Skocz do zawartości
IGNORED

DAC do systemu. Czy warto ?


MrSalieri

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że około 1000 zł jeżeli to ma sens oczywiście.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim budzecie to okazja.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może własnie zacząć od przeróbek ? :) wyjdzie taniej a efekt moze okazac się satysfakcjonujący :)

A co tam przerabiać i jakim kosztem ? Ta karta jest warta kilkanaście zł.

Dzisiaj ma do mnie przyjść CA Dac Magic 100 od Panów z q21 także chwila prawdy się zbliża.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No np. układ wyjsciowy :) Kondensatory -a raczej ich brak oraz wymiana w newralgicznych miejscach:) osobne zasilanie etc ;) w moim przypadku bardzo wiele to zmieniło :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No np. układ wyjsciowy :) Kondensatory -a raczej ich brak oraz wymiana w newralgicznych miejscach:) osobne zasilanie etc ;) w moim przypadku bardzo wiele to zmieniło :)

Jakie koszty ?

Jak różnica w stosunku do poniesionych kosztów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, kolejna ogromna różnica po wymianie kondensatora.

Nie wiem.. ja tam się nie znam, ale zawsze mi się wydawało że ogromna różnica to na przykład dwa małe monitory bliskiego pola, a system 2.1

Albo słuchawki zamknięte vs. otwarte ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, kolejna ogromna różnica po wymianie kondensatora.

Nie wiem.. ja tam się nie znam,

 

No widać, że się nie znasz :)

Akurat kondensator w torze sygnałowym daje duże zmiany w dźwięku. szczególnie w dacu na wyj.

Najlepiej żeby go nie było, ale jeżeli nie ma stałego napięcia na wyj.

Sygnał z daca jeżeli idzie na fabryczną integrę lub pre to napewno tam na wej. jest i tak kondensator, więc ten w dacu można usunąć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, kolejna ogromna różnica po wymianie kondensatora.

CZYTAJ KOLEGO ZE ZROZUMIENIEM :) a jeśli nie potrafisz to cofnij się do potstafufki :):P ( PIS-ownia zamierZONA) :) Gdzie tam jest napisane ,ze po wymianie kondesatora wyjsciowego jest ogromna róznica ??? Napisałem chyba wyraznie ,ze na OGROMNA złożył się cały proces a więc : WYRZUCENIE KONDENSATORA WYJSCIOWEGO- zmiana kondensatorów z w zasilaniu -dedykowane osobne zasilania dla czesci cyfrowej oraz analogowej .... (wymiana również wzmacniacza operacyjnego na wyjsciu)... Teraz napisałem dla CIEBIE JASNIEJ ? pzdr. życząc nie wyciągania pochopnych wniosków :) a! i jeszcze jedno tych róznic nie zauwazysz na głosniczkach komputerowych :) pzdr. raz jeszcze :)

 

Najlepszy kondensator to brak kondensatora.

Tak winien moim zdaniem brzmieć tytuł ksiązki dla audiofila :)

 

hmm... Kto wie ...? Może kiedyś takową na(PIS)zę :) :)))

 

 

 

 

Ps. Kończąc swój wpis w tym temacie odpowiadajac na zadane przez założyciela wątku pytanie : DAC do systemu. Czy warto ? odpowiem : TAK :) warto:) ale są tez inne drogi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CA Dac Magic 100 od wczoraj gra w systemie.

Wczoraj przesłuchałem dosłownie kilka kawałków także na opinie może trochę za wcześnie.

Posłucham więcej na pewno podzielę się wrażeniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZYTAJ KOLEGO ZE ZROZUMIENIEM :) a jeśli nie potrafisz to cofnij się do potstafufki :):P ( PIS-ownia zamierZONA) :) Gdzie tam jest napisane ,ze po wymianie kondesatora wyjsciowego jest ogromna róznica ??? Napisałem chyba wyraznie ,ze na OGROMNA złożył się cały proces a więc : WYRZUCENIE KONDENSATORA WYJSCIOWEGO- zmiana kondensatorów z w zasilaniu -dedykowane osobne zasilania dla czesci cyfrowej oraz analogowej .... (wymiana również wzmacniacza operacyjnego na wyjsciu)... Teraz napisałem dla CIEBIE JASNIEJ ? pzdr. życząc nie wyciągania pochopnych wniosków :) a! i jeszcze jedno tych róznic nie zauwazysz na głosniczkach komputerowych :) pzdr. raz jeszcze :)

