Skocz do zawartości
IGNORED

Tunning Rotela


NeC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam wzmak Rotel RA-945, ostatnio zauważyłem że jego brzmienie uległo pogorszeniu tzn spadła dynamika, bas stał sie kluchowaty, wysokie jakieś takie wycofane i bez blasku. Czy to już najwyższy czas by coś w nim wymienić np. kondensatory które już na pewno trochę wyschnęły..wzmak ma ok 8 lat. Może ktoś tunningował podobny model np.921, 931 i ma już doświadczenie w tej sprawie i jakieś sprawdzone pewniaki na które można wymienić podzespoły?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem owszem ale jaki to związek z Rotelem. Rotel to nie Marantz...a chodzi mi o to kto przerabiał Rotela i może mi podsunąć pewniaki na które można wymienić. Wie ktoś??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak twój rosyjski... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a jak chcesz tylko kondensatory wymienić to masz wątek 12576 w którym piszą które są warte uwagi...

ale to i tak zależy jakie masz części w środku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak szczerze to z moim rosyjskim kiepsko:) Jak rozbiore wzmaka to napisze co dokładnie w nim siedzi. Wiem że filtrujące to Rubycony 2x 8200uF. Myśle by wymienić w nim wszystkie kondy, w większości są to Rubycony, niektóre Black Gate'y. Problem w tym że miejsce na filtrujące jest mocno ograniczone. Mam lamiaste pytanie po czym poznać sekcje przedwzmacniacza?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam lamiaste pytanie po czym poznać sekcje przedwzmacniacza?:)

no... to poprostu widać... :-) raczej tam gdzie są układy scalone...

dolna część, od tych większych czerwonych kondensatorów w dół

[obrazekLUKASZ-205646_1.JPG]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buber - świetny link!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz Rubycony i Black Gate Rubycon i chciałbyś pozostać im "wierny" to wymiana będzie cię sporo kosztować, bo do kupienia są właściwie tylko za granicą i są dość drogie...

chyba tylko Panasonic ( FC i inne-> patrz wątek o kondensatorach) są "godne" by zastąpić BG bipolarne i są w miarę dostępne na naszym rynku i dużo tańsze, ale oczywiście nie wszystkie BG da się zastąpić bo jak masz tam jakieś unipolarne BG do jak to mówią... dupa, albo jakieś porządne MKP trzeba wstawić tylko cena też "miła" jest a gabaryty potężne przy większych pojemnościach...

przeglądałeś wogóle tą ruską stronę ?

tam masz zdjęcia część schematu (końcówka mocy) itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rambo

rozumiem że oglądałeś też resztę... :-)

prawdę powiedziawszy to się kolega NeC nie popisał bo to był JEDYNY link jaki mi Google wyrzuciło po wpisaniu

hasła: rotel ra 945 tweak .... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że zacne:) ale już swój wiek mają...więc myśle że by coś wymienić. A zmany dzwieku na gorszy nie są jakimś tam moim "widzimisie". Nie znam sie na elektronice i dlatego tez schematy nic mi nie mówią:( Jak wygłada sprawa pojemności, wiem że nie wszystkie da sie wymienić na tej samej pojemności...jaka może być tolerancja, żeby nie przesadzić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarno to widzę,

możesz wyłożyć kupę kasy a efekt może być niewielki...

bo z tego co wyczytałem to gość proponuje wymianę Panasoniców HFQ z zasilacza na Black Gate F/FK,

BG-F w torze sygnału na BG-N unipolarne (te czerwone na zdjęciu)

i OP-AMP'y z AD712 na OPA627AU (to te dwa układy na "stoliczku")

i chyba pisze coś o bocznikowaniu dużych kondensatorów w zasilaczu foliowymi MultiCap 0,15uF + 2x3,3uF tylko tu już typu nie ma...

a także wymina diód prostowniczych w zasilaczu na SDT04S60

 

spróbuj na początku wymienić kondensatory w zasilaczu na jakieś Panasonic FC (na pewno będą lepsze od standardowych Rubyconów) i je zbocznikować jakimiś MKT (np. WIMA ) może to coś poprawi, może ich starzenie spowodowało te zmiany o których piszesz...

 

a swoją drogą to widzę że Rotel na częściach raczej nie oszczędza... może być cieżko...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak wygląda sprawa pojemności, wiem że nie wszystkie da sie wymienić na tej samej pojemności...jaka może

> być tolerancja, żeby nie przesadzić?

w zasilaczu to nie ma większego znaczenia może być -/+ 20% zwłaszcza jak masz 2x8200uF,

przy filtrowaniu zasilania przy OP-AMPACH (jeśli takie kondesatorki wogóle są) wydaje mi się że też z -10%

+ 20% też może być, ale zależy jakie tam teraz są wartości jak masz po 100uF to można i 220uF dać, ale jak masz koło 470uF to więcej nie ma sensu, natomiast lepiej dać mniejszy ale lepszy co w wypadku np. BlackGate może być ciężkie... :-)

 

ale generalnie trzymałbym się obecnych wartości

napięcia mogą być większe, ale wtedy trzeba na gabaryty uważać

 

natomiast wszystkie kondensatory w jakiś sprzężeniach, gałęziach równoległych, czy kondensatory przez które płynie sygnał (np. C602 ze schmatu ze strony) to ich wartości mogą być dobrane tak że jakakolwiek zmiana może spowodować że będzie gorzej niż jest...

