Skocz do zawartości
IGNORED

NAD312- modyfikacje


grzechu_raz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie do osób przerabiających temat modyfikacji wzmacniaczy NAD'a. W moim modelu po wymianie kondensatorów wejściowych na MCapy, przyszła kolej na wycięcie kład soft cllip. Czy w tym cel wystaraczy odłączyć w miejscach zaznaczonych na załączonym schemacie? Czy można odciąć sygnał już pomiędzy C400 i R423?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a masz pewność że dasz radę? Skoro w prostym tekście gubisz literki to istnieje duże ryzyko, że przy modyfikacji pogubisz kondensatory ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boję się że odłaczenie głównego zasilania ( czerwone krzyżyki) odłączy nie tylko soft clipping

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a masz pewność że dasz radę? Skoro w prostym tekście gubisz literki to istnieje duże ryzyko, że przy modyfikacji pogubisz kondensatory ;-).

 

Haha! No bez przesady. Nie pytam o to jak trzymać w ręku lutownicę, tylko o to w któym miejscu można uciąć sygnał:)

 

 

boję się że odłaczenie głównego zasilania ( czerwone krzyżyki) odłączy nie tylko soft clipping

 

W ten sposób mam teraz odłączony soft clipping i wszystko działa. Zmiana jest na plus, tak jak pisał niejednokrotnie kolega Muda. Pytanie jeszcze czy można wyciąć też R461 i C409 przed układem s.c. i czy nic nie będzie się wtedy wzbudzać.

Narazie zostawiam tak jak jest i cieszę się uzyskaną poprawą:)

 

Masz przecież przełącznik odłączający soft clipping.

 

Samo przesunięsie przełącznika nie wystarcza, bo i tak pozostawia w torze zbędne i "psujące" elementy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />Cytatboję się że odłaczenie głównego zasilania ( czerwone krzyżyki) odłączy nie tylko soft clipping<br /><br />W ten sposób mam teraz odłączony soft clipping i wszystko działa. Zmiana jest na plus, tak jak pisał niejednokrotnie kolega Muda. Pytanie jeszcze czy można wyciąć też R461 i C409 przed układem s.c. i czy nic nie będzie się wtedy wzbudzać.<br />Narazie zostawiam tak jak jest i cieszę się uzyskaną poprawą:)<br />

 

odcinasz zasilanie tranzystów mocy i wzmacniacz działa poprawnie?:):):):)Ja też chcę tak:):):)

 

A tak poważnie to te krzyżyki na +/-33V są zaznaczone w złych miejscach,w układzie pewnie masz przerwania na zasilaniu soft clippingu,a nie stopnia mocy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odcinasz zasilanie tranzystów mocy i wzmacniacz działa poprawnie?:):):):)Ja też chcę tak:):):)

 

A tak poważnie to te krzyżyki na +/-33V są zaznaczone w złych miejscach,w układzie pewnie masz przerwania na zasilaniu soft clippingu,a nie stopnia mocy

 

Tak, masz rację. Mój błąd bo w złym miejscu zaznaczyłem na rysunku. Odłączenie układu polegało na odcięciu zasilania od soft clippingu oraz na odłączeniu od gałęzi z R461 i C409. Analogicznie dla drugiego kanału.

 

 

Też mam Nada 312 i będę bacznie obserwował ten temat, może coś zmodyfikuję u siebie.

 

Polecam taką modyfikację, wzmacniacz gra zdecydowanie lepiej (więcej szczegółów, lepsze wybrzmiewanie instrumentów, po wymianie elektrolitów na Mcapy znikneła suchość i pojawiła się barwa). Im mniej niepotrzebnych elementów i bajerów w torze sygnału tym lepiej moim zdaniem. Do tego w miare dobre elementy i będzie to grało! :) Co prawda żadne to odkrycie, bo temat modyfikowania NADów był już niejednokrotnie poruszany tu na forum, ale może temat przyda się komuś kto ma dokładnie ten sam model co ja i pewne wątpliwości co do modyfikowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym ograniczeniem tego jak i innych NADów jest przedwzmacniacz i kilka innych miejsc które należy poprawić .

Sama wymiana kondensatorów w sygnale to kropla w morzu co można z niego wycisnąć .

Miłej i udanej zabawy życzę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym ograniczeniem tego jak i innych NADów jest przedwzmacniacz i kilka innych miejsc które należy poprawić .

Sama wymiana kondensatorów w sygnale to kropla w morzu co można z niego wycisnąć .