 

Tak winien moim zdaniem brzmieć tytuł ksiązki dla audiofila :)

 

hmm... Kto wie ...? Może kiedyś takową na(PIS)zę :) :)))

 

 

 

 

Ps. Kończąc swój wpis w tym temacie odpowiadajac na zadane przez założyciela wątku pytanie : DAC do systemu. Czy warto ? odpowiem : TAK :) warto:) ale są tez inne drogi :)

 

 

Co ty masz z tym (PIS) i (PIS)?

To nie ta zakładka.

Już rzygać chcę się od tej polityki.

Szkoda słów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czytałem, ale nic z tego nie wynika. Raczej, że Ty i koledzy nie słyszycie różnic na sprzęcie na którym był robiony test. Nie znam akurat tych DAC-ów, może różnice między nimi rzeczywiście są minimalne (chociaż cena sugeruje co innego).

Tak tylko się zastanawiam jaki masz cel, aby udowadniać całemu światu że wszystkie DAC-i brzmią tak samo, skoro zdecydowana większość te różnice jednak słyszy? Równie dobrze ja mógłbym zrobić podobny test i udowodnić, że rozpoznam każdy DAC, który wcześniej przesłuchiwałem w swoim systemie, tylko szczerze nie bardzo mi się chce w to bawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko się zastanawiam jaki masz cel, aby udowadniać całemu światu że wszystkie DAC-i brzmią tak samo, skoro zdecydowana większość te różnice jednak słyszy?

Ja bardzo chciałbym, żeby potwierdziło się, jeśli tak jest naprawdę, że te High-Endowskie DAC-i za grube tysiące nie wnoszą do systemu nic rewelacyjnego. Dobrze by było przytrzeć nosa dumnym "audiofilom", którzy z pogardą oceniają użytkowników budżetowych zestawów, określając ich jako niedoświadczonych, nieosłuchanych i że ich opinie i porady można o kant ... Np. "Co ty możesz wiedzieć, jeśli Twój zestaw to chińskie zabawki".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przepychacie się swoimi poglądami...

BeatX fanatycznie broni swojej ideologi i chyba jak by mógł to by strzelał do "słyszących" albo ich wysadzał w powietrze.

Testuje CA Dac Magic 100. Różnice miedzy moja kartą słyszę wiec chyba jest dobrze.

 

Ja bardzo chciałbym, żeby potwierdziło się, jeśli tak jest naprawdę, że te High-Endowskie DAC-i za grube tysiące nie wnoszą do systemu nic rewelacyjnego. Dobrze by było przytrzeć nosa dumnym "audiofilom", którzy z pogardą oceniają użytkowników budżetowych zestawów, określając ich jako niedoświadczonych, nieosłuchanych i że ich opinie i porady można o kant ... Np. "Co ty możesz wiedzieć, jeśli Twój zestaw to chińskie zabawki".

Z tym High-Endem to jest tak że w pewnym momencie kończy się muzyka a zaczyna pycha, kasa i zwykły snobizm.

To jest tak jak by właściciel porshe panamery próbował Ci za wszelka cenę wmówić ze nie da się jeździć oplem astrą i drwił z Ciebie ze masz taki samochód.

Ja ten cały High-End sieje przez bardzo grube sito. Ktoś ma na to pieniądze jego sprawa ale niech nie dorabia do tego swojej filozofii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym High-Endem to jest tak że w pewnym momencie kończy się muzyka a zaczyna pycha, kasa i zwykły snobizm.

A ktoś spróbowałby odpowiedzieć na pytanie który DAC stoi na granicy tej muzyki i pychy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś spróbowałby odpowiedzieć na pytanie który DAC stoi na granicy tej muzyki i pychy?

Żaden, bo to nie jest kwestia jakości sprzętu, tylko ludzkiej natury. Ja mam droższy, więc gra lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasadniczo mam inne kryterium. Lepsze układy DAC i zastosowane elementy szczególnie w części analogowej = może być lepszy, ale trzeba posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam akurat tych DAC-ów, może różnice między nimi rzeczywiście są minimalne (chociaż cena sugeruje co innego).

 

Otóż nie panie kolego.

