Jump to content
IGNORED

Magnetofon.

Kasjel
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie decków Sony. Czy są jakieś zamienniki pasujące do silnika capstan w deckach TC-WR. Silnik zaczyna mi lekko piszczeć i zmniejszyły sie obroty. Podejrzewam, ze się kończy i zastanawiałem się czy da się to wymienić .Szukałem silników, ale na 12V jest ich całkiem sporo. Chyba, że da się go naprawić z wymianą elementów. Co lepsze?

Znalazłem stronę z silnikami:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wydaje mi się ,ze pasuje EG-530KD-2B.

Nie. Wymieniałem na kilka innych.. Wyraźnie słychac piszczenie ze środka silnika. Jakby coś tarło

(łożysko? szczotki?). Nie jest to jednostajne, ale raz jest, a za chwilę nie ma i znów wraca.  Nierówne też sa obroty. Kiedy piszczy obroty spadają. I potem wracają na swoje. Silnik dosyć mocno się grzeje. Jest cieplejszy niż w drugiej kieszeni.  Zastanawiam się nad rozebraniem,  ale czy to jest możliwe? Widziałem na drugim forum jak rozbierali silnik i czyścili oraz smarowali środek, ale czy po tych 30 latach silnik właśnie wyzionął ducha?

W jednym z moich który kiedyś kupiłem  był taki sam objaw. Ciepły silniczek i pisk. Pomogło właśnie postawienie magnetofony na tylnej części aby po osi płyn smarujący został wchłonięty prze tulejkę/łożysko.Za radą kolegi użyłem preparatu o nazwie kontakt PR do smarowania potencjometrów,  bo gęstszy do maszyn precyzyjnych nie dał efektu. I tak od 4 czy  5 lat na razie mam spokój z piskiem. Może i lepszy byłby jakiś dedykowany olej ,ale kontakt PR też się sprawdził.

Udało mi się dziś nasmarować łożysko w silnikach. Oba na raz, bo nie wiadomo, kiedy 2 zacznie to samo robić . Jak na razie jest OK. Znalazłem olej maszynowy do drukarek, który miałem gdzieś tam schowany. Wlałem strzykawką z igłą kilka kropel. 15 minut na plecach i potem popracował trochę w tej pozycji.  teraz jest cisza i mniej się grzeje. Jeszcze tylko przesmarowałem koło zębate od napędu rolek taśmy, które czasami nie chciało ruszyć się i trzeba było kilka razy uruchamiać play. I nie zawsze chciał przeskoczyć w autorweresie. Teraz jest OK. Tutaj miałem biały smar silikonowy do drukarek. 

• 3 weeks later...

Już nie wiem ,czy miałem post na tym forum czy nie ale w razie czego wszystkich serdecznie witam. Chciałem się podzielić kilkoma spostrzeżeniami  .Posiadam Technicsa BX 747 - bajery są , direct drive ,itp, itd ale trochę dźwięk był bez tego czegoś , trochę płaski, bez wyrazu, jak to Technics. Przewertowałem 70% tego forum aby poszukać czegoś fajniejszego. Tradycyjnie około strony 1000 powstał mętlik i nic więcej. Ale do rzeczy. Kupiłem od braci zza zachodniej granicy Nakamichi DR-3 w stanie w zasadzie idealnym. Wyposażenie siermiężna ale ten dźwięk ......!!! Creme de la creme analogu, coś pięknego dla mnie, nie ważne jak badziewiasta kaseta , już na zwykłej żelazówce chce się słuchać , dla mnie lepsze doznania słuchowe od CD z których przegrywam utwory. Co prawda tylko 2 głowice , mało ustawień ale to się nie liczy. Potwierdziłem mój zachwyt opiniami ze świata...jestem tak uchachany ,że chciałem się z Wami tym podzielić.

Cieszymy się razem z Tobą 🙂 Miałem kiedyś DR-3 i kilka innych Nakamichi, ale ostatecznie został mi tylko CR-3, zagrał jednak zdecydowanie lepiej. Zostało mi sporo kaset nagranych przez DR-3 i rzeczywiscie z perspektywy czasu brzmią świetnie. Przez długi czas był tylko ten CR-3, ale ostatnio... uzależnienie od magnetofonów powróciło i doszły w krótkim czasie: Yamaha K-960, KX-393, Pioneer CT-447, Sansui D-X501, Onkyo TA-2051 - trochę każdy z nich był do pogrzebania, jakies paski rolki itp i tak sobie przerzucam decki 🙂 

• Redaktorzy

Ja od jakiegoś czasu eksploatuję swoją Aiwę AD-F910 i też jestem z niej bardzo zadowolony. Ciekawe, ze wysokie modele decków Technicsa zawsze dostają dosyć sceptyczne opinie. Mechanika, niezawodność, funkcje, wszystko ok, ale dźwięk ze sredniej półki.

• Moderatorzy
2 godziny temu, jozwa maryn napisał:

Ciekawe, ze wysokie modele decków Technicsa zawsze dostają dosyć sceptyczne opinie.

Nie zawsze, ale niestety im nowsze tym gorzej. 
Zawsze bardzo dobrze oceniałem wysokie decki z wczesnych lat '90 RS-BX828 i jego starszą wersję RS-BX808 (to samo, tylko że bez pilota).
Technics-RS-BX828.jpg
Ale po nich już nigdy nic tak dobrego nie było, a RS-AZ6 oraz RS-AZ7 to już totalna porażka. 

Fajny deck mieli też na przełomie lat '80 i '90 RS-B965. Była nawet wersja w szampanie. 
technics_rs-b900_stereo_cassette_deck.jp

Kontakt na maila w moim profilu.

• 1 month later...

Cześć

Mam problem z kieszenią kasety w Piooner CT-757 przy otwieraniu wypada,.Wkleje dwa zdjęcia na których są sprężyny które nie wiem w które miejsca mam włożyć.Moglibyście spojrzeć i coś  w tym pomóc

Hidden Content

IMG_2073.JPG

Hidden Content

Hidden Content

• 4 weeks later...

Hidden Content

Otwiera się Muzeum Kaset.

Hidden Content

Hidden Content

-=SLAYER RUL3Z =-