Skocz do zawartości
IGNORED

Subiektywny test wzmacniaczy - Pass INT-150 vs NAD M2 vs Krell KAV 400 vs TACT Millenium mk2


nirvana

Rekomendowane odpowiedzi

XM126-4AA......4-way model.

 

Lampowe zwrotnice. Gdzieś ta lampka w torze audio może się u mnie pojawić ale nie za dużo. Monobloki Amplifona są super i na tym poprzestanę. Za więcej lamp podziękuję... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się ze Sly30, zwrotnice cyfrowe wyparły analogówki z wielu powodów, najnowsze rozwiązania to np. ten dbx 360 venue, wygoda obsługi i łatwość ustawień jest nie do pobicia. W takim Marchand musiałem wylutowywać kondy i rezystory do zmiany podziału a tu robimy wszystko paluchem na ipadzie (lub w PC myszką) i na żywo siedząc w fotelu słyszymy jak to działa...

 

i zgadzam się ze Sly30 co do lamp, jeśli w ogóle to tylko na końcu toru, choć i z tego zrezygnowałem ostatnio i wcale mi nie brakuje lamp a wręcz przeciwnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Millenium mk IV, już jako Lyndorf. Tact zbankrutował. Lyngdorf jest nadal na rynku. Dobry wzmacniacz.

Mógłbyś napisać coś więcej o tym MK IV? Miałeś może okazję porównać do niższych MK? Aż się boję spytać na co przeszłeś bo już nie chce więcej zmieniać sprzętu :) Z jakimi kolumnami grał u Ciebie Lyngdorf? Masz jakąś opinię jeśli chodzi o parowanie go z Dyńkami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprzedawałem Dynaudio S25se to powiedziałem gościowi że reszta towarzystwa

w systemie może a nawet powinna być znacznie droższa od kolumn aby S25 zagrały całym potencjałem

...wtedy gościu moje słowa odebrał nie bardzo poważnie

po roku zadzwonił z pytaniem abym rozwiną swoją myśl ;-)

jeżeli ktoś bierze na warsztat te kolumny to musi się liczyć z kosztami

często tak jest że właśnie S25 mają być rozwiązaniem problemów... po czasie przychodzi refleksja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprzedawałem Dynaudio S25se

 

Chciałbym te kolumny usłyszeć w dobrym dla nich systemie, jak na razie ta ich dobra gra to dla mnie jakieś bajki z mchu i paproci są!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BOBSAPP

(Konto usunięte)

jak sprzedawałem Dynaudio S25se to powiedziałem gościowi że reszta towarzystwa

w systemie może a nawet powinna być znacznie droższa od kolumn aby S25 zagrały całym potencjałem

...wtedy gościu moje słowa odebrał nie bardzo poważnie

po roku zadzwonił z pytaniem abym rozwiną swoją myśl ;-)

jeżeli ktoś bierze na warsztat te kolumny to musi się liczyć z kosztami

często tak jest że właśnie S25 mają być rozwiązaniem problemów... po czasie przychodzi refleksja

 

Da się dużo taniej / niestety wymaga to zupełnie innej drogi / nowego spojrzenia.

 

Zastosowane te same głośniki co w S25 :

 

http://www.thomann.de/gb/dynaudio_air12_master_ad.htm?sid=a1a1138eb34cc267efcfe930ec8c10c9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprzedawałem Dynaudio S25se to powiedziałem gościowi że reszta towarzystwa

w systemie może a nawet powinna być znacznie droższa od kolumn aby S25 zagrały całym potencjałem

...wtedy gościu moje słowa odebrał nie bardzo poważnie

po roku zadzwonił z pytaniem abym rozwiną swoją myśl ;-)

jeżeli ktoś bierze na warsztat te kolumny to musi się liczyć z kosztami

często tak jest że właśnie S25 mają być rozwiązaniem problemów... po czasie przychodzi refleksja

 

