Skocz do zawartości
IGNORED

CD ma się dobrze…a jednak umiera. Co w przyszłości? Pliki.


arkadowski

Rekomendowane odpowiedzi

Owszem każdy $ się liczy, ale koszt nośnika w przypadku płyty CD to kilka procent z całości.

 

Tak? Taki nośnik oprócz tego, że trzeba go wyprodukować trzeba przewozić, magazynować, sprzedawać w realnych sklepach, do tego dochodzą inne koszty i podatki.

Wszystkie te koszty mogą być pominięte i stanowić dodatkowy czysty zysk a nie są to bagatelne kwoty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda to. Wciąż jednak największy koszt stanowią opłaty licencyjne, edytorskie, zyski wytwórni etc. W przypadku CD myślę, główna różnica jest na marży sklepu detalicznego. Koszty transportu dosyć mocno się rozkładają. Była kiedyś o tym dyskusja. Przyznam, że nie konkretnie o muzyce, ale o e-bookach rozmawiałem z osobą z branży i mówiła mi, że koszty dostarczenia książki, dla końcowego odbiorcy do księgarni, to tylko kilka złotych drożej niż e-booka, ciut więcej przy lepszych wydaniach.

 

Koszty logistyczne się rozkładają na wiele egzemplarzy i tytułów, a marża księgarni jest podobna jak sklepu z e-bookami. Z CD pewnie jest podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty sklepu internet owego są znacznie niższe niż stacjonarnego inna sprawa za ile sprzedawana jest do sklepów wersja elektroniczna i na nośniku.Tu pewnie jest różnica. Koszty opłat licencyjnych itp to każdy sklep wlicza sobie w cenę.

Jaki problem jest, żeby taki sklep otworzyła sobie sama wytwórnia? Wtedy to już czysty $$$ nie płaci za prawa, licencje itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki problem jest, żeby taki sklep otworzyła sobie sama wytwórnia?

I właśnie jakiś artykuł ostatnio czytałem, że jest to wciąż bardzo mała skala, podobnie z wydawnictwami. Głównie niszowe lub niektóre ekskluzywne. Przy czym autor się również temu dziwił. Ja też nie wiem.

 

I trochę się pomyliłem w poprzednim poście jak teraz przeczytałem, bo najwyższym kosztem oprócz opłat licencyjnych, tantiemów etc. jest np. marża księgarni, sklepu. Zwykle minimum 50% (dlatego czasami są takie obniżki np. z 40 PLN na 25 PLN). Ale taką samą marżę pomimo niższych kosztów dają zwykle sklepy sprzedające pliki bądź e-booki. Koszty są na pewno mniejsze bo utrzymanie infrastruktury serwerowej, jest na pewno tańsze niż utrzymanie sklepu, obsługi etc. dla podobnej ilości sprzedanych egzemplarzy czy to, książki, czy płyty.

 

Z książkami jest też nieco inaczej, bo niektóre wydawnictwa się po prostu źle na e-booku czyta (mam na myśli jakieś naukowe, z wykresami, diagramami, bo beletrystykę 100 x wolę czytać na e-booku) no i trzeba mieć dodatkowo czytnik. A do muzyki, to komputer lub telefon prawie każdy ma.

Inna sprawa, że może się mylę udział plików w rynku także ostatnio spadał, nawet szybciej niż CD (przynajmniej w US) - wszystko przejmuje streaming....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.