Skocz do zawartości
IGNORED

Belcanto za $4000 = Chińczyk za $500/900 :) = 2 płytki po $170


MacP

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie nabyłem okazyjnie secondhandową końcówkę mocy miłej chińskiej firmy Ghent Audio za nieco ponad 2000 zł, czyli ok. $500.

 

Dokładnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (no nówka kosztuje $900 plus transport, ale to wciąż nie $4000!). Ghent Audio w zasadzie robi tylko obudowy (solidne i ładne, choć absolutnie minimalistyczne) oraz dodaje gniazdowo/kablową konfekcję (też bardzo porządną), w środku zaś pakuje - zależnie od modelu - takie czy inne moduły Bang&Olufsen, IcePower (a także Hypexy).

 

Dokładnie to samo robi wiele innych firm - PS Audio, Belcanto, Audiomatus, Teac, Xindak i w sumie nic w tym złego, bo końcówki IcePower są naprawdę baaardzo przyzwoite i śmiesznie łatwe w aplikacji. Są "wszystkomające" - podpina się do płytki wejście/wyjście/220V i samo gra! Czasem wkładem własnym firmy są sekcje preampu, ale końcówki to tylko "czyste" płytki B&O.

 

Strasznie więc śmieszą mnie szokujące różnice w cenach. Widzę oto w ofercie znanego i lubianego serwisu aukcyjnego monoblok Belcanto REF500M w cenie... 7.500 zł. Para stereo to więc wydatek 15.000 zł!

 

Czytam jego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) z konkluzją The Bel Canto REF500Ms continue that Bel Canto tradition of sonic excellence and subtle musical expression, which I already enjoyed so much... :D Tak jakby firma Bel Canto wykazała się JAKIMKOLWIEK wkładem myśli technicznej. Tymczasem poza modułami IcePower 125ASX2 nie ma w środku NIC. Firma dodaje tylko obudowę i gniazda. W mojej końcówce są dwa takie, identyczne, tworząc układ dual mono.

 

JEDYNA różnica to całkiem ładna, designerska obudowa Bel Canto, no i pewnie gniazda, choć wątpię czy tam są jakieś super-hiper-ultra lepsze...

 

To pouczająco pokazuje jak często przepłacamy (TYSIĄCE!) za samą tylko markę i obudowę.

 

A gra to - owszem, bardzo, BARDZO dobrze. Powiedziałbym że adekwatniej do ceny $900 za dual mono, niż $4000 za parę monobloków (gdybym tyle wydał a dopiero potem przeczytał że kupiłem de facto dwie płytki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to chyba bym się upił i pochlastał :D ), ale przy adekwatnych cenowo głośnikach nie brakuje niczego - jest liniowość, jest przestrzeń, jest muzykalność. Teoretycznie ogromna moc wydaje się nieco dziwnie policzona, bo np. monitory które moja 100-watowa integra unosiła w powietrze przy połowie skali, ta końcówka ledwie zbliża się do podobnej skali przy 90% mocy z napędzającego ją DACa, przy czym po XLR jest zdecydowanie ciszej. Ale nie narzekam, nie nagłaśniam tym dyskotek.

Icepower rulez! :)

 

Przy okazji - podpowiadam fajny sposób na biznes! Chyba na niewielu rzeczach da się zrobić takie przebicie jak na tych modułach w ładnych pudełkach. Proszę tylko opłacić designera, stolarza, lub blacharza i wejść w kontakt z hurtownikiem płytek.

 

39e3ebca_ICEpower125ASX2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a niektórzy się dziwią, dlaczego mam takie konserwatywno-pomiarowo-testowe podejście do sprzętu odtwarzającego ... i kupują (w najlepszym wypadku) świetny sprzęt, jednak za kilkukrotnie przesadzoną cenę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka niedrogich patentów class-D z aliexpress i zawsze byłem zaskoczony pozytywnie jakością dzwięku. Kiedy mówię niedowiarkom, że gra to fajnie analogowo jak mocny lampiak, to pukają sie w czoło. Dla mnie taka faktura dzwięku jest super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....ładna obudowa z aluminium w przypadku niektórych firm potrafi kosztować tysiące dolarów,ale kto bogatemu zabroni....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie podobna sytuacja jest w wielu branżach, po prostu czasami warto poświecić trochę czasu na rozpoznanie tematu aby efekt końcowy był ten sam, a portfel aż tak bardzo nie ucierpiał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka niedrogich patentów class-D z aliexpress i zawsze byłem zaskoczony pozytywnie jakością dzwięku. Kiedy mówię niedowiarkom, że gra to fajnie analogowo jak mocny lampiak, to pukają sie w czoło. Dla mnie taka faktura dzwięku jest super.

