Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofon.


Kasjel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do KASJEL-a

Witam

Oprócz tego, że To ma trzy głowice nie wiem nic. Porada praktyczna:weź i włóż czystą kasetę do kieszeni wciśnij nagrywanie i pausę podłącz słuchawki i lewą ręką dotykając masy magnetofonu prawą uzbrojoną w cienki drut lub igłę przykładaj do + na wejściu jeśli wejście jest sprawne łomot powinien Ci uszy urwać. Porada praktyczna nr dwa weź decka oraz swoją d... w troki i potuptaj do fachowca, usunie tanio usterkę nie demolując całego sprzętu.

Pozdrawiam

Zbyszek

PS. Ostatnio pozbywam się różnych przypadkowych superokazyjnych nabytków i zaczynam się cieszyć z odzyskanego lebensraumu. W tej całej zabawie ważna naprawdę jest muzyka a nie gromadzony w obłędzie osprzęt do jej odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ahaja" - odtwarzacz CD mam podłączony do wejścia CD w wzmacniaczu, a magnetofon oczywiście do wejść/wyjść. tegoż wzmacniacza. Inne moje magnetofony podłączone do tych samych gniazd, zachowują się zupełnie normalnie.Dziś wykonam próbę, i podłączę tą Aiwę do mojego "Vintage" Sony STR - 6800 SD i zobaczę czy sygnał wejściowy będzie równie słaby.

 

Do Korwina-

Panie Zbyszku, dla mnie również najważniejsza jest sama muzyka. Myślę jednak że nie można nazywać obłędem, zainteresowań (hobby) innych ludzi. Pan ma sześć UHER-ów reporterskich, ja natomiast kilka decków kolekcjonerskich oraz dwa użytkowe.....i tyle ! Panu te magnetofony są potrzebne w pracy, natomiast dla mnie to tylko relaks podczas słuchania muzyki, oraz satysfakcja z posiadania sprzętów który niegdyś kosztował krocie, a który teraz mogę mieć za śmieszne pieniądze.Tak, czy inaczej nie wydałem ostatnich pieniędzy na zakup tego sprzętu, więc nie uważam się za obłąkanego. A przyznacie sami, że te stare klocki mają swój urok......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KASJEL-a

Philips EL3556, któremu założyłem wątek częściowo umyty wstępnie przeglądnięty jest na tak zwane danie. Rada praktyczna zaprosić do chaty na tak zwane posiadady połączone z odsłuchem dobrego radiotechnika. A może w tej AIVIE wtyki na weściach/wyjściach są zaśniedziałe i wystarczy trochę Kontaktu [ w każdym sklepie z częściami RTV i na Allegro] Nie znam Pańskiej AIWY lecz jeśli ma ona osobne wejście mikrofonowe radziłbym z niego skorzystać. Wracając do własnych i cudzych przypadłości, każdy z nas ma jakiegoś zajoba i tak należy trzymać bo ci naprawdę normalni są nienormalni . mają naprawdę nieciekawe życie.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazda połączeniowe już czyściłem "Kontaktem" i nie pomogło, zresztą lśniły one nawet przed czyszczeniem.

W starych magnetofonach są przełączniki zapis/odczyt ,które zresztą muszę regularnie co jakiś czas spryskiwać "Kontaktem" w moich "eksponatach muzealnych".Natomiast w nowych magnetofonach są podobno jakieś "przekaźniki" i wydaje mi się że to chyba w tym tkwi przyczyna.Wejścia mikrofonowego niestety ta "Aiwa" nie posiada, a szkoda bo rzeczywiście mógłbym sprawdzić czy można by było odpowiednio ustawić poziom wysterowania podczas nagrywania z mikrofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą podłączyłem Aiwę do mojego amplitunera Sony STR 6800 SD i wszystko jest OK !

Wobec tego przyczyną jest chyba uszkodzone wyjście magnetofonowe w wzmacniaczu, albo uszkodzony przewód "Chinch".

