Skocz do zawartości
IGNORED

NAD312- modyfikacje


grzechu_raz

Rekomendowane odpowiedzi

ta końcówka mocy może ładnie zagrać - to dość "sprytny" układ - na próbę pominąłbym wszystko opócz potka i pogałbym na samej końcówce

 

Bogdan, wszystko zostało pominięte w preampie, został tylko potencjometr i balans.

Sama końcówka gra dużo lepiej sama niż w polaczeniu z preampem.

 

Adik, nie mierzylem bo go jeszcze nie wylutowalem (trzeba w tym celu cały przedni panel zdemontować).

Wykluczyłem za to inne elementy i do tego zmieniłem kanały lewy/prawy obsługiwane przez potencjometr i wtedy usterka przeniosła sie na drugi kanał. Jutro wylutuje i potwierdzę to już na 100%.

A myślisz że to może być coś jeszcze innego przyczyną??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zapoznaniu się ze schematem NAD 312 muszę stwierdzić, że jest on zrealizowany wyjątkowo prymitywnie - szkoda energii, pieniędzy i czasu na jakąkolwiek modernizację.

 

Tu się z Tobą nie zgodzę. Przedwzmacniacz jest słaby, ale końcówka jest ciekawie rozwiązana. Już teraz wiem, że warto jest modyfikować bo uzyskujemy duże lepsze brzmienie.

Jak skończę modyfikować mojego NAD'a to chętnie porównam go w bezpośrednim teście z innymi wzmacniaczami z podobnej i wyższej półki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwzmacniacz jest słaby

grzechu daj już spokój, mam NAD'a 1000 - świetnie gra a po modyfikacjach jeszcze lepiej.

wskaż zatem lepszy preamp od w/w ale taki którego można zbudować w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzechu daj już spokój, mam NAD'a 1000 - świetnie gra a po modyfikacjach jeszcze lepiej.

 

Coś nie chce mi się wierzyć, bo schematy mojego preampa i z NAD 1000 są bardzo podobne. A zdradziłbyś coś zmieniałeś u siebie w przedwzmacniaczu i z jakimi efektami?

Ja narazie gram na samej końcówce i jest świetnie! Do zrobienia zostaje tylko zasilanie:)

 

A wracając do mojego wcześniejszego pytanie- jaki potencjometr 20KA x2 Waszym zdaniem warto kupić do mojego NAD'a??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie chce mi się wierzyć, bo schematy mojego preampa i z NAD 1000 są bardzo podobne. A zdradziłbyś coś zmieniałeś u siebie w przedwzmacniaczu i z jakimi efektami?

Ja narazie gram na samej końcówce i jest świetnie! Do zrobienia zostaje tylko zasilanie:)

 

A wracając do mojego wcześniejszego pytanie- jaki potencjometr 20KA x2 Waszym zdaniem warto kupić do mojego NAD'a??

Już pisałem, mostek na mur860, kondensatory zwykłe 2x4700uF, kondy w sygnale elna silmic i potęcjometr alps niebieski 50 k logarytmiczny (nie liniowy jak w orginale)

 

Dźwięk bardziej rozdzielczy się zrobił w całym paśmie i instrumenty powskakiwały na swoje miejsca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy zmiana potencjometra z 20k na 50k nie obcięła w sposób słyszalny pasma od góry? Jakie efekty po zmianie były??

Pytam bo nie mogę znaleźć nic sensownego na 20k, a na 50k jest właśnie ten niebieski alps logarytmiczny.

 

było

 

A powiedz mi czy zmiana potencjometra z 20k na 50k nie obcięła w sposób słyszalny pasma od góry? Jakie efekty po zmianie były??

Pytam bo nie mogę znaleźć nic sensownego na 20k, a na 50k jest właśnie ten niebieski alps logarytmiczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego akurat 20k. najbardziej liniowy neutralny barwowo jest 10k . na ebayu bez problemu , powyzej tej wartosci tna gore na starcie.

A co to za teoria? wartosc potencjometru ma zwiazek z impedancja wejsciowa sprzetu, trzeba to uwzglednic zmieniajac potencjometr i zmienic rowniez wartosc w filtrach wejsciowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy zmiana potencjometra z 20k na 50k nie obcięła w sposób słyszalny pasma od góry? Jakie efekty po zmianie były??

Pytam bo nie mogę znaleźć nic sensownego na 20k, a na 50k jest właśnie ten niebieski alps logarytmiczny.

nic złego się nie stało - to nie ma wpływu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie zwracając na impedancję wejsciową stosuje nawet w lampach gdzie typowo stosuje sie 100kom-10kom i taka jest prawda że gra to bardziej liniowo. zawsze powyzej rznie wysokie czym wieksza rezystancja potka tym bardziej. nawet klonujac niektore pomysly przy oryg. rzedu 47 lub 22 badz 100kom bylo mulascie dolem przy niskich glósnosciach. byc moze drabinka lub czarny alps tak nie prcuje ale niebieski tak ma. I wdupie mam w tych kwestiach fizyke (choć opieram sie na tych zalozeniach ) najwazniejszy jest sluch. to nie cyfrowa analiza. a poza tym skok z 20 kom na 50? mniejsza tolerancja 10kom. z tego co znam wiekszkosc budzetow opodbija potka o pare kom, by na starcie przy cichym odsuchu graly bardziej miesiscie by ukryc braki konstrukcyjne. ucho tym sluchamy . Nie neguje Twe zdanie ale gluchy nie jestem. jak chcesz liniowo 10km. ratzky to wyliczyl 50 lat temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna kwestia z tym potkiem, u mnie jak był 20k (liniowy) to na godzinie 9 kolumny dały mordę w niebogłosy - chodzi o małą rozdzielczość w nastawie między 7 a 9, logarytm i 50k załatwiło sprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.