Jump to content
Kasjel

Magnetofon.

Recommended Posts

W dniu 6.03.2019 o 11:37, pmcomp napisał:

Witam,

wiem że było bo ale 1500 stron do przejrzenia to za duzo.

Potrzebuje pasek do Nakamichi BX-300, ten:

51_Nakamichi_BX300_new_Back_Tension_Belt

Kto w Polsce albo najlepiej w Warszawie dobierze mi takie cudo? To przekrój kwadratowy. Pasek jak leży na płasko ma ok. 30 mm średnicy koła czyli długośc paska ok 94 mm.

Cena na eBay ok. 12 EUR plus 6 EUR za przesyłkę za "gumke recepturkę" wydaje mi się zbyt wygórowana, tym bardziej że aktualny pasek z którym jest kłopot jest właśnie z ebaya.

Pozdro

Mechanizm hamulca taki sam jak w Onkyo TA 2570. Z powodzeniem na miejsce wyciągniętego paska dobierałem właśnie "gumkę recepturkę" z twardej gumy. Do dzisiaj działa.

Walczę właśnie z TA 2570. Silnik napędzający szpulki buntuje się od czasu do czasu. Podczas odtwarzania przestaje kręcić i taśma się zatrzymuje. Czasami nie startuje. Podczas przewijania nie widać oznak braku siły, kręci szybko i równo. Czy silnik już pada, a może szczotki wymagają czyszczenia ? Czy szukać uszkodzenia gdzie indziej ?

Wojtek

14 hours ago, Filwoj said:

Walczę właśnie z TA 2570. [...] Czy szukać uszkodzenia gdzie indziej ?

Patrzyłeś może już tu?

3 godziny temu, jmaciek napisał:

Patrzyłeś może już tu?

Tak, zaglądam na to forum.

Po odświeżeniu tematu o TA-2570 oraz wątku o silniczkach dochodzę do wniosku, że słabnie silniczek od przewijania. Przy dowijaniu potrzebny większy moment obrotowy niż przy przewijaniu więc pierwsze objawy to zatrzymywanie przy odtwarzaniu lub brak startu i tak właśnie jest.

Wyjmę go do renowacji lub wymiany na inny, ale dostęp wydaje się paskudny. Może ktoś już to robił i podpowie kolejność ?

Wojtek

Kochani, mam nie lada zagwozdkę :)

Mój CT-737 MkII podczas nagrywania taśm żelazowych od czasu do czasu na kilka sekund podbija poziom nagrywania o 2-3 dB i wtedy też pojawia się efekt silnego przesterowania nagrania. Dzieje się to całkowicie nieregularnie i zdarza się też, że potrafi nagrywać kilkadziesiąt minut bez problemu. Najciekawszy jest fakt, iż dzieje się to przede wszystkim na "żelazie". Na chromach nagrywa dobrze. Magnetofon sporo czasu stał nieużywany w niestabilnej temperaturze. Po wstępnym uruchomieniu miał problem z wykrywaniem taśm Cr02. To już poprawiłem, ale problem nagrywania pozostał. Odtwarza super, bez zarzutu. Głowice wyczyszczone i zdemagnetyzowane. Macie pomysł gdzie szukać problemu? Głowica nagrywania uszkodzona? Może to wykrywanie taśm dalej coś psuje? Może Zawalone brudem potencjometry od kalibracji? Please help :I

Nieśmiało zapytam: wszystkie styki odpowiedzialne za identyfikację rodzaju taśmy wyczyszczone ?

Wojtek

12 godzin temu, Filwoj napisał:

Nieśmiało zapytam: wszystkie styki odpowiedzialne za identyfikację rodzaju taśmy wyczyszczone ?

jedynie ten od Cr02 bo reszta problemów nie zgłaszała :)

Przeczyść wszystkie, nie zaszkodzi a może pomoże. Brud może losowo przewodzić lub nie i fałszować informację o rodzaju taśmy, wtedy nagrywanie szwankuje.

Wojtek

9 godzin temu, Filwoj napisał:

Przeczyść wszystkie, nie zaszkodzi a może pomoże. Brud może losowo przewodzić lub nie i fałszować informację o rodzaju taśmy, wtedy nagrywanie szwankuje.

Problemem okazała się niezałożona sprężyna trzymająca cała listwę z zapadkami od wybory rodzaju taśmy i zapadką od nagrywania :) Sprężyna założona, styki wybory spryskane - wszystko śmiga. Jest moc Dzięki za sugestie.

Trafił mi się okazyjnie dwukasetowy Technics w świetnym stanie z autorewersem. Działa zaskakująco dobrze, nie ma żadnych problemów ze skosem głowic przy odtwarzaniu tego samego nagrania w prawo i w lewo po przełożeniu kasety, ani po przełożeniu jej do drugiej kieszeni. Ma układ kalibracji taśmy i dolby B, C. Zawsze z rezerwą podchodziłem do magnetofonów z autorewersem, zwłaszcza dwukasetowych, ale w tym przypadku naprawdę jest bardzo dobrze. Mam pytanie, jak w takich magnetofonach są połączone obrotowe głowice z układem elektronicznym? Są do nich przylutowane trwałe, elastyczne kabelki czy głowice po obrocie łączą się z układem za pomocą styków?

A jaki masz model tego technicsa jeśli można wiedzieć?

Ma ktoś instrukcję serwisową do Marcina  M 601SD. Trudniej to znalesć , niż do każdego zachodniego.

To RS-TR 474. Zauważyłem, że kasety nagrane na innych magnetofonach są odtwarzane na nim z lekkim podbiciem góry i dołu, co dla niektórych może być zaletą. To samo dotyczy nagrań wykonanych na nim, skraje pasma są nieco uwypuklone, a kaseta po przełożeniu do innego magnetofonu gra bardziej płasko.

