Skocz do zawartości
IGNORED

DAC do systemu. Czy warto ?


MrSalieri

Rekomendowane odpowiedzi

Zajrzyjcie do zakładki akustyka i tam możecie szukać rozwiązań dla swoich pokojów odsłuchowych, salonów, adaptacji pomieszczeń dla muzyków i skalpów audiofili. Pewnie dla PC Audio też znajda się jakieś rozwiązania.

Ale tu nie chodzi o to żeby w tej chwili, natychmiast, szukać jakichś rozwiązań akustycznych (tym bardziej nie dla swoich pokojów odsłuchowych), a chodzi o to, co dokładnie napisał BeatX:

 

Ale gdy ktoś zakłada temat, że ma do przeznaczenia jakiś budżet na sprzęt - celem poprawy dźwięku, to ja sugeruję te pieniądze przeznaczyć na adaptację akustyki, która da wyraźne słyszalne i nie raz dramatyczne zmiany, niż zakup DAC, który na pewno nie wniesie tyle do dźwięku co adaptacja akustyki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam ze dzięki temu małemu urządzeniu jakim jest DacMAgic 100 wiele się nauczyłem.

Poświeciłem bardzo wiele godzin czytając to forum, zgłębiając wiedzę i analizując opinie o różnych użytkowników o DAC-ach. Cały ten zbiór informacji pękł jak bańka mydlana w ciągu dwóch godzin słuchania na własne uszy.

 

Tak to jest sluchac sie PC Audio. Komputer to ciagle Twoje najslabsze ogniowo, szczegolnie ze robi za transport i magazyn w jednym. ;) Poza tym wraz ze wzrostem ceny sprzetu, roznice procentowo maleja. Ja sie juz nauczylem ze do PC AUDIO najlepsze sa aktywne kolumny. Zas w glownym systemie kto, co, woli. Moze byc oparty na aktywnych kolumnach, moze byc oparty na pasywnych, niemniej z dala od komputera jak transport, to ma byc tylko ewentualnie magazyn muzyki, nic wiecej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam ze dzięki temu małemu urządzeniu jakim jest DacMAgic 100 wiele się nauczyłem.

Poświeciłem bardzo wiele godzin czytając to forum, zgłębiając wiedzę i analizując opinie o różnych użytkowników o DAC-ach. Cały ten zbiór informacji pękł jak bańka mydlana w ciągu dwóch godzin słuchania na własne uszy.

ciesze sie razem z toba. mi wprawdzie nie udaje sie wychwycic roznic, ale wierze ci na slowo.

zrobiles tak, jak powinno sie robic, przeczytac forum itd. ale miec swoj rozum i kierowac sie wlasnymi odczuciami. skoro tobie ta zmiana pasuje, to czego chciec wiecej?

 

niemniej z dala od komputera jak transport, to ma byc tylko ewentualnie magazyn muzyki, nic wiecej.

czy dotyczy to rowniez terminali?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, kolejna ogromna różnica po wymianie kondensatora.

Nie wiem.. ja tam się nie znam, ale zawsze mi się wydawało że ogromna różnica to na przykład dwa małe monitory bliskiego pola, a system 2.1

Albo słuchawki zamknięte vs. otwarte ;)

Przyjrzyj się foto bebechów tego daca i zobacz jak kondensatorem można wpływać a brzmienie. Lampą także. Poczytaj jakie są dostępne wersje w zależności od ceny.

Myślisz że wszystkie wersje grają tak samo?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Piękny dać za niedużą kasę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest sluchac sie PC Audio. Komputer to ciagle Twoje najslabsze ogniowo, szczegolnie ze robi za transport i magazyn w jednym. ;) Poza tym wraz ze wzrostem ceny sprzetu, roznice procentowo maleja. Ja sie juz nauczylem ze do PC AUDIO najlepsze sa aktywne kolumny. Zas w glownym systemie kto, co, woli. Moze byc oparty na aktywnych kolumnach, moze byc oparty na pasywnych, niemniej z dala od komputera jak transport, to ma byc tylko ewentualnie magazyn muzyki, nic wiecej.