Polecilbys jakies sprawdzone modele?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam

 

Mam ,używam !

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to prawda i na tym tle Audiomatus w cenie poniżej 5000 za parę monobloków jest bardzo rozsądnie wyceniony i bardzo dobrze gra. Do tego możliwość wypożyczenia, gwarancja, estetyczna obudowa i możliwość odsprzedaży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna panowie trzeba będzie się przyjrzeć a raczej posłuchać kilku konstrukcji czy coś w klasie D poprawili i doszli do prawidłowej reprodukcji dzwięku bo jak do tej pory nie byłem w stanie strawić tego dźwięku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuch wszystko zweryfikuje , jest możliwe że poradzili sobie oby tak było im więcej świetnie grającego sprzętu i taniego tym lepiej .Jak do tej pory człowiek nie mógł uwierzyć że tak słaby dźwięk wydobywa się że wzmacniacza o mocy 500 watt w klasie D .Dotychczas inne klasy przyzwyczaiły że wraz ze wzrostem watów przybywało kontroli basu ale i ogólnie pojętej muzykalności i jakości dzwięku a tutaj były tylko puste waty za którymi nie stał dobry dźwięk jeśli to się zmieniło to super , posłuchamy zobaczymy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim chińcyku? mam z tej firmy DAC i jestem Kontent.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim chińcyku? mam z tej firmy DAC i jestem Kontent.

Nic nie piszą o regulacji głośności, ale to pewnie po prostu "pasywka" z gołym potencjometrem (pytanie - jakim, i czy nie zacznie trzeszczeć po kwartale; na Alpsa bym tu nie liczył). Te końcówki są do tego przystosowane, ale ciężko wyczuć, jak zabrzmi. Pewnie nienajgorzej, a cena jest bardzo realistyczna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

tutaj ciekawa opcja na maly system sypialniany - tylko podpiac kolumienki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze żaden wzmacniacz klasy D, jakie słyszałem, nie skusił mnie by się nimi zainteresować.

Cena nie gra, tak duż jak i mała. Klasy owszem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze żaden wzmacniacz klasy D, jakie słyszałem, nie skusił mnie by się nimi zainteresować.

Cena nie gra, tak duż jak i mała. Klasy owszem.

 

A ja walczyłem kawał czasu o partnera do ATC 19 i dopiero impulsowy T+A Power Plant naprawdę fajnie zagrał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1 piszesz to w kategoriach absolutnych ze sa lepsze bez wzgledu na kase? Jesli ktos dysponuje kasa 2k na wzmak to mozna lepiej niz ice power od kitajcow?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Wszystko to prawda i na tym tle Audiomatus w cenie poniżej 5000 za parę monobloków jest bardzo rozsądnie wyceniony i bardzo dobrze gra. Do tego możliwość wypożyczenia, gwarancja, estetyczna obudowa i możliwość odsprzedaży.

 

Ale jakoś dobrze grać nie chce.

 

Jeszcze żaden wzmacniacz klasy D, jakie słyszałem, nie skusił mnie by się nimi zainteresować.

Cena nie gra, tak duż jak i mała. Klasy owszem.

 

Mnie również. A słyszałem całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie klasy D ma jakby mp3-kową naleciałość pewną suchość , pokoleniu słuchającemu muzyki na telefonach i mp3 jak najbardziej może przypaść do gustu ,pokoleniu wychowqnemu na analogu już nie podejdzie taki przekaz dźwięku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem większości klasy D jest barwa. Bo dynamika, bas, przestrzeń, wysokie tony - to wszystko je OK. Ale podobnie jak jar1 nie słyszałem jeszcze D-klasowego wzmacniacza z barwną, ciepłą, nasyconą średnicą. Można to ratować podpinając pod "cyfrową" końcówkę lampowe pre.

