Skocz do zawartości
IGNORED

Kable, które nie mają wpływu na brmienie.


sylwon38

Rekomendowane odpowiedzi

Pewien kolega oskarżył mnie w jednym poście o trolowanie. Chociaż nie miałem zamiaru trolować to faktycznie, po przemyśleniu uznałem, że oskarżenie miało pewne podstawy, ponieważ nie tyczyło się tematu wątku. Bardzo go przepraszam i proszę, żeby nie traktował tego tematu jako złośliwość. Tak jak odpisałem nie miałem zamiaru trolować a jedynie sprowokować pewną osobę i dowiedzieć się czy kable o których pisze, tak bardzo mogą modulować barwę dźwięku i czy dokonał tych obserwacji np. na podstawie testu ABX. Wg mnie tylko ślepy test jest w stanie w najbardziej wiarygodny sposób to potwierdzić. Jeśli na podstawie takiego testu grupa ludzi to potwierdzi, to wtedy nisko się pokłonię. Dotrzymuje słowa i nie wchodzę więcej na temat rankingu grających kabli. W ogóle postanowiłem nie wtrącać się już do tematu kabli ale w obronie mojej tezy, o której można poczytać w temacie "Kable, analiza,ranking" stanął pewien użytkownik i to zmotywowało mnie do utworzenia tego tematu. Mianowicie nie lubię podbitej góry, więc może mój kabel to coś w stylu "VDH - Integration Hybrid - podobny do The Second ale równiejszy z wyraźnie podbita górą pasma" o którym pisze jeden kolega. Może bym go wymienił ale co w przypadku kiedy w niektórych moich ulubionych utworach jest za mało góry pasma, czy mam znowu podpiąć ten kabel. Wiem, sarkazmu tu nie brakuje ale piszę to celowo i mam szczere intencje. Kupiłem kolumny, które rzekomo miały grać głębokim dynamicznym basem a okazały się płytkie. Wtedy poczytałem trochę teoretycznych artykułów na temat reprodukcji dźwięku i dowiedziałem się co może zaoferować mi 13cm woofer. Kolumny jako całość grały przyjemnie ale żeby oferowały głęboki, dynamiczny bas... Na błędach i niewiedzy człowiek się uczy. Cena tych "basowych" kolumn 1700zł. Po połowie roku plucia w brodę, poszły za 500, 1200zł. do psa w d... ale teraz mam kolumny z bardzo przyjemnym dość niskim basem. Są na tym forum koledzy, których monitory z 13cm przetwornikiem podobno zrzucają obrazy ze ścian. Nie widziałem, nie będę się spierał ale początkującym melomanom proponuje zapoznać się z niektórymi faktami i mitami, zanim wydadzą pieniądze, bo naprawdę szkoda nerwów i straconej kasy. Napisałem to ze szczerego serca i przepraszam jeśli ktoś poczuje się urażony.

Warto poświęcić chwilę czasu i zachęcam do przemyśleń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atak najlepszą obroną :-)

A nt kabli już się wypowiedzoałem w innym wątku, że każdy, który zmienia dźwięk, zniekształca go, wniosek- PSUJE. Żeby wyłowić ten dobry przewód z wielu "zepsutych", należy przeprowadzić prościutki test:

Bierzemy dobry jakościowo system z włączaną pętlą pre-out/ main-in i w to miejsce wstawiamy badany przewód. Podczas odtwarzania dobrze znanego kawałka przełączamy pętlę, słuchając zmian dźwięku- jak się pojawią, przewód jest "zepsuty".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma tak łatwej metody, ale jak zadbasz o jak najniższą rezystancję i pojemność, praktycznie wszystkie aspekty brzmieniowe będą zależne od kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo prosta metoda, ale wymaga wzmacniacza z A i B głośników.

Do A tuż obok wzmacniacza podłączasz kolumnę "a" za pomocą kabla do 0,5m wykonanego

z czterech lub ośmiu przewodów solid 24 AWG, ale jako litz, czyli każdy w oddzielnej izolacji,

połączonych tylko na gniazdach kolumny czy wzmacniacza. 2 x 2 lub 2 x 4 kabelki.

Do "B" podłączasz "b" za pomocą testowanego przewodu i wiesz wszystko "on line"

korzystając tylko z przełącznika. Kolumny oczywiście stawiasz tuż obok siebie.

Pewne do bólu i natychmiast wszystko wiadomo...że żadnych różnic nie będzie ;-)))

Przynajmniej dla 1/3 forumowiczów - była taka ankieta.

