Jump to content
Kasjel

Magnetofon.

Recommended Posts

Po dłuższej przerwie też witam 😉

Mam prośbę - szukam dla swojego kolegi silnika (tego "dużego") do swojej "szuflady" Diora MDS 442.

Ktoś podpowie, gdzie kupić?

19 godzin temu, miniasy napisał:

Mam prośbę - szukam dla swojego kolegi silnika (tego "dużego") do swojej "szuflady" Diora MDS 442.

Generalnie chodzi o silnik 12V ze stabilizatorem obrotów, pracujący w zakresie 2400 obr./min. - obroty prawe. Najłatwiej chyba będzie o zamiennik CW EG-530AD-2F, co nie oznacza, że łatwo. Z lewymi obrotami dostaniesz bez trudu, z prawymi gorzej. Oryginał Matsushita raczej w używce albo na e-bay'u. Szukaj takiego, który posiada wskazane parametry i - co ważne - sprawdź długość ośki. 😉

W dniu 19.11.2019 o 19:32, Dariusz_61729 napisał:

No właśnie są 78L05 i 79M05. Na płytce sterującej, wieć stabilizacja zasilania układów cyfrowych i Dolby jest.

pic.png

Proszę czytać uważnie, pisałem o module zasilania - głównym zasilaczu. Z niego bezpośrednio są zasilane choćby drivery sterujące silnikami itd.., które mogą sobie nie radzić z ewentualnym wzrostem napięcia. Taki też wycinek schematu zamieściłem.

21 godzin temu, artur_65139 napisał:

Proszę czytać uważnie, pisałem o module zasilania - głównym zasilaczu. Z niego bezpośrednio są zasilane choćby drivery sterujące silnikami itd.., które mogą sobie nie radzić z ewentualnym wzrostem napięcia. Taki też wycinek schematu zamieściłem.

Ależ czytałem. Tyle, że moduł zasilania jest w tym decku jest wg. mnie podzielony, co widać po schemacie.  Ja zająłem się elementami elektronicznymi, które również nie lubią nadmiaru napięcia. To, że silnik jest zasilany bezpośrednio z zasilacza to już osobna kwestia. Pewnie wraz ze wzrostem napięcia mogą np. pojawić się mankamenty np zmiana obrotów. Nie wiem jak jest w środku silnika? Czy są jakieś elementy sterujące we wnętrzu?  Jeśli sa, to rzeczywiście może być różnie. W tym wypadku nie ma innej możliwości jak fizycznie sprawdzić napięcia i jak na nie reaguje tak stary sprzęt.

W dniu 17.11.2019 o 18:48, manius59 napisał:

Dzięki za info.

Ok. To teraz tak, dobrze że jesteś (manius59) , bo mam pytanie odnośnie RS-B965, kiedy mogę odzyskać mojego deka którego wysyłałem Jakubowi a trafił do Ciebie w celu naprawy. A już jakiś czas miną i kontakt się urwał. Więc oczekuje odpowiedzi tu i teraz. Więc czekam na zwrot 965-tki w takim samym stanie w jakim ją wziąłeś od Jakuba.

Wszelkie sprawy związane ze zwrotem mojego Technics-a RS-B965 proszę załatwiać przeze mnie na PW.

Edited by audiotone

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

W dniu 17.11.2019 o 17:36, msankowski napisał:

Zostawiłbym 220. W sieci jest 230 zatem stabilizator napięcia stałego to zreguluje nieco bardziej się nagrzewając. Przy ustawieniu 240 napięcie na wejściu stabilizatora byłoby niższe niż oczekiwane i w zależności od układu stabilizatora w niekorzystnym przypadku mogłyby wystąpić wyższe tętnienia.

Istnieje coś takiego jak offset stabilizatora. Przy ustawieniu na 240 będzie on wystarczający by zapewnić właściwy poziom napięcia i eliminację tętnień.

