Skocz do zawartości
IGNORED

DSP to nie dla DIY ?


trouvere

Rekomendowane odpowiedzi

Może warto by było zainteresować Kolegów DIY'owców możliwościami techniki DSP ? Jakieś rozwiązania, projekty niekoniecznie najnowocześniejsze ale działające. Czy temat zbyt może skomplikowany dla rodzimych DIY'owców ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSP jest jak najbardziej dla DIY :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc DSP nie miałem na myśli architektury zamkniętej, która nie pozwala na różnorodne aplikacje a raczej architekturę otwartą tz. moduł procesora DSP pozwalający na programowe ustalenie zadania i jego realizację. Panowie DIY'owcy to da się zrobić i zaprogramować nie ograniczajcie się do kabelków i wtyczek mamy 21 wiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez architekturę zamkniętą rozumiem konkretną zamkniętą aplikację nie pozwalającą na swobodne modyfikacje, można ją porównać do komputera domowego z początków lat 80 np. ZX Spectrum czy Atari, gdzie swobodne możliwości rozbudowy były praktycznie silnie ograniczone pomimo to, że można je było programować w ramach dostępnego software (co nie znaczy, że nie było firm czy śmiałków którzy je samodzielnie rozbudowywali).

 

W tym sensie np. zwrotnica pracująca w trybie DSP jest architekturą zamkniętą, nie pozwala (jak przypuszczam bo nie analizowałem architektury tej aplikacji) na dowolnie wybrany, inny rodzaj zastosowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym projekcie sa 2 wejscia i 6 wyjsc. Pomiedzy mozna zrobic co sie chce i uzyc do czego sie chce.

Ale do rzeczy. Jaki konkretnie projekt chodzi ci po glowie? Elekronicznie zrobic projekt na wybranej kostce DSP to raczej pikus w bporownaniu z obsluzeniem tego bez odpowiedniego srodowiska. Z tego co wiem takie srodowisko udostepnia tylko Analog i jeszcze jeden, raczej niszowy producent. Chyba, ze masz wiedze i umiejetnosci potrzebne do opanowanie procesora DSP programowo, to inna kwestia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli właśnie działanie w skali mikro czyli na poziomie algorytmów i assemblera do czego potrzeba trochę książek, więcej pracy własnej i bardzo dużo cierpliwości przy uruchamianiu programu co całkowicie wyklucza manipulacje suwakami i wstawianie w okienkach dowolnych parametrów filtrów. Zresztą zupełnie nie o zwrotnice mi chodzi, ale w przypadku systemu otwartego nie ma to większego znaczenia gdyż to czym będzie się zajmował procesor DSP zależy tylko i wyłącznie od programisty (oczywiście wspartego koniecznym do tego celu hardware). Zabawa gotowcami w stylu softu wspomagającego używanego przez Ciebie mnie nie interesuje, bardziej mnie bawi np. interpolator z nadpróbkowaniem który nie zniekształca dostarczonego w postaci np. SPDIF sygnału niż zwrotnice do kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem kiedyś zwrotkę DSP na dwóch ADAU1701 ;) Nawet płytkę sam wytrawiłem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Asustor AS-5002T z MPD + Amanero + AD1865 .3lite DAC + Autorskie PRE + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem kiedyś zwrotkę DSP na dwóch ADAU1701 ;) Nawet płytkę sam wytrawiłem :)

 

I bardzo dobrze a jaki soft, taki sam jak januss73 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sigma Studio od AD, czyli tak jak januss73

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Asustor AS-5002T z MPD + Amanero + AD1865 .3lite DAC + Autorskie PRE + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sigma Studio od AD, czyli tak jak januss73

 

Możesz coś napisać o własnych doświadczeniach z ADAU1701, jak się ten system sprawuje w praktyce, plusy i minusy (wady i zalety) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej mnie bawi np. interpolator z nadpróbkowaniem który nie zniekształca dostarczonego w postaci np. SPDIF sygnału niż zwrotnice do kolumn.

