Jump to content
IGNORED

Głośniki do zestawu


Łukasz_62697

Recommended Posts

Jest to mój pierwszy post więc się przedstawię. Witam wszystkich forumowiczów mam na imię Łukasz i pochodzę z Wielkopolski z Piły w temacie audio jestem nowy więc, mam nadzieję że nie skarcicie mnie tutaj za niewiedzę czy też głupie pytania (w miarę będę starał się ich unikać). Nie przedłużając przechodzę do sedna.

 

Kupiłem niedawno wzmacniacz (sony TA-F770ES) z tunerem (Sony ST-770ES) i odtwarzaczem CD (Sony CDP-990). Podobno nic nie było naprawiane, ale sprawdzi się jak pojadę do Polski i go odbiorę (czyli jakoś w lipcu). Teraz przydałoby się dobrać do tego głośniki, myślałem żeby wydać na nie 1000zł i jak na razie jest to wartość początkowa, ponieważ mam jeszcze sporo czasu na przemyślenia i poszukiwania. Chciałbym zdać się na wasze uszy co do wyboru głośników z tego względu, że w tym momencie brakuje mi czasu jak i doświadczenia w szukaniu dobrych głośników. Muzyki jakiej aktualnie słucham to: rock, trochę popu i głównie jrock/jpop. Co do barwy dźwięku jaka mi pasuje ciężko mi określić, ale może to być pomocne. Aktualnie do słuchania muzyki korzystam z DAC'a FiiO E10k Olympus 2 i słuchawki Takstar Pro80 i od kiedy je zakupiłem, w większości czasu słucham muzyki na nich, ale niestety słuchanie na słuchawkach męczy.

Prawie zapomniałem dodać poój w którym będzie używany ten sprzęt posiada około 21m2.

 

Jeszcze mam dodatkowe 2 pytania:

Czy zwykły kabel głośnikowy na tym odtwarzaczu będzie dawał dobre rezultaty czy jednak trzeba celować w coś z wyższej półki?

Aktualnie używam tego DAC'a, ponieważ uszkodził mi się minijack w laptopie i to była okazja, aby się przełamać na jakiś inny sprzęt audio niż te tańsze i jeżeli rozumiem to wzmacniacz już będę musiał podłączać bezpośrednio do laptopa? Jeżeli tak to nie robi żadnej przeszkody tylko będę wiedział, aby wyszukać te gniazo do kupienia i je przylutować/zamontować.

Mam nadzieję, że nie napisałem tego tematu za bardzo chaotycznie i pomożecie mi drodzy forumowicze.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Proponuję wziąć wzmacniacz pod pachę, kilka swoich płyt z muzyką, które dobrze znasz i wyruszyć do jakiegoś salonu audio żeby posłuchać na nim kilku różnych zestawów głośnikowych, nie koniecznie tylko tych do 1000 zł, ale i sporo droższych, tak żeby wyrobić sobie zdanie. Nie sądzę żeby komukolwiek, nie znając Ciebie ani Twojego gustu, wybrał kolumny, które mają podobać się właśnie Tobie.

 

Chciałbym zdać się na wasze uszy co do wyboru głośników z tego względu, że w tym momencie brakuje mi czasu

 

Żonę też Ci pomagali wybierać koledzy, musiała wyglądać wg ich gustu?

Jeżeli brakuje Ci czasu, to odpuść sobie i nie baw się w audio. Chyba, że masz potrzebę "mieć", wtedy kup sobie takie kolumny, które podobają Ci się wizualnie.

Link to comment
Share on other sites

Proponuję wziąć wzmacniacz pod pachę, kilka swoich płyt z muzyką, które dobrze znasz i wyruszyć do jakiegoś salonu audio żeby posłuchać na nim kilku różnych zestawów głośnikowych, nie koniecznie tylko tych do 1000 zł, ale i sporo droższych, tak żeby wyrobić sobie zdanie. Nie sądzę żeby komukolwiek, nie znając Ciebie ani Twojego gustu, wybrał kolumny, które mają podobać się właśnie Tobie.

 

 

 

Żonę też Ci pomagali wybierać koledzy, musiała wyglądać wg ich gustu?

