Skocz do zawartości
IGNORED

Nadchodzi era winyli HD?


Krzysztof_56191

Rekomendowane odpowiedzi

Co o tym sądzicie?

 

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w ciągu trzech najbliższych lat na rynek trafią winyle charakteryzujące się kilkudziesięcioprocentowym wzrostem jakości dźwięku. Rewolucja HD w analogowym świecie zapowiada się naprawdę ciekawie.

Do niedawna wydawało się, że "rewolucja HD" dotyczy tylko cyfrowych nośników dźwięku i obrazu, ale jak udowadnia austriacka firma Rebeat Digital, HD może być nawet płyta winylowa. Przedsiębiorstwo zaprojektowało udoskonalony proces produkcji winyli oparty o tzw. "mapowanie topograficzne 3D", dzięki któremu na tradycyjnej płycie zmieści się nawet 30% więcej muzyki, charakteryzującej się wierniejszym brzmieniem, szerszym zakresem częstotliwości i o 30% wyższą dynamiką.

 

Sam proces produkcji ma być też szybszy i tańszy niż tradycyjny, bowiem materiał audio jest najpierw modelowany w programach CAD (to akurat zajmuje więcej czasu), a następnie nagrywany laserowo na matrycę. Wiele etapów produkcji tradycyjną metodą jest pomijanych, co przekłada się na wyższą efektywność całego procesu. Rowki na płycie są cieńsze i wierniej odwzorowane, dlatego może ona pomieścić o 30% więcej materiału audio w lepszej jakości.

 

Rebeat Digital złożył już wniosek patentowy i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze winyle HD pojawią się w ciągu 3 lat. Do ich odtwarzania wystarczą tradycyjne gramofony, więc posiadacze Technicsów SL-1200 MK2 i innych nie muszą się obawiać nadchodzącej rewolucji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam moje kochane wydania z 'epoki' i nie potrzebuję 'wynalazków'

Wzięli by się lepiej za poprawę jakości tłoczeń. Równe płyty bez fabrycznych śmieci, tego nam trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj oddałem krzywą Daughter. Co druga nowa płyta krzywa. Wytrzymałem raptem kilka godzin i w drodze powrotnej kupiłem reedycję Beastie Boys :) wylosowalem dwie równe płyty, do tego swietnie zrealizowane. Cieszyłem sie jak dziecko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nie dość ,że płacimy grube pieniądze za nowe winyle to jeszcze musimy martwić się o ich jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekam na tę nowinkę - mam nadzieję, że się nie rozczaruje :) Kurka wodna, tyle lat a tu VinylHD? Ale technologia to jedno, a Pan Mieciu w studiu to drugie..., niestety, pewnie będzie tak jak napisał Tadeo, drugi raz remaster, którego i tak nie będzie dało się słuchać, Pan Mieciu wie lepiej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co druga nowa płyta krzywa.

 

Dzisiaj trafiłem na takie cudo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też tańsze rozwiązania jak Groovy Pouch, ale przecież nie o to chodzi, by sobie prostować te płyty, tylko żeby przede wszystkim nowe płyty nie miały tylu wad na starcie. Jak mam zapłacić 75 zł za nową płytę, czyli moim zdaniem produkt premium, a dostaję płytę porysowaną oraz/lub wykrzywioną, to szlag mnie trafia.

 

Wracając do pokazanego przez Ciebie Furutecha, to jakaś firma bodajże z Białegostoku reklamowała się ostatnio, że oferuje prostowanie tym cudem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe- czy igły o szlifie nawet eliptycznym poradzą sobie z gęściejszymi i (jeśli ma być mocno zwiększona dynamika) dużo mocniej pofalowanymi rowkami.

O ile mi wiadomo, to już teraz na najbardziej dynamicznych fragmentach niektórych płyt są na układzie igła- rowek tak duże siły, że ich zwiększenie wyjdzie powyżej wytrzymałości tworzywa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę marudny i powtórzę się:

Gdy ten wynalazek (w jego powodzenie na szerokim rynku absolutnie nie wierzę, podobnie jak w laserowe odtwarzanie winyli)* , marnieńką Eartbound King Crimson - odtworzy tak, że mi ostatni włos z kolana wyjdzie - kupię w ciemno i głucho.

 

Pomysł bez sensu i - dla nikogo, co zresztą Kolega Waluch zgrabnie i treściwie ujął.

 

*firma, która to coś usiłowała wcisnąć zwykłym ludzikom, podparła się Keithem Jarrettem.

Młody był chłopina, niezarobiony jeszcze, toteż propagował!:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!!!

 

Jesteście dorośli, zacznijcie ZNOWU myśleć samodzielnie ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pokazanego przez Ciebie Furutecha, to jakaś firma bodajże z Białegostoku reklamowała się ostatnio, że oferuje prostowanie tym cudem.

 

Faktycznie, od niedawna można u mnie w mieście skorzystać z takiej usługi, mam tylko nadzieję,że nic podczas tego prostowania nie można schrzanić, bo jak będą prostować tak jak oceniać sprzedawane płyty to boję się coś im powierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trafiłem na takie cudo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

korzystaja z tego w winylownia.pl, jesli sie nie myle, wyprostowalem u nich na probe plyte i jest bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystaja z tego w winylownia.pl,

 

dokładnie tak, skoro chwalisz to może się do nich wybiorę z Metalliką DMM 45rpm do wyprostowania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciensze rowki i lepsza jakość dźwięku? i bez innych rodzajów igieł? nie łapię - bo sądziłem, że szerokość/głębokość rowku ma jednak znaczenie chociażby dla lepszego basu, który z cieniuchnego rowka w napakowanej po brzegi plycie 33rpm nie idzie tak dobrze jak z wytłoczenia tegoż samego materiału na dwóch krążkach 33rpm, z grubszego winylu td. - tu proste prawa fizyki i kompresji RIAA wyznaczają to co mozna a co nie... czy sie mylę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trafiłem na takie cudo

Czyli po zaopatrzeniu się w gramofon i dopieszczeniu igły phonostag'a itp. -> należy jeszcze nabyć zmywarkę i prostownicę -> jestem ciekaw gdzie ta droga ostatecznie doprowadzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zapis HD na płycie winylowej?