Takie rzeczy robi sie zwykle kostka do up/down samplingu. Typowe robia to ze znieksztalceniami z odstepem 130dB. Z tego co pamietamkostki DSP z AD rowniez maja zaaplikowane ASRC i robia to wlasnie przy takich znieksztalceniach. Pytanie czy to aby nie czolg na muche?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy robi sie zwykle kostka do up/down samplingu. Typowe robia to ze znieksztalceniami z odstepem 130dB. Z tego co pamietamkostki DSP z AD rowniez maja zaaplikowane ASRC i robia to wlasnie przy takich znieksztalceniach. Pytanie czy to aby nie czolg na muche?

 

Takie rzeczy (interpolacja z nadpróbkowaniem) to nie jest to samo co up/down sampling czyli sample rate converter chodzi raczej o oversampling digital filter w rodzaju DF1704/06. Takie zadania były implementowane w niektórych tzw high-end'owych przetwornikach c/a przy użyciu różnych typów procesorów DSP między innymi Texas Istr. czy Analog Dev. w szczególności tam gdzie projektantom chodziło o szczególne rozwiązania których nie dało się skutecznie zrealizować za pomocą standardowych filtrów cyfrowych jak właśnie wspomniany DF1700/04/06. Więc chyba jednak nie masz racji pytając "...czy to aby nie czołg na muchę?..."

 

A skoro jesteś użytkownikiem ADAU1701 to może napisz coś na temat efektów jego zastosowania, takie "moje doświadczenia z podwórka DSP". Wydaje się, że taka informacja może być przydatna dla wszystkich którzy myślą o DSP a niekoniecznie wiedzą jak się do tego zabrać a zwłaszcza czego można oczekiwać i czy gra jest warta świeczki.

 

Gotowce, płytki z procesorem, układami dedykowanymi we/wy do niego można nabyć w naszym pięknym kraju bez większych problemów w cenie 250 zł. Więc dla chcących bez lutowania, projektowania i całej zabawy w detale wejść w świat DSP nie jest to jakiś wielki wydatek a i zabawy przy tym co niemiara, do czego oczywiście zachęcam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość traxman

(Konto usunięte)

trouvere

Poczytaj mój cykl artykułów w Ep, opisałem tam Sigma Studio, ADAU1701, ADAU1442 i kilka gotowców na DSP, które można wykorzystać jako platformę sprzętowa dla eksperymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj mój cykl artykułów w Ep, opisałem tam Sigma Studio, ADAU1701, ADAU1442 i kilka gotowców na DSP, które można wykorzystać jako platformę sprzętowa dla eksperymentów.

 

Jakiś link do tych artykułów (najchętniej w postaci PDF) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy

Takie rzeczy możesz robić nie mając żadnego procesora :)

Wystarczy komputer i matlab (ewentualnie darmowy Octave) .

Realizacja już gotowego algorytmu na na jakimś dedykowanym sprzęcie to etap dalszy i nie konieczny( można w postaci plugin do jakiegoś odtwarzacza na kompie )

Możliwości jest dziś sporo czy to jakiś procesor DSP dedykowany czy FPGA .

Ogólnie samo DSP to matematyka i metody numeryczne .

Na pewnym etapie poziom tej matematyki może być główną przeszkodą :)

 

Jeśli chodzi Ci o sam filtr cyfrowy to najłatwiej właśnie na FPGA , praktycznie każdy pakiet posiada wbudowane IP do filtrów cyfrowych i jedyne co musisz zrobić to zatroszczyć się o dostarczanie i odbieranie danych :)

 

Masz tu przykład dac-a Konrada (3lite.) :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ja zrobiłem dawno temu na DSP z rodziny 56000 takie coś :

b7fcc18a410c3715d3e66d399a891864_1463507776.jpg

 

Co do SigmaStudio to głównie do zwrotnic i pochodnych .

