dodatek jest do niej tutorial. Temat zasilacza jest w dziale LAMPA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Piotra - zrobiłem nową wersję, działa stabilnie od pół roku, ale podstawowa różnica to regulacja prądu i napięcia na potencjometrach montażowych, a nie poprzez dobór rezystora. Niektórzy również słyszą różnice pomiędzy tymi wersjami.

Zadziałał od pierwszego uruchomienia, osobiście (puki co ) nie doświadczyłem żadnych niedomagań opisanych w wątku. Jak chcesz mogę posłać na PW pdf do prasowanki. Płytka zgodna z oryginalnym projektem po modyfikacjach polegających na odwróceniu tranzystorów w sekcji regulacji prądowej (wszystkie trany na jednym boku) oraz dodanie CRC i diod prostowniczych.

Zasilacz potrzebuje, o ile dobrze pamiętam 20 mA "nadwyżki" czyli jak potrzebujesz 10mA ustawiasz 30....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik opóźnienia na wyjściu często jest powodem uszkodzenia 2SK170, rozsądniej dać go przed mostkiem prostowniczym i zyskamy jednocześnie narastające napięcie na wyjściu.

 

PCB - gorąco polecam podejście do PCB podobne jak pokazuje to schemat nowszej wersji

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie czepiam się i nie mam zamiaru nikomu ubliżyć.

 

lolo234:

 

Więcej przypadku niż przemyślanego działania jest w tym projekcie.

 

Jaki prąd przewidujesz pobierać z zasilacza żarzenia?

 

Przyglądnij się jak podłączyłeś mostek w układzie żarzenia.

 

Czołem :)

W sumie to nie powinienem zamieszczać tego projektu PCB, tym bardziej że jest on zrobiony pod moje wymagania - taki max miejsca i rozstaw śrub w lampizowanym CD50, a zasilacz robiłem jakieś 3 lata temu i do tej pory ma się dobrze.

 

Henryk, ja nie należę do tych, co się dąsają słysząc konstruktywną krytykę :)

 

Przyznaję się, nie mam zbytnio podstaw teoretycznych do projektowania PCB - jestem samoukiem. Na prawdę miło mi będzie jeśli poświęciłbyś chwilkę i powiedział coś więcej op przypadkowości. Starałem się zachować kolejność połączenia węzłów jak na schemacie.

 

Odnośnie mostka, to jest zwalony na schemacie, ponieważ zrobiony pod D3SBA60 - taki miałem, a nie mogłem znaleźć dobrej biblioteki e eagle a projektować jej jeszcze nie umiem.

 

Przerwałem ręcznie masy układu zegara i salasa na PCB

 

Prąd żarzenia mam 1,2 A dla 6,3V, łącznie suma pojemności w żarzeniu to 15 000uf, dodatkowo połączone z masą układu przez 2x120R - symetryzacja napięcia. Nic nie brumi.

 

Adam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd żarzenia mam 1,2 A dla 6,3V,

 

Ścieżki w zasilaniu żarzenia masz o szerokości około 1,5mm co dla miedzi o standardowej grubości 35um daje nam przekrój 0,05mmkw, dla miedzi o grubości 70um dwa razy więcej, czyli 0,1mmkw ale to i tak trochę mało jak na prąd 1,2A. Jak masz miejsce, a masz, stosuj szerokie ścieżki dla obwodów prądowych.

 

Przyznaję się, nie mam zbytnio podstaw teoretycznych do projektowania PCB - jestem samoukiem. Na prawdę miło mi będzie jeśli poświęciłbyś chwilkę i powiedział coś więcej op przypadkowości. Starałem się zachować kolejność połączenia węzłów jak na schemacie.

 

Też jestem samoukiem.

 

Schemat pokazuje nam zasadę działania układu ale można go narysować na wiele sposobów i zawsze będzie poprawny ale dopiero jak zrozumiesz jak działa, jak się rozpływają prądy będziesz mógł zaprojektować poprawne PCB lub narysować schemat tak aby oddał on w pełni to co się w nim dzieje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na tym schemacie obwody prądowe - Q1 -> Q2 -> R3+R4 -> R5 -> Q3 oddzielone są od układu napięciowego którym ustalamy napięcie wyjściowe, a łączą się dopiero przy kondensatorze blisko odbiornika i na PCB powinno być podobnie. Wymieniony obwód prądowy powinien być poprowadzony grubymi ścieżkami (wiem, że lampy dużo prądu nie pobierają ale piszę ogólnie jak należy podchodzić do projektu PCB), elementy blisko siebie tak aby zamknąć obwód jak najkrócej aby ten prąd nie wałęsał się po całym PCB. Układ napięciowy może być w oddzielnym miejscu ale wszystkie elementy łączące się z masą wyjściową powinne być połączone z masą wyjściową a nie w dowolnym miejscu, gdy mamy na PCB kondensator wyjściowy to pin masowy tego kondensatora jest punktem masy wyjściowej. Podobnie ma się sprawa z elementami łączącymi się z napięciem wyjściowym.

