Skocz do zawartości
IGNORED

Salonik otwarty z dwóch stron - jak zaadaptować?


peludito

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zrobiliśmy ostatnio ente przemeblowanie saloniku i jest tragedia. Krew mnie zalewa, bo w tych warunkach nie słyszę nawet ćwiartki możliwości tego sprzętu, więc pora się zainteresować na poważnie akustyką. Sam salonik to już lipa - 420x440x280cm, czyli prawie kwadrat. Są bardzo ograniczone możliwości żonglerki gratami. Jestem skazany na dwa skórzane, mega niepraktyczne, za duże do tego pomieszczenia meble. Salonik jest otwarty z dwóch stron - po prawej ręce dwuskrzydłowe drzwi do kuchni (dziura 140cm), za plecami przesuwne, zasłaniający dziurę na korytarz (110cm). Z punktu widzenia komunikacji w mieszkaniu i ogólnie samopoczucia to jest rewelacja. Pod względem akustyki - wręcz przeciwnie. Spodziewam się, że łatwiej byłoby ogarnąć odbicia, gdybym ustawił system o 90st., jednak nie ustawię kanapy na środku saloniku, bo to będzie koszmar pod względem praktycznym i estetycznym. Zamierzam sobie poradzić w takiej opcji aranżacyjnej, jak jest teraz.

 

Grają kolumny podłogowe, Elac FS-207.2. Słuchanie od cichutkości po umiarkowaną głośność, bez łupanki. Repertuar raczej spokojny, jazz, world, trochę wydumanej elektroniki, stary soul i funk; bez ciężkich gitar, za to z trąbami, a to częstotliwościowo czasami podobny jazgot. Chcę osiągnąć taki efekt, żeby... móc wreszcie posłuchać muzyki jak człowiek :) Bo na razie jest tak, jak na rycinkach.

 

Nie narysowałem otworu okiennego - zaczyna się dokładnie za szezlongiem i jest aż do końca ściany, wzdłuż krótkiej krawędzi biurka. Między kolumnami po samą kanapę jest gruby, wełniany dywan, który sporo dobrego robi.

 

1. obrazek: opcja przy standardowym ustawieniu kolumn. W wyniku odbić lewa kolumna daje bardzo silne wrażenie grania "do głowy", a cała scena jest przesunięta na lewo i do przodu, w miejsce, które oznaczyłem zielonym kółkiem. Również bas i cały niski środek, co oczywiste, kumuluje się w lewym rogu pokoju. Wrażenie jest koszmarne, to brzmi tak, jakby dwie różne kolumny grały, zresztą pewnie potraficie to sobie wyobrazić.

 

2. obrazek: metodą kilometrów spaceru do kolumn i z powrotem osiągnąłem jakiś tam kompromis - ustawienie wygląda tak, że nie da się na to patrzeć. Lewa kolumna jest , ale scena jest mniej więcej po środku. To jest oczywiście rozwiązanie doraźne, bo jak rozumiem, teraz słucham głównie odbić. Dlatego chcę się trochę wysilić na lepsze warunki.

 

Mój pomysł jest taki, że przede wszystkim półki, które i tak się przydadzą. Myślę o 2 rzędach półek na ścianie na przeciwko stanowiska odsłuchowego, czyli za kolumnami. Drugie 2 rzędy półek pójdą na ścianę po lewej ręce, na tej samej wysokości. Niech to będzie wysokość 180cm od podłogi pierwsza półka, 220cm od podłogi druga. Długie półki, na których w roli dupereli rozpraszających pójdą okładki od płyt, aparaty foto i jakieś takie tam duperele. Nad biurko idzie kaszta, czyli taka szuflada na czcionki drukarskie, którą się wiesza na haczykach. To ma mnóstwo małych okienek, w których się stawia różne duperele.

 

Na logikę, to powinno TROCHĘ pomóc, jednak co dalej? Myślę o takich rupieciach:

 

1. W 2 rogach za kolumnami pułapki basowe, tyle że to też już przeczytałem, że tanie ćwierćwałki to lipa. Bo oczywiście chcę tanio :) Poprawię takimi tanimi z aukcji, czy szkoda zachodu? A jak szkoda, to czym poprawię?

 

2. Pod półkami z przodu i z tyłu (na wysokości pierwszego odbicia od lewej kolumny i na środku za kolumnami) absorber z wełny mineralnej, a taki ze 120x60x5cm na przykład, po sztuce na ścianę?

 

3. Za głową na drzwiach przesuwnych przydałaby się jakaś dyfuzja chyba? Dwa dyfuzory 50x50cm wystarczą? Jeżeli nie, to co?

 

Help, proszę, bo naprawdę jest męka. Dołączam jeszcze fotę odpowiedzi z FuzzMeasure - nie mam jakichś spektakularnych dziur w pasmach, czyli chyba nie jest pod tym względem najgorzej. Odpowiedź impulsowa chyba gorzej wygląda, ale mówię, nie znam się na tym specjalnie.