Zgadzam się w 100%. Kupiłem te kolumny w ciemno, wcześniej miałem 52SE i podobały mi się a mówili że S25 to 52SE do sześcianu. Podłączyłem to do Krella KAV400 (wiele lat się z nim bujałem) i byłem po prostu lekko załamany. Dopiero u kolegi gdy podłączyłem do Passa INT-150 zrozumiałem że to jednak był dobry zakup (pokazały już wyższą klasę w stosunku do Contourów) , a teraz z Millenium po prostu absolutna malina. Te kolumny są bardzo wymagające, nie radzę też nikomu kto ma rezonans w okolicy 40hz bo tak mają zestrojony bas refleks i bas może wówczas zabić ;) Ale te kolumny to wg. mnie absolutne mistrzostwo przynajmniej jeśli chodzi o Dynaudio, nawet ich Evidence na Audioshow nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak te maleństwa podłaczone z TACTem. Klimat który tworzą i zbliżenie do realizmu są niezwykłe, trzeba to samemu usłyszeć. Przez wiele lat byłem przekonany że do Dyniek najlepiej pasuje Pass (znacznie bardziej mi się podoba to połączenie niż z Accuphase które było (jest?) w modzie), ale warto jednak posłuchać ich z TACTem :)

 

Da się dużo taniej / niestety wymaga to zupełnie innej drogi / nowego spojrzenia.

 

Zastosowane te same głośniki co w S25 :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Że niby tam jest Esotar2 ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać coś więcej o tym MK IV? Miałeś może okazję porównać do niższych MK? Aż się boję spytać na co przeszłeś bo już nie chce więcej zmieniać sprzętu :) Z jakimi kolumnami grał u Ciebie Lyngdorf? Masz jakąś opinię jeśli chodzi o parowanie go z Dyńkami?

 

Trudna sprawa bo pierwszego Millenium jeszcze jako TacT słuchałem ok 2000r. I nie pamiętam który to był mk, chyba mkII. U siebie 11 lat później miałem mk4 już jako Lyngdorf. Oba podobały mi się. U mnie mk4 grał z Grande Utopiami. Ale na próbę wziąłem Krell FBI, żeby nie mieć wątpliwości co do zakupu mk4 i ku mojemu zaskoczeniu Krell zagrał jednak trochę lepiej. To nie była duża różnica ale była w aspekcie bardziej otwartej góry i większej ilości powietrza w przekazie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zwrotnic aktywnych... można wziąć dwie 2-drożne i połączyć ze sobą (jest taka możliwość) otrzymując 4-drożną. Możliwe są wszelkie kombinacje 1,2,3,4,5 i więcej dróg.

 

Ale tak jak się stroi kolumny pasywne, to nie można na pałę podłączyć regulowanej cyfrowej zwrotnicy aktywnej do w ciemno wybranych kolumn. Największy sens ma przejście z systemu pasywnego na aktywny, ale... zaproponowany przez producenta. Ostatnio były na forum opisy porównawcze dotyczące firmy ATC. Jest takich firm więcej - wtedy jest mniej kłopotu i w efekcie można mówić o rezultacie wynikającym z umiejętności producenta a nie amatorszczyzny użytkownika.

Bezkompromisowe narzędzie w rękach laika, statystycznie to nie może się dobrze skończyć. Magico najpierw żmudnie dostraja aktywnie i potem te parametry przekłada na zwrotnicę pasywną. Trzymając mocno kciuki, aby brzmienie się za mocno nie pogorszyło. Ale oni się raczej znają. Czy wszyscy tutaj mają podobną wiedzę do nich czy innych profesjonalistów, aby brać się za aktywne własne strojenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Americano ma kamerton ze sklepu muzycznego, tak że spoko; poradzi sobie Sly ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie wiedza tajemna...

 

Dokładnie. Nie jest to takie proste jak kaźdy by chciał ale też nie wymaga to inżynierów NASA. Wszystko jest do opanowania. U nas to każdy boi się wyzwań. Dlatego też tak wielu osiąga tak niewiele. Zawsze jest pewne ryzyko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas to każdy boi się wyzwań.

