Skocz do zawartości
IGNORED

SYSTEM AKTYWNY - czy najlepsza droga do dźwięku jak na żywo?


Wuelem

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Z tego co mówił u mnie audiosynergia, DSP da się wprowadzić poza zwrotnicą aktywną.

Może być w DAC-u, playerze ( np. w Foobarze) albo nawet korekcja może być zapisana w zewnętrznym module dołożonym do kabla cyfrowego.

I tego rodzaju rozwiązanie będziemy starali się u mnie wprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączacie wysokotonowe bezpośrednio do wzmacniacza, czy dla bezpieczeństwa dajecie kondensator pomiędzy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mówił u mnie audiosynergia, DSP da się wprowadzić poza zwrotnicą aktywną.

Może być w DAC-u, playerze ( np. w Foobarze) albo nawet korekcja może być zapisana w zewnętrznym module dołożonym do kabla cyfrowego.

I tego rodzaju rozwiązanie będziemy starali się u mnie wprowadzić.

 

Bardzo w to wątpię. Jedynie co tak zaaplikowane DSP zrobi ponad aktywną zwrotnicę bez DSP to wyrównanie częstotliwościowe. Mamy wówczas spełnione 2 z 4 punków. Lepiej 2 niż tylko 1 punkt, ale taki układ nie będzie mógł zarządzać zgodnością fazową i ustawiać Time Align. Tak mi się wydaje. Być może mniejszy problem fazowy będzie jeśli użyjemy identycznych wzmacniaczy na wszystkie sekcje. Ale jeśli np na bas inne, na średnice inne, jeśli w systemie są i lampy i tranzystory to bez DSP....słabo to widzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Bardzo w to wątpię. Jedynie co tak zaaplikowane DSP zrobi ponad aktywną zwrotnicę bez DSP to wyrównanie częstotliwościowe. Mamy wówczas spełnione 2 z 4 punków. Lepiej 2 niż tylko 1 punkt, ale taki układ nie będzie mógł zarządzać zgodnością fazową i ustawiać Time Align. Tak mi się wydaje. Być może mniejszy problem fazowy będzie jeśli użyjemy identycznych wzmacniaczy na wszystkie sekcje. Ale jeśli np na bas inne, na średnice inne, jeśli w systemie są i lampy i tranzystory to bez DSP....słabo to widzę.

U mnie są tylko tranzystory.

Korekcja DSP to miałby być u mnie raczej system do korekcji modów pomieszczenia. Zwrotnicę aktywną mam w pełni analogową razem z pre. Skoro w pasywnych pakach da się osiągnąć punkty o których pisałeś w zrotnicy pasywnej, to nie ma żadnego problemu, żeby zrobić to u mnie w aktywnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie proste. Okazuje się, że wiele kolumn pasywnych wcale nie ma idealnie zgodnych fazowo driverów. Z Time Align też bywa różnie, najczęściej słabo. Słyszałem w życiu tylko kilka systemów aktywnych, więc to za mało na kategoryczne wnioski. Tylko jeden z nich grał wybitnie ale on był właśnie oparty o procesor DSP z DAC w jednym i spełniał wszystkie 4 punkty. Pozostałe już tego nie miały i grały OK, ale OK to często za mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Wiesz, to że ktoś coś tam powiedział, to fajnie ale nie jest to realny wyznacznik. U mnie było wiele osób i też mówili, że gra tak, że hoho.

sly30 wiesz, że ja jestem zupełny laik w temacie. Moje osłuchanie i wiedzą są mizerniutkie. Jak słyszę więc opinię osób, pasjonatów dobrego brzmienia i budowy systemów audio to raczej im wierzę.

Nigdzie też nie napisałem, że każdy system aktywny jest lepszy od pasywnego. Be przesady. Nie napisałem też że mój aktywny jest jakiś wybitny. Oczywiście że nie jest. Ale w moim budżecie nie spotkałem jeszcze systemów pasywnych tak grających. Nie chcąc wydawać na sprzęty kasę o jakiej Wy piszecie jestem raczej skazany na zabawę i dopieszczanie tego co mam bo są tego efekty:-)

Mam oczywiście świadomość że dosyć prosto kupiłbym system pasywny lepiej grający od moich zabawek. Tylko kto za to zapłaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz dobrze. To słuszna droga. Ale padały zdania, że system aktywny zawsze jest lepszy niż pasywny. Nie wydaje mi się by tak było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Nie jest to takie proste. Okazuje się, że wiele kolumn pasywnych wcale nie ma idealnie zgodnych fazowo driverów. Z Time Align też bywa różnie, najczęściej słabo

Tak jest ale tu znaczenie ma kto to robił a nie czy się da. Bo się da. Zapytaj Father-a P.I.O. jakie paki już poprawiał po producentach i jak wyszły w pomiarach przed i po jego zabawie.