Jak są łączone głowice obrotowe w takich magnetofonach?

Nie ma przypadkiem ktoś nasadki POWER do szarego duala C818 (własny, na emeryturze u mnie...)

Fajne urządzenie, niemłode a mechanizm (i to rewers) całkiem przyzwoicie pracuje.

J

Posted (edited)

Kasjel.Dziękuje , ale potrzebuję danych serwisowych , a to jest instrukcja obsługi.Już wiem, że serwisówka do tego magnetofonu nigdy nie została wydana.Istnieją , tylko porady serwisowe, które posiadały zurty specjalizujące się w naprawach gwarancyjnych.Prosił mine o nie nasz kolega Henryk.

Niestety padł mu komputer i nie ma innej możliwości.

Edited by Marek-41

Schemat jest na "elektrodzie" w dziale /.../Audio Serwis/Audio Schematy/Schematy Polskie str. 20, post z 10 marca 2004. Nie ściągnąłem, bo nie pamiętam jak to jest z punktami, a nie było mnie tam lata świetlne.

W dniu 19.03.2019 o 20:05, ke_raj napisał:

Schemat jest na "elektrodzie" w dziale /.../Audio Serwis/Audio Schematy/Schematy Polskie str. 20, post z 10 marca 2004. Nie ściągnąłem, bo nie pamiętam jak to jest z punktami, a nie było mnie tam lata świetlne.

Niestety nie mogę tego schematu tam namierzyć.Możesz mi jeszcze nieco pomóc.

47 minut temu, Marek-41 napisał:

Niestety nie mogę tego schematu tam namierzyć.

Podaj maila, to Ci go prześlę.

Dla zainteresowanych - trzeba wejść w "schematy" i w wyszukiwarce wpisać np. "Marcin".

W dniu ‎2019‎-‎03‎-‎16 o 12:53, mkm napisał:

To RS-TR 474. Zauważyłem, że kasety nagrane na innych magnetofonach są odtwarzane na nim z lekkim podbiciem góry i dołu, co dla niektórych może być zaletą. To samo dotyczy nagrań wykonanych na nim, skraje pasma są nieco uwypuklone, a kaseta po przełożeniu do innego magnetofonu gra bardziej płasko.

Jak są łączone głowice obrotowe w takich magnetofonach?

Ważne jeśli Ci to pasuje. Miałem przez chwilę ten dwukasetowiec, ale to było na samym początku gdy nie miałem jeszcze nic innego niż kasprzaki. Wydało mi się wtedy że Kasprzak gra znacznie lepiej i technicsa oddałem, ale mogły być w tym technicsie nie ustawione głowice albo byłem po prostu przyzwyczajony do innego zupełnie dźwięku jaki wydobywa się z Kasprzaka.. 

Teraz mam inne dwukasetowce technicsa i stwierdzam czasami że grają nie gorzej od niejednego dobrego jednokasetowca.  

Sprawa schematu do Marcina załatwiona.Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za pomoc.

Forumowiczów spytam,  kto najbliżej Olsztyna z sercem do magnetofonów? Nakamichi cr2 przestał mnie słuchać i nie rusza...

Cześć

Może ktoś z magnetofoniarzy ma instrukcje obsługi SONY TC-WR 890 i zechciałby się nią podzielić?

Panowie. Sprzedałem swojego Technicsa (RS-B965). Zostały mi kasety i chcę nadal ich na czymś posłuchać. W związku z tym poszukuję kaseciaka który zagra lepiej, cieplej, głębiej od Technicsa. Załozyłem sobie budżet do 500zł. Wyszperałem na allegto takie magnety, kolejność przypadkowa. Który możecie mi polecić?

ONKYO INTEGRA TA-2570 
AKAI DX49
AIWA AD-F880
Teac V3000
Ten ostatni ponad budżetem
SonyTC-K750ES

Posted (edited)
21 godzin temu, 52um napisał:

ONKYO INTEGRA TA-2570

To będzie dobry wybór, ale ... koniecznie należy go przetestować, często zdarzają się uszkodzenia silnika. Tak po prostu z racji wieku. Znając to całe allegro i sprzedających ehh szkoda słów, powiem Wam ,że ani razu nie trafiłem na uczciwie w pełni działający egzemplarz. Każdy który kupowałem miał być 100% sprawny i po przeglądzie itp ... cuda na kiju. Jak sam się za coś nie weźmiesz, lub nie wyślesz do zaufanego i sprawdzonego serwisanta to trafienie na sprawny magnetofon jest trudne jak na loterii.

Ostatnio wtopa z Aiwa F660 od handlarza. Miał być po serwisie i sprawdzony gruntownie. Okazało się,że idler się uślizguje, rolki capstanu sparciałe, do tego jeden kanał ciszej nagrywa i zniekształca ... całe szczęście ,że udało się go namówić na przyjęcie zwrotu.

Edited by Waluch

audiokarma.org

To Onkyo ma jeden problem, z głębokimi niskich tonami przy odtwarzaniu, choć dobrze je nagrywa. Z drugiej strony ma bardzo tolerancyjne Dolby B, co w przypadku odtwarzania starych nagrań może mieć znaczenie. Nie znając preferencji słuchowych zainteresowanego, ciężko coś doradzić. Nieźle zastąpić Technicsa może Aiwa AD-F880, ale moim zdaniem ładniej wygląda na zdjęciach, niż w rzeczywistości.

Trochę się zmienił mój pobieżny zestaw.
Pomożecie coś wybrać?
teraz wygląda on tak 
ONKYO INTEGRA TA-2570 
AKAI DX49
AIWA AD-F880
Kenwood KX-7030
YAMAHA KX 670