Skocz do zawartości
IGNORED

Co pod kolumny?


qot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przeglądając to i inne miejsca w poszukiwaniu wzmocnienia niskich częstotliwości mam pytanie: Na czym stawiacie swoje kolumny? Bezpośrednio na podłodze (z czego jest podłoga?) Na kolcach? (podkłądki) A może bloczki granitowe? I czy to ma znaczenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pumeks kosmetyczny wyśmienicie się sprawdza, jako podkładka izolująca. Moje kolumny i CD na nim stoją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pumeks kosmetyczny wyśmienicie się sprawdza, jako podkładka izolująca. Moje kolumny i CD na nim stoją.

To jest nas dwóch .

 

Pumeks? Nie bardzo rozumiem jak to działa? Czemu pod CD

 

Wystarczy na pumeks i np. sklejkę spuścić metalową kulkę i zobaczyć co lepiej wytłumi drgania ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem na pomiarach u PMCOMPa to się zdziwiłem że wszystko u niego stoi na pumeksie. Uszy ma i słuchać umie, więc jest to warte sprawdzenia u siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, bo nie zatrybiłem... kolumny stawiamy na granicie, a granit jest na pumeksie czy jak?

 

W sumie nie umiem sobie wyobrazić jak kolumny postawić na samym pumeksie. Foto proszę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kolce są wykręcone. Kolce i granit, to złe połączenie. A z poziomowaniem nie ma problemu. Granit leży równo, to i kolumny stoją prosto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niekonwencjonalnych rozwiązań mogę polecić, niestety już nie tak tanie jak pumeks, gumowe krążki antywibracyjne pod pralkę, lodówkę do kupienia w każdym AGD, 50 zł za komplet 4 szt. czyli pod dwie kolumny wyjdzie stówka. U mnie mam tak: płyty granitowe na gumowych grubych podkładkach z twardej gumy, na tym te krążki i na nich kolumny. Dla łatwego ustawienia krążki przykleiłem na taśmę dwustronną do podstawy kolumn.

Kolce na granicie tak jak wyżej kolega Melepeta nspisał to zły pomysł i ciężko cztery idealnie wyregulować, zawsze gdzieś delikatnie się rusza. Na tych krążkach kolumna stoi równo ale delikwtnie przy próbie nacisku się przechyla bo to guma przecież jest ( te krążki) Natomiast jak się jej nie tyka to stoi równiótko z idealną separacją i tłumieniem wibracji własnych, które kolumny mogłyby przenieść na podłogę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezłe macie pomysły :)

 

Chciałem zamówić granity, ale wstrzymałem się jakiś czas temu... a tak z ciekawości dlaczego kolumny nie powinny stać na kolcach postawione na granicie? Niektórzy piszą że wtedy jest lepsza kontrola basu, a Wy jakie macie odczucia z tymi pumeksami i gumami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardy koniec kolca postawiony bezpośrednio na twardym granicie i do tego drgający od kolumny. Nie trzeba bujnej wyobraźni, aby domyślić się jak to wpłynie degradująco na dźwięk. W moim przypadku było to bardzo złe rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdania są różne oczywiście tak jak słuch i .... wyobraźnia oraz podatność na różne sugestie z autosugestią włącznie:-)

 

Jednak kolce i kontrola basu lub wręcz jego pogłebienie....hm, u siebie nie stwierdziłem, a podkładki które opisałem stosuję bo kolumny muszą na czymś stabilnie stać i nie oddziaływać wzajemnie z podłogą, co i tak jest tak dla mojego świętego spokoju zrobione, bo wpływu na brzmienie też nie zauważam. Same kolumny ważą po 40 kg więc nic im tak naprawdę nie potrzeba poza stabilnym ustawieniem, bo nawet przy głośnym graniu po przyłożeniu dłoni do obudowy nie czuć żadnych wibracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej ;) - wreszcie jakiś głos rozsądku.

Podstawowym zadaniem kolców nie jest żadne tłumienie wibracji, tylko poziomowanie kolumny na nierównym powierzchniach (nierówna podłoga czy gruby dywan). Kolega Malapeta zwrócił uwagę na kolejną istotną rzecz, połączenie kolca i granitu to raczej wzmocnienie efektu drgania:) Sztywne połączenie przenosi dalej drgania na podłogę, cała powierzchnia podłogi staje się "membraną" i cyk mamy rezonanse i dudnienia.

 

Ja używam kolumn podstawkowych, kolumienki stoją na skręcanych ciężkich standach wypełnionych piaskiem, przesianym przez sito 500 mikronów - tak aby większe kamyczki nie dzwoniły mi w trakcie głośnego grania. Do standa od strony kolumn przyklejone mam gumowe nóżki/podkładki - guma tłumi drgania kolumny:) (jak elastomer w rowerze czy końcówki drążków i amortyzatorów w samochodzie), w standy od dołu zapodałem kolce (nierówna podłoga), pod kolce stalowe tarczki (krążki - żeby nie niszczyć podłogi) dodatkowo zabezpieczone podkładeczką filcową (również od strony podłogi). Nic nie drży, a standa mogę przesunąć dowolnie wraz z kolumną gdy tego potrzebuję. Więcej mitów nie pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze jednak, bardzo elastyczne podkładki sprawdzają się. Pamiętam, jak miałem podstawkowe Tannoye. I one grały lepiej gdy między kolumną a standem była stalowa podkładka, niż podkładka z korka.