Ciekawe, który dźwięk będzie się bardziej ( w przypadku oczywiście różnicy ) podobał...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nt kabli już się wypowiedzoałem w innym wątku, że każdy, który zmienia dźwięk, zniekształca go, wniosek- PSUJE.
No i właśnie o to chodzi. Kolega podsunął mi pewien pomysł, żeby nie zaśmiecać wątku. Mianowicie, napisać temat z pytaniem który kabel nie wpływa na brzmienie. Najczęściej ludzie, którzy chcą kupić lub wymienić zestaw stereo i proszą o poradę, proszeni są o napisanie jaki dźwięk preferują. Wtedy czytam, jaki wzmacniacz i jakie kolumny mogą spełnić jego oczekiwania. Jednak nikt nie proponuje konkretnego kabla. Nie czytałem jeszcze czegoś w stylu. "Do tego musisz kupić kabel A, bo dzięki niemu talerze perkusji będą kipiały energią tak jak lubisz. Myślę, że kopułka głośnika wysokotonowego np. jedwabna, aluminiowa, tytanowa lub jeszcze inna, tak jak membrana głośnika średnioniskotonowego lub niskotonowego wykonana z włókna szklanego, polipropylenu albo z włókien drzewnych wraz z odpowiednim strojeniem i konstrukcją skrzyni mogą w dość istotny wpływać na barwę dźwięku ale kabel a dokładniej przewód głośnikowy, który ma doprowadzić do kolumny prąd elektryczny, najlepiej przewodnikiem o niskiej rezystywności, miałby tak znacząco zmieniać dźwięk jak niektórzy to opisują? Tak jak skomentował to Pan, w jednym z odcinków audiovoodoo, nie namawiam do kupowania najtańszych kabli ale miedź beztlenowa o odpowiednim przekroju, dobrze izolowana powinna spełnić swoje zadanie, czyli doprowadzić bez wysokich oporów prąd do głośnika. Nigdy nie zapomnę kiedy, pewien kolega miał do wydania 1000zł. na kabel głośnikowy i 600zł. na IC, żeby poprawić bas. Nikt nie spytał jakie ma kolumny a być może miał takie w którym bas schodzi do 60-70Hz ze spadkiem 3dB i nikt nie zaproponował mu wymianę kolumn tylko oczywiście jakiś tam kabel. Sklepom się nie dziwię, to ich biznes. Chcesz, masz- cena 999zł ale drodzy koledzy szanujmy się. Jak już gdzieś pisałem, dla mnie każdy miłośnik audio to przyjaciel, ponieważ paramy się wspólnym hobby i to bardzo wspaniałym, bo co oprócz miłości tak nas nakręca, jak nie ulubiona muzyka, dlatego szanujmy się i nie wpuszczajmy się nawzajem w kanał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa rezystancja i pojemnpść kabla głośnikowego, tym bardziej zafalowana charakterystyka impedancji kolumny dokłada swoje. Wniosek- należy stosować jak najgrubsze przewody o niskiej pojemności. Śmieci wnoszone przez przewód głośnikowy/ wzmacniacz/ kolumny osobiście szacuję na 2/15/83%.

Sam używam przewodów OFC InterTechnik (z dystrybucji QBA) 2x2,5mm2 z porządnymi, miedzianymi, cynowanymi widełkami (ważny jest też dobry styk) i jestem happy.

 

>reapper....

Zmartwię Cię, ale to zdanie Hitler zacytował, bo było znane już w starożytnym Rzymie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rzędu miliohmów, do pojedynzych ohmów w przypadku przewodów węglowych (przyjmując typowe długości "domowe").

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo było znane już w starożytnym Rzymie :-)

Oczywiscie, ze tak, to "optima defensio est impetum", ale ja nie chcialem Cie porownac do bohaterskiego legata a do ...:D

Tak wiec zostanmy przy: "angriff ist die beste verteidigung":)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>alias27

Różnice rezystancji poszczególnych typowych kabli o rozsądnym przekroju są znikome, jednak na impedancję (bo to ważne dla przenoszonego nimi sygnału muzycznego) mają wpływ inne czynniki, np pojemność, dla wyższych częstotliwości efekt naskórkowy, konstrukcja geometryczna- ułożenie wzajemne wielu przrwodów w bardziej skomplikowanych kablach... Jednak jako całość wpływ przewodu jest wielokrotnie mniejszy od wyniku wymiany wzmacniacza, tym bardziej kolumny.

 

>reapper...

