Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofon.


Kasjel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie "upolowałem" Sony TC-K750ES za 169zł w bardzo ładnym stanie wizualnym i z paskiem napędowym płaskim do wymiany.

105zł z wysyłką.

Gratulacje panowie :) !

Nie wiem jak to robicie i może coś zdradzicie z warsztatu zakupowego bo jak ja 'zasadzę' się na jakiegoś złoma to mam wrażenie, że w tym samym czasie cała Polska także zapragnęła stać się właścicielem właśnie tego samego egzemplarza :-)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Zakupiłem sobie ostatnio taką oto kasetkę. Dosyć rzadko się trafiają a jak już to są drogie wiec wiele się nie zastanawiałem.

 

 

Mam i ja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje panowie :) !

Nie wiem jak to robicie i może coś zdradzicie z warsztatu zakupowego bo jak ja 'zasadzę' się na jakiegoś złoma to mam wrażenie, że w tym samym czasie cała Polska także zapragnęła stać się właścicielem właśnie tego samego egzemplarza :-)...

 

To tylko kwestia tego ile razy na dobę sprawdzasz co się na pokazało... na A. Trzeba utrzymywać częstotliwość około 96 razy na dobę. HAHAHA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko kwestia tego ile razy na dobę sprawdzasz co się na pokazało... na A. Trzeba utrzymywać częstotliwość około 96 razy na dobę. HAHAHA

:-) No ale to w przypadku 'bierz teraz' - a co w przypadku licytacji ;-)?

Pamiętam jak to rok albo dwa temu pojawił się właśnie ten przedmiot pożądania na A - siedziałem właśnie na szkoleniu, kiedy kończyła się aukcja i prowadzący szkolenie strasznie przeszkadzał w obserwowaniu rozwoju wypadków podczas finiszu akcji 'kto da więcej' - wtedy ktoś jej zapragnął za chyba coś około 350 pln i był szczęściarzem bo konkurencja to tego towaru była duża i chętnych wielu... Nic to - trzeba próbować dalej bo tyle lat już mija przygody z magnetofonami a ja ciągle bez podstawowych narzędzi uprawniających do zajmowania się tym hobby... aż wstyd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-ha - sam pisałeś o tym zjawisku :-) :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A ja Ci wtórowałem i już wtedy zadawałem pytania 'jak żyć panie..." :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No ale jak piszesz, że w 2017 HD-30 tylko za 105 pln a w 2015 była za 320 pln

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to jak nic ceny lecą na łeb i szyję ;-)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładną mam skleroze. SKS. Ale powiem Wam, że ta HD-30 którą teraz kupiłem za 95zł KT + przesyłka wisiała na A.. chyba ze dwa dni. Sam chwilę się zastanawiałem czy aby na pewno ją chcę. Tak że nie rzucił się na nią nikt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wisiała na A.. chyba ze dwa dni. Sam chwilę się zastanawiałem czy aby na pewno ją chcę. Tak że nie rzucił się na nią nikt.

A ja sprawdzam w powiadomieniach z A z tamtych dni i nie mam informacji o niej - tak jakby pojawiła się i zniknęła zanim automat zdążył ją zauważyć i rozesłać wici... Trochę techniki i ewidentnie leżę... Pech, życie nie ma sensu... Muszę to przespać ;-), choć może po krótkim namyśle zrobić jednak 96 sprawdzenie tak przed snem :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sprawdzam w powiadomieniach z A z tamtych dni i nie mam informacji o niej - tak jakby pojawiła się i zniknęła zanim automat zdążył ją zauważyć i rozesłać wici... Trochę techniki i ewidentnie leżę... Pech, życie nie ma sensu... Muszę to przespać ;-), choć może po krótkim namyśle zrobić jednak 96 sprawdzenie tak przed snem :-).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

107zł z przesyłką jednak. Droższa była !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mogłem mieć hd-30 za całe 1 zł. Trzeba tylko mieć szczęście przy poszukiwaniach. Odstąpiłem ją koledze bo wolę bardziej uniwersalny demagnetyzer ręczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczęście to chyba mam w miłości bo w kartach i poszukiwaniach to raczej nie - wczoraj przeszukiwałem Wolumen i nic ciekawego nie znalazłem - było tylko słownie cztery czy pięć decków (i to zwykłych podstawowych modeli), 3 nowe zafoliowane kasety (po 20 pln sztuka) oraz kilkanaście używanych kaset (przeważnie bez pudełek) leżących w deszczu w płytkiej kałuży na folii...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczęście to chyba mam w miłości bo w kartach i poszukiwaniach to raczej nie - wczoraj przeszukiwałem Wolumen i nic ciekawego nie znalazłem - było tylko słownie cztery czy pięć decków (i to zwykłych podstawowych modeli), 3 nowe zafoliowane kasety (po 20 pln sztuka) oraz kilkanaście używanych kaset (przeważnie bez pudełek) leżących w deszczu w płytkiej kałuży na folii...

