Skocz do zawartości
IGNORED

Brzeczenie, trzepotanie glosnikow ponizej ich pasma przenoszenia?


Pegieton

Rekomendowane odpowiedzi

Odkrylem niedawno taka sprawke, mowa o wooferach.

Przy niektorych konkretnych kawalkach, w ktorych wyraznie graja czestotliwosci ponizej 40Hz glosniki brzecza, trzepotaja, nie wiem jak to nazwac. Wysoki trzepot, ewidentnie mechaniczny. Przy nizszych czestotliwosciach brzmi to jak wolne trzepotanie, przy wyzszych brzeczenie. Przy normalnym odsluchu niemal tego nie slychac, jednak wzrasta wraz z glosnoscia, a po cyfrowym wyciszeniu wszystkiego powyzej 40Hz to co slychac, to glownie ten trzepot.

 

Pasmo przenoszenia glosnikow to 45Hz+ i w tym zakresie wszystko jest ok.

 

Jest to dobrze slyszalne np. w tych kawalkach. Wrzucilem na sendfile do pobrania i sprawdzenia, bo na YT tego nie slychac:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) przy najnizszym basie po 25sek(cos sie wali link, po wejsciu trzeba usunac koncowke po "html" z adresu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tutaj na samym poczatku

 

 

Co ciekawe, wystepuje to rowniez na wooferach w aucie (pasmo przenoszenia od 40Hz)

W obu przypadkach duzo wyrazniej w jednym glosniku. W domu jest to lewy, w aucie prawy. W tym "dobrym" glosniku tez to wystepuje, ale o wiele mniej, np. po zwiekszeniu glosnosci o 20dB. Po zamianie kanalow problem zostaje w tym samym glosniku. Po zamianie glosnikow, problem wedruje razem z glosnikiem.

 

 

Co panowie na to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow w tym utworze "GOLD" na początku jest tak niska częstotliwość, że deska na której miałem w rękę zaczęła się poruszać :) U mnie problem brzęczenia/trzepotania nie występuje. Nagrania są grane krystalicznie czysto, więc to na pewno nie problem nagrań.

 

Sądzę, że Twój problem to głośniki bassreflex, z nie za wielkim basem i bez filtra subsonicznego. Wyraźnie poniżej częstotliwości strojenia tunelu bassreflex, następuje znaczny wzrost wychyleń membrany i nawet niewielkie głośności/moce wystarczą by przekroczyć Xmax. Podsumowując, jeśli w nagraniu pojawi się coś o dostatecznie niskiej częstotliwości, to głośnik do tego nie przystosowany (ew. niezabezpieczony filtrem subsonicznym i czasami też dodatkowo limiterem) będzie siał zniekształceniami, w postaci takich odgłosów o jakich pisałeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo za słaby wzmacniacz - i nie kontroluje zbyt dobrze przetworników.... - sprubuj pożyczyć mocniejszy sprzęt i potestować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na furkot powietrza przy czestotliwosci ponizej strojenia BR, do tego moze byc jeszcze dzwiek wypadajacej cewki ze szczeliny magnetycznej wtedy glosnik zachowuje sie jak by byl bez obudowy, tak mozna szybko uszkodzic glosniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na furkot powietrza przy czestotliwosci ponizej strojenia BR

Furkot powietrza, to raczej może być przy częstotliwości strojenia BR (i w okolicach) - wówczas prędkość przepływu powietrza przez tunel BR jest największa. Jednak i tak nie sądzę by to było to.

 

TO NIE BAS ! to buczenie :)

Masz pewnie jakieś podbicie na basie w kolumnach lub problemy z akustyką skoro słyszysz tam jakieś buczenie.

 

ps. słyszałem gorsze utwory pod wzgl. artystycznym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu przypadkach duzo wyrazniej w jednym glosniku. W domu jest to lewy, w aucie prawy. W tym "dobrym" glosniku tez to wystepuje, ale o wiele mniej, np. po zwiekszeniu glosnosci o 20dB. Po zamianie kanalow problem zostaje w tym samym glosniku. Po zamianie glosnikow, problem wedruje razem z glosnikiem.

 

Karkas cewki lub sama cewka ociera o nabiegunnik (poprzednio źle się wyraziłem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmacniacza - na stronie producenta kolumn jest zapis "minimalna moc wzmacniacza 50W". Moj AMC XIA 30 ustawiony na 4ohm ma 45W (kolumny 6ohm). Jednak jest rozkrecony na 25%, karta dzwiekowa na 75% a na komputerze glosnosc przy bardzo glosnych odsluchach rzadko przekracza 80%, wiec co by to bylo z mocniejszym wzmacniaczem??