Tu dotknąłeś też innej istotnej kwestii. Bardzo często na forum wypowiadają się bardzo dosadnie i autorytatywnie osoby z drogimi zabawkami i podpierają swoje opinie wrażeniami z odsłuchów swoich klocków, a nie mają świadomości jak skopane mają to u siebie.

 

Robisz dobrze. To słuszna droga. Ale padały zdania, że system aktywny zawsze jest lepszy niż pasywny. Nie wydaje mi się by tak było.

To oczywiście błędne rozumowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten dżwięk nie miał nic wspólnego z tym co słyszę na żywo.

Bo sam sprzęt nie wystarczy. Trzeba mieć jeszcze nagrania które zbliżą nas do dźwięku na żywo. Wtedy systemy aktywne pokazują swoje możliwości. Dobre nagranie to podstawa.

Ja nie miałem jeszcze u siebie tak dobrze grającego zestawu jak ten mój aktywny ustawiony na pałę. Jak już audiosynergia za niego się weźmie i dostroi całość zgodnie z punktami które podałeś, dam znać jak zmienił się dźwięk. Pewnie będzie znowu o wiele lepiej, cudów nie ma, ale nawet obecnie nie tylko moim zdaniem nie jest źle.

Albo gorzej ;-). Nie wszystko co idealne nam się podoba. Widać to szczególnie w audio. Kolumny o idealnych pomiarach wcale nie zdominowały rynku.

4- chyba najważniejsza rzecz....ustawienie wyrównania Time Align.

Są zdania, że w przypadku bardzo małych przesunięć nie ma to kluczowego znaczenia, ważniejsze jest zgranie fazowe. Popatrz na kolumny B&W 800D lub 801D, tam głośnik wysoko-tonowy wysunięty jest przed średnio-tonowy.

W przypadku braku DSP robi się to przez umieszczenie głośników w oddzielnych obudowach. Niestety dotyczy najczęściej tylko wykonań DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Less, a jakie wady ma DSP, poza opcją z użyciem analogu, ale tego nie rozpatruję.

O wrażeniach odsłuchowych pisali już forumowicze chyba nawet w tym wątku.

 

DSP zawsze jest dodatkową manipulacją na sygnale, nawet jeśli odbywa się w tym samym pudełku, w którym siedzi DAC i zwrotnica.

 

Ale padały zdania, że system aktywny zawsze jest lepszy niż pasywny. Nie wydaje mi się by tak było.

Jest wiele samochodów z napędem na jedną oś lepszych od niektórych z napędem 4x4. Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, który napęd jest lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączacie wysokotonowe bezpośrednio do wzmacniacza, czy dla bezpieczeństwa dajecie kondensator pomiędzy?

Mam dwa systemy aktywne i nie mam takich zabezpieczeń, ale pewnie teraz zastanowiłbym się nad nimi. Wszystko zależy o cen jakie się dało za głośniki. Człowiek z czasem robi się mniej odważny ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSP zawsze jest dodatkową manipulacją na sygnale, nawet jeśli odbywa się w tym samym pudełku, w którym siedzi DAC i zwrotnica.

 

To prawda dlatego kolumny powinny być zbudowane jak najlepiej, zgodnie ze sztuką, ustawione w pokoju jak najlepiej i w pokoju, który ma przyzwoicie zrobioną akustykę. Wówczas manipulacja na sygnale jest minimalna.

Każdy element np lampy też jakoś tam manipulują sygnałem, tyle że analogowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

DSP zawsze jest dodatkową manipulacją na sygnale, nawet jeśli odbywa się w tym samym pudełku, w którym siedzi DAC i zwrotnica.

Miałem okazję podczas spotkania u mnie przekonać się o działaniu DSP. Paki które zrobił audiosynergia, naprawdę zacne konstrukcje w nowym pomieszczeniu zagrały z pewnymi mankamentami.

Konstruktor pomierzył więc mikrofonem dźwięk z nich w tym pokoju, wprowadził wynik obliczeń do DSP w Foobarze chyba i przełączał nam dźwięk bez i po korekcji.

Czapki z głów przed jego wiedzą i doświadczeniem. Każdemu życzę takiej manipulacji na sygnale.

Każdy ze słuchaczy a jak pisałem byli tam i konstruktorzy niezłych zabawek, odniósł to samo wrażenie. Różnica była ogromna na korzyść dźwięku z DSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo w to wątpię. Jedynie co tak zaaplikowane DSP zrobi ponad aktywną zwrotnicę bez DSP to wyrównanie częstotliwościowe.