Co dla Ciebie znaczy transport i magazyn w jednym. W PC Audio, komputer to chyba taka płyta CD o pojemności 1,2... TB a DAC to chyba taki odtwarzacz CD bez płyty. W odtwarzaczu CD pracuje przetwornik C/A, który pobierając dane cyfrowe z płyty zamienia je na postać analogową i przekazuje sygnał do wzmacniacza. Czy komputer z odpowiednio skonfigurowanym playerem + DAC to nie jest właśnie tak jakby odtwarzacz CD z płytą o ogromnej pojemności. Jeśli odpowiednio skonfigurowany komputer będzie wypluwał z dysku zera i jedynki w niezmienionej postaci, co chyba z angielskiego nazywa się bit-perfect to dlaczego ma być on słabym ogniwem. Wytłumacz mi to, bo jestem laikiem i zapewne wszystko co napisałem to same bzdury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tutaj ostatnio modne są PC z zasilaczem liniowym :)

I tak jak w przypadku wszelkiego audio-voodoo, w PC z zasilaczem liniowym ponoć też jest słyszalna poprawa w dźwięku.

Tym mniej ortodoksyjnym słyszącym wystarczy zwyczajny PC (ze zwyczajnym zasilaczem), ale z "dedykowanym" do audio kontrolerem USB w postaci karty rozszerzeń na PCI, który ma izolację galwaniczną USB i własne /niezależne/ zasilanie zegara.

Testowałem konwerter USB-SPDIF z izolacją galwaniczną portu USB i nie stwierdziłem jakichkolwiek zmian w dźwięku, pomiędzy kontrolerem USB-SPDIF bez izolacji USB ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jak w przypadku wszelkiego audio-voodoo, w PC z zasilaczem liniowym ponoć też jest słyszalna poprawa w dźwięku.

Nie zapominaj o audiofilskim kablu SATA ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tutaj ostatnio modne są PC z zasilaczem liniowym :)

I tak jak w przypadku wszelkiego audio-voodoo, w PC z zasilaczem liniowym ponoć też jest słyszalna poprawa w dźwięku.

Tym mniej ortodoksyjnym słyszącym wystarczy zwyczajny PC (ze zwyczajnym zasilaczem), ale z "dedykowanym" do audio kontrolerem USB w postaci karty rozszerzeń na PCI, który ma izolację galwaniczną USB i własne /niezależne/ zasilanie zegara.

Testowałem konwerter USB-SPDIF z izolacją galwaniczną portu USB i nie stwierdziłem jakichkolwiek zmian w dźwięku, pomiędzy kontrolerem USB-SPDIF bez izolacji USB ;]

po tych wszystkich twoich wpisach na forum stwierdzam oficjalnie, ze nie nadajesz sie ani na recenzenta audio, ani na sprzedawce w sklepie z high end :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dla Ciebie znaczy transport i magazyn w jednym. W PC Audio, komputer to chyba taka płyta CD o pojemności 1,2... TB a DAC to chyba taki odtwarzacz CD bez płyty. W odtwarzaczu CD pracuje przetwornik C/A, który pobierając dane cyfrowe z płyty zamienia je na postać analogową i przekazuje sygnał do wzmacniacza. Czy komputer z odpowiednio skonfigurowanym playerem + DAC to nie jest właśnie tak jakby odtwarzacz CD z płytą o ogromnej pojemności. Jeśli odpowiednio skonfigurowany komputer będzie wypluwał z dysku zera i jedynki w niezmienionej postaci, co chyba z angielskiego nazywa się bit-perfect to dlaczego ma być on słabym ogniwem. Wytłumacz mi to, bo jestem laikiem i zapewne wszystko co napisałem to same bzdury.

 

Juz to bylo walkowane sporo razy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to bylo walkowane sporo razy.

Ok. Poczytam o tym. Dowiem się czegoś nowego. Mam tylko pytanie. Jeśli nie słyszę różnicy między moim źródłem i transportem a budżetowym odtwarzaczem CD, to powinienem wrócić do odtwarzacza CD, żeby wyeliminować najsłabsze ogniwo? Trochę mi to nie na rękę bo teraz jestem happy, że nie muszę żonglować płytami i mam dostęp do milionów utworów dzięki serwisom streamingowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat akustyki już się nie wypowiadam bo to bardzo proste: Masz kasę i miejsce do budowy sali odsłuchowej - to zacznij od tego...

 

Wróćmy jednak do tematu z tytułu:

Czy warto inwestować w DAC?