Jeżeli brakuje Ci czasu, to odpuść sobie i nie baw się w audio. Chyba, że masz potrzebę "mieć", wtedy kup sobie takie kolumny, które podobają Ci się wizualnie.

 

Typowo, zmieszać z błotem każdego kto się nie zna i odważy się spytać.

 

Nie chcę, aby ktoś wcelował w mój gust tylko podał jakąś bazę od czego warto zacząć i czym się kierować wybierając głośniki do tego wzmacniacza. Dobrze wiem że wybór jest przeogromny i wiele zależy też od gustu, ale zdaję sobie też sprawę, że jest wiele modeli nie wartych swoich pieniędzy czy w ogóle nie udanych. Dlatego pytam się o głośniki, które brzmią dobrze w waszym przekonaniu (skoro wiele osób siedzi w tym prawdopodobnie kilka lat to mogłoby się podzielić swoimi doznaniami czy też radami). Założyłem ten temat, ponieważ jest to też w miarę indywidualna sprawa zależna od sprzętu, ceny, rodzaju muzyki słuchanej i oczywiście preferencji. Wiadomo, że nie w tym przypadku nie można brać pod uwagę wszystkich opcji. Jeżeli nie chcesz pomóc to po prostu nic nie pisz.

Tak więc jeszcze raz szukam głośników do w/w sprzętu które będą jakąś bazą startową dla laika, aby nie pogłębiać złych nawyków.

Link to comment
Share on other sites

i kable nie grają - pamiętaj - starczą dobre grubsze , solidne - po kilka zł za metr 2x2,5mm kw lub 2x4mm kw ewentualnie sztywny , lity kabel taki co w ścianie jest (ja tak mam i gra okej) po podłączeniu droższego kabla np takiego za 50-100 i więcej zł za metr tak naprawde różnicy nie ma (sam sie o tym przekonałem) tu dziala już tylko twoja wyobraźnia i efekt placebo (myślisz - wydałem tyle kasy na kabel to musi dobrze grać - a wcale tak nie jest!:P:):)) - na tym polega cała magia audio wu du - czary mary i portfel pusty !:P:)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informację o kablach. Tyle jest właśnie sprzecznych informacji na temat kabli i z tego co zauważyłem to w większości doradzają droższe kable ci co je posiadają, ale głównie jest to efekt placebo tak jak z wieloma rzeczami. Przydałby się wielki test takich kabli na grupie ludzi, którzy nie wiedzieliby czy słuchają na lepszych czy gorszych kablach (coś jak testy cola vs pepsi), ale wielkie koncerny audio na to nie pozwolą.

 

Jeszcze prosiłbym o namiary na jakieś głośniki "startowe" nie musi to być jedna para głośników, a wiele modeli, aby można było się rozeznać z czego wybierać na początek i aby ten start był lepszy i łatwiejszy, ponieważ taka informacja jak wyżej na temat pójścia w świat z wzmacniaczem i szukania żony nie jest za bardzo pomocna (pisana bardziej w stylu: "Panie idź Pan spytaj gdzie indziej bo ja Panu nie pomogę."). Każdy od czegoś zaczynał, a z roku na rok jest coraz więcej tego typu rzeczy na rynku i nowym jest strasznie ciężko się zaznajomić co będzie dobrze grało z danym sprzętem, co jest warte uwagi, a co jest jakimś przepłaconym bublem. Zapomniałem wcześniej tylko dodać, że interesuje mnie oczywiście także sprzęt używany. Chociaż to powinno być wiadome ze względu na jaki wzmacniacz zakupiłem.

 

Co do tego pytania na temat FiiO i wzmacniacza to nie jestem pewien i nie mogę znaleźć za dużo informacji na ten temat. Do słuchania muzyki z laptopa (mam na myśli flac i CDRipy) rozsądniej byłoby wykorzystywanie wbudowanej karty dźwiękowej czy też tego DAC'a, ewentualnie dokupienie jakiejś innej zewnętrznej karty dźwiękowej? Wiem, że zadaję dużo pytań i jeszcze więcej siedzi ich w mojej głowie, ale wyławiam te najważniejsze i te które nie są totalnie głupie.