Pozdr!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-16089-0-56676500-1459778135_thumb.png

post-16089-0-83654600-1459780626_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, czego Wam jeszcze brakuje, żeby mi te dwa słowa podpowiedzi napisać? Chyba widać, że mi zależy na pomocy, mam pokolorować rysunki? Czy zapłacić za poradę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się pomiar czasu pogłosu dla całego pasma - RT60 + waterfall.

 

Na ślepo nie wstawiałbym nic do tego pomieszczenia. Dyfuzja przy tak krótkich długościach może się nie sprawdzić - szkoda byłoby też przetłumić pomieszczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się pomiar czasu pogłosu dla całego pasma - RT60 + waterfall.

 

Na ślepo nie wstawiałbym nic do tego pomieszczenia. Dyfuzja przy tak krótkich długościach może się nie sprawdzić - szkoda byłoby też przetłumić pomieszczenie.

 

Bardzo dziękuję - dwa zdania, a uniknąłem kilku stów kosztów i pewnie rozczarowania. Jest jakiś darmowy soft, który pozwala zmierzyć RT60 i wypluć waterfall? Wystarczy mikrofon w laptopie, czy lepiej przez kartę podłączyć zwykły, dynamiczny tłuczek (tylko takim dysponuję)? Chętnie pomierzę to jakoś i wrzucę wyniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Room EQ wizard - znajdziesz jak poszukasz - nawet na forum był wątek o nim.

Sugeruję pożyczyć kartę zewnętrzną i względnie 'równy' mikrofon - będziesz mógł skalibrować i mieć mało przekłamany pomiar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon jest otwarty więc jak możesz to dorysuj lub chociaż napisz jaki jest metraż pomieszczeń połączonych.

Na wykresie charakterystyki wychodzi że poniżej 100Hz nie wiele się dzieje. A czas pogłosu może być bardzo wysoki.

Niestety mając pomieszczenia połączone należy je rozpatrywać jako całość.

 

Robiłem taką adaptację domu w którym salon był częściowo otwarty na salon, więc do kubatury salonu dochodzi kubatura jadalni, kuchni hallu, klatki schodowej i małego korytarza na piętrze. A czas pogłosu zamiast 0,3 sekundy wynosi 0,7s lub więcej, bo dźwięk napełnia wszystkie pomieszczenia i powoli z nich wraca do salonu.

Wyrównałem czas pogłosu za pomocą dwóch ścian zabudowanych ustrojami i dodatkowo kilkanaście pochłaniaczy na sufitach równomiernie rozłożonych we wszystkich pomieszczeniach.

Zdjęcia i wykresy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki!

 

Room EQ wizard - znajdziesz jak poszukasz - nawet na forum był wątek o nim.

Sugeruję pożyczyć kartę zewnętrzną i względnie 'równy' mikrofon - będziesz mógł skalibrować i mieć mało przekłamany pomiar.

 

Kartę mam wystarczająco dobrą, chociaż leciwą - M-Audio FireWire 410. Mikrofon aktualnie mam na stanie jeden, zwykły dynamiczny. Powachlowałem jeszcze trochę kolumnami, znośnie robi się wtedy, kiedy lewa pójdzie ponad metr od ściany i takie ustawienie zachowam. Odległość między kolumnami trzymam stałą, 2m, operuję tylko obracając kolumny wokół osi i ruchami przód - tył. Da się to sfazować przy tym ustawieniu zachowując poprawną stereofonię i scenę. Jeżeli chcę mieć lepiej, prawdopodobnie muszę na czas posłuchanek zamykać drzwi jedne i drugie, postawić tłumienie na pierwsze odbicia, zagracić ścianę między kolumnami i ew. jakiś dyfuzor za głowę, to wszystko co mogę zrobić. Na szczęście nie mam jakichś tragicznych pogłosów, problemem jest głównie to, że obie kolumny grają w różnych warunkach akustycznych, przez co z lewej dociera do mnie więcej odbić.

 

Acoustic Lab, z pomieszczeniami połączonymi bardzo cenna wskazówka. Niestety nie wchodzi w grę profi adaptacja - to wynajęte mieszkanie, nie będę inwestował w to tysiaków. Maks, ile jestem w stanie przeznaczyć, to kilka stów na kilka paneli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może najlepszym wyjściem będą 2 grube kotary w miejscach brakujących ścian/drzwi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może najlepszym wyjściem będą 2 grube kotary w miejscach brakujących ścian/drzwi.

 

Muszę iść na kompromis - bardzo lubię tę przestrzeń taką, jaka jest, z kotarami będzie nora. Przez oba otwory wpada światło z okien z sąsiadujących pomieszczeń. Pomajstrowałem samym ustawieniem kolumn, jest znacznie lepiej. Lewą, tą przy ścianie, postawiłem zgodnie z prawidłem odnośnie proporcji odległości 1.61. Co prawda trochę urody i wygody salonikowi takie ustawienie zabiera, ale pobiegałem do kolumn kolejne kilka godzin, fazowałem na psie Watersa i wszystko działa. Spróbuję jeszcze testowo wyprostować ten regalik w lewym rogu przede mną, który teraz jest pod kątem - może być tak, że przez takie ustawienie za nim w rogu kotłuje się bas. Teraz kolejność będzie taka, że najpierw półki, a potem dopiero jakiekolwiek ruchy adaptacyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.