Długiego FIR-a na tym nie zrobisz bo ma zbyt ograniczone zasoby (No w sumie jest dostępne na duże procesory SHARC ale trzeba mieć licencję na VisualDSP ... koło 5 tys USD )

Graficzne środowisko , można jednak robić własne algorytmy .

Prosto , tanio, szybko i bez bólu :)

Co nieco w moim temacie o 2.1 (będzie więcej niedługo )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy możesz robić nie mając żadnego procesora :)

Wystarczy komputer i matlab (ewentualnie darmowy Octave) .

Tak właśnie od dawna już podejrzewałem, że wewnątrz komputera to absolutnie nie ma żadnych procesorów i to jest jedna wielka ściema Gates'a :-).

 

Ogólnie samo DSP to matematyka i metody numeryczne .

Na pewnym etapie poziom tej matematyki może być główną przeszkodą :)

 

A co jeszcze miałoby być ? Cała elektronika, w tym technika audio to matematyka a jej wcieleniem analogowym są układy elektroniczne - czy to się audiofilom podoba czy nie.

 

Jeśli chodzi Ci o sam filtr cyfrowy to najłatwiej właśnie na FPGA , praktycznie każdy pakiet posiada wbudowane IP do filtrów cyfrowych i jedyne co musisz zrobić to zatroszczyć się o dostarczanie i odbieranie danych :)

 

No ile razy jeszcze mam napisać, że nie chodzi mi o filtr cyfrowy a o prosty interpolator liniowy wyposażony w funkcję zwielokrotniania (8x) częstotliwości próbkowania bez żadnej filtracji w domenie cyfrowej.

 

Ja zrobiłem dawno temu na DSP z rodziny 56000 takie coś :

 

No i dokładnie o to mi chodzi tylko bez DAC'a oraz tego Xilinx'a (którego użyłeś do konwersji wyjściowego formatu danych z DSP do postaci szeregowej - zrozumiałej dla DAC'a). Choć nie wykluczam takiej możliwości, że i u mnie bez XC9572 się nie obędzie.

Napisz proszę coś więcej na temat tego Twojego projektu z DSP56371 (swoją drogą to właśnie na rodzince DSP56100 mam zamiar coś w końcu dłubnąć, tak wiem, że to dziś stare i nie modne) jest to właśnie to co mnie w szczególności interesuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ile razy jeszcze mam napisać, że nie chodzi mi o filtr cyfrowy a o prosty interpolator liniowy wyposażony w funkcję zwielokrotniania (8x) częstotliwości próbkowania bez żadnej filtracji w domenie cyfrowej.

 

z ciekawości do czego potrzebny Ci taki "interpolator" ?

 

to chyba będzie zbyt małe do konwersji SPDIF/I2S...

 

bawiłem się tym kiedyś, najmniejszy konwerter spdif/i2s zajął 88 makrocel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez XC9572 się nie obędzie.

 

No bez przesady konwersję formatu danych z postaci szeregowej na równoległą i odwrotnie bezproblemowo da się przeprowadzić za pomocą takich archaicznych układów jak rejestry przesuwne, prosto i skutecznie. Nie demonizujmy zagadnienia. Jeden scalak, nie wymaga programowania (hard wired) i po kłopocie, do czego tu zatrudniać Xilinx'a, programatory, boot loadery i cały ten dodatkowy bajzel. Jakby bez nich nie było co robić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość traxman

(Konto usunięte)

bawiłem się tym kiedyś, najmniejszy konwerter spdif/i2s zajął 88 makrocel.

 

a ten ma 72 :)

 

No bez przesady konwersję formatu danych z szeregowej na równoległą i odwrotnie bezproblemowo da się przeprowadzić za pomocą takich archaicznych układów jak rejestry przesuwne, prosto i skutecznie. Nie demonizujmy zagadnienia.

 

Za ile sprzedasz taki blok IP dla 9572? Wystarczy że zrobi to co WM8804 w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ile sprzedasz taki blok IP dla 9572? Wystarczy że zrobi to co WM8804 w jedną stronę.

