Jump to content
zjj_wwa

Bateryjna Polaryzacja Zwrotnicy Głośnikowej - Wasze Doświadczenia

Recommended Posts

i jak zwykle ciekawy wątek rozwija się w pyskówce o niczym 😞

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Godzinę temu, JanF napisał:

Tylko, jakoś szkoda mi lamp na bas

I słusznie, lampy do basu raczej nie pasują. Dlaczego? Było już w różnych wątkach wyjaśniane. Oczywiście można lampy na basie stosować, ale trzeba to robić z głową żeby później nie narzekać na koloryzacje.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Godzinę temu, Lech36 napisał:

I słusznie, lampy do basu raczej nie pasują. Dlaczego? Było już w różnych wątkach wyjaśniane. Oczywiście można lampy na basie stosować, ale trzeba to robić z głową żeby później nie narzekać na koloryzacje.

na jaki temat piszesz? co to ma wspólnego z CVC? po co śmiecisz w tym wątku?

Edited by artw
poprawa literówki

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

3 godziny temu, Lech36 napisał:

WiFi nie jest aż tak bardzo potrzebne, wystarczy długi kabel. Strojenie lub przestrajanie robi się raz na jakiś czas więc bezprzewodowe sterowanie DSP nie jest aż takie niezbędne.

Jeśli wchodzisz na obiekt ze swoim nagłośnieniem dla mnie jest to wymóg konieczny. Przed imprezą nie zawsze jest możliwość robienia prób (a nawet jak są robione to po wejściu publiczności i tak akustyka się zmieni)  więc trzeba korygować na żywo w czasie imprezy a nie ma do tego lepszego miejsca jak widownia.

Do DCX-a Behringera już widziałem w sieci sterowanie bezprzewodowe przez tablet, ale nie sądzę żeby to poprawiło cokolwiek w obsłudze tego urządzenia.

Korzystałem już z tego i przy strojeniu np. stadionu fantastyczna sprawa. 

2 godziny temu, JanF napisał:

dotarło do mnie, że ten bas na kolumnach głośnikowych to takie pitu-pitu, produkt basopodobny i tyle...

Pomijając akustykę to aby nie było pitu-pitu trzeba mieć głośniki jak w JBLach z tego wątku i nie chodzi o samą wielkość ale i sposób strojenia.

56 minut temu, Lech36 napisał:

I słusznie, lampy do basu raczej nie pasują

Nie tyle nie pasują co ich właściwa aplikacja dla tego pasma nie jest prosta.

3 minuty temu, artw napisał:

na jaki temat piszesz? co to ma wspólnego z CVC? po co śmiecisz w tym wątku?

To takie luźne przerywniki dla podtrzymania towarzyskiej dyskusji.

O CVC już chyba w tym wątku zostało napisane wszystko a można to streścić następująco: u jednych gra i słyszą jego wpływ u innych nie gra (choć chyba jedynie @Yoshi_80 to sprawdził u siebie , reszta to teoretyczne wywody) a więc jak w większości wypadków trzeba to sprawdzić samemu u siebie. 

Mnie osobiście wydaje się to ciekawą alternatywą na upgrade zwrotnicy - zamiast pakować się w drogie kondensatory może lepiej wykonać CVC na tańszych.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

WiFi nie jest aż tak bardzo potrzebne, wystarczy długi kabel.

Praktycznie wszystko jest dzisiaj sterowane bezprzewodowo. Pomijam oczywiście systemy zasilane skrętką, wtedy nie ma co dublowac 😉

7 minut temu, Seyv napisał:

trzeba korygować na żywo w czasie imprezy a nie ma do tego lepszego miejsca jak widownia.

Strojenia się w czasie grania nie zmienia, choć niestety są takie próby. 

23 godziny temu, haile napisał:

szczera wypowiedz autora tego CVC w JBL G. Timbersa:

To jest dość oczywista wypowiedź. Robią zasilanie 9V, więc polaryzacja jest ok. Nie robią zasilania 18V, więc zwiększenia napięcia nie słychać. Niezależnie czy to wszystko prawda czy nie oraz co było pierwsze, to nie ma możliwości innej wypowiedzi. 

Dwie rzeczy ważne - według producenta kolumn polaryzacja zwiększa zniekształcenia to raz, oraz działa "nawet" w przypadku najlepszych kondensatorów, co można odczytać w ten sposób, że największe zmiany powinny być słyszalne i mierzalne w przypadku najtańszych elementów. 

15 minut temu, Seyv napisał:

zamiast pakować się w drogie kondensatory może lepiej wykonać CVC na tańszych

No właśnie, tak więc test czy pomiary powinny być proste, bo nie wymagają wybitnych elementów do testu, gdyż największe zmiany są właśnie przy tanich. I to jest bardzo ciekawe i ja sobie to chyba jakoś pomierzę 😉

nagrywamy.com

Godzinę temu, Seyv napisał:

Korzystałem już z tego i przy strojeniu np. stadionu fantastyczna sprawa. 

A jak ktoś się Tobie włamie do systemu? To mało prawdopodobne ale jednak co kabel to kabel.

Godzinę temu, Seyv napisał:

Jeśli wchodzisz na obiekt ze swoim nagłośnieniem dla mnie jest to wymóg konieczny

Zależy od wielkości obiektu, w moim przypadku obiekty są wielkości pokoju 30-35 m2, więc wymóg nie jest koniczny ;-).

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

3 godziny temu, przemak napisał:

Dwie rzeczy ważne - według producenta kolumn polaryzacja zwiększa zniekształcenia

Chodzi o zniekształcenia intermodulacyje a tak naprawdę głównie drugą harmoniczną. Jednak producent wprowadza polaryzację by zmniejszyć zniekształcenia skrośne (te też wprowadzają harmoniczne ale nieparzyste). Czyli wychodziło by na to, że wyrzucamy coś co jest źle odbierane przez ucho ludzkie na coś co jest obojętne a nawet bywa odbierane dobrze.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

11 minut temu, Seyv napisał:

Chodzi o zniekształcenia intermodulacyje a tak naprawdę głównie drugą harmoniczną. Jednak producent wprowadza polaryzację by zmniejszyć zniekształcenia skrośne (te też wprowadzają harmoniczne ale nieparzyste). Czyli wychodziło by na to, że wyrzucamy coś co jest źle odbierane przez ucho ludzkie na coś co jest obojętne a nawet bywa odbierane dobrze.

Możliwe, ale w tej wypowiedzi tego nie ma, skupia się on na większych zniekształceniach, zresztą trochę sobie później przecząc. 

nagrywamy.com