PS,- Przepraszam że "zawracałem wam głowę"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do

KASJEL-a

Wszystkie moje ukochane sierotki Marysie mają wejścia mikrofonowe oprócz najbardziej fanaberyjnego Pioneera

CT-S740S jeden jedyny trójgłowicowy jednokieszeniowy - dwukieszeniowe robię jeśli zachodzi taka potrzeba biorąc 2 x CR-240 sprzężone idealnie na pausie z wyłącznika nożnego lub ręcznego - czasem składam ze swoich

klocków zestaw trójkieszeniowy kopiuję wówczas z jednej orginalnej kasety dwie jednocześnie. Najpiękniejszy ze stacjonarnych jest PIONEER SCT-40 obłędny staruszek z pochyłą kieszenią mam jeszcze TOSCHIBĘ PC-230D TELEFUNKEN-a i BASF-a wszystko z wejściem mikrofonowym i wskaźnikami analogowymi. Trochę żal się z tym rozstawać ale mówi się trudno część pójdzie do ludu.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha !!! Wydało się !!! Więc jednak nie tylko Uhery ! Nie wiedziałem że posiada pan również kilka stacjonarnych decków "Vintage".Dlaczego chce Pan się ich pozbyć ??? Jakby co, to prosił bym o zdjęcie tego Pioneera na mojego maila, bo chętnie bym go odkupił od Pana.

Przyczyną moich problemów z Aiwą było to że do podłączenia magnetofonu użyłem przejściówki CHINCH/DIN, więc to jakaś niezgodność parametrów technicznych.Tylko dlaczego inne magnetofony działały prawidłowo ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KASJEL-a

Należy sprawdzić kabel połączeniowy wtyczki "Chinch" zwłaszcza te nierozbieralne lubi czasem szlag trafiać zdarza się to dość rzadko ale jednak zdarza, cieszę się, że AIWA jest w porządku.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOCIE.

Wolałbym z głodu zdechnąć niż się jego pozbyć on jest jak Wenus wychodząca z morskiej pianki, a głos jaki wydaje ma taki jak chóry anielskie choć dolby tylko NR. W nadmiarze dobra jakie posiadam znajdują się jeszcze mikrofony TONSIL MCU 39 z długimi kablami jakby się kto pytał cztery sztuki Wzmacniacz lampowy 2 x 25 Wat z mikserem i kamerą pogłosową FBT 004 Personal System oraz inne cuda i wianki na kiju.

Jak popełnię szaleństwo i kupię aparat cyfrowy powoli zacznę się tego wszystkiego powoli pozbywać

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ostatni nabytek - magnetofon Optonica RT 3838. Jak Wam się podoba ??? Gra przepięknie, nawet się nie spodziewałem że jakość dźwięku będzie tak dobra.Zamieszczam zdjęcie tego magnetofonu, które znalazłem w necie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jest to jeden z ciekawszych produktów SHARP-a , mam nadzieję, że w równym stopniu jest ciężki co piękny. On poprostu z założenia nie ma prawa źle grać

Pozdrowienia

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waży 10 kg. Ale najbardziej inponuje mi obecność wyświetlacza LCD w sprzęcie który pochodzi przecież z 78r.

Mój "Sony TC 209 SD"oraz "Technics 676" pochodzące z 76r, i 74r mają jeszcze "Dolby System" w postaci analogowego układu elektronicznego (poprostu płytka z obwodami drukowanymi). Tymczasem dwa lata później powstaje magnetofon z mikroprocesorem i wyświetlaczem LCD.Czyżby w tych latach nastąpił jakiś duży skok w elektronice ??? Albo raczej znane już wynalazki, znane w technice kosmicznej oraz wojskowej zostały udostępione elektronice użytkowej ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie oto cudo pojawiło się na allegro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KASJEL-a

Kiedyś SHARP w sprzęcie audio wyprzedzał o dwa trzy lata inne firmy tak jak obecnie robi to Canon z cyfrowymi aparatami fotograficznymi. Do ciekawostek należy również magnetofon Philipsa EL3556 rok produkcji 1965-1966 stereo hybryda transystorowolampowa [1 x AC125, 2 x AC126, 3 x AC172 - 1 x EC83, 2 x EL95, 1 x EM87] Jeden głośnik wbudowany w skrzynię magnetofonu drugi dostawiany i jest to STEREO, mam do niego orginalną instrukcję serwisową i schemat i waży jak na szpulowca raczej skromnie około 10 kg.