 

Kolego traxman proszę czytaj to co napisałem a nie to co chcesz przeczytać. Mi do dostarczenia danych do DSP w postaci równoległej potrzebna jest konwersja danych wychodzących z odbiornika SPDiF w postaci szeregowej (i taki format przyjmują wszystkie DAC'e) na postać równoległą 16 bitową (zrozumiałą dla procka DSP), natomiast wyjście danych w postaci równoległej jest dla mnie tym czego potrzebuję (bez ponownej konwersji do postaci szeregowej).

 

z ciekawości do czego potrzebny Ci taki "interpolator" ?

 

 

Do tego samego co interpolujący filtr z nadpróbkowaniem z tym, że nie interesuje mnie jednoczesna filtracja w domenie cyfrowej tak jak to ma miejsce w filtrze np. DF1704/06 to mogę zrobić tak jak potrzebuję w dziedzinie analogowej.

 

Za ile sprzedasz taki blok IP dla 9572? Wystarczy że zrobi to co WM8804 w jedną stronę.

 

A dokładniej, to czego potrzebujesz (nie pytam o kasę :-) ) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego samego co interpolujący filtr z nadpróbkowaniem z tym, że nie interesuje mnie jednoczesna filtracja w domenie cyfrowej tak jak to ma miejsce w filtrze np. DF1704/06 to mogę zrobić tak jak potrzebuję w dziedzinie analogowej.

 

Czy myślisz, że jeśli wstawisz 7 próbek interpolowanych liniowo (przy 8x up sampling) między dwiema próbkami rzeczywistymi, to otrzymasz coś sensownego??

 

To już lepiej w domenie analogowej zrobic bez upsamplngu filtr 9 rzędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy myślisz, że jeśli wstawisz 7 próbek interpolowanych liniowo (przy 8x up sampling) między dwiema próbkami rzeczywistymi, to otrzymasz coś sensownego??

 

To już lepiej w domenie analogowej zrobic bez upsamplngu filtr 9 rzędu.

 

Nie, nie lepiej a przede wszystkim przesunę widmo 8x wyżej, czyli np. z 44.100 kHz na 352.8 kHz co będzie już dość łatwe do odfiltrowania filtrem analogowym niskiego rzędu tym sposobem otrzymam coś sensownego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość traxman

(Konto usunięte)

A dokładniej, to czego potrzebujesz (nie pytam o kasę :-) ) ?

Chyba dokładnie napisałem, bloki IP konwertera SPDIF/I2S, wystarczy odbiornik 192/24, tak by zmieścił się w XC9572 (72 makrocele), może być w VHDl/Verilog. Może być też dla Altery 5M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli właśnie działanie w skali mikro czyli na poziomie algorytmów i assemblera do czego potrzeba trochę książek, więcej pracy własnej i bardzo dużo cierpliwości przy uruchamianiu programu

... tylko po co się bawić asemblerem? To że zaczniesz grzebać na najniższym poziomie, nie oznacza wcale, że uzyskasz wyższą jakość. Po prostu takie trochę strzelanie z działa okrętowego do wróbla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie, nie lepiej a przede wszystkim przesunę widmo 8x wyżej, czyli np. z 44.100 kHz na 352.8 kHz co będzie już dość łatwe do odfiltrowania filtrem analogowym niskiego rzędu tym sposobem otrzymam coś sensownego.

Przerabiałem to. Jak mocno chcesz stłumić te 350KHz? Do poziomu dynamiki przetwornika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie od dawna już podejrzewałem, że wewnątrz komputera to absolutnie nie ma żadnych procesorów i to jest jedna wielka ściema Gates'a :-).

Chodziło mi, że nie potrzebny jest dedykowany hardware.

No ile razy jeszcze mam napisać, że nie chodzi mi o filtr cyfrowy a o prosty interpolator liniowy wyposażony w funkcję zwielokrotniania (8x) częstotliwości próbkowania bez żadnej filtracji w domenie cyfrowej.