To jedno. Drugie to, że 230V w sieci to teoria bo zgodnie z normą napięcie to może być (i bywa) wyższe. Mniejsze obciążenie sieci, bliskość trafostacji i niejeden sprzęt miewa problemy zwłaszcza gdy elementy pracują na granicy dopuszczalnych napięć a zasilane są napięciami niestabilizowanymi.

• Like 1

stereo-hifi.com

Poszukiwana nakładka kieszeni do TA-2570. W zasadzie to nawet dwie. Przedpanel też bym przygarnął (wystarczy sam plastyk).

W dniu 22.11.2019 o 16:28, ke_raj napisał:

Generalnie chodzi o silnik 12V ze stabilizatorem obrotów, pracujący w zakresie 2400 obr./min. - obroty prawe. Najłatwiej chyba będzie o zamiennik CW EG-530AD-2F, co nie oznacza, że łatwo. Z lewymi obrotami dostaniesz bez trudu, z prawymi gorzej. Oryginał Matsushita raczej w używce albo na e-bay'u. Szukaj takiego, który posiada wskazane parametry i - co ważne - sprawdź długość ośki. 😉

Dziękuję za informację, przekazuję kumplowi 😉

W dniu 24.11.2019 o 12:42, Aksamit napisał:

Istnieje coś takiego jak offset stabilizatora. Przy ustawieniu na 240 będzie on wystarczający by zapewnić właściwy poziom napięcia i eliminację tętnień.

To jedno. Drugie to, że 230V w sieci to teoria bo zgodnie z normą napięcie to może być (i bywa) wyższe. Mniejsze obciążenie sieci, bliskość trafostacji i niejeden sprzęt miewa problemy zwłaszcza gdy elementy pracują na granicy dopuszczalnych napięć a zasilane są napięciami niestabilizowanymi.

Także jestem zdania, że w miarę możliwości należy przełączyć zasilacz na 240 V. W mojej sieci panuje stabilne (?) 235 V. Często jakaść część układów jest (i musi być) zasilana ze stabilizatorów liniowych (np. serii 78xx/79xx), które na wyjściu dają oczekiwane napięcie natomiast na wejściu dostają 2-3-4 wolty więcej. Te kilka woltów więcej musi się rozproszyć w postaci ciepła. Jeśli producent zadbał o stosowny radiator na 79xx to pal licho. Jeśli jednak nie to może się wydarzyć to co się przytrafiło mojej Aiwie - 78(9)xx przegrzewały się gotując przy okazji bardzo blisko położone elektrolity (na 85 stopni). Ostatecznie 78(9)xx przegrzały się uszkadzając się całkowicie.

W innym przypadku napięcie niestabilizowane w małym, budżetowym amplitunerze "zasilało" elektrolity o napięciu maksymalnym 40V. Przy założeniu konstrukcyjnym zapas był zachowany - 34/36V mogło sie spokojnie na nich pojawiać. Jednak jeśli zamiast nominalnych ~220V z sieci pojawiało się ~236V, napięcia po wyprostowaniu osiągały około 38/39 V, czyli na granicy możliwości kondensatora. To nie może mieć na nie korzystnego wpływu. Owszem kilkadziesiąt godzin wytrzymają ale...

Mieszkam w bloku i oprócz większości negatywów, ma to kilka zalet. Wśród nich coroczna kontrola elektryki w domu. Moim miernikiem odczytuję, że w gniazdach mam ok. 237 - 238 woltów (V). Przyszedł gość z wypasionym urządzeniem na szelkach do mierzenia "wszystkiego", co w tym gniazdku zmierzyć można i wyszło mu - oprócz uziemienia i innych danych - 236 V. Ocenę pozostawiam zainteresowanym...

Sprzęt nie jest mój.Mogę się tylko pytać .Częstotliwość stuków nie zmienia się w zależności od ilości taśmy na szpulkach.Występuje przy odtwarzaniu w obydwu kierunkach i nie występuje przy przewijaniu.Poproszę o zdjęcie wymontowanego mechanizmu.