 

U nas jak ktoś już dojdzie do czegoś to klientów ma dokładnie tam

 

Wyzwań nie boja się młodzi ale po czasie staja się wygodnymi staruchami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Magico najpierw żmudnie dostraja aktywnie i potem te parametry przekłada na zwrotnicę pasywną<br />
<br />Magico najpierw żmudnie dostraja aktywnie i potem te parametry przekłada na zwrotnicę pasywną<br />

Tak, słuchałem Magico S5-ek i powiem, że są dobrze zestrojone (na średniej klasy komponentach), prawie tak dobrze jak moje. Nie zamieniłbym się jednak. 90% kolumn firmowych to jest właśnie amatorszczyzna. Akurat Magico da się słuchać (są w tych 10%)...

 

chociaż, jednak po zastanowieniu stwierdzam że 10% to za dużo powiedziane...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie DSP aktywnej kolumny powinien zrobić ktoś kto zna się na tym dobrze.

 

To po co pytasz o 4-drożną zwrotnicę? Jeśli są ludzie, to przyjdą z odpowiednim sprzętem, podłączą i będzie pełny sukces.

 

A jeśli tylko mieliby działać na zastanym, to potrzebują rozbebeszyć kolumny, dokładnie obejrzeć każdy głośnik, zwrotnicę, prześwietlić zamysł i zastosowane sztuczki akustyczne, żeby wiedzieć co uzyskać. Gotowych kolumn najwyższej klasy raczej całkiem nie rozbierzesz, a jeśli są budowane pod zwrotnicę aktywną, to stawiasz iluzoryczny problem. Zrób dobre rozeznanie rynku, chyba że chcesz zmierzać (w wspominaną) stronę DIY.

 

Lyngdorf ma genialne cyfrowe wzmacniacze. Niższy środek ma niesłychaną dokładność plus niebywała czystość i rezonujący tembr dają nadzwyczajny realizm głosom, w szczególności męskiemu (L. Cohen - magia). To jest przykład, że niektórzy doświadczeni ludzie wiedzą, co należy zrobić, by grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co pytasz o 4-drożną zwrotnicę? Jeśli są ludzie, to przyjdą z odpowiednim sprzętem, podłączą i będzie pełny sukces.

 

Trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Pytałem tych, którzy uważają, że można wybierać w analogowych zwrotnicach. Tak z ciekawości pytałem. Ludzie, którzy znają się na temacie wiedzą co należy kupić i odpowiedni sprzęt już na nich u mnie czeka. Na razie będzie próbnie działał z tym co mam, a przyszłości to...czas pokaże.

 

A wymienione cyfrowe wzmacniacze znam, miałem, faktycznie dobre ale preferuję nieco inną prezentację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część firm wyprowadza w formie osobnej skrzynki zwrotnicę na zewnątrz (Pancin, Living Voice) - w tym upatrując postępu jakościowego. A jeśli ktoś by oferował uniwersalny model zwrotnicy pasywnej jako osobny element, to tylko z zamysłem stworzenia zestawu aktywnego. Ale kto o zdrowym myśleniu zaoferuje dopełnienie do kolumny, której nie ma na rynku.

Bo nie ma w sprzedaży kolumn bez zwrotnicy. Jak podłączyć taką niezależną zwrotnicę, gdy kolumna jest kompletna? Każda w zamyśle aktywna ma od razu dedykowany osprzęt od jej producenta. Ale nie o taką rozbudowę chyba chodzi, bo przy aktywności jeszcze więcej zależy od wzmacniaczy niż w typowej sytuacji. Po zmianie końcówki mocy strojenie jest od nowa (czyli przyjazd elitarnego fachowca :-)).

Więc dlatego nie rozumiem pytania i poszukiwań odrębnej analogowej zwrotnicy do gotowych kolumn.

 

PS. Preferencje nie mają znaczenie, gdy uzyskujemy możliwość grzebania w zwrotnicy. Właściwie każda kolumna zagra jak chcemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz bo nadal nie czytasz ze zrozumieniem. Nie szukam żadnej zwrotnicy, tym bardziej lampowej. Odpowiedni procesor już sobie spokojnie czeka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwudrożne crossovery. Nie nadają się do 4-ro dróżnych kolumn.

 

oraz

 

Ponawiam pytanie o alternatywę dla 4 drożnych kolumn.