Miłej i udanej zabawy życzę ;)

 

Ciesze się, że się udzieliłeś w tym temacie. Na to czekałem:)

Przedwzmacniacz oczywiście tez będzie wywalony. Zostanie tylko selektor wejść -> potencjometr -> końcówka. Póki co żeby usłyszeć różnicę w tym jak gra NAD z pre i bez wystarczyło odłączyć zworki na tylnym panelu i podłączyć się prosto do końcówki. Różnica jest ogromna!!! Nie spodziewałem się aż tak może być skaszaniony ten preamp. Okazuje się że to może nawet całkiem fajnie zagrać:)

W tym miejscu należą się ogromne podziękowania dla kolegi mudy44, za trud włożony w testy przy modyfikacjach NADów i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

 

Muda, a jakie kondesatory poleciłbyś na wejście do końcówki? Mam Mcapy 400V i zastanawiam się co można by jeszcze tu wrzucić... w granicach rozsądku oczywiście:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te które masz teraz są dobre. Kiedyś je stosowałam ale obecnie daję inne, tańsze i lepsze.

Ich wybór tak jak i przewodów sygnałowych jest bardzo ważny.

Ale sam rozumiesz, jako BRANŻA nie podzielę się tą informacją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę przykro mi widzieć, jak muda44 z bardzo pomocnego człowieka, położył na nas lachę. Wcale mu się nie dziwię. Nie podlizuje się, nie mam NAD-a, nie będę miał i modować też nie planuje ;) Niestety przez takie zachowanie z tego forum zrezygnował też Peter Daniel. Tak trochę wylałem żale ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie do osób przerabiających temat modyfikacji wzmacniaczy NAD'a. W moim modelu po wymianie kondensatorów wejściowych na MCapy, przyszła kolej na wycięcie kład soft cllip. Czy w tym cel wystaraczy odłączyć w miejscach zaznaczonych na załączonym schemacie? Czy można odciąć sygnał już pomiędzy C400 i R423?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ponieważ wzmacniacz mocy 312 jest następcą dużo bardziej znanego przodka czyli 3020, to poszukaj informacji o jego modyfikacjach bo to może cię naprowadzi na właściwy ślad.

Dla przykładu jedna z nich:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miałem sporo lat temu 3020 i coś tam zmieniałem w końcówce i zasilaczu. Nie pamiętam już szczegółów. W każdym razie znaczących efektów nie było. Pre line faktycznie był kiepski. Pod koniec wyjąłem bezpieczniki od zasilania końcówki i używałem go tylko jako pre gramofonowe bo ten fragment wzmacniacza był całkiem niezły. Ale podsumowując temat modyfikacji to wg mnie szkoda czasu i pieniędzy na ten model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę przykro mi widzieć, jak muda44 z bardzo pomocnego człowieka, położył na nas lachę. Wcale mu się nie dziwię. Nie podlizuje się, nie mam NAD-a, nie będę miał i modować też nie planuje ;) Niestety przez takie zachowanie z tego forum zrezygnował też Peter Daniel. Tak trochę wylałem żale ;)

Miał powstać mój wątek o tym modelu ze zdjęciami i dokładnym opisem dla tych którzy maja smykałkę , nie mają kasy żeby oddać do modyfikacji a by chcieli poprawić brzmienie tego modelu bo jest warto .

Ale patrzcie wyżej - rydz . Już jest i zaczyna od uśmieszku ...

Facet obraża mnie co chwila - proszę bardzo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I co na to moderacja czy admini ?

Nic . Wpis skasowali a facet ( a z nim jeszcze kilku ) dalej sobie pisze i niszczy to forum .

Może nie do końca nic bo zrobili mnie branżą :)

A mało jest moich wątków o modyfikacjach ?

 

Dlaczego więc mam pomagać w rozwoju tego forum ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga Panie i Panowie to jest wątek o modyfikacji Nad 312. Prywatne spory proszę rozwiązywać gdzie indziej. Ok?

 

A jak ktoś nie chce pomagać to niech nie pisze i nie zaśmieca tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wzmacniacz mocy 312 jest następcą dużo bardziej znanego przodka czyli 3020, to poszukaj informacji o jego modyfikacjach bo to może cię naprowadzi na właściwy ślad.

 

Dzięki za trop :)

 

:)

 

Moim skromnym zdaniem muda napisał i podał już sporo wskazówek, które pomagają osobom takim jak ja. Nie ma sensu dalej drążyć tematu, zrozumiałe jest to, że zarabia na tym i nie chce oraz nie musi się dzielić całym swoim know-how.

