Jump to content
IGNORED

Kino PRL-u.

Guest Włodzimierz_55692

Recommended Posts

Guest Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

Sztuka filmowa, przez duże "S" była niewątpliwie jednym z największych rzeczywistych osiągnięć kulturalnych i wolności w PRL-u. Z okazji ostatniego Festiwalu w Cannes wp.pl przypomina polski wkład w ten festiwal: http://film.wp.pl/idGallery,17890,idPhoto,458940,galeria.html

Tak się składa, że wszystkie te filmy oglądałem oraz prawie wszystkie inne. Kiedyś większości na ekranie kona. Teraz niestety tylko w telewizorze, a obawiam się, że wkrótce tylko po odtworzeniu ich z prywatnej kolekcji VHS czy DVD.

Z tytułów tu przytoczonych nie doceniam i nie podobają mi się prawie wszystkie filmy Skolimowskiego poza "Barierą". Tę lubię szczególnie z uwagi na plejadę gwiazd z tamtej epoki. Przesłanie Skolimowskiego trafia może do wąskiego kręgu - ja jestem poza nim. Cykl "Dekalog" uznaję za świetny. Lubie filmy Forda - dobre kino. I Wajdę do własnie "Człowieka z marmuru". Wajda rozkwitał talentem w czasach kiedy określano go mianem ulubieńca władz PRL-u. "Pokolenie", "Kanał", "Lotna", a nawet "Brzezina" czy "Ziemia obiecana" to moje ulubione jego filmy. "Przesłuchanie" Bugajskiego to moim zdaniem film świetny choć fałszywy, z kapitalną obsada i grą. Na jego marginesie nie lubię stylu Jandy - w każdej roli, w której ja widziałem tak samo denerwująco nadpobudliwa. I wreszcie totalna klapa Polańskiego czyli moim zdaniem cieszący się niezasłużonym uznaniem sztuczny i byle jaki "Pianista". Nie wypowiadałem się tu przytoczonych o filmach Kawalerowicza i Morgensterna. Te filmy bronią się same. Piękne filmy o uczuciach. Nie napisałem też o wielu innych moich ulubionych (i jak uważam świetnych) filmach takich jak: "Baza ludzi umarłych", "Ogniomistrz Kaleń", "Krzyż Walecznych", ... , "Szwadron".

Wajda,Has,Kawalerowicz,Munk to najwybitniejsi polscy twórcy filmowi na skalę światową.Polański to trochę osobny temat.To obywatel świata.Nie zajmował się polskimi fobiami i traumami ale tematyką uniwersalną.Nóż to absolutne arcydzieło.A był to właściwie debiut.Filmy tych panów we wszystkich szkołach filmowych na świecie to "lektury obowiązkowe".

To fenomen,że w tym samym czasie w Polsce objawiły się takie talenty.I to w jednym pokoleniu.Ale tak bywa w historii sztuki.Jak np. w renesansowej Florencji.

Guest Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

A co jest fałszywego w "Przesłuchaniu"?

Bugajski mówił,ze stworzył film uniwersalny o sytuacji, która mogła zaistnieć w każdym systemie totalitarny. W gruncie rzeczy zrobił warsztatowo kapitalny film (duża tym zasługa aktorów - dla mnie poza Jandą), natomiast w przesłaniu propagandowy instrument do ataku na PRL. Historia jest całkowicie zmyślona i pozbawiona logiki, chodź osadzona w realiach epoki. Dla jej uwiarygodnienia Bugajski posłużył się nawet Maria Turlejską w czasie kolaudacji.

Wajda,Has,Kawalerowicz,Munk to najwybitniejsi polscy twórcy filmowi na skalę światową.Polański to trochę osobny temat.To obywatel świata.Nie zajmował się polskimi fobiami i traumami ale tematyką uniwersalną.Nóż to absolutne arcydzieło.A był to właściwie debiut.Filmy tych panów we wszystkich szkołach filmowych na świecie to "lektury obowiązkowe".

To fenomen,że w tym samym czasie w Polsce objawiły się takie talenty.I to w jednym pokoleniu.Ale tak bywa w historii sztuki.Jak np. w renesansowej Florencji.

Dla mnie zbyt mało docenianymi twórcami z czasów PRL są Ewa i Czesław Petelscy.

A dla mnie Piotr Szulkin i Wojciech Wójcik.

Piestrak i Żuławski się obronią.

Z aktorów - Ryszard Filipski ale na własne życzenie wycofał się z zawodu aktora i reżysera.

A jeśli chodzi o muzykę - Waldemar Kazanecki (Bolki Lolki, Hrabina Cosel, Czarne chmury, Noce i dnie, Dom, itede).

~Way hay and up she rises early in the morning~

Guest Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

(...)

Z aktorów - Ryszard Filipski ale na własne życzenie wycofał się z zawodu aktora i reżysera.

(...)

Szkoda. Pamiętam, jak jego "Zamach stanu" odebrała publika w czasie pokazu "na warszawskich konfrontacjach". Ciągle były brawa, a szczególnie w czasie sceny, kiedy przez Karkowskie Przedmieście maszeruje Wojsko Polskie w rytm "Pierwszej Brygady".

• 2 months later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.