Link to comment
Share on other sites

Typowo, zmieszać z błotem każdego kto się nie zna i odważy się spytać.

Wiadomo, że nie w tym przypadku nie można brać pod uwagę wszystkich opcji. Jeżeli nie chcesz pomóc to po prostu nic nie pisz.

 

 

 

Łukaszu, drogi mój (mam brata Łukasza...:)

Naprawdę nie wyczytałeś w moim poście ani krzty powściągliwości.... :) (taki żart:)

Zastanów się przez chwilę, przemyśl..., czy na pewno moja porada była tą złą...? (z żoną przesadziłem)

Mógłbym polecić Ci kolumny, które wyciągnąłem nagle z kieszeni i co...?

Według mnie, kolumny to najważniejszy element całego systemu, nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby zacząć budować system od wzmacniacza.

Domyślam się, że nt wzmacniacza poczytałeś trochę, wiesz też to, że ma duży potencjał, ale jeżeli myślisz, że zagrają z nim każde kolumny, które mają podobać się Tobie to jesteś w wielkim błędzie.

Kiedyś...przyjdzie taki czas, że będziesz chciał mi podziękować za powyższy mój post...:)

Link to comment
Share on other sites

No to może to ja źle zrozumiałe (prawdopodobnie zbiło mnie z tropu zdanie z żoną ^.^), sprawa wyjąsniona i nie ma problemu. Co do chodzenia ze wzmacniaczem i słuchanie, według mnie jest bardzo dobrą poradą lecz nie w tym przypadku. Nie miałbym nic przeciwko lecz w robocie robimy dużo godzin i w dodatku w miejscu gdzie teraz (lub w pobliskich miastach) mieszkam jest ciężko znaleźć coś takiego, a przecież nie będę za każdym razem pakował się z butami na kilkanaście minut do domu sprzedającego posłuchać i stwierdzając mu, że to nie są głośniki dla mnie wyjść. W tym momencie uzna mnie za wariata (chyba że będzie wyrozumiały, ale Holendrzy nie słyną z tego). Dlatego bardziej pasowałoby mi przesłuchiwanie głośników w moim zaciszu domowym i ewentualnie jakby mi nie pasowały to odsprzedać/wymienić na coś innego.

 

Najwidoczniej się pośpieszyłem z kupnem najpierw wzmacniacza, ale niestety tak to już jest, naczytałem się za dużo i ruszyłem jak głupek na zakupy. Myślałem że robię dobrze kupując dobry wzmacniacz i później dobierając do niego głośniki. Będę miał nauczkę na następny raz.

 

Dobra no nic, sprawdzę te głośniki które mi podałeś w prywatnej wiadomości i zobaczę co z tego wyjdzie. W takim razie dzięki za pomoc.

 

@Edit

Właśnie przez to, że naczytałem się za dużo o tym wzmacniaczu, że gra bardzo dobrze (według innych oczywiście) i potrafi napędzić wiele dobrych głośników, pomyślałem że warto go kupić.

Link to comment
Share on other sites

Można zacząć np. od kolumn Dali Concept 6 lub Dali 450 b.dobrze grające konstrukcje w swojej klasie.

Poszukam i sprawdzę.

Kolega z Piły. Wpadnij kiedyś do Konina. Mam sporo sprzętu, możesz sobie wyrobić zdanie.

Dobrze wiedzieć, dzięki za zaproszenie. Jak będę w Polsce będę musiał się z Tobą zgadać.

 

Niestety post pod postem bo nie mogę edytować tego wcześniejszego.

 

Jeżeli chodzi o moje preferencje to ciężko jest mi je określić, ponieważ piosenki jakie słucham są dynamiczne, niektóre z nich są wolniejsze, a inne posiadają porządny wykop. Może podam 3 linki do przykładowych piosenek z 2 grup których słucham najczęściej. Myślę że najlepszym efektem końcowym byłoby zachowanie barw tych dźwięków, ale także aby niskie tony schodziły jak należy bez zbędnego dudniącego efektu. Nie wiem czy to w czymś pomoże, ale napisać nie zaszkodzi.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.