Rotel odstawił chyba kawał pożądnej roboty z tym wzmakiem i ciężko będzie coś podkręcić, a może być nawet i gorzej jak się "przekombinuje"

 

Sorki za takie czarnowidztwo, ale jak masz w klocku gówniane części za grosze i zmienisz na lepsze albo na dużo lepsze to zawsze jest poprawa, natomiast jak masz dobre i bardzo dobre to łatwiej coś spieprzyć niż podkręcić... i dlatego trzeba uważać...

 

a tak wogóle to bym zaczął od schematu bo jak nie wiesz jak dany element jest wkorzystywany to wiele nie zrobisz zwłaszcza w Twojej sytuacji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś się zdecydował na te Black Gate to tu masz sklep w Anglii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ceny mają wysokie, ale nie ma problemu z zakupem, płacisz np. e-kartą z mBanku i wysyłka 3,5 funciaka do Polski (do 3 tyg. czekania)

w USA ceny są niższe ale koszty sprowadzenia wyskie (głównie przesyłka i płatność do USA)

np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorkręciłem wczoraj wzmaka i o to co zobaczyłem: w przedwzmacniaczu black gate'y, wartości 220uF i 100uF. Przy wyjściach zauważyłem jednego nichicona, w paru jeszcze innych czesciach też black gate'y. Przy AD 712 panasonic hql (jakoś tak). A reszta to, jak dla mnie nie znane Teapo? Przyznam że częsci przyzwoite:)Pytanie:

zaraz obok toroidu znajduje sie kilka (5-7) bardzo małych kondziów do czego one służa są marki Teapo. A może by zając sie filtrującymi, niestety nowe muszą byc ograniczone wysokościa do 5cm maks( bo nie zmieszczą sie w obudowie) Planowałem jakieś 10000uF, kolega proponował Panasonicy co reszta forum na to?:) A co myślicie o wymianie opampów na te o których piszą na stronie? Częsci wolałbym kupić w polsce. może ktoś z forumowiczów ma parę na zbyciu:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teapo to zwykłe tanie kondesatorki, można dać coś lepszego (np. Nippon LXY są na Allegro-tanie i dobre nie wiem tylko jak z wartościami)

w wątku 12090 ktoś pozbywał się OPA627 (chyba nawet ze stoliczkiem) po okazyjnych cenach, bo normalnie to ok 80zł zł/szt

kondensatory Panasonic FC były w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tylko dzwonić trzeba

jak będziesz miał schemat to będziesz można wykombinować co te małe kondensatorki robią... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam!

Chciałbym odświerzyć nieco wątek, otóz mam pytanie odnośnie filtrujących...gdyż trudno znalezc coś dobrego, pojemnego (10000uf) i żeby weszło w obudowe.. wysokośc 5 cm, na czym polega zbocznikowanie filtrującychi czy warto??Moge dodać pare średniowyraznych fotek wnętrza jeśli bedzie trzeba:D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbocznikowanie małymi foliakami kondensatorów filtrujących da Ci jedynie tłumienie trzasków przechodzących z sieci jak załączająca sie lodówka lub silnik komutatorowy itp. Zeby słyszeć te malutkie foliaki musisz ich tam troche nalutować, przynajmniej ze 2uF wtedy góra zrobi sie wyraźniejsza. Wydajne mostki na szybkich diodach zrób, ja w podobnym 935BX zrobiłem i dało czadu na niskim basie ze hoho. W torze nie ruszaj BG, takie kondy po 8 latach nie powinny znacznie rozjechac sie z parametrami, chyba ze któryś leje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BG ani mi się śni ruszać...:D Pozostaje tylko wymienić filtrujące(rubycon), dzwoniłem pytałem albo nie mają takich pojemności, albo jak już są to są kiepskiej jakości. Myślałem żeby nawet wymienić na Elna Cerafine, ale one są koszmarnie duże, a po drugie już nie produkują. Mam jeszcze jedno pytanie: czy jak bym kupił wszystkie częsci pod tunning i zaniósł je elektronikowi czy wymieni bez problemu (opampy, kondensatory, zbocznikuje, itd??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego nie trzeba elektronika, tylko czlowieka który wie jak trzymać lutownice w ręku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle wie jak trzymać, ale przede wszystkim ma lutownicę ( grzałkową z regulacją ). I umie się nią zprawnie posługiwać. Wniosek... potrzeba elektronika. P.S. Hobbysta elektronik, to też elektronik ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe to chociaz w tej kwesti jest jasno :D a ma ktoś propozycje na kondy??Oraz gdzie kupic i za ile?? potrzebuje nie duże 10000uf 50V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mu 4x 10 000uF/50V kendeil-a powinno byc tanio i dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha kupic mozesz tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio na pewno będzie....tylko czy dobrze to nie wiadomo:P Szkoda że nie ma na stronce nic o wymiarach. Używał ktoś tych kondensatorów??Nie żebym wybrzydzał, ale celuje w coś lepszego, skoro we wzmaku same wypaśne komponenty szkoda by było pchać byle co:P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kondensatory specjalizowane do audio o dużych pojemnościach z reguły nie grzeszą małymi gabarytami. Może coś tekiego by Ci podeszło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) mają małe gabaryty i porządną pojemność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NeC, pofatygowałeś sie chociaż sprawdzić? Podałem link do sklepu, cena za Knedla 10 000/50 - 105C o wym. 30x40mm - 14,80zł/szt. Jakiś rok temu trudno bylo je dostac w kraju, teraz juz jak widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli juz koniecznie chcesz wypas, to masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) :-)

Takie beczki musialbys juz polozyc wew. wzmaka, ale co to za problem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Opteron: Pofatygowałem sie i zajrzałem na stronke :P Te kondy z drugiego linku ciutke za droge...chciałbym wydać max 200zł - 250zł za 2 szt. Znajdą się jakieś???:D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 28

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.