Nie wiem czy wiesz ale kwestia interpolacji się właśnie sprowadza do zaprojektowania odpowiedniego filtru dolnoprzepustowego .

Dlatego bez Ci się raczej nie uda :)

Interpolacja liniowa to porostu splot trójkątnej odp. impulsowej filtru z sygnałem .

Wypadkowo dostajesz charakterystykę dolnoprzepustową o kształcie sinc^2 .

Przejrzyj temat Konrada który podlinkowałem .

Filtr jest potrzebny ponieważ wstawienie dodatkowych próbek powoduje multiplikacje widma sygnału .

Te dodatkowe widma trzeba odfiltrować .

No i dokładnie o to mi chodzi tylko bez DAC'a oraz tego Xilinx'a (którego użyłeś do konwersji wyjściowego formatu danych z DSP do postaci szeregowej - zrozumiałej dla DAC'a). Choć nie wykluczam takiej możliwości, że i u mnie bez XC9572 się nie obędzie.

Napisz proszę coś więcej na temat tego Twojego projektu z DSP56371 (swoją drogą to właśnie na rodzince DSP56100 mam zamiar coś w końcu dłubnąć, tak wiem, że to dziś stare i nie modne) jest to właśnie to co mnie w szczególności interesuje.

Ten DSP posiada wyjścia/wejścia w formacie szeregowym I2S .

Dac natomiast ma niezależne sygnały dla lewego i prawego kanału i przyjmuje tylko 18bit.

Potrzebne było trochę glu logic , żadnej większej filozofii tam nie ma .

CPLD umożliwia też wygodne łączenie poszczególnych elementów na płytce bez lutowania .

(Można np. pominąć DSP, czy SRC, wybrać tryb NOS , podać bezpośrednio sygnał z SRC na DAC , zmienić źródło sygnału zegarowego itp.)

Wiele szczegółów nie ma .

DSP po postu realizuje filtr interpolacyjny x4 - x16 .

Chciałem spr. wpływ różnych charakterystyk filtra na brzmienie a w szczególności różnicę między standardowym filtrem "half band" który ma na częstotliwości Nyquista 6dB tłumienie tylko i przez to dopuszcza aliasing (jeśli wcześniej w torze nie było odpowiedniego filtru ) a filtrem mającym już pełne tłumienie na 20kHz .

Po za tym DSP było rozwiązaniem tańszym niż DF1706 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dokładnie napisałem, bloki IP konwertera SPDIF/I2S, wystarczy odbiornik 192/24, tak by zmieścił się w XC9572 (72 makrocele), może być w VHDl/Verilog. Może być też dla Altery 5M.

 

Tylko po co tracić czas i zużywać zasoby (XC9572 jest na wylocie, nie jest już produkowany przez Xilinx'a) żeby duplikować coś co można bez problemu nabyć w postaci gotowego układu ?

 

... tylko po co się bawić asemblerem? To że zaczniesz grzebać na najniższym poziomie, nie oznacza wcale, że uzyskasz wyższą jakość. Po prostu takie trochę strzelanie z działa okrętowego do wróbla.

 

Przecież ja nie wspominałem nic na temat jakości kodu jako takiego, po prostu praca na poziomie jak najbliższym hardware'u pozwala czy wręcz zmusza do liczenia cykli maszynowych i umożliwia zachowanie pełnego synchronizmu pomiędzy strumieniem danych przychodzących i wychodzących (synchronizm = warunek absolutnie nie do podważenia czyli musi być spełniony) zwłaszcza gdy maksymalna częstotliwość pracy procesora DSP jest ograniczona (a tak jest w moim przypadku w szczególności) co może mieć taki skutek, że trzeba będzie użyć dwu procesorów a nie jednego. Oczywiście można by było zwiększyć moc obliczeniową przez zastosowanie szybszego czy znacznie szybszego procka ale skoro mam co mam to należy je jakoś zużyć to raz a dużo szybszy z kolei może też potencjalnie komplikować cały układ wspólpracy z otoczeniem zewnętrznym.