Pozdrawiam

Zbyszek

PS.Przesuwy ma wszystkie 2.4, 4.75, 9.5, 19. cm/sek poza małą studyjną 38cm/sek ale jest to sprzęt półprofesionalny i takowej posiadać nie musi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko z innej beczki, kupiłem Technicsa M253X i posiada on przelacznik dbx na tape i disc. I który mam wcisnac by nagrac z ta redukcja szumów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MOMOK-a

Ne vim PNE Holanke, ale na prosty chłopski rozum zastosuj metodę prób i błędów nagraj wciskając jak małpa w kąpieli raz ten raz drugi przycisk. Mam obecnie poważne myślenice - remont kieszeni wyrzutnika do kaset w UHER-ze CR-240 AV zajęcie ani do łatwych ani do przyjemnych się nie zalicza.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem jednoznacznie i ostatecznie że wszystkie współczesne wynalazki z HX - Pro (przynajmniej te które ja posiadam) kompletnie wysiadają przy moich antykach.Myślałem że mój Sony TC 209 SD jest nie do pobicia, aż do chwili kiedy kupiłem tą Optonicę. Po wyczyszczeniu potencjometrów, przełączników oraz wewnętrznych regulatorów odwdzięczyła mi się taką jakością dźwięku, że nie mogę w to uwierzyć ..........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Dewiacja zawsze przynosi niezłe rezultaty, zacząłem wczoraj wieczorem przed chwilą złożyłem kieszeń na kasetę w CR-240, nie mam nawet sił aby zaśpiewac wesołe jest życie staruszka. Cieszę się, że doszedłeś do jednego jedynego i cennego wniosku, że warto jest kupować sprzęt elitarny pochodzący z przed trzydziestu lat, niż współczesną plastikową tandetę, jedyny element który siadł w kieszeni UHER-owskiej był z bakelitu, dorobiłem stalowy.

Baw się ja uderzam w kimono

Pozdrawiam

Zbyszek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie; tak przy okazji się wtrącę.Też uwielbiam magnetofony.Parę ładnych lat temu nabyłem za grosze deck Yamaha K-700.Gra znakomicie i nie mam z nim żadnych problemów.Spodziewałem się takiego brzmienia.Tylko jedno pytanie.Co to za magnetofon?.Może ktoś wie ? .Nawet w salonie nie mieli pojęcia.Wiem tylko,że pochodzi z 83 roku.Nie wiem co to za seria.Wszyscy znają raczej decki od KX.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do NOWMAR-a AUDIOHOLIK-a

Witam

YMAHA K-700. Jest to przykład klasycznego Vintage - staroć ale z wyjątkową klasą . Jakby się kto pytał trzy głowice , Dolby B i C oraz system redukcji szumów NR podobno dwa silniki. Na przedniej płycie We/Wy Słuchawki jack 6,3 stereo; Mikrofon 2 x jack 6,3 mono [osobno lewy osobno prawy kanał. Tyle zachowała moja sklerotyczna pamięć. Jeszcze jedno w okresie swojej młodości do tanich on nie należał

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Korwina -

Cieszę się, że naprawa kieszeni Pańskiego Uhera została zakończona powodzeniem.

Moja "Optonica", jak już pisałem gra znakomicie. Jednak z nagrywaniem jest już znacznie gorzej.

Zauważyłem że głowica ma już niestety fizyczne ślady zużycia, a podczas nagrywania objawia się to obciętymi wysokimi tonami oraz ciszej nagrywającym lewym kanałem. W związku z tym mam pytanie: czy mógłbym zamontować głowicę Alpsa, znaną Panu zapewne chociażby z magnetofonów "Diora MDS 442" (szuflada) ???

Mechanicznie powinna pasować, ale co z całą resztą ?