 

NIE - jeśli w dalszym torze Twój budżet nie przekracza 2000-3000 PLN na wzmacniacz i kolumny (lub kolumny aktywne)

TAK - jeśli masz zamiar słuchać przez bardziej wyrafinowany sprzęt - w tym słuchawki dobrej klasy.

 

No ale czy nie lepiej dołożyć kasy do kolumn lub wzmacniacza? A może streamer? Albo jeszcze inaczej np. Raspberry Pi? Albo iPad? I odłączyć się od PC?

 

Takie fora otwierają głowę i dają do myślenia. I dla tego tu jestem, a nie żeby wmawiać innym, że mam racje bo coś słyszę lub nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odtwarzaczu CD pracuje przetwornik C/A, który pobierając dane cyfrowe z płyty zamienia je na postać analogową i przekazuje sygnał do wzmacniacza. Czy komputer z odpowiednio skonfigurowanym playerem + DAC to nie jest właśnie tak jakby odtwarzacz CD z płytą o ogromnej pojemności. Jeśli odpowiednio skonfigurowany komputer będzie wypluwał z dysku zera i jedynki w niezmienionej postaci, co chyba z angielskiego nazywa się bit-perfect to dlaczego ma być on słabym ogniwem.

 

I to się nazywa rozsądne podejście do tematu. Może delikatnie uproszczone, ale o to mniej więcej chodzi. Nic dodać.

 

Tak to jest sluchac sie PC Audio. Komputer to ciagle Twoje najslabsze ogniowo, szczegolnie ze robi za transport i magazyn w jednym. ;) Poza tym wraz ze wzrostem ceny sprzetu, roznice procentowo maleja. Ja sie juz nauczylem ze do PC AUDIO najlepsze sa aktywne kolumny. Zas w glownym systemie kto, co, woli. Moze byc oparty na aktywnych kolumnach, moze byc oparty na pasywnych, niemniej z dala od komputera jak transport, to ma byc tylko ewentualnie magazyn muzyki, nic wiecej.

 

To jest bzdura do kwadratu. Skąd bierzesz takie rewelacje? Równie dobrze możesz słyszeć stolik na którym stoi Twój sprzęt.

Mam wrażenie, że to jest wyciąganie wniosków na podstawie odsłuchu błędnie skonfigurowanego kompa jako źródła lub dalszy tor był czuły na sygnał zegarowy, który w przypadku kompa rzadko jest dobrej jakości. Zniechęciłeś się, że to nie może grać i stąd potem takie opinie. Jeśli nie potrafimy czegoś poprawnie ustawić to nie opowiadamy bajek, że jest złe i nie gra. Tak samo możemy ustawić wypasione kolumny w taki sposób, że będą grały fatalnie. Ale to nie znaczy od razu, że one są złe, tylko że ja je źle ustawiłem lub mam słabą akustykę.

Powód może być też bardziej prozaiczny - dla niektórych komp jest niewystarczająco hi-endowy, żeby mógł być dobrym transportem. Ale gdyby zapłacić za niego z 10k zł to od razu zagra ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Wykorzystując bezsenność, która mi doskwiera, poczytałem o komputerze, jako najsłabszym ogniwie o którym wspminał DawidM. Głównym problemem jest komputer jako transport, ponieważ nie przekazuje dla DAC-a czyli źródła, cyfrowego strumienia audio tylko dane komputerowe, które w rozumieniu DAC-a nie mają cech cyfrowego strumienia audio. A miało być tak pięknie :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko odnioslem sie do komputera jako przykladu kolegi ktory ma tam wzmacniacz Marantza I kolumny Dali. br />

Jesli chodzi o dzwiek w ogole komputer moze zagrac. Wszystko to tylko suma poniesionych kosztow do przychodow. U mnie gra muzyka, bez wydziwiania. Jesli nie mam ochoty sluchac muzyki przy komputerze, (w bliskim polu), glownie w czasie pracy. Ide do salonu odpalic drugi system ktory moze wykorzystac magazyn muzyki w komputerze, niemniej komputer nie jest tu zrodlem, jest tylko magazynem muzyki.