 

Może nie potrafię czytać ze zrozumieniem lub tylko nabieram takiego przekonania upomniany (rzecz jasna niezwykle kulturalnie), dlatego odpuszczam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, słuchałem Magico S5-ek i powiem, że są dobrze zestrojone (na średniej klasy komponentach), prawie tak dobrze jak moje. Nie zamieniłbym się jednak. 90% kolumn firmowych to jest właśnie amatorszczyzna. Akurat Magico da się słuchać (są w tych 10%)...

 

chociaż, jednak po zastanowieniu stwierdzam że 10% to za dużo powiedziane...

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl, że Magico s5 sa na średniej klasy komponentach,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest wątek o tym więc nie ma sensu ciągnąć tego tematu, napiszę tylko, że zarówno kondensatory jak i cewki używane w serii S magico są ze średniej półki mundorfa, fotka zwrotnicy S7 w załączeniu (są to kolumny za bodaj 650 tys. zł para) i powiem tak, dla mnie nie zwyczajnie do zaakceptowania. Pomimo tego są to bardzo dobrze zestrojone kolumny co słychać w pierwszych sekundach odsłuchu a jest to dość rzadkie zjawisko (mam bzika na punkcie strojenia kolumn, łapię się na ocenie nawet na koncertach :-) np. wczoraj byłem na koncercie wiolonczelowym i złapałem się wsłuchiwaniu w zestrojenie zakresów :-) , natomiast ... słychać pewne niuanse, które mogłyby być lepsze np. na mundorfach supreme i supreme SiO no a zwłaszcza na lepszych cewkach (i nie piję do rdzeni, bardziej już do folii i przekroju taśm, mundorf akurat robi świetne cewki nawet (!) o przekroju 7AWG). No ale rozumiem, że od tego jest seria Q (nie słuchałem) i chyba ceny też są "inne", w milionach zł? Carbon fiber drogi kurka jest...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magico S7 nie kosztuje 650 tys. Cena u nas 325-360 tys.za parę.

 

gdzie 650 tys. pln za coś co kosztuje $58,000 w USA

 

Cena: od 263 000 zł za parę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Później podbili do :

S7 - 325 060 zł wykończenie M-CAST (mat)

S7 - 359 670 zł wykończenie M-COAT (połysk)

 

Ale już Q7mk2 ma cenę....1200 000 pln!!

 

1 194 950 zł w PL, a za oceanem $229,000 USD te pyrkotki

 

Z taką wyceną to Westlake Audio Tower SM-1 u nas kosztowałyby 2 400 000 zł , bo w Kalifornii bezpośrednio od producenta są 2x droższe od tych Q7mkII i 10x lepsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest wątek o tym więc nie ma sensu ciągnąć tego tematu, napiszę tylko, że zarówno kondensatory jak i cewki używane w serii S magico są ze średniej półki mundorfa, fotka zwrotnicy S7 w załączeniu (są to kolumny za bodaj 650 tys. zł para) i powiem tak, dla mnie nie zwyczajnie do zaakceptowania. Pomimo tego są to bardzo dobrze zestrojone kolumny co słychać w pierwszych sekundach odsłuchu a jest to dość rzadkie zjawisko (mam bzika na punkcie strojenia kolumn, łapię się na ocenie nawet na koncertach :-) np. wczoraj byłem na koncercie wiolonczelowym i złapałem się wsłuchiwaniu w zestrojenie zakresów :-) , natomiast ... słychać pewne niuanse, które mogłyby być lepsze np. na mundorfach supreme i supreme SiO no a zwłaszcza na lepszych cewkach (i nie piję do rdzeni, bardziej już do folii i przekroju taśm, mundorf akurat robi świetne cewki nawet (!) o przekroju 7AWG). No ale rozumiem, że od tego jest seria Q (nie słuchałem) i chyba ceny też są "inne", w milionach zł? Carbon fiber drogi kurka jest...

 

 

Czy te rezystory to Mundorfy Mresist supreme za 49 złoty? Takie mam u siebie. Coś takiego w kolumnach za tyle kasy.Wstydu nie mają?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wg Ciebie ile powinien kosztować rezystor stosowany w kolumnach Magico żeby właściciel miał wstyd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mundorf - nie polecam, niczego z tym napisem zwłaszcza el pojemnościowych i indukcyjnych, to całkowite nieporozumienie.

Tak ??????

Co w takim razie polecasz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.