 

No to masz szczęście w tym co najważniejsze i z tego się ciesz.... Kasety w płytkiej kałuży - dobre ;) Czemu zdjęć nie robiłeś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Aiwa-3800 chodzi co dziennie po kilkadziesiąt minut i problemy z zanikaniem prawego kanału się nie powtórzyły.Widać dłuższe stanie w bezczynności nie służy urządzeniom.Posiada układ automatycznej demagnetyzacji, więc demagnetyzer do niej nie jest przydatny.To naprawdę świetny magnetofon kupiony kiedyś za 80 zł,za namową Kasjela.Dzięki Kasjel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Widać dłuższe stanie w bezczynności nie służy urządzeniom.
- to normalne zwłaszcza przy sprzęcie vintage. Magnetofony nie lubią być nieużywane. Jak ma się zbyt dużo sprzętu to robi się problem .To samo zauważyłem i przy cd jak i wzmacniaczach.

 

3 nowe zafoliowane kasety (po 20 pln sztuka) oraz kilkanaście używanych kaset (przeważnie bez pudełek) leżących w deszczu w płytkiej kałuży na folii..
to chyba jakieś dobre modele tych zafoliowanych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzeus67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz szczęście w tym co najważniejsze i z tego się ciesz....

No cieszę się bardzo ale jesli w totka nic nie udaje się wygrać to chciałoby się choć jedną kasetę trafić :-)

Kasety w płytkiej kałuży - dobre ;) Czemu zdjęć nie robiłeś ?

Uciekłem stamtąd szybko zdegustowany i pewnie prędko tam się nie pojawię - w sumie nie wiem czego się spodziewałem - pewnie obfitości towaru pierwszej jakości tak jak czasem opisują to koledzy mający szczęście mieszkać bliżej ściany zachodniej kraju, tam gdzie zjeżdzają wszystkie kasety i magnotofony po których przysłowiowy Niemiec płakał - a tu nic z tych rzeczy, niby stolica seksu i biznesu a zero podaży - nieliczne kasety, których nikt już nie chce leżą w wodzie obok zardzewiałych kluczy nasadowych, łańcuchów rowerowych, nowych kompletów pościeli, latarek oraz lalek bez oczu i z urwanymi nogami...

to chyba jakieś dobre modele tych zafoliowanych.

nie wiem jakiej są jakości, to ostatni wypust 'tdk cding 2' był, chyba na A są tańsze niż wczoraj na kocyku były...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) WP2017090_qhshear.jpg WP2017090_qhsheax.jpg

 

Taki przyjechał do kolekcji . . . jedengo nie brałem pod uwage że ma rozmiary - szerokość przekraczającą standard pólkowy .

Piękny wiatraczek do otwierania kieszeni kasety i . . stopione paski .

 

Co do kaset to ostatnio zakupiłem chyba z 50 same ciekawe ,. w dziale o kasetach wrzuciłem foto, np metalki Philipsa, które zafoliowane chodza do 37 eu nawet, moje są już użyte ale i tak prezentują się świetnie .

Z ciekawostek zakupiłem kolumny Philipsa, ktore stosował do takiej miniwieży, nie wiem co z nimi jest ale grają zaskakująco dobrze na średnich i wysokich, bardzo szczegółowe są, Koncert Dire Straits brzmi teraz na nich jak na sali koncertowej, każde szarpnioecie strun słychać a Knopfler stoi mi na segmencie . . . bas mają mniejszy niż moje podłogowe JBL no ale są 3 razy mniejsze od nich

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bilbo

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy będę musiał wymienić pasek w magnetofonie bo stary się ślizga. Wyjąłem zużyty pasek, ułożyłem go w kształt koła i wyszło mi 128 mm średnicy zewnętrznej. Pasek ma przekrój kwadratowy o boku około 1.5 mm. Jakiej średnicy nowy pasek powinienem kupić i czy możecie polecić jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę? Czy sklepy podają zazwyczaj średnicę zewnętrzną czy wewnętrzną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest kilka nadprogramowych idlerow do technicsa tych w ksztalcie litery T np do rs-b100 i innych, jak ktos chetny to pisac

 

 

32e92ec9629544632608514abe6e77ef.jpg94a2249038e73881a8d600a28d19e9f9.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem zużyty pasek, ułożyłem go w kształt koła i wyszło mi 128 mm średnicy zewnętrznej. Pasek ma przekrój kwadratowy o boku około 1.5 mm. Jakiej średnicy nowy pasek powinienem kupić

 

o kurczę - zaczął się wrzesień i już matematyka i prace domowe - aby obliczyć szukaną wartość ja korzystam ze ściągi, którą czasem publikują sprzedawcy na A :

 

"Średnicę paska można policzyć samemu w bardzo prosty sposób.

4 x długość paska po złożeniu dzielone przez 6,28. Wynikiem jest poszukiwana średnica paska.

Np. weźmy pasek o średnicy fi 40

po złożeniu długość paska wynosi 63 mm

4 x 63 =252

252 / 6,28 = 40,1 a więc zakładamy pasek fi 40"

 

Jeśli stary pasek był rozciągnięty to warto odjąć parę mm na starcie obliczeń...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest kilka nadprogramowych idlerow do technicsa tych w ksztalcie litery T np do rs-b100 i innych, jak ktos chetny to pisac

 

 

32e92ec9629544632608514abe6e77ef.jpg94a2249038e73881a8d600a28d19e9f9.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze i nie ujawniające się forumowiczki mam kilka pytań.