Nie ma kompletnie znaczenia czy elementy są ładnie poukładane pod linijkę w rządku i nie ich ułożenie decyduje o tym czy dane PCB jest dobrze zaprojektowane. Prąd nie "widzi" ułożenia elementów, popłynie od minusa do plusa, bez względu czy ścieżka będzie się wiła po całym PCB czy nie. Jak rozrysujesz sobie rozpływ prądów, to będziesz wiedział jak rozmieścić elementy i poprowadzić ścieżki.

 

Tyle w wielkim skrócie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moltos dlaczego robisz starą wersję Salasa, skoro jest nowa i łatwiejsza w regulacji, na dodatek jest do niej tutorial. Temat zasilacza jest w dziale LAMPA

Stara wersja jest mniej wymagająca jeśli chodzi o "komponenty" (IRF8610, IRF840, MJE350, 2SK170) a tych akurat mam pod dostatkiem. Ver 2 Salasa to DN2540, KSA1381, 2sk117GR. Nie są to elementy dość dostępne. DN 2540 zastąpiłbym np. przez BSS88, KSA1381 przez MJE350 a 2SK117GR przez 2SK170GR ale nie wiem czy to wyjdzie na zdrowie temu zasilaczowi i w rezultacie mnie. Raczej wątpię. Poza tym w wątku dotyczącym ver2 czytałem o wielu niepowodzeniach przy uruchomieniu i eksploatacji tej konstrukcji. Za duże ryzyko. Już wolę nawijać dławik 15H i pozostać przy klasyce zasilaczy lampowych tym bardziej, że o mały prąd chodzi. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Twoja sprawa:) wszystkie półprzewodniki za wyjątkiem DN są u jednego sprzedawcy na allegro, natomiast DN W TME po 6 zł oryginalne! Jeżeli zrobisz to starannie to nie powinieneś mieć żadnych niespodzianek. Ja też naczytałem się o problemach ale nie mam żadnych, jak pisałem, a nie jestem zaawansowanym elektronikiem . ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

moltos Salas to tylko stabilizator i też wymaga na wejściu filtru np. CLC, więc cewka 15H na pewno się przyda :)

 

Co do awaryjności, cóż jak ktoś robi zwarcia i inne głupoty to zasilacze pają, a później pojawiają się wpisy o awaryjności, ale dlaczego tak się stało to już jest pomijane milczeniem. Nie raz na pw dostawałem mail, który tranzystor padł ? a co ja wróżka... , a dalej pisze gościu - bo wyłączyłem, zacząłem coś tam robić, a okazało się że kondy były jeszcze naładowane i zasilacz padł. Ja mam 6 salasów pracujących w różnym sprzęcie i nie narzekam na ich awaryjność, ale każdy robi co mu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, my tu gadu gadu, a lutownica stygnie. Będzie może w najbliższym czasie jakieś grupowe zamówienie na płytki w wersji HV? ... ale w tej starszej wersji, czyli na bardziej pospolitych i dostępnych elementach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosiłbym sam salas bez żarzenia i opóźnienia ,najlepiej też bez prostownika i filtra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie,

 

Po długiej "chwili" przemyśleń podjąłem decyzję o zrobieniu ver2 zasilacza. Mam już wszystkie elementy. Pobór prądu anodowego to nie więcej jak 10 mA czyli w sumie zasilacz anodowy połknie 30 mA. Niestety w tej chwili trafo (z Toroidy) mam na 190 V/ 50 mA anodowego i 8V/2A żarzenia. Razem daje to ok. 25VA. Producent deklaruje moc 30VA. Rzeczywisty prąd żarzenia będzie jednak mniejszy czyli tak ok. 1A. Ale mam obawy czy uzwojenie anodowe nie będzie "lekko" zwarte prądem 30 mA. Czy nadwyżka 20 mA będzie wystarczająca dla poprawnej pracy zasilacza?

 

MM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Po długiej "chwili" przemyśleń podjąłem decyzję o zrobieniu ver2 zasilacza. Mam już wszystkie elementy. Pobór prądu anodowego to nie więcej jak 10 mA czyli w sumie zasilacz anodowy połknie 30 mA. Niestety w tej chwili trafo (z Toroidy) mam na 190 V/ 50 mA anodowego i 8V/2A żarzenia. Razem daje to ok. 25VA. Producent deklaruje moc 30VA. Rzeczywisty prąd żarzenia będzie jednak mniejszy czyli tak ok. 1A. Ale mam obawy czy uzwojenie anodowe nie będzie "lekko" zwarte prądem 30 mA. Czy nadwyżka 20 mA będzie wystarczająca dla poprawnej pracy zasilacza?

 

MM

 

Skąd masz płytki ?

 

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz płytki ?

Płytkę zrobiłem malując ręcznie ścieżki na podstawie tajlandzkiego projektu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale i tak musiałem zmienić rozmieszczenie elementów bo mam trochę dłuższe radiatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 22

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.