Każda zwrotnica DSP ma możliwość korekcji częstotliwościowej wielopunktowym EQ. Jak się człowiek tym trochę pobawi i pozna jak taka zabawa wpływa na dźwięk to i tak wraca z czasem do ustawień z EQ wyłączonym. Ja tak miałem. Najczęściej korzystałem z EQ do ewentualnego wykrycia jakichś problemów na charakterystyce częstotliwościowej ocenianych z miejsca odsłuchu. Robi się to w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem laptopa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

To prawda dlatego kolumny powinny być zbudowane jak najlepiej, zgodnie ze sztuką, ustawione w pokoju jak najlepiej i w pokoju, który ma przyzwoicie zrobioną akustykę. Wówczas manipulacja na sygnale jest minimalna.

Każdy element np lampy też jakoś tam manipulują sygnałem, tyle że analogowym.

Święte słowa. Do tego należy dążyć.

Ale nie zawsze da się wprowadzić pełną wymaganą pomiarami modyfikację akustyczną pomieszczenia. Wtedy DSP jest bardzo pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda dlatego kolumny powinny być zbudowane jak najlepiej, zgodnie ze sztuką, ustawione w pokoju jak najlepiej i w pokoju, który ma przyzwoicie zrobioną akustykę. Wówczas manipulacja na sygnale jest minimalna.

Zgadza się.

Każdy element np lampy też jakoś tam manipulują sygnałem, tyle że analogowym.

Lampy potrafią bardzo mocno "manipulować" sygnałem. Częściowo jest to wina samych lamp a częściowo koniecznego na wyjściu transformatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sly słucha tych lamp mimo ich oczywistych wad, o których sam tyle pisał. Być może dojdzie kiedyś do słuchania zestawu aktywnego bez DSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może dojdzie kiedyś do słuchania zestawu aktywnego bez DSP.

Jeden mój zestaw nie ma DSP (100% analogowy tor wzmocnienia), ale jest wykonany w oddzielnych skrzynkach dla każdej drogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest możliwe. Na dziś uważam, że system aktywny bez DSP nie ma sensu. Ale opcje widzę na dziś dwie. Albo DSP na wszystkie sekcje ale takie z tylko jednokrotną konwersją D/A, albo DSP na subbas i midbas, a średnica i góra pasma bez DSP. Wtedy jednak DSP ma dodatkową konwersję A/D-D/A. Coś za coś. Lampy mam w monoblokach które napędzają średnicę i górę. W systemie aktywnym napędzać będą tylko średnicę. Innych lamp w systemie nie planuję.

 

Jeden mój zestaw nie ma DSP (100% analogowy tor wzmocnienia), ale jest wykonany w oddzielnych skrzynkach dla każdej drogi.

 

To jak takie oddzielne skrzynki zgrać fazowo i czasowo bez DSP?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W systemie aktywnym napędzać będą tylko średnicę.

A co dasz na górę???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego cały czas piszecie o konwersji podczas DSP?

Nie może DSP działać tylko na sygnale jeszcze cyfrowym i dopiero potem wchodzimy nim do DAC-a ?

 

Moze, tylko wtedy jestes czesto skazany na toslink.

Czasami w sprzecie profesjonalnym masz jeszcze AES/EBU.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego cały czas piszecie o konwersji podczas DSP?

Nie cały czas.Piszemy również o przetwarzaniu, które nie musi być konwersją C/A lub A/C.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego cały czas piszecie o konwersji podczas DSP?

Ni może DSP działać tylko na sygnale jeszcze cyfrowym i dopiero potem wchodzimy nim do DAC-a ?

 

Może. Ale to o czym ty piszesz to nie jest tak naprawdę DSP. To tylko jedna z funkcji DSP czyli equalizer. Pełne DSP musi mieć władzę na wszystkimi końcówkami mocy.Musi mieć możliwość opóźniania sygnału w poszczególnych końcówkach, tam gdzie to jest konieczne. W układzie jaki ty opisujesz nie ma takiej możliwości. DSP nie ma władzy nad swoim crossoverem, a DAC do którego wchodzi sygnał cyfrowy nie ma crossovera.

Myślę, że możliwa jest opcja gdzie z procesora DSP wchodzimy na kilka DAC-ów osobno dla każdej sekcji, no ale wtedy musimy mieć 4 albo i 5 DAC-ów. Koszty kosmos i zajmie to duże miejsca.

Najprostszym rozwiązaniem jest procesor DSP z DAC i crossoverem w jednej obudowie. Źródła cyfrowe podpięte cyfrowymi kablami do procesora, a z niego analogowymi na końcówki mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly, sam nie próbowałem, ale z pewnych kompetentnych źródeł doszły mnie głosy, że na wysokie najlepsze są jednak lampy bez transformatorów wyjściowych (OTL).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.