Skocz do zawartości
IGNORED

Lutowanie - podstawy


rogus

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie lutuję swojego Gainclona, przulutowałem przed chwilą chip LM3875 TF, jestem więcej niż zadowolony, to mój "pierwszy" raz :-), ale natrafiłem na problem, proszę nie śmiejcie się, która nóżka w kondensatorach to plus , krótsza czy dłuższa - ja obstawiam dłuższą. Będę wdzięczny za odpowiedź, wybaczcie banalne pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół minus jest oznakowany na obudowie. mogą być znaczki '-' albo jakiś pasek wzdłuż ujemnego wyprowadzenia.

Tak, plus jest dłuższy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do tematu "podstawy lutowania" z nieco innym pytaniem: planuję zakup lutownicy "kolby" - jaką moc wybrać - na razie mam 100 W transformatorową i "nie mam śmiałości" próbować lutowania nią scalaków lub diod. Czy 25 W to dobry wybór?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25-35W spokojnie da radę, ale trzeba będzie poczekać aż się nagrzeje, ja mam 40W i spokojnie i kondensatory i scalaki w obudowach DIP się przelutuje - nie grzebie w SMD :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość fajne i tanie są lutownice solomona np. 40 w w TME ale również w wielu sklepach elektronicznych. Bardzo żywotne. Na początek rewelacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom lutownica transformatorowa jest bardzo wygodna i uniwersalna. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma 100W :-)

 

Początkującemu poleciłbym transformatorówkę 25/50W (można wybrać).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkiego trza mieć odpowiedni narzedz , chociaż byłem świadkiem lutowania - naprawy wznaka estradowego grzałką o mocy 400 W do rynien z nawinientym na grot miedzianym druwem 6 kwadrat jako przedłurzka. I wszystok poszło OK. koncert się odbył i kumple zagrali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Trochę wiem o lutowaniu ( 8 lat przy stole ) zwykłym i smd, dlatego OBALAM MIT, ze do smd tylko powietrze !

Tak, wydmuch jest konieczny do WYLUTOWANIA układów w obudowach typu QFP i podobnych, natomiast do kondensatorów, rezystorów itp najwygodniejsze są specjalne groty z takimi "wąsikami" z boku. Przykłada się go do elementu i już jest wylutowany, powietrze tylko je zdmuchuje i zaraz trzeba na kolanach szukać - trochę przesadzam, ale to jest bardziej obrazowe. Co prawda na montażu używałem stacji PACE-a ale w domu mam elwika i choć groty idą stosunkowo szybko to nienarzekam na jakość spoin. Brakuje mi tylko grotu do smd, tzw. minifali - moze już elwik takie robi ?

Transformatoróki ( 75W ) używam do szybkiego wylutowania układów scalonych w obudowach DIP i złączy 0 te ostanie to oczywiście w imadełku...

Jak się ma wprawę, to niepoznać czy z płytki było coś wylutowane, czy nie :-))))

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście do lutowania potrzebne są odpowiednie narzędzia aby wykonać je poprawnie ,nie obędzie się bez stacji lutowniczej dobrej firmy itd.Używałem wielu narzędzi do montażu SMD m.in niemieckiej firmy Martin

ale byłem świadkiem wylutowywania i wlutowywania z powodzeniem procesora w obudowie BGA w telefonie komórkowym Siemens (tzw E-gold) za pomocą opalarki kupionej w OBI za 60 pln ,demontaż i montaż nowego procesora wykonano z 'ręki' jedyną pomocą były markery na płycie głównej sygnalizujące krawędzie układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

transformatorowke bym sobie podarowal jednak.... strasznie grzeje i straszne pole magnetyczne wytwarza uniemozliwiajac lutowanie drobnych elementow. kto lutowal ten wie. ale praktyczna czasem.

Osobiscie polecam stacje PACE albo Metcal. Weller tez. Dobra polska Elwik tez sie sprawdzi.

 

Nikt nie powiedzial ze dmuchawka njalepsza do smsd,ale potrzebna dosc czesto gdy brak odpwiednich grotow do ukladow scalonych.

 

ogolnie lutowanie to nie klopot jak napisal bitrate (nie takie rzeczy sie robilo gdt trzeba bylo haah), jadnak praktyka czyni mistrza. Niemniej trzeba miec talent...

