Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofon.


Kasjel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Dawno mnie tutaj nie było, nie uczestniczę systematycznie i aktywnie w forum. Od czasu do czasu staram się czytać Wasze posty tutaj i w innych działach, szczególnie oczywiście w dziale, jakim są magnetofony, ale to wszystko na co teraz mogę sobie pozwolić.

Ten powyższy tekst wklejam po prostu, bo pisze tak jak jest.

Czas tak szybko biegnie, że nie ma nic czasu.

I tak w "biegu" teraz piszę.

Miało już nie być więcej decków.

Nałog znowu zwyciężył.

 

Mam na oku 2 magnetofony.

 

Jeden to Pioneer CT-656mnII. Wiem, że to taki sobie deck, podobno nic specjalnego.

Gdzieś widziałem opinie, żę, np. wiele egzemplarzy, potrafi wciągać taśmę z kasety.

 

Drugi to Technics RS-B965.

 

Ten to już wysoki model, ale dźwiękowo Pioneerowi on nie "wyszedł".

Szczegolnie ten Technics ma tak wiele myślę co najmniej niejasnych opinii, że trudno ocenić, jak jest naprawdę.

Wiem, że ten deck można ulepszyć pod kątem dźwięku, ale koszty tego są ponoć wysokie.

Jakie jest Wasze zdanie o tych deckach? A na pewno ktoś z Was ma, któryś z tych modeli i może się wypowiedzieć.

 

Co sądzicie o tych 2 modelach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sławo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

656 to niski model. Lepiej szukać coś pokroju 710S, 820S, 959, 979 z Master Mechanism. Zresztą o Pioneerach kilka stron wcześniej napisano całkiem sporo. Zależy ile też masz na to kasy. Co do Technicsów to się nie wypowiadam. Nie znam ich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dariusz_61729
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wnętrze w 656 wygląda bardzo ładnie. Nie jak w budżetowym decku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem Technicsa TR555. Myślałem o tym aby mieć jakiegoś dwukasetowca. Na razie nie wiem gdzie go postawię ale jak nie będzie miejsca to będzie mi grał w pracy.

 

Wytargałem go od człowieka który przesiadł się na gramofony. Kasety rozdał a tego decka miał od rodziców którzy pracowali w Niemczech. Zatem nie pochodzi raczej Pewexu. Głowice i tor nie były chyba od początku czyszczone. Wszędzie brązowo. Na razie posłuchałem go na słuchawkach i na wyczyszczonych jedynie głowicach. Mechanizm sprawia wrażenie solidnego. Wyświetlacz mi się podoba. Dobrze że ma mechaniczne otwieranie kieszeni. Elektroniczne otwieranie wydaje mi się zbędnym i często kłopotliwym bajerem. Jeszcze jedna rzecz która może się zepsuć.

Na żywo ten dwukasetowiec wygląda lepiej niż na zdjęciach i naprawdę mi się podoba. Spełniło się moje marzenie z dzieciństwa. Mieć Technicsa - wówczas niewielu znało się na tym, zatem każdy technics wydawało się, że gra rewelacyjnie i że to kosmos. Teraz trochę wiem co i jak, wiec tym bardziej cieszę się że upolowałem w miarę przyzwoity model. DO tego drugie marzenie z dzieciństwa. Deck dwukasetowy - gdzie kopiowanie kaset jest szybkie łatwe i przyjemne. Wówczas nie miałem pojęcia że dwukasetowce z reguły gorzej brzmią od jednokasetowców. Zresztą skąd mogłem wiedzieć skoro jakaś podrzędna wieża sony z dwukasetowcem w składzie nagrywała lepiej niż Kasprzak (bez ulepszenia w postaci Alpsa i ustawienia)

 

A tak na marginesie to podobają mi się wyświetlacze jakie są w technicsach i akai. Natomiast ten w onkyo 2570 jest okropny niby kolorowy ale wygląda jakby ktoś wrzucił grafikę ze starych gier na atari z psedokolorowego telewizora produkcji naszych wschodnich przyjaciół. No ale za to gra świetnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Ja już miałem dwukasetowego Technicsa :-) Więc pokusa już poza mną, Technics niejako odhaczony. Teraz mam tylko Akai, Fishera, Uhera i parę Soniaków. Ale tego Fishera, przysięgam na moich zmarłych, kupiłem tylko dlatego, że przyuważyłem go w Warszawie w sklepie gdzieś około 1990 roku. Kosztował wtedy coś w okolicach rocznej pensji. Ma tak uderzający wygląd, że zapamiętałem cały ten festyn świateł i teraz niedawno go sobie zanabyłem za jakieś drobne rupie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że ceny dwukasetowców nawet tych najlepszych są dosyć niskie w porównaniu do jednokasetowców, co jest dobre jeśli ktoś chce kupić maszynę do rekreacyjnego odsłuchu, a nie do fascynującej zabawy w kalibrowanie i nagrywanie a potem odsłuch tego pięknego dźwięku.