"...Czołg na muchę...", "...strzelanie z działa okrętowego do wróbla..." to czym według Was Panowie jest pisanie i aplikowanie kodu dla XC9572 żeby symulować działanie gotowego odbiornika SPDIF/I2S ? Nie przesadzacie przypadkiem z tymi porównaniami ?

 

Przerabiałem to. Jak mocno chcesz stłumić te 350KHz? Do poziomu dynamiki przetwornika?

 

To znaczy co przerabiałeś (to nie jest żadna ironia tylko naprawdę jestem ciekawy) ? Jeśli tłumić do raczej do poziomu szumów kwantyzacji a nie do poziomu dynamiki. Nie nie mam zamiaru aż tak silnie ciąć, sądzę, że tłumienie wszystkich "image" występujących powyżej 300kHz na poziomie 30 no może 40 dB w zupełności wystarczy co zapewnia jednostopniowy filtr analogowy 2-go rzędu (w razie Niemca można je zdublować).

 

W każdym razie proszę o opinie na temat stosowanych rozwiązań DSP wszystkich którzy mieli z nimi do czynienia i zechcieliby się tymi opiniami podzielić.

 

Nie wiem czy wiesz ale kwestia interpolacji się właśnie sprowadza do zaprojektowania odpowiedniego filtru dolnoprzepustowego .

Dlatego bez Ci się raczej nie uda :)

Interpolacja liniowa to porostu splot trójkątnej odp. impulsowej filtru z sygnałem .

Wypadkowo dostajesz charakterystykę dolnoprzepustową o kształcie sinc^2 .

 

Która tym bardziej upodabnia się do charakterystyki idealnego filtru dolnoprzepustowego im wyższe zastosujemy nad próbkowanie (patrz artykuł "A Digital Signal Processing Approach to Interpolation" by Ronald Schaffer & Lawrence Rabiner opublikowany w Proc. IEEE vol.61 June 1973).

 

DSP po postu realizuje filtr interpolacyjny x4 - x16 .

Chciałem spr. wpływ różnych charakterystyk filtra na brzmienie a w szczególności różnicę między standardowym filtrem "half band" który ma na częstotliwości Nyquista 6dB tłumienie tylko i przez to dopuszcza aliasing (jeśli wcześniej w torze nie było odpowiedniego filtru ) a filtrem mającym już pełne tłumienie na 20kHz .

 

Napisz (dużo !) proszę jakie wnioski można było z tych eksperymentów wysnuć ? To jest właśnie to co chciałbym przeczytać, konkrety please.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość traxman

(Konto usunięte)

Tylko po co tracić czas i zużywać zasoby (XC9572 jest na wylocie, nie jest już produkowany przez Xilinx'a) żeby duplikować coś co można bez problemu nabyć w postaci gotowego układu ?

Masz ten blok, potrafisz napisać - czy nie, pytanie jest proste, jeżeli będzie mnie stać to kupię.

Nie masz - nie krąż wymyślając coraz dziwniejsze odpowiedzi.

Widocznie mam powód, aby ten odbiornik mieć w tanim i małym CPLD, bo w FPGA to nie jest problem.

Xilinx nie wspomina, by zaprzestał produkcji tych układów (XC9572XL) , jeszcze długo będą dostępne w wersji dla przemysłu samochodowego (jeżeli jest inaczej to podaj notę EOL), ale jak chcesz nowszy to może być nawet 5M80 Altery, bo dalej jest to uzasadnione ekonomicznie. WM8804 był dostępny do czasu przejęcia Wolfsona przez Cirrusa, dzisiaj jego cena jest absurdalna, dodatkowo sporo dystrybutorów wycofało się z jego dystrybucji, a z niepewnych źródeł można kupić po kilka sztuk.

Koniec ot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.