Te DAC'i różnią się między sobą diametralnie jeżeli chodzi o konstrukcję i topologię budowy.

Fiio jest zasilany bezpośrednio z USB, konwerter USB-SPDIF pracuje w trybie synchronicznym, całość zbudowana na układach scalonych.

SC808 to wewnętrzna karta muzyczna, zasilana bezpośrednio z komputerowego PSU, zbudowana częściowo na scalakach, częściowo na układach dyskretnych i ta karta pracuje w jednym z najmniej sprzyjających warunków dla tego typu urządzeń - czyli wewnątrz peceta.

Audio-gd to DAC zbudowany wedle audiofilskiej szkoły, czyli asynchroniczny konwerter USB-SPDIF, bardzo rozbudowana sekcja zasilania (zasilacz liniowy), podwójny DAC 2xWM8741, budowa całkowicie na układach dyskretnych.

 

Już samo to, powinno dać do myślenia ile z tych wszystkich "konieczności" jest konieczne, aby DAC żeby dobrze grał.

Okazuje się, że żadna.

Przynajmniej z tych "must have" o których na forum tyle krzyku.

Nasze doświadczenie udowodniło, że dźwiękowo nie ma różnic, czy DAC jest zasilany z USB, czy z własnego zasilacza, czy pracuje na zewnątrz, czy na wewnątrz komputera, czy ma synchroniczny czy asynchroniczny konwerter USB-SPDIF, czy też dane ciągnie po szynie PCI-E, czy też budowa jest na scalakach czy układach dyskretnych.

 

Tak tylko się zastanawiam jaki masz cel, aby udowadniać całemu światu że wszystkie DAC-i brzmią tak samo, skoro zdecydowana większość te różnice jednak słyszy?

 

Cel mam taki, aby poznać prawdę co jest istotne w technice audio, na co kłaść nacisk przy wydawaniu pieniędzy, co kupić ze sprzętu - nie sugerując się kompletnie teoriami zaczytanymi na forum bądź w recenzjach.

Testuję, sprawdzam żeby przekonać się ile z tego co tu się pisze że "gra" - faktycznie gra :)

A przy okazji opisuję swoje wnioski i obserwacje, aby inni z tego skorzystali.

 

Równie dobrze ja mógłbym zrobić podobny test i udowodnić, że rozpoznam każdy DAC

 

Bylebyś wyrównał poziomy głośności i nie wiedział jakie urządzenie aktualnie jest źródłem dźwięku.

3 sesje, po 10 powtórzeń.

Jeżeli w trzech sesjach trafisz przynajmniej 8/10 - gratuluję, słyszysz sprzęt :)

 

BeatX fanatycznie broni swojej ideologi i chyba jak by mógł to by strzelał do "słyszących" albo ich wysadzał w powietrze.

 

Bzdura do kwadratu.

Mam pewne założenie - jakie? każdy pewnie je zna - ale po to jechałem do Lutka, po to jadę do discomaniac żeby to założenie zweryfikować.

Gdzie Ty tu widzisz fanatyzm?

Jak już, to raczej badam zagadnienie, robiąc w tym temacie dużo więcej od Ciebie ;)

A idę o zakład że z mega zaciekawieniem byś przeczytał relację z odsłuchu i testu ABX mojej karty muzycznej, z DAC discomaniac, o wartości średniej klasy samochodu? :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasadniczo mam inne kryterium. Lepsze układy DAC i zastosowane elementy szczególnie w części analogowej = może być lepszy, ale trzeba posłuchać.

Zgadzam się z tym. Nie można każdej elektroniki wrzucać do jednego wora. Są lepsze i gorsze urządzenia, jednak cena i segment Hi-End nie może być wyznacznikiem doskonałej jakości dźwięku.Taka High-Endowska kolumna może być uporządkowanym, wyrównanym, czysto i szybko grającym pięknym drewnianym meblem co nie znaczy, że wypełni 35m salon głębokim dynamicznym basem, kiedy zamontowano w nich dwa 13cm głośniczki a pasmo przenoszenia takiej kolumny zaczyna się od 45Hz ze spadkiem 6dB, choć jeden z forumowiczów właśnie tak opisał reprodukcję basu, który wypełnia jego salon. Super jakością dźwięku, bez niskich zejść basowych nie nazwał bym audiofilskim dźwiękiem, chyba że w naszej kolekcji muzycznej znajdują się same eteryczne kawałki przy akompaniamencie mandolinki i flecika piccolo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura do kwadratu.