Natomiast zauważyłem że ceny jednokasetowców, jakby znowu podskoczyły do góry w porównaniu do sierpnia-września a okazje zdarzają się rzadziej. Czy to są jakieś sezonowe prawidłowości? Obserwuję ceny zaledwie od kilku miesięcy więc nie mam poglądu na to co dzieje się corocznie.

Gdybyśmy tu na forum ponarzekali trochę (z przymrużeniem oka) na pewne popularne modele to może i cena by spadła?

 

Patrząc także na to w jak niespodziewanych miejscach i u różnych ludzi znajduje się jeszcze kasety i magnetofony to ich podaż jest jeszcze w miarę niezagrożona. Sprzęt stoi u ludzi - właściwie go nie używają i za jakiś czas dojdą do wniosku że trzeba go wywalić i wtedy ich olśni że ktoś jeszcze chce to kupić.

Przepraszam za tą krótką analizę ale to z racji tego w jakiej branży pracuję - mam zboczenie

Ten wątek jest o magnetofonach i to raczej o technicznych zagadnieniach - więc już więcej raczej nie będę, chyba że mnie kto sprowokuje :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Zresztą skąd mogłem wiedzieć skoro jakaś podrzędna wieża sony z dwukasetowcem w składzie nagrywała lepiej niż Kasprzak (bez ulepszenia w postaci Alpsa i ustawienia)<br />

Z tego co widzę i widziałem lat temu dzieści, to sprzęt produkcji krajowej był tak m.w. o 10 zacofany technologicznie. Widać to po sposobie wytwarzania, dodawania pewnych funkcji. Można porównać np. sprzęt Diory z końcówki lat 80 ze sprzętem Sony, Pioneera czy Onkyo (wybór dowolny). Nieporównywalna funkcjonalność, wyposażenie no i jakość końcowa produktu no i dźwięku. Nie wiem czy był jakikolwiek deck jednokasetowy krajowy, który miał 3 głowice? Nie kojarzę. Czy był jakikolwiek deck dwukasetowy z autorewersem? Również nie widziałem. Nawet sprzęt z połowy lat 90 nadal był słaby technologicznie od sprzętu z Japonii czy Europy. Więc porównywanie Kasprzaka do sprzętu z Japonii wydaje mi się nieadekwatna. Tutaj przepaść była ogromna. Jak w 1993 (CD502) i 1996 roku kupiłem zestaw Diory WS502, AS502 (był już z RDS na osobnym LCD po lewej), to decka nie kupiłem. Dokupiłem potem tylko DCC730 Philipsa. I ten mi grał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy był jakikolwiek deck jednokasetowy krajowy, który miał 3 głowice?

Jeden ponoć był, ZRK M624 z początku lat osiemdziesiątych. Miał nawet dwie prędkości przesuwu taśmy. Ale ile go powstało i czy uchował się jeszcze gdziekolwiek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licencyjny Eumig raczej nie. O ile dobrze kojarzę, to Unitra próbowała produkować na licencji Eumiga 1000, ale brak "zielonych" na zakup niektórych podzespołów i uprzejmość ZSRR na to nie pozwoliły. Co do protoplasty M624, czyli M601SD Marcin, to tak chyba była jakaś współpraca z Sanyo. Trzeba by pogrzebać w necie. Któryś z nich miał chyba nawet dual capstan...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyśmy tu na forum ponarzekali trochę (z przymrużeniem oka) na pewne popularne modele to może i cena by spadła?

 

Słyszałem że Nakamichi Dragon to złom jest okropny i szkoda w ogóle sobie głowy nim zawracać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br /> i szkoda w ogóle sobie głowy nim zawracać.<br />

Jest to chyba jeden z nielicznych decków, który był produkowany ok 10 lat. Z tego punktu widzenia jest to nietypowe i szczególnie dziś niemożliwe. Więc albo rzeczywiście był tak dobry, albo inżynierzy Naka mieli jeden pomysł. I na tym się skończyło (a wiadomo, że tak nie jest bo seria ZX też była udana).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dariusz_61729
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diorowską "szufladę" też długo produkowali, chyba nawet dłużej, niż Dragona. Nie ma po co o nim myśleć. W dodatku z serwisem i częściami krucho...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że Nakamichi Dragon to złom jest okropny i szkoda w ogóle sobie głowy nim zawracać.

 

 

Nie tylko on, w ogóle magnetofony to chwilowa moda, nie warto takim złomem zawracać sobie głowy. Tylko zbierają kurz i zajmują miejsce. Ja swoje wywalam do śmieci, na ich miejscu postawię kryształowe krasnale, a z kaset zrobię na święta fruwające serpentyny na drzewach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że Nakamichi Dragon to złom jest okropny i szkoda w ogóle sobie głowy nim zawracać.

Oj,oj.

Też tak myślałem. Wybrzydzałem, wyszydzałem, opluwałem do czasu ąż zostały przywrócone mu ustawienia fabryczne. Kalibracja wyregulowana wg firmowej kasety testowej.

Nawet jego wygląd polubiłem. Pięknie gra, a kopie z 1000 ZXL to prawdziwa uczta muzyczna.

Polecam jak najbardziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.

 

Pioneera 656 mkII sobie darowałem.