Ale tak jak jacm napisał - są tacy, którym się takie brzmienie podoba.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1 piszesz to w kategoriach absolutnych ze sa lepsze bez wzgledu na kase? Jesli ktos dysponuje kasa 2k na wzmak to mozna lepiej niz ice power od kitajcow?

W kategoriach absolutnych. Ja za taką kwotę też bym szukał analogowych, starszych uzywek niż d- icki od kitajców ;)

 

Z klasy d najbardziej strawny dla mnie był niedawno słuchany w klubie Tact Millenium.

Klasa d generalnie gra bardzo podobnie, niezależnie od modelu. Ja to nazywam "plastelinowycm" dźwiękiem. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz Bracie TACTA od kitajców? Mówisz i masz:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja walczyłem kawał czasu o partnera do ATC 19 i dopiero impulsowy T+A Power Plant naprawdę fajnie zagrał.

To jest jak najbardziej możliwe. Zawsze szalenie mnie bawią teksty o braku różnic między wzmacniaczami. ;) Sam przerabiałem to samo co Ty, z tą różnicą że nie chodziło o wzmacniacz w klasie D. 2 lata zabawy. Trzeba próbować, tu innej rady nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość LTD12

(Konto usunięte)

Od ok pół roku w systemie mam wzmacniacz klasy D. Jest OK. Nie potwierdzam zarzutów stawianych tej klasie , a już najmniej "plastikowego" dźwięku

Jak w każdym systemie, sądzę, że jest to kwestia konfiguracji/dopasowania poszczególnych elementów( banał o którym wszyscy wiedzą).

 

Od 2ch tygodni mam w systemie drugi(pożyczony) taki wzmacniacz, połączenie bi-amping. Jest b.dobrze. Jest to moje pierwsze doświadczenie z taką konfiguracją.

Jeżeli ktoś ma możliwość tak zestawić system - to warto. raczej będzie trudno powrócić do innego ustawienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ok pół roku w systemie mam wzmacniacz klasy D. Jest OK

Możesz podać całość toru ? myślę że warto zawsze to jakaś wskazówka dla chcących iść tą drogą .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość LTD12

(Konto usunięte)

Możesz podać całość toru ? myślę że warto zawsze to jakaś wskazówka dla chcących iść tą drogą .

 

 

??

Napisałem ten post ( ba założyłem konto ) z dwu powodów:

- prezentowane tutaj zdania na temat wzmacniaczy D nie są zgodne z moim doświadczeniem. Stworzył się chyba stereotyp brzmienia ( i np. D klasa się nie grzeje :) ). Tymczasem powstało ostatnio b. dużo konstrukcji wzmacniaczy w tej klasie i można, jak się okazuje, trafić na rozwiązanie, które w zupełności nas zadowoli

- bi-amping , taką konfigurację miałem możliwość zastosować po raz pierwszy uważam, że daje b.dużo. Jeżeli ktoś ma możliwość tak zestawić system - polecam.

Mam mieszane uczucia by określać swój system. Jestem przekonany, że nawet dokładne jego skopiowanie nie da takich samych efektów. Przecież najważniejszy element systemu – użytkownik jest nie do skopiowania! :).

 

- kolumny Manger z1

- źródło musicbook: 25

- wzmacniacz musicbook: 55 x2

 

Odpowiem jeszcze na pytanie ( jeszcze nie zadane ale pewno padnie):

Z jakimi porównywałem innymi wzmacniaczami w tej klasie?

Na szczęście dla mnie nie jestem audiofilem:) (wszystkich audiofili przepraszam, to nie jest nic negatywnego) , nie przeprowadzałem żadnych porównań. Osobiście uważa, że jeżeli coś mi odpowiada to po co dalej szukać. :)

 

pzdr

 

sorry, że tak obszernie ale to dopiero mój drugi post, chciałem się jakoś przedstawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakoś dobrze grać nie chce.

 

High-end to nie jest. Trzeba to oceniać w kontekście ceny. Co gra lepiej i kosztuje za nowy element poniżej 5000?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.