 

Potrafie odroznic furkot powietrza od ewidentnie mechanicznego odglosu i jest to ten drugi. Nie sa to tez znieksztalcenia dzwieku, tylko ewidentnie cos czegos dotyka, to podobny dzwiek jak rezonowanie ramki tablicy rejestracyjnej, tylko o wiele cichszy i "rzadszy", o mniejszej czestotliwosci.

 

Zeby zlikwidowac calkowicie to brzeczenie tu filtr subsoniczny musialbym ustawic na 42-43Hz, wiec troche za wysoko bo mimo spadku w tym zakresie jest jeszcze sporo informacji w muzyce, ktorej dosyc czesto ostatnio slucham. (teraz cyfrowo odcinam 35Hz, 60db/oct w ramach "kompromisu").

 

Kolumny to konkretnie JAMO C 93, w bass reflex wsadzilem slomki wg porad z forum co znaczaco poprawilo brzmienie przy problematycznej akustyce, nie ma to jednak wplywu na to brzeczenie.

 

Jakies nowe pomysly/potwierdzenia/obalenia starych na podstawie powyzszych?

 

Narazie nie mecze glosnikow glosnymi odsluchami, czekac 3 tygodnie az tata elektryk wroci czy lepiej od razu jechac z glosnikami do sklepu, pogadac o tym i posluchac razem z nimi? Kolumny jeszcze rok na gwarancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pewnie jakieś podbicie na basie w kolumnach lub problemy z akustyką skoro słyszysz tam jakieś buczenie.

 

ps. słyszałem gorsze utwory pod wzgl. artystycznym

buahahhahahahahhaa Kolumny to AVANTI natomiast pokój jest zaadaptowany akustycznie :) więc nie ma mowy o zadnym problemie :) Po prostuna cieńkim sprzecie słychać "bas" na normalnym - BUCZENIE ::) sztucznie wygenerowane przez najtańsze urządzenia :) totalnie bez dynamiki :):PPP pzdr. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżetowe kolumny podstawkowe i słaby wzmacniacz, są monitory które potrafią zagrać basem, ale nie z 6 calowym głośnikiem za te pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostuna cieńkim sprzecie słychać "bas" na normalnym - BUCZENIE ::)

Jak normalny sprzęt ma buczeć, a nie grać bas, to chyba ten normalny sprzęt jest dosyć marny. Analogicznie jak ten cienki sprzęt gra bas, zamiast jednostajnie buczeć, to chyba jest dużo lepszy od tego normalnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnij się kolego do podstawówki i powtórz sobie czytanie ze zrozumieniem :) lub wyjasnię to inaczej:) kiedyś daaawno temu byl taki zespół Modern Talking np. :) i na Tonsilach w tamtych czasach oraz diorze grało to całkiem sympatycznie :) lecz teraz po latach w dobie lepszych sprzetów gdy się włączy coś takiego to ewidentnie widac braki ,które kiedyś sie nie rzucały w oczy poniewaz sprzet nie był tak "doskonały" jak obecnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwór G.O.L.D. odsłuchany na słuchawkach Beyerdynamic DT990 Pro, podłączonych do Audiolaba 8000S. Jakość dźwięku słaba ale nie ma absolutnie żadnego buczenia na basie tylko bardzo niskie zejścia. Reasumując - słucham na jakimś chłamie :-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj sobie kontrabasu i porównaj :)

 

bardzo niskie zejścia ZEJSCIA CZEGO ? sztucznie wygenerowanego "czegoś" czego na 100% nie mozna nazwac basem ponieważ to DUDNIENIE :) ( ja tak to nazywam) i nie kłóć się bo mam racje :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnij się kolego do podstawówki i powtórz sobie czytanie ze zrozumieniem :)

Wiesz, nawet dostrzegłem tę drugą możliwość o której mogłeś pomyśleć, ale chciałem Cię sprowokować byś to doprecyzował (nieprecyzyjne wyrażanie może spowodować, że jakąś wypowiedź można różnie zinterpretować). Chodzi Ci o to, że w utworze jest buczenie, którego pewne kolumny nie potrafią zagrać. Jednak jak widać kolega ze słuchawkami też nie słyszy jakiegoś "buczenia" więc może jednak coś u Ciebie jest nie tak?

 

Posłuchaj sobie kontrabasu i porównaj :)

... jeszcze dochodzi kwestia nazywania dźwięków. Może słyszę dokładnie to co Ty, jednak ja nie nazwałbym tego "buczeniem". W tym utworze są po prostu dźwięki syntetyczne. One nie brzmią i nie mają brzmieć jak jakiś fizyczny instrument w postaci np. kontrabasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno takich głupot nie czytałem. Dzięki za poprawe humoru.