Co do Technisca, to jeszcze nie wiem.

Kusi, w końcu to wysoki model.

Coś się inżynierom Technicsa mogło pomylić i wyszło jak wyszło, ale drzemie w nim pewnie wiele.

Model poszedł do produkcji i już.

Czy modyfikacja będzie konieczna? Czy wystarczyłby spokojnie jaki jest teraz?

Zobaczymy.

Gość chce go mi sprzedać, ale ze względu na stan tego magnetofonu, może się rozmyślić, albo też ktoś inny go kupi.

Też już ktoś się podobno nim interesował.

 

Stan techniczny tego 965 bardzo dobry, np. nie wkręca taśmy, jak zdarza sie podobno temu modelowi.

Jednak bywa tak, że po przekroczeniu połowy taśmy na szpulce w kasecie, może wkrecić taśmę (mam tak z Kenwoodem, winna chyba jedna z rolek)

Czy tak byłoby w tym przypadku. Nie wiem.

Stan zewnętrzny jego, idealny.

Szczerze w takim stanie decka Technicsa z początku lat 90-tych jeszcze nie widziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sławo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli deck wkręca taśmę to na pewno jest to wina złej regulacji toru, zużycia hamulców lewej rolki jeżeli są lub zużyta guma rolek. To zawsze da się zrobić, czasem łatwiej, czasem trudniej. Też miałem takie kłopoty, szczególnie z Kenwoodem i Onkyo ale im przeszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT: Pewnie już to wszyscy dziś widzieli ale może ktoś jeszcze czeka na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławo 1 kup sobie Onkyo 2550, jest wystarczajacy, niezawodny mechanizm firmy Sankyo, dźwięk . . . . . no tu sa zdania podzielome, ja sie nie wypowiadam bo mam za dużo sprzętu, mozesz też np Kenwood 7030, 7050.

Denon 700, 800 też całkiem dobrze gra , zresztą po tylu latach nie ma co wymagać zbytnio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Nie tylko on, w ogóle magnetofony to chwilowa moda, nie warto takim złomem zawracać sobie głowy. Tylko zbierają kurz i zajmują miejsce. Ja swoje wywalam do śmieci, na ich miejscu postawię kryształowe krasnale, a z kaset zrobię na święta fruwające serpentyny na drzewach

 

O, i tak trzymamy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT: Pewnie już to wszyscy dziś widzieli ale może ktoś jeszcze czeka na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ...

Dlatego pakujemy zawsze w paczki większe o przynajmniej 3-5cm z każdej strony i ladujemy

tam makulaturę a w przypadku najcenniejszych rzeczy pakujemy technika paczka w paczce ;)

No ale jak ktoś wjedzie wózkiem widłowym to już bez szans..

J.

 

OT: Pewnie już to wszyscy dziś widzieli ale może ktoś jeszcze czeka na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ...

p.s.) na ten sam temat jest ta piosenka, można sobie nagrać:

 

 

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd dostałem przesyłkę z rozerwaną kopertą "bąbelkową", staram się omijać InPost szerokim łukiem. W paczkomacie się nie rozerwała? Ktoś ją tam wkładał i nawet jeśli nie zrobił tego sam, to widział co wkłada. Z reklamacją można sobie dać spokój. Szkoda nerwów. Zgłosiłem, tak dla zasady. Mija parę miesięcy i bez odzewu. Już mnie ta firma nie interesuje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odwiedziłem sklep sieci Jula z nadzieją że może przy piątkowej wyprzedaży będą kasety Maxell UR w dobrej cenie. No i przykra niespodzianka . Brak kaset i już nie będzie, bo skończyły się im zapasy w magazynie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Proszę o poradę: W moim Kenwood KX-7060S przestała działać automatyczna kalibracja (ATCS),a mianowicie po wciśnięciu przycisku ATCS magnetofon zachowuje się jakby przeprowadzał kalibracje, ale na taśmę nic się nie nagrywa, jakby nie działał generator. Po odtworzeniu części taśmy na której przeprowadzał kalibracje słychać tylko szum bez żadnych pisków itp. charakterystycznych dla generatora.

Gdzie szukać przyczyny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może padł IC 41 (TC4066BP) w układzie generatora sygnałów kalibracyjnych. Ale to trzeba pobrać serwisówkę z ET i pomierzyć to i owo by czegoś się dowiedzieć. Powyższy układ scalony dostępny chyba tylko na Aliexpress.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD4066 jest dostępny nie tylko od Toshiby. Ważne by parametry pracy były podobne. To są tylko klucze włączające i wyłączające sygnał. Sprawdź na wejściu tego IC czy są jakieś napięcia i czy na wejściu też są. Czy sterowanie jest podawane (napięcie z CPU). Oczywiście zgodnie z instrukcją serwisową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć tylko taki service manual: ( w załączniku)

 

Niestety, ale chyba nie dysponuje taką wiedzą, aby wiedzieć gdzie dokładnie podłączyć woltomierz. Pozostało mi wymienić tylko coś w ciemno. Tylko co?

Kurdę... taki fajny magnetofon był :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kami3n147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.