Tu nie ma gotowych rozwiązań, trzeba samemu eksperymentować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze jednak, bardzo elastyczne podkładki sprawdzają się. Pamiętam, jak miałem podstawkowe Tannoye. I one grały lepiej gdy między kolumną a standem była stalowa podkładka, niż podkładka z korka.

Tu nie ma gotowych rozwiązań, trzeba samemu eksperymentować.

Coś w tym jest, warto rozważyć kilka opcji łącznie z PUMEKSEM :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do kolców to na forum było o tym wielokrotnie, że historia ich zastosowania pochodzi z Anglii oczywiście, a wzięła się z potrzeby dosłownego wbicia ich w podłogę, którą najczęściej stanowiła wykładzina na deskach. Kolumna bez kolców na wykładzinie wędrowała, a z kolcami stała stabilnie w jednym miejscu. Ponieważ kolce zaczęto robić coraz ładniejsze i kosztowniejsze to narodziła się potem odpowiednia podbudowa teoretyczna o ich wpływie na brzmienie. Taki wpływ w skrajnych przypadkach oczywiście jest ale przeważnie negatywny ( np. kolce gołe na płycie granitowej mogą powodować "dzwonienie" tego granitu). Ponadto kolce zmieniają wysokość kolumny i czasami te 5cm różnicy zwłaszcza dla wysokich tonów i bliskiej odległości można usłyszeć.

 

Sorry to tak tylko dla przypomnienia. Aha i jeszcze kolce potrafią być bardzo ładne i są ozdobą kolumny. Na pewno najlepsze są takie na wystających szeroko poza obrys kolumny ramionach, wtedy smukła kolumna zdecydowanie zyskuje na stabilności, to jasne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest, rynek audio podchwycił "temat" i znalazł sposób na łatwy zarobek.

Stawianie kolców bezpośrednio na granicie po czasie może spowodować wyżłobienia, a jest jeszcze ryzyko że kolec/kolumna będzie jeździć po granicie jak na łyżwach, chyba lepiej odseparować podkładką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobają mi sie czasami rozmowy z rodzimymi producentami gadżetów audio, wlasnie np. kolców....

 

'Dzien dobry, chciałbym zakupić wasz produkt, konkretnie kolce, 8 sztuk'

- Dzien dobry, jestem właścicielem i mogę Panu zarekomendowac nasze produkty. Czy życzy Pan sobie zrobic wyższe kolce?

- Wyższe? Ale dlaczego?

-No, aby je wyeksponować, bo sa bardzo atrakcyjne, wykonane z wielokolorowego metalu i moi klienci czesto wymagają aby te były widoczne....

........itd itp

 

A tak w ogole kolce to sprzeganie i z reguły wypada gorzej niz odsprzeglanie. Dużo zależy od powierzchni na której sa aplikowane- słowem nalezy eksperymentować. Przy małej wadze kolumn moze zachodzić ruch poziomy tylnich kolców i wprowadzać niechciane wibracje, rezonanse. Odpsrzeglanie wg mnie daje lepsze rezultaty....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz, słowo "lepiej" nie jest obiektywne- sory czepiam sie.

I nie obiektywizm tu chodzi. Lecz o przyjemność z muzyki. Mówiąc wprost: ma się mnie podobać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przede wszystkim chodzi o to aby kolumny stały stabilnie, bez względu na to czy rozwiązanie ma charakter tłumiący czy usztywniający. Dlatego podparcie w 3 punktach jest najlepsze, bo z założenia eliminuje wszelkie luzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przy odsłuchach muszę kolumny sporo przesuwać do przodu. Dlatego też pod podstawy granitowe dałem filcowe podkładki,a kolce w kolumnach zamieniłem na takie "nóżki"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Do tego śrubki i podkładki,które idealnie wchodzą w widoczny otwór. Jak ręką naciskam,to kolumna przechyla się lekko,ale żadnych drgań nie przenosi na podłogę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje kolumny stoją na granitach, podklejonych od dołu warstwą gumy, i filcu (filc ułatwia przemieszczanie).

Wróciłem także do kolców, te tradycyjne już dawno sobie odpuściłem, i w mim przypadku to na razie najlepsze

rozwiązanie jakie miałem. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez kupilem plyty granitowe 5cm wysokie, z mysla uzyciu kolcow, poki co tylko podkleilem filcem, odrazu po podlozeniu pod kolumny mam WRAZENIE ze basu mniej za to reszta toru czytelniejsza, ale sie oslucham i wroce do dzwieku bez plyt granitowych. Teraz mam glosniki wysokotonowe na wysokosci klatki piersiowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

basu mniej za to reszta toru czytelniejsza

Posłuchaj jeszcze trochę na tym granicie, trzeba trochę czasu żeby się przekonać ,

czy basu jest mniej, czy wyeliminowałeś, sprzężenia, i wibracje, stąd efekt uszczuplenia.

To jest też kwestia przyzwyczajenia. Ja przekonałem się słuchając kilka miesięcy,

do poprzedniego grania (bez granitów), już chyba nie wrócę. Pozdrawiam.-:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na pływającej podłodze proponuję płytę kamienną z pdkładkami filcowymi i kolumnę przyklwlrlejoną do płyty za pomocą bluetacka, patafixa lub tp gluta, jak podłoga jest stabilna, a na niej dywan, ostre kolce, zdolne przebić się przezeń do desek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.