 

PS,- Widzę że poczucia humoru to Panu nie brakuje. Z tego "Wesołego staruszka" to prawie umarł bym ze śmiechu :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam jakikolwiek serwis RTV, głowica głowicy nierówna mając starą orginalną specjalista dobierze z całą pewnością na jej miejsce o takich samych lub podobnych parametrach.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasjel

 

 

Tez poluję na jakiś wysoki model Sharpa(optonica).Ale z tą zużytą głowicą to mnie zasmuciłes.Jaki rok produkcji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KASJEL-a I MZAWEK-a

Nie należy jęczeć już na samym wstępie, magnetofony były produkowane przez wyjątkowo wiele firm, głowice do nich tylko nieliczne w Japoni można było je policzyć na palcach jednej ręki.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "Mzawek-a"

 

Tak jak już pisałem, moja Optonica odtwarza najlepiej z wszystkich moich magnetofonów (starych i nowych).

Pisałem również że z nagrywaniem jest znacznie gorzej, i to jest prawda.Jednak nie jestem pewien, czy to aby napewno wina głowicy.Fakt, że jest ona trochę już wytarta, jednak istnieje przecież możliwość regulacji elektrycznej. I tak, można wyregulować poziom nagrywania kanałów, oraz tzw. rec.sens czyli poziom wysokich tonów. Niestety w tym magnetofonie nie są opisane funkcje trymerów na płycie głównej, więc nie wiem co jest do czego.Przyjąłem tylko hipotezę, że to wina głowicy. Ale fakt jest faktem, że głowica w tej Optonice wygląda na niezbyt wysokiej jakości. W moim Sony TC 209 SD oraz Technics 676 głowice są idealne, i na pierwszy rzut oka widać że są bardzo twarde. Tak naprawdę to nie mam potrzeby nagrywać na tym właśnie magnetofonie, ale już taki jestem że lubię mieć wszystko w najlepszym porządku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Korwina

 

Paaaanie Zbyszku ! Niech mi Pan lepiej ni poleca usług serwisowych ! No przecież Pan wie.......banda oszustów i naciągaczy !!! Już wolę korzystać z własnego doświadczenia, oraz chociażby z Pana porad i "anielskiej cierpliwości" tylko nie z serwisów.Czytałem gdzieś, że ma Pan znajomego fachowca w serwisie, ale ja niestety takiego nie mam więc wolę nie ryzykować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasjel> nagraj na tym magnetofonie sygnał z generatora na dobrej nowej taśmie po wcześniejszym dobrym umyciu głowic i rozmagnesowaniu od 1KHZ do 25 KHZ z poziomem - 20 dB i odtwórz i pomierz poziom na tym samym mierniku poziomu magnetofonu kiedy ci spadnie do -3 db w stosunku do 1 kHZ.I wszystko będziesz wiedział ,jesli porównasz to z danymi katalogowymi.A przedewszystkim zobaczysz róznicę w kanałach.Zawsze jeden jest gorszy.Ale trzeba sprawdzić czy płynie tam jakiś prąd podkładu np oscyloskopem.Jeśli w ogóle jest, to najczęściej jest dobry. A na końcu dopiero trymerki itd a tak naprawdę lepiej nie ruszać.Najpierw głowice- i znowu mi się przypomina dyskusja jak to te głowice panie tego 20000godz.Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do KASJEL-a i MULS-a

Jednego zaprzyjaźnionego serwisanta trzeba mieć, to warunek konieczny i prawie, że wystarczający. Inna droga nieco ciernista uczyć się uczyć i jeszcze raz uczyć, gromadzić schematy serwisówki schematy sprzęt pomiarowy i narzędzia jest to zajęcie czasochłonne i kasożerne.

Pozdrawiam

PS. Aby kupić stację do lutowania i rozlutowywania na gorące powietrze i małą myjkę parową sprzedałem jednego Cr-a za cenę na dolnej granicy opłacalności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Informacja dla tych co z Krakowa. Szukajcie a nie znajdziecie. Jedna zdyzelowana Finezja, jeden MK125 w futerale i podłym stanie oraz Tonsil Sd-102 forma agonalna; kilka radiomagnetofonów z importu ormiańskiego full czytaj połnyj KITAJ. Wracam pod Halę za godzinę, za dwie do trzech podam pełną relację z niedzielnego obchodu śmietnika. Wynoszę Mostek MU-3, który mi jedynie miejsce zajmuje, a jakiemuś dziecku może się do czegoś przydać.

Pozdrawiam

Zbyszek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.