Ja dziekuję za rozbawienie tym kwiatkiem z prawej strony :) NIe przeszkadza on Tobie dzwiękowo ? Ps. mi tez kiedyś "kolezanka" umiesciła kwiatek .... usnunąłem ją razem z nim :) od razu mam swobodną "przestrzeń" w pokoju :) Kojarzy mi sie również gdy kiedyś pojechałem z kolegą do salonu aby mu doradzić ... kupił sprzet za 25tyś a zona postawiła mu kwiatki obok kolumny :) Nie mogli wyjść z podziwu gdy za kazdym razem z zasłoniętymi oczyma (opaską ) odpowiadałem czy kwiatek jest czy go nie ma :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polraven, czyli Twoim zdaniem bas w muzyce elektronicznej nigdy nie ma prawa zejść nisko ponieważ nie jest wytwarzany przez naturalne instrumenty? W którym momencie tak Ci dudni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując - słucham na jakimś chłamie :-D

Jeśli chcesz to wypozycze Tobie (za darmo) wzmacniacz ,który pobije na glowę Twojego Audiolaba :P :)

 

Polraven, czyli Twoim zdaniem bas w muzyce elektronicznej nigdy nie ma prawa zejść nisko ponieważ nie jest wytwarzany przez naturalne instrumenty? W którym momencie tak Ci dudni?

alez oczywiście ,ze ma prawo zejść :) jak już wspomniałeś : W MUZYCE ELEKTRONICZNEJ :)

 

Wiesz, nawet dostrzegłem tę drugą możliwość o której mogłeś pomyśleć, ale chciałem Cię sprowokować byś to doprecyzował (nieprecyzyjne wyrażanie może spowodować, że jakąś wypowiedź można różnie zinterpretować).

 

Fakt :-/ często mi się to zdarza bowiem zazwyczaj wyrażam się głosowo co zdecydowanie lepiej mi (ponoć) wychodzi :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziekuję za rozbawienie tym kwiatkiem z prawej strony :) NIe przeszkadza on Tobie dzwiękowo ? Ps. mi tez kiedyś "kolezanka" umiesciła kwiatek .... usnunąłem ją razem z nim :) od razu mam swobodną "przestrzeń" w pokoju :) Kojarzy mi sie również gdy kiedyś pojechałem z kolegą do salonu aby mu doradzić ... kupił sprzet za 25tyś a zona postawiła mu kwiatki obok kolumny :) Nie mogli wyjść z podziwu gdy za kazdym razem z zasłoniętymi oczyma (opaską ) odpowiadałem czy kwiatek jest czy go nie ma :)

Sęk w tym ze to nie kwiatek tylko drzewo. Nie dość ze roślin nie rozrozniasz to i dźwięków też :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym ze to nie kwiatek tylko drzewo.

Bez okularów to wygląda dla mnie jak kwiatek :x Niestety TV mam 7metrów od klawiatury :x

 

Może nawet pobije na dwie albo i trzy głowy, ale dziękuje, nie potrzebuję...

a zatem widac,ze kolega się nie che "rozwijać" a spocząć na laurach i założyć klapki na oczy (uszy) :) MOżna i tak :) pzdr. :):P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO własnie prawidłowy kierunek to własnie ten gdzie słychać "buczenie" a więc NIEDOSKONAŁOŚĆ w nagraniu :):P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slodcy jestescie :). Naprawde chcialbym, aby kazdy album na jaki trafiam byl nagrany full profi audiofilsko, ale niestety ograniczanie sie w 95% do jazzu i klasyki jest po prostu nie dla mnie.

 

Mowcie co chcecie. ale produkcje kawalka uwazam jak na polskie rapowe warunki na bardzo dobrą (co nie znaczy ze nie moze byc lepiej).

Jeden dazy do tego, zeby jego brzmienie bylo w 100% plaskie, oddajace nagranie i jego niedoskonalosci, a drugi do tego, zeby nagranie podbarwic i niedoskonalosci ukryc. Nie widze nic zlego w zadnym z tych podejsc.

 

Zeta, nie wymagam zeby moje 6 calowe glosniki mialy zejscie do 20Hz przy -3dB, chcialbym tylko zeby nic nie brzeczalo przy odsluchu. Jesli przy dajmy na to 38Hz bedzie -6 czy -12dB spoko... ale niech to BEDZIE. Bez brzeczenia ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda tylko... nie w tym przypadku (nagrania oczywiście)...:-) Owszem, jakość nagrania jest słaba ale gdzie tu buczenie? A tak poza tym ... Dlaczego uważasz, że to ja mam się rozwijać a nie Ty?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz, że to ja mam się rozwijać a nie Ty?

Bo widziałem Twój profil i wiem na czym słuchasz ( hihihi) :x

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj słyszę BAS :) ale w utworze Gold mozna tylko pomarzyć :) Ot co :) (utwór podaję jako przykład -pierwszy z brzegu :) Oczywiscie najlepiej na wydaniu CD bo jutubowskie ustrojstwo jakością nie grzeszy :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.