Uwaga Panie i Panowie to jest wątek o modyfikacji Nad 312. Prywatne spory proszę rozwiązywać gdzie indziej. Ok?

 

A jak ktoś nie chce pomagać to niech nie pisze i nie zaśmieca tematu.

 

Wracając do tematu. Dokonane do tej pory modyfikacje to:

- zmienione kondensatory wejściowe w końcówce mocy (pozycje C401 i C402) na Mcap 400 V, poniżej zdjęcia na których widać jak wyglądają mundorfy na miejscu starych elektrolitów,

- odłączony układ soft clipping (wystarczy wylutować diody: D801, D802, D803, D804, D805, D806).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-49813-0-62182100-1459017482_thumb.jpg

 

Planowana następna zmiana to odłączenie preampa. Sygnał będzie wędrował od selektora wejść do potencjometru głośności, dalej przewodem (jeszcze nie wiem jakim, na początek może srebrzanka, cardas?) do końcówki. Przy potencjometrze i Mcapach zostawiam rezystory sprzęgające 470K (R303, R304) i 22K (R401, R402). Bez nich wzmacniacz się wzbudza. Na koniec będę próbować walczyć z zasilaczem, być może wymienię elektrolity i rezystory w końcówce.

Poniżej poprawione schematy z zaznaczonymi modyfikacjami;)

 

post-49813-0-32416500-1459018098_thumb.jpg

post-49813-0-03858500-1459018100_thumb.jpg

 

Czekam na dalsze komentarze i pomysły;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem cię zniechęcić ale ty dalej brniesz. Musisz zdać sobie sprawę, że impedancja wejściowa końcówki mocy jest bardzo niska i bezpośrednie połączenie potencjometru o wartości 20k z jej wejściem nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Ale do odważnych świat należy. Ostatecznie najważniejsze jest zadowolenie z brzmienia takiej konfiguracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem cię zniechęcić ale ty dalej brniesz. Musisz zdać sobie sprawę, że impedancja wejściowa końcówki mocy jest bardzo niska i bezpośrednie połączenie potencjometru o wartości 20k z jej wejściem nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Ale do odważnych świat należy. Ostatecznie najważniejsze jest zadowolenie z brzmienia takiej konfiguracji.

Niestety malo kto zdaje sobie sprawe z tego ze wartosc potencjometru nie jest przypadkowa, podobnie jak np wartosc kondensatora wejsciowego i rezystora tworzacego z nim filtr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moltos,przyznam bez bicia, że muszę jeszcze zgłębić ten temat związany z impedancjami...

 

Bumpalump, wartości potencjometra, kondensatorów i rezystorów pozostają bez zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja z kolejnych modyfikacji...

 

Dziś odłączyłem przedwzmacniacz. Sygnał puściłem od selektora, do potencjometru, dalej wyciąłem kondensatory C302 i C301. Pozostawiłem podłączony do masy rezystor 470k i kondek 220p. Następnie sygnał poszedł srebrzanką (z włączonym szeregowo rezystorem 380R) do tranzystorów Q309, Q310 i dalej już normalnie przez balans do końcówki. Zwiększyłem impedancję wejściową końcówki- rezystor sprzęgający na wejściu zamieniłem z 22k na 45k.

 

Po odpaleniu, wszystko jest w porządku... po za tym, że prawy kanał gra zdecydowanie ciszej :/ Sprawdziłem wszystkie luty i połączenia. Wszystkie są ok. Co mogłem zepsuć? Może ktoś podpowie coś...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracam do tematu po dłuższej przerwie. Okazuje się, że uszkodzony mam potencjometr (2x 20k A). Jeden kanał prawie nie reaguje na obrót. Możecie polecić jakiś sprawdzony typ? Oczywiście bez szaleństw cenowych, bo nie wiem czy warto tu inwestować kilkaset PLN...

 

Czekam na propozycje! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i pewne wątpliwości co do modyfikowania.

Po zapoznaniu się ze schematem NAD 312 muszę stwierdzić, że jest on zrealizowany wyjątkowo prymitywnie - szkoda energii, pieniędzy i czasu na jakąkolwiek modernizację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzechu powiadasz że preamp jest w tym wzmacniaczu słaby - to zrób zasilanie tylko dla niego przez mostek z MUR860 i 2x4700uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta końcówka mocy może ładnie zagrać - to dość "sprytny" układ - na próbę pominąłbym wszystko opócz potka i pogałbym na samej końcówce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 15

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.