 

Oczywiscie moj setup to setup dla melomana (z czasem bedzie rozbudowany..), audiofilem sie nie czuje, mimo iz troche sprzetu mialem. Kazdy wybiera to co lubi. Ja tylko daje alternatywe, przyklad. Dla mnie, nie ma sensu sie meczyc na drodze do hajendu - duza grupa osob go nie potrzebuje, tylko o tym nie wie - w PC audio. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko odnioslem sie do komputera jako przykladu kolegi ktory ma tam wzmacniacz Marantza I kolumny Dali. br />

Jesli chodzi o dzwiek w ogole komputer moze zagrac. Wszystko to tylko suma poniesionych kosztow do przychodow. U mnie gra muzyka, bez wydziwiania. Jesli nie mam ochoty sluchac muzyki przy komputerze, (w bliskim polu), glownie w czasie pracy. Ide do salonu odpalic drugi system ktory moze wykorzystac magazyn muzyki w komputerze, niemniej komputer nie jest tu zrodlem, jest tylko magazynem muzyki.

 

Oczywiscie moj setup to setup dla melomana (z czasem bedzie rozbudowany..), audiofilem sie nie czuje, mimo iz troche sprzetu mialem. Kazdy wybiera to co lubi. Ja tylko daje alternatywe, przyklad. Dla mnie, nie ma sensu sie meczyc na drodze do hajendu - duza grupa osob go nie potrzebuje, tylko o tym nie wie - w PC audio. ;)

A czy są jakieś inne transporty, które można podłączyć do komputera jako magazynu który przetworzy pliki na cyfrowy strumień audio i w tej postaci prześle to do DAC-a, czy pliki z komputera mają już postać nieodwracalną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to bylo walkowane sporo razy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

SlawekR bardzo mądrze tutaj pisze (czytać ze zrozumieniem). PC ma być tylko magazynem danych a żeby tak było potrzebny jest transport w postaci zewnętrznego DAC-a z konwerterem USB/SPDIF lub oddzielny konwerter oraz DAC.

Do tego polecam postawić sobie Daphile na jakimś tanim, bezgłośnym terminalu PC chłodzonym pasywnie.

 

Jeśli chodzi o porównanie karty dźwiękowej sound blaster audigy 2 zs z dac magic tego drugiego nie słyszałem ale posiadałem kiedyś ową kartę (która jako karta dźwiękowa PC miała bardzo dobrą opinię i byłem z niej zadowolony jeśli chodzi o dźwięk 5.1) i zdecydowanie przegrała konfrontację stereo z MF V-DAC-iem. Było to już jakiś czas temu i z tego co pamiętam to była duża różnica w barwie.

 

Uważam, że przy takim porównaniu to czy usłyszymy różnicę, znaczenie mają zastosowane pozostałe elementy toru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

rpi3, digione, tara labs, audio gd, vincent 226mk2, chord epic twin, audio academy rhea

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o dzwiek w ogole komputer moze zagrac. Wszystko to tylko suma poniesionych kosztow do przychodow.

Możesz przestać straszyć tyko podać przykłady warunków w jakich komputer może zagrać.

Oczywiście jeśli potrafisz to zrobić.

Komputer nie jest żadnym słabym ogniwem, nie ma on kompletnie znaczenia dla dźwięku po spełnieniu pewnych warunków wałkowanych na tym forum nie raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez post wyzej masz to wyjasnione..ehhh. Tak, bylo to walkowane I Pc moze byc najslabszym ogniwem. Czytaj z zrozumieniem, prosze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dźwięk z komputera i to, że można go poprawić tak aby był jak z hajendu, to wszystko zostało wyjaśnione równie dobrze, co wszelkie audio-voodoo.

Czyli nic nie wyjaśniono.

Padły jakieś audiofilskie teorie - jak zwykle z pupy wzięte, że zasilacz liniowy "wygładza" dźwięk z peceta, że izolacja galwaniczna portu USB podnosi dźwięk o klasę wzwyż, że tylko odpowiednio skonfigurowany BIOS zapewni bezkompromisowy dźwięk, że jak PC Audio to tylko Windows Server 2012, bla bla bla.

A prawda o audio-voodoo jest zawsze taka sama - wszystkie te zabiegi są równie pomocne, co wypicie rosołu przed słuchaniem muzyki.

Asynchroniczny tryb USB załatwia temat idealnie czystego dźwięku z jakiegokolwiek PC (jitter przestaje mieć znaczenie przy przetaktowywaniu), koniec kropka.