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam serdecznie, czy jest ktoś z Warszawy, kto mógłby mi pomóc w przylutowaniu elementu SMD w Dacu NOS Petera. Nie lutowałem nigdy SMD i boję się, że coś schrzanię a kostka nie tania. Chodzi o element poniżej, u mnie bez przejściówki. Za pomoc do wyboru - dobra Whisky, wybrana płyta albo gotówka ;-) Kontakt w "o mnie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam stacji lutowniczej (wolę stację od samej kolby, głównie dlatego, że ma regulację temperatury) do okazjonalnego lutowania raczej niezbyt skomplikowanych układów (ot choćby NOS DAC Petera Daniela).

Pod hasłem "stacja lutownicza SMD 803 + lutownica kolbowa" jest oferowana na Allegro stacja lutownicza, która wygląda na dobrą i wygodną. Widzę też, że sporo osób ją kupuje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na ile jest to dobry sprzęt?

Jakie zalety ma korzystanie z grzania gorącym powietrzem?

 

Może ktoś ma jakieś doświadczenie z tą stacją i zechce się podzielić wrażeniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiszpan, sam sobie kupiłem 803-kę, dobrze się tym lutuje, grot nagrzewa się bardzo szybko (okolo 40 sekund), gorące powietrze przydaje się przy remonce starych urządzeń, wylutowywaniu kostek z wieloma nozkami itd. Generalnie za tą cene całkiem całkiem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąż dmuchawy jest lekko tandetny w kontakcie organoleptycznym :-) Sama stacja oraz potencjometry jak na cenę bardzo OK, kompresor się nie tłucze (mozna powiedzieć ze jest calkiem cichy), co do grotów to nie musiałem jeszcze wymieniać, ale na allegro u tego samego sprzedającego są całe komplety za parę zł więc żaden problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odgrzebuję stary wątek.

 

Czy bylibyście uprzejmi podzielić się uwagami na temat temperatury lutowania?

 

Jaką temperaturę grota stosujecie do lutowania różnych elementów do płytek? Jaką do układów scalonych? Które elementy są szczególnie wrażliwe na przegrzanie? Może umieścicie jeszcze jakieś inne uwagi na temat techniki lutowania w warunkach amatorskich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lutowania standardowych elementów polecam użycie cyny o średnicy 0,7mm, nie jest za cienka ani za gruba, czyli w sam raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie wyższej temperatury 370-380 stopni, skraca czas lutowania, natomiast ja polecam cynę fi 1mm, wygodniej się ą podaje, jest sztywniejsza i "wolniej" się podaj, 0,7mm jest dobra do scalaków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze jakieś uwagi na temat rodzajów cyny? Jaka moc jest potrzebna do takiej z dodatkiem srebra? miedzi? Ja ostatnio dłubię w miedzi przy pomocy kolby 80W i nie jest najlepiej - szybko zastyga, nie chce się rozpływać. Trzeba długo grzać, elementy się nagrzewają, izolacja spływa z przewodów. Ale podobno trwalsza od zwykłej. Mawiają, że różnic w odsłuchu nie ma.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejne proste pytania:

 

Jak używać kalafonii? - Zanurzam grot przed wykonaniem lutu (lub kilku, jeśli robię je natychmiast po sobie), ale nie wiem, czy tak jest dobrze. Może przeciwnie, należy zanużać w niej grot przed odłożeniem kolby..., albo może trzeba to robić znacznie rzadziej...

 

Czy przegrzana cyna (zbyt długie 'manipulowanie' lutownicą) tworzy mniej trwałe albo gorsze połączenia? (Pomijam ryzyko uszkodzenia lutowanego elementu, przyjmijmy że lutuję np. przewód do jakiegoś zacisku.)

 

O czym świadczy, kiedy cyna układa się w kształt zaokrąglonej kropli, jakby kulki, zamiast się odrobinkę rozlać u podstawy? (Czasem tak mi się dzieje i wydaje mi się, że to źle.)

 

Po czym widać, że połączenie jest dobre? Albo może jes coś, co wskazuje na to, że właśnie nie wyszło najlepiej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buszując po sieci znalazłem bardzo ciekawą, moim zdaniem, stronę omawiającą szczegółowo problem prawidłowego lutowania. Szczególnie ciekawe dla mnie było omówienie problemów z lutowaniem bezołowiowym.

 

Polecam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.