Skocz do zawartości
IGNORED

Dodatkowa kolumna basowa


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kolumny, które basem na kolana nie rzucają ale grają ładnie. Rozważam zmianę kolumn ale też przyszło mi do głowy dołożenie do zestawu dwóch kolumn basowych. Mam aktywnego suba Altus100A, który gra beznadziejnie ( myśle, że słaby wzmak w subie ). Wywaliłbym z niego elektronikę, wsadził jakąs zwrotnice basową od suba pasywnego i spróbował dołożyć do jednego kanału taki sub pasywny. Tylko nie widze sposobu na w miare niezależne wysterownie kolumny i suba względem siebie. Myślałem o osobnym zasileniu suba z innego wzmacniacza ( przez bi-wire ) ale potrzebna by była niezależna regulacja wzmocnień obu wzmacniaczy ( a chyba się nie da ) żeby dopasować moce kolumn i suba względem siebie. A może macie jakiś pomysł ? Wiem, że jest duża szansa, że to będzie "niewypał" ale chętnie bym poeksperymentował żeby zaspokoić swoją ciekawość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz na właściwe, to pozbawisz się zabawy. Kierunek obrałeś wg. mnie dobry. Teraz niech jakiś promotor się znający się na rzeczy znajdzie i podpowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł mógłby się sprawdzić, jeżeli:

1. Podstawy basowe byłyby dwie identyczne

2. Zwrotnice byłyby odpowiednio dobrane do posiadanych głośników i kolumn

3. Głośniki basowe muszą mieć identyczną skuteczność jak kolumny "górne"

4. Wzmacniacz odpowiednio silny do napędzenia całości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Ja bym zaczął od filtra bo to on najczęściej psuje najwięcej. Jak subwoofer ma być do muzyki to powinny być dwa - sumowanie kanałów to porażka. Texsas Instrument wydał ciekawy program wspomagający obliczanie filtrów aktywnych. Możesz poprobowac nawet na płytce prototypowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zmienił kolumny bo takie kombinacje nic dobrego mogą nie wnieść w stereo zwłaszcza za to co włożysz w prawdopodobnie nieudane kombinacje dołożysz i kupisz coś lepszego kolumny to podstawa na tym się nie oszczędza lepiej spiąć pasa uruchomić skarbonkę i między czasie szukać to co Cię zadowoli jakościowo i brzmieniowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolumny, które basem na kolana nie rzucają ale grają ładnie.

 

Co to za kolumny?

 

Mam aktywnego suba Altus100A, który gra beznadziejnie ( myśle, że słaby wzmak w subie ).

 

Skąd wiesz że to wzmacniacz?

 

Wywaliłbym z niego elektronikę, wsadził jakąs zwrotnice basową od suba pasywnego i spróbował dołożyć do jednego kanału taki sub pasywny.

 

To jest gorsze rozwiązanie niż sub aktywny.

Wolał bym już kupić nowe, lepsze kolumny.

Dobre kolumny + dobry wzmacniacz i zapomnisz o subie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam taki jakby pre amp , który można podłączyć pomiędzy np cd a wzmacniacz . Ze wzmacniacza wychodzą kolumny , natomiast z tego urządzenia sygnał do SUB- a basowego . Wyjście jest regulowane i chyba może obsługiwać aktywne i pasywne głośniki basowe .

Urządzenie wykonała niemiecka mała firma . Na uwagę zasługuje ciekawe brzmienie , nasycone , barwne bryłowate z dobrą lokalizacją , przypominające studyjne urządzenia .

Miał posłużyć jako baza do normalnego przedwzmacniacza ( dobrej klasy ), ale sam nie umiem wykonać takiej transformacji . .

 

Na płytce jest chyba miejsce do dorobienia wyjścia na drugi SUB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-24196-0-43408200-1458077707_thumb.png

post-24196-0-82167600-1458077720_thumb.png

post-24196-0-15458700-1458078648_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązania są bez sensu. To że kolumna nie daje słyszalnego basu poniżej jakiejś częstotliwości, nie znaczy że jeżeli ów bas pojawi się w nagraniu, nie doprowadzi do przesterów midwoofera. Taka jest niestety zasada działania bassreflex'u.

 

Dawno temu zrobiłem poglądową symulację co się dzieje z wychyleniami typowego 15cm midwoofera pracującego w obudowie 8 litrów strojonej do 50Hz - dość typowe dla monitorków. Wysterowanie (amplituda) jest 20V RMS, co odpowiada ok. 60W mocy dla kolumny 8ohm. wykresy zielony i niebieski są z filtracją highpass, zrobioną celem porządnego połączenia kolumny z subwooferem. Problem znika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Troche odświeżę temat bo znowu o tym zacząłem myśleć.

Czym dysponuje:

1. kolumny MA BX5

2. Onkyo ampli RZ-900

 

I tak sobie pomyślałem,.. jakby zrobić ( zamówić ) 2 skrzynki na 2 suby, każdy z dobrym głośnikiem. Potem kupić ( zamówić u jakiegoś specjalisty ) odpowiednie zwrotnice do suba i również zastanawiam się czy nie należałoby przeprojektować zwrotnic w BX5 i podłączyć to wszystko w Biampingu.

Wiem, że to może się wydawać nadmierną kombinacją ale dla mnie ma to swoje zalety -

Wykorzystam kolumny, które mam i które bardzo mi pasują gabarytami. Są małe i zgrabnie stoją tam gdzie stoją. A na dwie dodatkowe skrzynie basowe mam idealne miejsce przy szafce pod TV. Poza tym w taką skrzynie wsadze coś większego niż 16 czy 18 cm. w "zwykłej" kolumnie.

I jeszcze jeden argument, który poruszałem już w kilku tematach - jedna z kolumn stoi częściowo we wnęce wykutej w ścianie o wys. 90 cm. i każda większa kolumna wymagałaby kucia ściany.

Koncepcyjnie pomysł z dwoma dodatkowymi kolumnami basowymi zdecydowanie bardziej mi się podoba niż stawianie w salonie dwóch większych "zwykłych" kolumn ( i kucie ściany ).

Oczywiście sam nic mądrego tu nie skonstruuje bo nie mam odpowiedniej wiedzy ale wspomagając się specjalistami może cos by z tego wyszło (?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.