"Poprawianie dźwiękowo" peceta który łączy się z konwerterem USB-SPDIF poprzez protokół asynchroniczny, jest zabiegiem pozbawionym jakiegokolwiek sensu.

Właściwie to gdy PC nie ma jakoś nie wiadomo jak spartolonego portu USB, to można spokojnie słuchać w trybie synchronicznym i dźwięk będzie bez zmian co w async.

Można słuchać nawet z wewnętrznej karty muzycznej i też jest bdb :)

Karty, komunikującej się z systemem poprzez szynę PCI-E, która nie wiem czy ma w swojej strukturze jakieś algorytmy korekcji błędów przy cyfrowych danych audio.

No na pewno w rozumowaniu słyszących z tego forum, połączenie po PCI-E jest mniej audiofilsko koszerne, niż po async USB :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC ma być tylko magazynem danych a żeby tak było potrzebny jest transport w postaci zewnętrznego DAC-a z konwerterem USB/SPDIF lub oddzielny konwerter oraz DAC.

A co w przypadku, kiedy DAC nie ma innego wejścia cyfrowego oprócz USB i jedno wyjście liniowe do wzmacniacza? Nie mamy wtedy transportu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nazewnictwo i topologia którą zaproponował SławekR jest nielogiczna.

Ja w pojęciu schematycznym PC Audio widzę niemalże analogicznie co odtwarzacz CD.

Odtwarzacz CD ma transport, czyli mechanizm i system zczytywania danych z medium, kontroli tego medium (play, prev, prev/next itp) a następnie dane trafiają do DAC i sekcji analogowej.

Nigdzie nie znalazłem informacji czy do DAC w odtwarzaczu CD trafia sygnał I2S, ale raczej nie SPDIF (niepotwierdzone, jak ktoś ogarnia temat to proszę o info)

PC musi gdzieś magazynować pliki i mieć do nich dostęp (tak samo jak odtwarzacz CD), za odbieranie tych danych z medium i sterowanie odtwarzaczem muzyki odpowiada system operacyjny, który jest czymś w rodzaju firmware w odtwarzaczu CD.

W takim układzie peceta można nazywać transportem plików, który wysyła dane do DAC, z uwzględnieniem po drodze konwersji sygnału do formatu jaki przyjmuje podłączony DAC.

DAC'i w kartach muzycznych na PCI-E raczej nie przyjmują danych po I2S.

Dlatego imho niezbędnym elementem każdego zewnętrznego DAC jest wbudowany konwerter USB-SPDIF, aby zapewnić uniwersalność podłączenia do jakiegokolwiek transportu w postaci peceta, poza typowymi wejściami cyfrowymi toslink/coax

W takim układzie nazewnictwa mamy: transport PC -> DAC -> wzmacniacz -> kolumny

Prosto i zajebiście :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co złego w pc żeby trzeba było go czymś zastępować?

 

PC jest OK jeśli spełnisz wiele warunków, o których już była mowa wielokrotnie: konfiguracja, systemy, zasilacze, ect. Oczywiście jest jeszcze wiara w wpływ w/w na dźwięk, ale czasem radykalne rozwiązania staja się najlepsze. Chodzi o alternatywne myślenia a nie popadanie w obłęd typu: zakłócenia w prądzie (buczenia) czy banalne kręcenie wiatraczka... Popadamy w bezcelowe wydatki, które albo nie rozwiązują problemu a czasem rodzą kolejne wydatki.

 

Dlatego dla mnie AUDIO PC to nie tylko sam PeCet...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tych wszystkich twoich wpisach na forum stwierdzam oficjalnie, ze nie nadajesz sie ani na recenzenta audio, ani na sprzedawce w sklepie z high end :-)

Ja uważam, że jest dokładnie na odwrót. BeatX jest tak zajadły żeby udowodnić swoje spostrzeżenia, czego przykładem jest choćby to spotkanie w Krzyżu Wielkopolskim, że gdyby mu dobrze zapłacili to dał by radę sprzedawać wszystko, co wg audiofilów poprawia dźwięk. Od podstawek pod kable i wygrzewacze do nich, po złote bezpieczniki i stoliki antywibracyjne :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że jest dokładnie na odwrót. BeatX jest tak zajadły żeby udowodnić swoje spostrzeżenia, czego przykładem jest choćby to spotkanie w Krzyżu Wielkopolskim, że gdyby mu dobrze zapłacili to dał by radę sprzedawać wszystko, co wg audiofilów poprawia dźwięk. Od podstawek pod kable i wygrzewacze do nich, po złote bezpieczniki i stoliki antywibracyjne :-)