A co to wnosi do tematu???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Chciałbym jeszcze raz odnieść się do przykładu kolegi, który za pomocą kabli o łącznej wartości 1700zł. chciał poprawić bas. Zastanawiałem się czy czegoś nie pokręciłem i kogoś w ten sposób nie uraziłem, postanowiłem odszukać ten temat. Przepraszam, nikt po za sklepem (tak jak pisałem, sprzedawcom się nie dziwię, bo to ich interes) i jednym kolegą, który kablem, firmy którą często poleca, naprawił by chyba wszystkie problemy z dźwiękiem, nie proponował naprawy basu kablami. Przyjrzałem się też specyfikacji tych kolumn. Pasmo przenoszenia nie wygląda obiecująco, jeśli chodzi o najniższe częstotliwości. Wiem, to niczego nie przesądza. Ja przekonałem się, że isotny jest tzw punkt basu. Kolumny, które posiadam mają pasmo przenoszenia 30Hz-27kHz ale punkt basu to 40Hz ze spadkiem 3dB. Słychać dość wyraźnie gitarę basową, więc źle nie jest. Kolumny kolegi jak podaje specyfikacja mają pasmo przenoszenia 52Hz-22kHz +/-3dB. W którejś recenzji wyczytałem, że schodzą z basem do 44Hz przy -3dB. Jak więc uwarzacie koledzy, którzy mają doświadczenie w tym temacie. Czy wywalając na kable 1700 zeta, jego kolumny zejdą z basem o 2 albo 3dB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, pod warunkiem, że kabel równo stłumi o 6 dB pasmo od ok 55-60 Hz w górę.

Nie bardzo rozumiem. Czy masz na myśli taki efekt, że jak stłumię 55-60Hz to wtedy te częstotliwości nie będą maskować niższych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz na myśli taki efekt, że jak stłumię 55-60Hz to wtedy te częstotliwości nie będą maskować niższych?

Coś w tym stylu- częstotliwości poniżej będą o tyle dB zwiększone i dolna granica też się przesunie względem wartości średniej. Szkoda tylko, że taki przewód będzie musiał mieć wbudowany filtr dolnoprzepustowy i dzielnik napięcia dla pozostałych częstotliwości dla f powyżej tego filtra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że taki przewód będzie musiał mieć wbudowany filtr dolnoprzepustowy i dzielnik napięcia dla pozostałych częstotliwości dla f powyżej tego filtra

Tylko wtedy to juz nie bedzie sam "kabel", a raczej pewnego rodzaju system. To czy mozemy to rozpatrywac w kontekscie "Kable ktore nie maja wplywu na brzmienie"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że temat nie będzie zbyt popularny :)

Też tak myślę. Najlepiej wybrać sprzęt drogi, opierając się na recenzji (zapewne sponsorowanej) i na zaletach produktu typu- głęboki, dynamiczny bas, tak jak ja się nabrałem. Trzeba jeszcze wysłuchać kompetentnych doradców, cytuje jednego z takich "ktoś chciał kupić kolumny opierając się na wykresach i twierdził, że średnica membrany ma wpływ na bas-buhahaha". Jeśli kiedyś taki ekspert, dowie się, że 13cm pierdzik nie będzie bujał jego żylandorem, zawsze może się zwrócić o pomoc do kolegi kablarza. Ten doradzi mu taki, że te 13cm wooferki będą przewracać meble.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy mozemy to rozpatrywac w kontekscie "Kable ktore nie maja wplywu na brzmienie"?

Nie zauważyłeś "lekkiej" ironii w moim wpisie?

Powiem wprost- bez takich kombinacji, o "korygowaniu" brzmienia doborem przewodów należy pisać w nowej zakładce "Science fiction".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korektor :-)

Wybacz, jestem laikiem, nie za bardzo wiedzialem jak to nazwac.

 

@Up Skoro korektor to zespol filtrow, nie nie jest to pewnego rodzaju system?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym stylu- częstotliwości poniżej będą o tyle dB zwiększone i dolna granica też się przesunie względem wartości średniej. Szkoda tylko, że taki przewód będzie musiał mieć wbudowany filtr dolnoprzepustowy i dzielnik napięcia dla pozostałych częstotliwości dla f powyżej tego filtra.

Rozumiem, że to tylko przykładowe rozwiązanie nie mające sensu, bo poprawiając niższy bas kosztem tłumienia wyższego, który głośnik przenosi już bez zniekształceń przyniesie więcej szkody niż pożytku. Ach, to dla jajek napisałeś? :-) Nie wkręcaj nas, miej litość dla laików :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, to dla jajek napisałeś? :-) Nie wkręcaj nas, miej litość dla laików :-)

 

 

Jasne- jajcarz ze mnie, podobnie jak ci, co zmieniają brzmienie kablami ;-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.