Jedno zaprzecza drugiemu.

 

Po jaki ch... Zapisywać muzykę w HD na winylu jeśli można to zrobić na płycie CD i będzie o niebo lepiej.

Pomysł z d.... wzięty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyż jest moda na winyl i dobry marketing pozwoli sony itp. zarobić ponownie na tym samym. Kogo to interesuje że za kilka lat o tym wszyscy zapomną, tak jak z kwadrofonią, gdy plebs po przeczytaniu recenzji na Amazonie kupi...było 180 g. Nie wystarczyło to dali 200 g. Teraz wymyślili hd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyż jest moda na winyl i dobry marketing pozwoli sony itp. zarobić ponownie na tym samym. Kogo to interesuje że za kilka lat o tym wszyscy zapomną, tak jak z kwadrofonią, gdy plebs po przeczytaniu recenzji na Amazonie kupi...było 180 g. Nie wystarczyło to dali 200 g. Teraz wymyślili hd.

 

Plebs na takie zabawki nie ma pieniędzy szanowny kolego szlachcicu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe- czy igły o szlifie nawet eliptycznym poradzą sobie z gęściejszymi i (jeśli ma być mocno zwiększona dynamika) dużo mocniej pofalowanymi rowkami.

O ile mi wiadomo, to już teraz na najbardziej dynamicznych fragmentach niektórych płyt są na układzie igła- rowek tak duże siły, że ich zwiększenie wyjdzie powyżej wytrzymałości tworzywa.

 

Igły o szlifie eliptycznym, Shibata, Micro Line mają znacznie niższy nacisk na powierzchnię rowka tak że spoko najlepsze konstrukcje pociągna do 80-100KHz :P

 

Problem czy laser pociągnie tak dokładne frazowanie kształtu rowka matrycy płyty? długość fali w laserze ogranicza te zapędy skutecznie.

 

Czyli po zaopatrzeniu się w gramofon i dopieszczeniu igły phonostag'a itp. -> należy jeszcze nabyć zmywarkę i prostownicę -> jestem ciekaw gdzie ta droga ostatecznie doprowadzi

 

Weżniesz się za robotę zaczniesz skuteczniej zarabiać pieniądze i będziesz tu mniej pisać na forum ;P

 

czyli vinylHD będzie nagrany z szybkością 45 - dobrze myślę?

 

Vinyl do tej pory (matryca) był ryty ze znacznie niższa prędkością niż prędkość przy odtwarzaniu.

 

W nowej technologii Matryca w ogóle nie musi się obracać coś jak druk 3D chociaż znając rozwiązania ciężko to widzę. Drukowanie laserem metalem w 3D to spiekane proszki wielkości od 40 mikrometrów w górę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowej technologii Matryca w ogóle nie musi się obracać coś jak druk 3D chociaż znając rozwiązania ciężko to widzę. Drukowanie laserem metalem w 3D to spiekane proszki wielkości od 40 mikrometrów w górę.

 

Czarno to widzę- mniejsze zanieczyszczenia potrafią zepsuć jakość odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Davis to wezmą pożyczkę aby kupić. Tak jak na nowy model iphona. Albo kupią na raty przecież jest 0%. Będzie dobrze. Nie martw się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy teraz jest? Nagranie i miks cyfrowy, do tego wszelkie współczesne naleciałości z kombinowaniem z kompresją włącznie- złote lata winyl ma już za sobą :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że co? Godzinny maxi singiel nagrany do odtwarzania na 45 obr/min zmieści się na jednej stronie ??! :)

Odległości między rowkami ze względu na sztywność własną materiału dalej muszą być zachowane, jedyny plus tej techniki że sąsiednie rowki w procesie produkcji matrycy matki nie będą się w przypadku dużych sygnałów modulować (coś jak w magnetofonach przekopiowanie) gdyż nie są ryte mechanicznie.

 

Żeby była duża dynamika nagrań amplituda rowka też jest duża a co za tym idzie odległości między nimi zaczynają się zwiększać. Tak że nawet na 33 obrotach. dobrze będzie jak na stronę wejdzie 30 minut nagrania z niezłą dynamiką.

 

Kolejna sprawa tak "wypalone" rowki o tak dużej amplitudzie będą wymagały super podatnego układu nadążającego za kierunkiem prowadzenia igły tak że znów kosztowny sport i dla wybrańców.

Sama dynamika nagrania też nie wzrośnie tak wybitnie bo mechanika gramofonu na to nie pozwoli z jej własnymi szumami własnymi Przypominam 76dB to całkiem przyzwoity wynik był, mało który gramofon miał poziom szumów własnych powyżej 80dB. żadna obecna szanująca się firma gramofonowa nie podaje tego parametru bo wstydliwe są wyniki w ich produktach i nie ma się czym za bardzo chwalić!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że aby polepszyć jakość nagrania trzeba bezwarunkowo zwiększyć szybkość - ktoś w końcu przyzna mi rację?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.