 

umarlby z glodu. zaden producent / dystrybutor nie zlecalby mu zadnych testow, bo co by mogl przeczytac, ze ladnie wyglada? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umarlby z glodu. zaden producent / dystrybutor nie zlecalby mu zadnych testow, bo co by mogl przeczytac, ze ladnie wyglada? ;-)

No tak ale jest inteligentny i na potrzeby zbytu napisał by nawet review, że śnieg jest ciepły i hurtem sprzedawał by go Eskimosom ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC jest OK jeśli spełnisz wiele warunków, o których już była mowa wielokrotnie: konfiguracja, systemy, zasilacze, ect.

Jedyny warunek jaki trzeba spełnić by komputer nadawał się do audio to oprogramowanie nie zmieniające wypluwanych danych.

To co ma wpływ na dźwięk jest poza komputerem (warunek dac z dobrym konwerterem asynchronicznym). Zabawy w ulepszanie komputera dawno przestały mieć sens z ekonomicznego punktu widzenia. Tylko od użytkownika zależy co sobie wepnie do systemu (może być to pełnowymiarowy blaszak lub terminal z demobilu). Ja wybrałem terminal ze względu na cenę i pasywne chłodzenie.

Komputery nie mają prawa "grać" jeśli grają coś jest zwalone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SlawekR bardzo mądrze tutaj pisze (czytać ze zrozumieniem). PC ma być tylko magazynem danych a żeby tak było potrzebny jest transport w postaci zewnętrznego DAC-a z konwerterem USB/SPDIF lub oddzielny konwerter oraz DAC.

Do tego polecam postawić sobie Daphile na jakimś tanim, bezgłośnym terminalu PC chłodzonym pasywnie.

SlawekR mądrze pisze, ale bardzo dużo i przyznaje się, że nie przeczytałem wszystkiego. Wydaje mi się że popełnia też błędy, jak choćby z transferem izochronicznym nazywając go przestarzałym... ale mniejsza z tym, nie chcę nikomu umniejszać wiedzy.

Komputer jak najbardziej jest transportem, bo spełnia warunek wyprowadzania sygnału cyfrowego, a czy jest to strumień USB czy SPDIF to ma już drugorzędne znaczenie. Oczywiście ten warunek będzie spełniony jeśli prześlemy ten sygnał do DAC-a, który potrafi go zdekodować, co oczywiście zrobi każdy DAC z wejściem USB, bo zawiera odpowiedni konwerter.

Nie ma sensu upieranie się, że USB to strumień danych komputerowych, a SPDIF to już dane audio. Po prostu przyjęło się kojarzyć wyjście USB z zastosowaniami komputerowymi, ale przecież powstał standard USB Audio, który jest dedykowany do przesyłania cyfrowego dźwięku. Dlatego nie mogę się zgodzić, żeby transportem nazywać jakiś konwerter USB->SPDIF czy inną część komputera. To tak jakby mówić, że nie odtwarzacz CD połączony cyfrowo jest transportem, a tylko jakiś jego scalak, który odpowiada za wysyłanie sygnału. Niepotrzebna komplikacja w nazewnictwie, nic więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jakby mówić, że nie odtwarzacz CD połączony cyfrowo jest transportem, a tylko jakiś jego scalak, który odpowiada za wysyłanie sygnału. Niepotrzebna komplikacja w nazewnictwie, nic więcej.

 

Wychodzę z tego samego założenia :)

 

umarlby z glodu. zaden producent / dystrybutor nie zlecalby mu zadnych testow, bo co by mogl przeczytac, ze ladnie wyglada? ;-)

 

hehehe :D

Niestety bozia nie dała mi smykałki do handlu/marketingu.

Ale jakbym miał zostać sprzedawcą sprzętu audio, to raczej tylko słuchawek bądź kolumn.

Opisując ich brzmienie i ewentualne wymagania, nie kłamałbym w żywe oczy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.