Jump to content
Kasjel

Magnetofon.

Recommended Posts

Cześć!

Mam dosyć specyficzny problem z w/w deckiem (https://www.cassettedeck.org/jvc/kd-x1).
Przy nagrywaniu/odtwarzaniu niektórych kaset, zaraz za rozbiegówką zaczyna dosyć mocno zagniatać taśmę. Nie zdarza się to na każdej kasecie. Przewijanie nie pomaga.
Problem zwykle jest na kasetach np. TDK T1/D/FE, zdarzyło mi się też na Sony UX-S, tym "nowszym" w przydymianej obudowie i jeszcze na kilku innych. Podczas odtwarzania zwykle objawia się to tym, że dźwięk z czystego zaczyna coraz bardziej się tłumić i wtedy następuje mięcie taśmy. Co ciekawe, problem ustępuje gdy będę słuchał kasety bliżej końca taśmy. Tak jak mówię, nie dzieje się to na każdej taśmie. Na 90% problem pojawia się na rolce dociskowej, tylko co ja z nią mogę zrobić? Jest cała, niepopękana. Czyściłem ją kilkukrotnie i nic to nie daje. Znaczna większość kaset jest odtwarzana i nagrywana bardzo dobrze, tzn. powiedzmy że tak jest.

Tu wchodzi drugi problem...

Przy niektórych taśmach im bliżej końca tym bardziej zaczyna dźwięk falować i brzmieć źle jak na typowym radiu z bazaru. To kwestia pasków napędowych? Mam zamiar je wymienić ale zanim dotrą to chciałem się upewnić.

Opis dosyć chaotyczny ponieważ nie jestem specjalistą w temacie, totalny amator. Po prostu czasem lubię "pobawić się" w nagrywanie 🙂
Nie oznacza to, że nie mam chęci i narzędzi by próbować coś w środku zdziałać.

Jeśli problem będzie totalnie niezrozumiały przez tą chaotyczność to nagram film 🙂

Dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!

Prawdopodobnie sprzęgło prawego talerzyka za mocne przez co taśma jest ciągnięta że zbyt duża siłą i zsuwa się z rolki. Miałem to samo w magnetofonie szpulowym.

xavian

To typowy objaw zbyt małego naciągu taśmy. Oczywiście cała reszta jak stan rolki dociskowej, sprzęgła, pasków jak piszą koledzy jest również ważny. Ale nawet po wymianie czy regulacji tych elementów problem nie zniknie. Nie wiem jest rozwiązano w tym modelu naciąg taśmy ale najczęściej jest to jak gdyby hamulec który naciska z niewielką siłą na bieżnię lewej szpulki podczas odtwarzania lub nagrywania. Jeśli taśma jest przewijana hamulec zostaje zwolniony. I nie chodzi tutaj o te hamulce które mają za zadanie wyhamowanie szpulek po wyłączeniu przewijania.

2 godziny temu, CodeBoy napisał:

Na początek paski do wymiany, jak nie pomoże to wymiana dodatkowo rolki. 

Paski za niedługo będą wymienione, czekam aż dotrą.

Godzinę temu, przmor napisał:

Prawdopodobnie sprzęgło prawego talerzyka za mocne przez co taśma jest ciągnięta że zbyt duża siłą i zsuwa się z rolki. Miałem to samo w magnetofonie szpulowym.

Co w tym przypadku należy zrobić? Da się coś domowym sposobem zdziałać?

Jutro postaram się wyciągnąć cały mechanizm i przyjrzeć się mu z bliska bo i tak niechcący zrzuciłem drucik (nie wiem jak to się nazywa poprawnie) który wypycha rolkę dociskową do pozycji odtwarzania.

Witam starych i nowych kolegów na forum.

Mam pytanie do znających Grundiga CT-905. Czy po włączeniu zasilania silnik capstana kręci cały czas czy tylko parę sekund i się zatrzymuje? Mam takiego decka, ale wypożyczyłem jakiś  czas rodzinie i nie pamiętam już a chciałbym pomóc koledze, który ma problem z tym modelem.

W dniu 17.11.2020 o 23:11, Mizyn napisał:

Mam pytanie do znających Grundiga CT-905. Czy po włączeniu zasilania silnik capstana kręci cały czas czy tylko parę sekund i się zatrzymuje? Mam takiego decka, ale wypożyczyłem jakiś  czas rodzinie i nie pamiętam już a chciałbym pomóc koledze, który ma problem z tym modelem.

Patrząc na instrukcję serwisową 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  to silnik napędzający wałki przesuwu, jest zasilany z układu scalonego, drivera, który jest sterowany z mikrokontrolera. Więc jest duża szansa na to, że silnik uruchamiany jest dopiero w momencie włączenia odtwarzania.

jhgfdssss.thumb.JPG.1ebf18b32a2a3846267404c02ae96304.JPG