 

Ile razy, jak długo trzeba tym demagnetyzerem machać nad głowicą i rolkami aby skutecznie zdemagnetyzować?

 

Czy to nie szkodzi wskaźnikom. Robiłem to przez chwilę na włączonym magnetofonie (z wycieraczkami) to waliły tak mocno że przerwałem. CZy to normalne? Nie uszkodzę wskaźników?

 

Drugie pytanie czy warto zainteresować się dwukasetowcem sony TC -WR890 ewentualnie WR900? Mało opinii na temat szczególnie o WR900.

 

Otrzymałem właśnie Akai GX-65 . Wszystko mechanicznie dział ok. Na razie miałem czas posłuchać kilka kaset, głównie nagrywanych na innych deckach i żadna właściwie nie grała dobrze. Jutro posprawdzam na "oryginalnych" taktówkach. Oczywiście czyszczenie też przede mną. Jak stwierdzić że głowica mogła być ruszana? . Nie widzę żadnego malowania na śrubach. Przyjrzę się jeszcze dokładnie, ewentualnie wrzucę zdjęcia.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej instrukcji decka wyraźnie napisano, ze wzmacniacz audio należy wyłączyć lub ściszyć do 0. Należy kilka razy w każdym punkcie głowicy zbliżać i powoli oddalać demagnetyzer. Ja też jeżdżę nad rolkami capstana. One też się namagnesowują wskutek kontaktu z taśmą.

Jeśli chodzi o podane decki to ten 890 jest całkiem dobry jako muł do odtwarzania. WR900 jest starszym modelem z 1988 roku.

Co do Akai to może było inne ustawienie głowic i trzeba go podregulować by grał tak jak te decki. Akai z tego co pamiętam miłą bezproblemowy dostęp do ustawienia kąta głowicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Co do Akai GX-65 oczywiście ostatnią rzeczą o której pomyślę to będzie grzebanie przy głowicy. Najpierw czyszczenie, potem przesłuchanie wielu kaset, testowe nagrywanie a dopiero na końcu ewentualnie można myśleć o regulacji głowicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręcznym demagnetyzuję zawsze na wyłączonym magnetofonie. Dla bezpieczeństwa innych urządzeń i swobody ruchów zawsze wystawiam magnetofon z dala od reszty urządzeń. W każdym razie działa i słychać efekt demagnetyzacji. Miałem stary magnetofon superscope i bardzo słabo odtwarzał ,nagrywał i nie kasował starych nagrań. Zrobiłem demagnetyzację ręcznym i i cud .Zaczął ładnie odtwarzać i nagrywać oraz kasować .

Rozmawiałem z osobą co prowadziła kiedyś serwis i powiedział mi że robił demagnetyzację ręcznie tylko na wyłączonym magnetofonie bo na włączonym można uszkodzić elektronikę.

Jak znalazłem info w necie od demagnetyzera ręcznego Nakamichi DM-10 to w pierwszym kroku jest napisane że magnetofon musi być wyłączony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzeus67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczął ładnie odtwarzać i nagrywać oraz kasować .

 

Trochę dziwne jest to co o kasowaniu piszesz. Głowicy kasującej nie trzeba demagnetyzować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z osobą co prowadziła kiedyś serwis i powiedział mi że robił demagnetyzację ręcznie tylko na wyłączonym magnetofonie bo na włączonym można uszkodzić elektronikę.

Jak się ma mechaniczne otwieranie to OK. Natomiast jak się na silniku, to każde wyłączenie zasilania powoduje zamknięcie kieszeni. Nawet jak wypnę z sieci wtyczkę to on sam przymyka tak, że dostęp jest utrudniony. Tak mam w WR870 i tak jest w S740S. Wiec ja np. nie mam wyjścia. Kiedyś tez ktoś chyba tutaj napisał, że profesjonaliści w studiu przed każdym nagrywanie demagnetyzowali głowice.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dariusz_61729
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ale przecież są kasety demagnetyzujące i one działają przy włączonym magnetofonie

pewnie siła działania demagnetyzera takiej kasety jest mniejsza i dostosowana do demagnetyzacji na włączonym magnetofonie. Jak czytałem wpisy w necie to jakość demagnetyzacji kasetą jest słabsza niż ręcznego demagnetyzera.

Jeśli w instrukcji ręcznego demagnetyzera nakamichi pisze że magnetofon ma być wyłączony to pewnie mają rację.

Dziś na osiedlu spotkałem innego fachowca z dawnego serwisu i zaraz zadałem mu właśnie pytanie o demagnetyzację i powiedział że na wyłączonym.

 

 

Trochę dziwne jest to co o kasowaniu piszesz. Głowicy kasującej nie trzeba demagnetyzować

piszę czego doświadczyłem w praktyce. Magnetofon nie kasował nagrań i słabo odtwarzał-nagrywał. Po demagnetyzacji głowic wszystko wróciło do normy . Nic innego przy nim nie robiłem..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.