Mam pewne założenie - jakie? każdy pewnie je zna - ale po to jechałem do Lutka, po to jadę do discomaniac żeby to założenie zweryfikować.

Gdzie Ty tu widzisz fanatyzm?

Jak już, to raczej badam zagadnienie, robiąc w tym temacie dużo więcej od Ciebie ;)

A idę o zakład że z mega zaciekawieniem byś przeczytał relację z odsłuchu i testu ABX mojej karty muzycznej, z DAC discomaniac, o wartości średniej klasy samochodu? :>

Po kilku godzinach słuchania Dac Magica mogę z cała pewnością stwierdzić że gra inaczej inż moja karta muzyczna tak wiec różnice słychać.

Czy słychać różnice pomiędzy innymi DACami nie wiem bo nie mam doświadczenia w tym temacie. Nie wątpię że Ty masz zdecydowanie większe.

Powiem Ci że nie mam zamiaru badać bardziej tego tematu. Po prostu mam w życiu inne ciekawsze i ważniejsze rzeczy do roboty niż cokolwiek innym udowadniać wydając na to pieniądze i poświęcając swój czas. Jeżeli Ty masz taką misje Twoja sprawa. Myślę ze inni z Twoich doświadczeń będą mogli skorzystać czytając to forum i tyle. Muzyka ma dla mnie grać i mi się podobać.

Podobnie ja Ty uważam ze cena sprzętu od pewnego momentu to nic innego jak prestiż w środowisku i nic więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku godzinach słuchania Dac Magica mogę z cała pewnością stwierdzić że gra inaczej inż moja karta muzyczna tak wiec różnice słychać.

 

Ale inaczej to znaczy wg Ciebie lepiej czy gorzej? Jeśli lepiej to co się poprawiło?

 

Fiio jest zasilany bezpośrednio z USB, konwerter USB-SPDIF pracuje w trybie synchronicznym, całość zbudowana na układach scalonych.

 

Doczytałem co to za model. Więc Fiio E10 akurat miałem i pozbyłem się go po 2 tygodniach. On gra bardzo ciemno i można powiedzieć, że dźwięk jest "przymulony". Zdecydowanie nie moja bajka. Co gorsze zdarza mu się generować delikatne trzaski słyszalne tylko na słuchawkach (brak tryby asynchronicznego się kłania). Porównaj go choćby z m2tech HiFace DAC. Jeśli dalej nie usłyszysz różnicy to ja wymiękam :) Chcesz powiedzieć, że sobie to wszystko wymyśliłem, bo i tak nie ma żadnych różnic?

 

Dobrze by było przytrzeć nosa dumnym "audiofilom", którzy z pogardą oceniają użytkowników budżetowych zestawów, określając ich jako niedoświadczonych, nieosłuchanych i że ich opinie i porady można o kant ... Np. "Co ty możesz wiedzieć, jeśli Twój zestaw to chińskie zabawki".

 

Całkowicie się zgadzam. Ale jeśli już chcemy coś udowodnić to róbmy to z głową, bez głoszenia herezji, że wszystko gra tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc Fiio E10 akurat miałem i pozbyłem się go po 2 tygodniach. On gra bardzo ciemno i można powiedzieć, że dźwięk jest "przymulony"

 

No widzisz, a my na spotkaniu przed wyrównaniem głośności stwierdziliśmy jednocześnie we czterech, że dźwięk jest zbyt jasny, jazgotliwy - bez dociążenia.

Dwa różne bieguny w opisach dźwięku tego samego urządzenia.

 

I kto ma rację? My, czy Ty? :)

 

Co gorsze zdarza mu się generować delikatne trzaski słyszalne tylko na słuchawkach (brak tryby asynchronicznego się kłania).

 

Defekty dźwiękowe typu trzaski, szumy, buczenie, czy kompletny freeze dźwięku poprzez wywalenie się sterownika to nie jest dla mnie opis "brzmienia" urządzenia.

Ja skupiłem się na różnicach w dźwięku, a nie w wyłapywaniu zakłóceń.

 

Porównaj go choćby z m2tech HiFace DAC.

 

Nie chce mi się :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.